Άγιος Δομήνικος Παμε Αγιο Δομηνικο?

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Las Terrenas έχει αλλάξει αρκετά από το 2003 που πήγα εγώ. Από τη στιγμή που άνοιξε το διεθνές αεροδρόμιο El Catey, και κατασκευάστηκε ο νέος αυτοκινητόδρομος έχει γίνει πια τουριστικό hotspot. Φυσικά παραμένει πανέμορφο και έχει δραστηριότητες και εκδρομές που μπορείς να κλείσεις από εδώ. Και αφού δε θα έχετε αυτοκίνητο, είναι καλύτερο να μείνετε εδώ παρά αποκλεισμένοι στην Πούντα κάνα.
Όσο για το δίλημμα που έχεις με το Μεξικό, κι εγώ που έχω πάει δύσκολα θα αποφάσιζα πού θα ξαναπήγαινα :bleh: Διάβασε αυτό το θέμα μήπως σε βοηθήσει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Καραϊβική.38285/#post400229
 

progie1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το Las Terrenas έχει αλλάξει αρκετά από το 2003 που πήγα εγώ. Από τη στιγμή που άνοιξε το διεθνές αεροδρόμιο El Catey, και κατασκευάστηκε ο νέος αυτοκινητόδρομος έχει γίνει πια τουριστικό hotspot. Φυσικά παραμένει πανέμορφο και έχει δραστηριότητες και εκδρομές που μπορείς να κλείσεις από εδώ. Και αφού δε θα έχετε αυτοκίνητο, είναι καλύτερο να μείνετε εδώ παρά αποκλεισμένοι στην Πούντα κάνα.
Όσο για το δίλημμα που έχεις με το Μεξικό, κι εγώ που έχω πάει δύσκολα θα αποφάσιζα πού θα ξαναπήγαινα :bleh: Διάβασε αυτό το θέμα μήπως σε βοηθήσει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Καραϊβική.38285/#post400229
Kαλημέρα σας και ευχαριστώ για την απάντηση.Στον Άγιο Δομήνικο θα πάμε για 10 ημέρες.Τελικά θα κλείσουμε αυτοκίνητο και επιλέξαμε να μείνουμε στο las terrenas με βάση τις περιγραφές σας.Δεν ξέρω αν κάναμε καλα... 1.Θα ήθελα να μάθω πόσο κοστίζει η ενοικίαση αυτοκινήτου και πώς μπορούμε να το κλείσουμε. 2.Ποιο αεροδρόμιο συμφέρει να επιλέξουμε γιατι το πιο κοντινό είναι το El Catey αλλά δεν έχει πτήσεις,είναι ελάχιστες. 3. Οι αποστάσεις για εκδρομές κλπ είναι μεγάλες,και από πού μας συμβουλεύετε να ξεκινήσουμε.Ευχαριστώ!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πολυ καλη επιλογη το las terrenas σαν βαση, εχει πολλες επιλογες το βραδυ για φαγητο (απιθανο). Αυτοκινητο θελετε οπωσδηποτε, η ενοικιαση δεν ειναι φθηνη, θα ελεγα ευρωπαικες τιμες, αλλα χρειαζεται για να γυρισετε τη Σαμανα απ ακρη σ ακρη. Θα ευχαριστηθειτε οδηγηση, εγω ειχα τρελλαθει να οδηγω σε αυτον τον παραδεισο, περνωντας απο χωρια με τους ντοπιους, θαυμαζοντας την απιθανη φυση κ ακουγοντας φυσικα λατιν ρυθμους στο ραδιοφωνο. Μη χασετε την Ρινκον αλλα με προσοχη μη κολλησετε στην αμμο :)
 

progie1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πολυ καλη επιλογη το las terrenas σαν βαση, εχει πολλες επιλογες το βραδυ για φαγητο (απιθανο). Αυτοκινητο θελετε οπωσδηποτε, η ενοικιαση δεν ειναι φθηνη, θα ελεγα ευρωπαικες τιμες, αλλα χρειαζεται για να γυρισετε τη Σαμανα απ ακρη σ ακρη. Θα ευχαριστηθειτε οδηγηση, εγω ειχα τρελλαθει να οδηγω σε αυτον τον παραδεισο, περνωντας απο χωρια με τους ντοπιους, θαυμαζοντας την απιθανη φυση κ ακουγοντας φυσικα λατιν ρυθμους στο ραδιοφωνο. Μη χασετε την Ρινκον αλλα με προσοχη μη κολλησετε στην αμμο :)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Για το αεροδρόμιο??Και πόση ώρα είναι μέχρι το l.terrenas?για αεροπορικά που να ψάξω για καλύτερα γτ τα κάνουμε όλα από μόνοι μας
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφωνώ με όσα γράφει ο gts, ο οποίος έχει παει και πιο πρόσφατα από μένα. Αυτοκίνητο μπορείς να νοικιάσεις στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις ή να ψάξεις για κανένα γραφείο online.
Νομίζω πιο εύκολα θα βρεις πτήση για αεροδρόμιο Las Americas στο Σάντο Ντομίνγκο ή στο αεροδρόμιο του Puerto Plata. Το πρώτο απέχει γύρω στις δυόμισι ώρες από Λας Τερένας και το δεύτερο λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω κατά πόσο θελείς να οδηγήσεις μετά από πολύωρη πτήση..Άλλη λύση είναι να πας με λεωφορείο και να βρεις όχημα στο ΛΤ. Άλλη λύση είναι να διανυκτερεύσεις όπου προσγειωθείς και να οδηγήσεις με το πάσο σου την επόμενη μέρα. Σε ζηλεύω έτσι κι αλλιώς..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Οδικώς για las terrenas είναι ~3.5 ώρες. Η διαδρομή εύκολη, ψιλοαδιάφορη μέχρι να φτάσεις Σαμανά όπου το τοπίο γίνεται δραματικά ομορφότερο. Αναλόγως την ώρα που θα φτάσετε, θα νοικιάσετε αμάξι την ίδια ή την επόμενη ημέρα, εμείς π.χ. φύγαμε την επόμενη το πρωί γιατί φτάναμε αργούτσικα.
Αν ρωτάς για τη μεγάλη πτήση, πιο εύκολα θα βρεις για las americas, όπου αξίζει να αφιερώσετε 2 μέρες στο τέλος, η αποικιακή ζώνη είναι α-πί-θα-νη. Να είσαι στη plaza colon, με πούρο, ρούμι, καλή παρέα και τίποτε στο κόσμο...
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Κατά την γνώμη μου πάντα, γαμήλιο να πας Μεξικό και όχι Δομινικανή δημοκρατία.
Τώρα αν επιλέξεις το δεύτερο είναι σωστή επιλογή το. Las terrenas.
Από αεροδρόμιο τώρα είτε πας πουντα κάνα η άγιο δομινικο έχει σταθμό με λεωφορείο που σε πηγαίνει άνετα και πάμφθηνα στον προορισμό σου.
Θα προτιμούσα αυτό του Αγίου δομινικου, αν έμεινες και μια δυο μέρες στην πρωτεύουσα ακόμα καλύτερα.,αν όχι και θέλεις να πας αμέσως τερενας λες στο ταξί να σε πάει σε ένα σημείο που υπάρχει κοντά στο αεροδρόμιο όπου κάνουν στάση τα λεωφορεία που πάνε τερενας ,βλέπεις τις ώρες που περνα το επόμενο
πίνεις και μια presidente ,κι έφυγες .
Το ίδιο ισχύει και για την πουντα κάνα εκεί ο κεντρικός σταθμός είναι στην πόλη και όχι κοντά στην παραλία.
Τώρα νομίζω τα δρομολόγια είναι μέχρι τις 4 -5 το απόγευμα αν φτάσεις πρωί προλαβαίνεις άνετα.
,αν δεν κάνω λάθος γιατί εγώ πήγα πέρσι το καλοκαίρι.

Τώρα αν δεν επιθυμείς να κινηθείς καθόλου με λεωφορείο και θέλεις περισσότερη άνεση νοίκιασε από την πόλη ή απευθείας από το αεροδρόμιο αυτοκίνητο καί το επιστρέφεις πάλι εκεί.
Αν θέλεις μπορείς ακόμα μόλις φτάσεις τερενας στο τέλος του κεντρικού δρόμου στην παραλία στο αριστερό σου χέρι μόλις περάσεις το καναλακι θα δεις μια επιχείρηση που νοικιάζει μηχανάκια και έχει και δύο τρία μικρά τζιπακια, τα έχει μια χοντρουλα κυρία που είναι ίσως ο πιο ωραίος άνθρωπος που γνώρισα εκεί.
Πίνεις μια presidente κι εκεί, βρίσκεται και μια τιμή που βολεύει και τους δύο σας κι έφυγες.
Πέρσι νομίζω ήθελε 30 ευρώ την ημέρα.
Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η Πούντα Κάνα απέχει περίπου 6 ώρες (μπορεί και παραπάνω) από Λας Τερένας και δε θα το συνιστούσα να πετάξεις εκεί.
Συμφωνούμε όλοι οτι το αεροδρόμιο Las Americas είναι η καλύτερη επιλογή για να αφιερώσεις και 1-2 μέρες στην πρωτεύουσα και σαν δεύτερη για μένα από θέμα απόστασης το Πουέρτο πλάτα.
 

nadiaki86

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Κατά την γνώμη μου πάντα, γαμήλιο να πας Μεξικό και όχι Δομινικανή δημοκρατία.
Τώρα αν επιλέξεις το δεύτερο είναι σωστή επιλογή το. Las terrenas.
Από αεροδρόμιο τώρα είτε πας πουντα κάνα η άγιο δομινικο έχει σταθμό με λεωφορείο που σε πηγαίνει άνετα και πάμφθηνα στον προορισμό σου.
Θα προτιμούσα αυτό του Αγίου δομινικου, αν έμεινες και μια δυο μέρες στην πρωτεύουσα ακόμα καλύτερα.,αν όχι και θέλεις να πας αμέσως τερενας λες στο ταξί να σε πάει σε ένα σημείο που υπάρχει κοντά στο αεροδρόμιο όπου κάνουν στάση τα λεωφορεία που πάνε τερενας ,βλέπεις τις ώρες που περνα το επόμενο
πίνεις και μια presidente ,κι έφυγες .
Το ίδιο ισχύει και για την πουντα κάνα εκεί ο κεντρικός σταθμός είναι στην πόλη και όχι κοντά στην παραλία.
Τώρα νομίζω τα δρομολόγια είναι μέχρι τις 4 -5 το απόγευμα αν φτάσεις πρωί προλαβαίνεις άνετα.
,αν δεν κάνω λάθος γιατί εγώ πήγα πέρσι το καλοκαίρι.

Τώρα αν δεν επιθυμείς να κινηθείς καθόλου με λεωφορείο και θέλεις περισσότερη άνεση νοίκιασε από την πόλη ή απευθείας από το αεροδρόμιο αυτοκίνητο καί το επιστρέφεις πάλι εκεί.
Αν θέλεις μπορείς ακόμα μόλις φτάσεις τερενας στο τέλος του κεντρικού δρόμου στην παραλία στο αριστερό σου χέρι μόλις περάσεις το καναλακι θα δεις μια επιχείρηση που νοικιάζει μηχανάκια και έχει και δύο τρία μικρά τζιπακια, τα έχει μια χοντρουλα κυρία που είναι ίσως ο πιο ωραίος άνθρωπος που γνώρισα εκεί.
Πίνεις μια presidente κι εκεί, βρίσκεται και μια τιμή που βολεύει και τους δύο σας κι έφυγες.
Πέρσι νομίζω ήθελε 30 ευρώ την ημέρα.
Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς
Γιατί Προτείνεις γαμήλιο Μεξικό και όχι Άγιο Δομινικό;

Η Πούντα Κάνα απέχει περίπου 6 ώρες (μπορεί και παραπάνω) από Λας Τερένας και δε θα το συνιστούσα να πετάξεις εκεί.
Συμφωνούμε όλοι οτι το αεροδρόμιο Las Americas είναι η καλύτερη επιλογή για να αφιερώσεις και 1-2 μέρες στην πρωτεύουσα και σαν δεύτερη για μένα από θέμα απόστασης το Πουέρτο πλάτα.
Αυτά τα ωραία μπαράκια-καφέ πάνω στην παραλία που είδες στο Μεξικό,στον Άγιο Δομίνικο δν υπάρχουν;
 
Last edited by a moderator:

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Παιδιά λύστε μου μια απορία για Δομινικανή Δημοκρατία πρέπει να έχω κάνει εμβόλια που λένε διάφοροι ;
 

Cleon

Member
Μηνύματα
13
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτιοανατολική Ασία
Κατηφορισαμε και μπηκαμε μεσα στον απιθανο πινακα ζωγραφικης , περασαμε το ξυλινο γεφυρακι πανω απο το ποταμι και θαυμαζοντας την αστειρευτη εμπνευση της φυσης , φτασαμε στο Σαντσεζ.

Πιο αργα απ’οτι περιμεναμε , αλλα αξιζε τον κοπο. Ηταν η πιο ωραια διαδρομη που εκανα ποτε , αλλα αν καποιος θελησει να το κανει , ας εφοδιαστει με εναν λεπτομερεστατο χαρτη και σιγουρα με αυτοκινητο 4*4 , αφου πιστευω οτι ημασταν τυχεροι και δεν μειναμε καπου.
Στη διασταυρωση του Σαντσεζ , υπηρχαν τρικυκλα που πουλουσαν φαγητα και καθισαμε σε ενα παγκακι-τραπεζι και φαγαμε.Στον κεντρικο δρομο ανεβοκατεβαιναν φορτηγακια με τις καροτσες γεματες εργατες , και διαφορα ειδη προς πωληση. Απο φρουτα και λαχανικα μεχρι τζην και παπουτσια.Πιτσιρικια κρεμοντουσαν απ’τα κατεβασμενα παραθυρα και διαλαλουσαν την πραματεια , η οποια κρεμονταν απο παντου γυρω απ’το φορτηγακι.
Απίστευτη αυτή η διαδρομή ομολογουμένως.

Κάναμε τις διαδρομές Sanchez - Terrenas / Terrenas - El Limon με την τοπική συγκοινωνία, ήτοι αγροτικό με 2 άτομα στη θέση συνοδηγού, 5 στην πίσω θέση, και 10-15 στην καρότσα (ο καθείς με την πραμάτεια του)! Φυσικά κάτσαμε στην καρότσα! Ο συνδυασμός καταπράσινης φύσης και μικρών χωριών ήταν σουρεαλιστικός.

Επίσης κάναμε τη διαδρομή Terrenas - Galeras και επιστροφή σε ένα 'υβριδικό' από μηχανάκι και pickup truck (φωτογραφία στα συνημμένα).
Το καημένο το μηχανάκι δεν τραβούσε στην ανηφόρα, ενώ μείναμε από βενζίνη στην επιστροφή, και ο οδηγός αναγκάστηκε να πάει πόρτα-πόρτα ζητώντας λίγη βενζίνη από τους χωριανούς (προς έκπληξή μας η προσπάθειά του απέδωσε καρπούς)!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom