Παντρευόμαστεεεε....Γαμήλιο ταξίδι???

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ανέφερα την Κούβα ως παράδειγμα, διότι βρήκα σε ταξιδιωτικό (οργανωμένο ταξίδι βέβαια...), δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω την επωνυμία του, για 10 μέρες με 1099€ (το άτομο) στην Αβάνα, στο ξενοδοχείο Melia Varadero 5* All Inclusive.
Όσο αφορά τους Ευρωπαϊκούς προορισμούς, είναι δεύτεροι στην προτίμηση μας αλλά εφόσον το μπάτζετ δεν βγαίνει...θα δούμε και για εκεί.
Όσο αφορά το road trip δεν θέλει η σύζυγος...
Δε νομιζω στα 1099€ να περιλαμβανονται οι φοροι... οποτε υπολογισε κανενα 400-450€ φορους το ατομο!
 

Kwstakis

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ααααα...πείτε έτσι...!!! οπότε εκτός από τους φόρους που προφανώς και δεν συμπεριλαμβάνονται, τι άλλα πρέπει να προσέξω που στοιχίζουν χρηματικά αλλά και που επηρεάζουν το ταξίδι??? γιατί σήμερα λέω να περάσω από μερικά γραφεία να δω τι προτείνουν και πόσο στοιχίζουν.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ααααα...πείτε έτσι...!!! οπότε εκτός από τους φόρους που προφανώς και δεν συμπεριλαμβάνονται, τι άλλα πρέπει να προσέξω που στοιχίζουν χρηματικά αλλά και που επηρεάζουν το ταξίδι??? γιατί σήμερα λέω να περάσω από μερικά γραφεία να δω τι προτείνουν και πόσο στοιχίζουν.
Λοιπον, κοιτας φορους (που σχεδον ποτε δεν συμπεριλαμβανονται) και επισης οτι βλεπεις και αναφερεται σε ενα προγραμμα ως "προαιρετικο" το πληρωνεις εξτρα! Επίσης εξοδα για βιζα, "φοροι πολεων" για ξενοδοχεια σε καποιες πολεις ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται. Καλο θα ειναι να τσεκαρεις και ωρες πτησεων για να μην ειναι τιποτα "κουλές"!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ανέφερα την Κούβα ως παράδειγμα, διότι βρήκα σε ταξιδιωτικό (οργανωμένο ταξίδι βέβαια...), δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω την επωνυμία του, για 10 μέρες με 1099€ (το άτομο) στην Αβάνα, στο ξενοδοχείο Melia Varadero 5* All Inclusive.
Επειδή ξέρω που αναφέρεσαι,με τους φόρους βγαίνει 1780ε συν τη Βίζα που στη βγάζουν αλλά την πληρώνεις έξτρα,συν κάτι τιπ και λοιπά έξοδα.Χονδρικά υπολόγιζε 2000ε το άτομο για δεκαήμερο.Πολύ μακριά από τα δεδομένα σου.
Με 1000ε το ατομο πας Τυνησία άνετα,Μαρόκο πολύ οριακά,Σαρμ ελ Σέιχ (δεν ξέρω πως είναι τώρα τα πράγματα στην Αίγυπτο) και μετά Ευρώπη όπως σου έγραψαν όλοι.
 

Kwstakis

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Λοιπόν, αφού φάγαμε τα μούτρα μας με τις τιμές...και μετά από μεγάλη συμπίεση φτάσαμε στα 2.300-2.500 κατά άτομο... Και εφόσον τα "περίεργα" προγράμματα όπως κάτι Βιετνάμ κ.τ.λ. αποκλείστηκαν(εγώ ψοφάω αλλά...), η επιλογή αφορά κάτι χαλαρό που να επιτρέπει όμως να δούμε και κάτι...οπότε???
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δηλαδή από 2000 σύνολο ανεβήκατε στα 5000ε?Με αυτά τα χρήματα σαφώς μπορείτε να κάνετε πολλά.
Γιατί είναι περίεργο το πρόγραμμα του Βιετνάμ?Μπορείτε να κάνετε είτε το νότιο,είτε το βόρειο κομμάτι σε 6-7 μέρες και να καταλύσετε στις παραλίες για κανένα 4ήμερο.
Επίσης Κούβα με αυτά τα χρήματα νομίζω βγαίνει αλλά ας μιλήσουν οι ειδικοί της Καραιβικής καλύτερα μιας και δεν το κατέχω.
Μπαλί-Μαυρίκιο-Δομίνικο κλπ πάλι νομίζω βγαίνει.
Αλλά μιλάμε για οργανωμένο ή να το κανονίσετε μόνοι σας?Γιατί αλλάζει το πράμα στην κάθε περίπτωση.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω πάει και Ταϊλάνδη και Καραιβική (όχι Κούβα όμως). Προτιμώ ανατολή.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Κωστάκη αν καταφέρατε να ανεβάσετε το ποσό στις 4000~5000Ε τότε έχετε παρά πολλές επεπιλογές. Μπερδεύτηκα! Αφού ψοφάνε γιατί δεν πας;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κωστάκη αν καταφέρατε να ανεβάσετε το ποσό στις 4000~5000Ε τότε έχετε παρά πολλές επεπιλογές. Μπερδεύτηκα! Αφού ψοφάνε γιατί δεν πας;
Γιατι προφανως δεν ψοφαει το ετερον ημισυ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom