Παξοί Παξοί

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
κατάλαβα, τo καλύτερο δηλαδή είναι να παμε μονοι μας με δελφίνι από την πολη.
οποτε από την Γάη θα πάρουμε άλλο καϊκάκι k θα πάμε αντίπαξους! στους αντίπαξους σε αφήνει σε λιμανάκι ή πρέπει πάλι να βουτήξεις στην θάλασσα για μπανιο? και το καΐκι μένει εκεί και σε περιμένει ή παίρνεις μετά άλλο? αυτό λίγο με αγχώνει. θα πρέπει να πάμε μονο με το μαγιό μας και τις πετσέτες μας η θα μπορώ να έχω μαζί μου camera κτλ????
το ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι σε πετάνε στην θάλασσα για μπάνιο... :)

Λοιπόν να σε φτιάξω...
Επικοινώνησα με το λιμεναρχείο Παξών..Η μέρα που βολεύει είναι Κυριακή..
Φεύγεις 9:30 με το δελφίνι Santa III κι επιστροφή 18:50 με το Ίλιδα...
Απ το Γάη παίρνεις ταχύπλοα ή γρήγορα καϊκια που σε περνάνε στους Αντίπαξους..Όταν μπαίνεις σ ένα απ αυτά βγάζεις απευθείας το εισητήριο που συμπριλαμβάνει κι επιστροφή, οπότε διαλέγεις τί σου ταιριάζει και ξέρεις τί ώρα θα σε παραλάβουν απο εκεί..
Μην αγχώνεσαι...
Όσο για την camera είναι προτιμότερο να πάρεις αυτήν κι όχι τα μαγιό σας, αφού το μέρος τα σπάει!!!!:clap:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Λοιπόν να σε φτιάξω...
Επικοινώνησα με το λιμεναρχείο Παξών..Η μέρα που βολεύει είναι Κυριακή..
Φεύγεις 9:30 με το δελφίνι Santa III κι επιστροφή 18:50 με το Ίλιδα...
Απ το Γάη παίρνεις ταχύπλοα ή γρήγορα καϊκια που σε περνάνε στους Αντίπαξους..Όταν μπαίνεις σ ένα απ αυτά βγάζεις απευθείας το εισητήριο που συμπριλαμβάνει κι επιστροφή, οπότε διαλέγεις τί σου ταιριάζει και ξέρεις τί ώρα θα σε παραλάβουν απο εκεί..
Μην αγχώνεσαι...
Όσο για την camera είναι προτιμότερο να πάρεις αυτήν κι όχι τα μαγιό σας, αφού το μέρος τα σπάει!!!!:clap:
sapienza σε ευχάριστω και για την επικοινωνία αλλα και για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες... καλές διακοπές να έχεις k εσύ ότι k να κανεις :D:p
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
...Και φυσικά δε σε πετάνε στη θάλασσα αλλα αποβιβάζεσαι στο μόλο..
Αυτό που άκουσες είναι αυτό που περιέγραψα προηγουμένως για τις ημερήσιες κρουαζιέρες...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
sapienza σε ευχάριστω και για την επικοινωνία αλλα και για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες... καλές διακοπές να έχεις k εσύ ότι k να κανεις :D:p

Σ ευχαριστώ, κι εγώ εκεί θα είμαι, στη διαθεσή σας αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
βρηκα αυτον τον πινακα αλλα δεν λεει μαλλον ολα τα δρομολογια

Ημέρες Κέρκυρα - Παξούς Παξούς - Κέρκυρα Δευτέρα 8:15 - 13:30 - 16:45 7:00 - 9:30 - 14:45 Τρίτη - Τετάρτη Πέμπτη 14:15 7:35 Παρασκευή 14:30 7:35 - 16:15 Σάββατο 14:15 15:30 Κυριακή 16:30 - 19:00 17:50 Διάρκεια 55 λεπτά Tιμές ?16,70
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γεια σε ολους.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει για περιοδο ιουλιο-αυγουστο, καποιο μερος με ενοικιαζομενα δωματια στους Παξους που να ειναι σχετικα φθηνο.. Βλεπετα ειμαι φοιτητρια και ψαχνω προσφορες.. Ενα φθηνο λοιπον σημειο διαμονης θα ηταν οτι πρεπει για μενα κ την παρεα μου.. Αν εχετε κατι υποψιν σας, ενημερωστε με!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Γεια σε ολους.. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει για περιοδο ιουλιο-αυγουστο, καποιο μερος με ενοικιαζομενα δωματια στους Παξους που να ειναι σχετικα φθηνο.. Βλεπετα ειμαι φοιτητρια και ψαχνω προσφορες.. Ενα φθηνο λοιπον σημειο διαμονης θα ηταν οτι πρεπει για μενα κ την παρεα μου.. Αν εχετε κατι υποψιν σας, ενημερωστε με!
Ιούλιος-Αύγουστος είναι οι πιο hot μήνες...Όταν λες φθηνό, πόσα δηλαδή σκέφτεστε να διαθέσετε??
 

sireag

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Καμια πληροφορια για φαγητο, γλυκο, ποτο?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καμια πληροφορια για φαγητο, γλυκο, ποτο?

Με το που μπαίνεις στο λιμάνι στο Γάη έχει μια καταπληκτική καφετέρια η οποία ανήκει σε δυο Ιταλούς..Εκεί θα πιείς τον πιο ωραίο καφέ καθώς επίσης έχει και απίθανα κρουασάν βουτήρου..Δυστυχώς όνομα δε θυμάμαι,όποιον ρωτήσεις θα σου πει πάντως..Για μένα είναι κλασσική αξία κάθε φορά που επισκέφτομαι το νήσι..

Για φαγητό:

Για ποτό:

  • Remego Bar
  • Alter Ego
  • Μουράγιο
Επίσης μην παραλήψεις τους μοναδικούς λουκουμάδες με παγωτό στη πλατεία του Γαη..
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
+1 σε όλα όσα ανέφερε η Sapienza παραπάνω. (το Mediterraneo που δεν το γνωρίζω).

Επίσης, για φαγητό Βασίλης στο Λογγό, Άκης στην Λάκκα.
Ψησταριά ωραιότατη Καρκαλέτζος λίγο έξω από τον Γάη.

Ποτό, Carnayo Gold στο Μογγονήσι
Καφέ all time classic Καλημέρα στον Γάη
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Για ποτό:

  • Remego Bar
  • Alter Ego
  • Μουράγιο
Επίσης μην παραλήψεις τους μοναδικούς λουκουμάδες με παγωτό στη πλατεία του Γαη..
Απίστευτα χαλαρωτικό to Remego για ποτάκι και καφέ και πολύ προσεγμένο. Τους λουκουμάδες μας τους πρότειναν κι οι ντόπιοι, μη παραλείψετε ένα πιάτο με τον καφέ σας.
 

sir-elric

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
μολις γυρισα οποτενες μιας και τα εχω φρεσκα ! το καλητερο πραγμα που εχουν οι παξοι ειναι ...............τα βαρκακια που σε πανε στους αντιπαξους:bleh:.
οι παραλιες του νησιου ειναι απο αδιαφορες(κακη λαγκαδα, κηπιαδη) μεχρι τραγικες (ολες οι υπολοιπες). τι εννοω? δεν μαρεσουν οι παραλιες με βοτσαλο και βαθεια νερα ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ. επεισης λογω μεγαλης κινησης διαφορων πλοιων-σκαφων-σκαφιδιων κλπ βγαινει μπουρμπουληθρα φουλ. αυτα για τις νοτιες που πας με το αυτοκινητακι σου.
στο βορειο τμημα που πας μονο με βαρκακι ειναι πολυ καλητερα εχει βεβαια μονο 2 (μια κατω απο τον ερημιτη και μια λιγο πριν τελειωσει η βορεια πλευρα) που ειναι πολυ καλες και καθαρες. ο γυρως του νησιου αξιζει με βαρκακι γιατι εκτος των παραλιων μπορεις να γυρισεις και τις σπηλιες που ειναι πολυ ομορφα. νοικιαζουν φουλ βαρκακια και δεν ειναι δυσκολο. εαν δεν το εχετε μπορειτε να πατε με ποιο μεγαλη βαρκα με καπετανιο.

το νησι γενικως ειναι ομορφο και εαν και μικρο εχει εναλαγες τοπιου. κυριαρχειτε απο ελαιωνες 200ετων(τις φυτεψαν οι ενετοι) με πολυ μεγαλους κορμους(καμια σχεση με αυτα που ξερουμε απο πελλοπονησο κρητη) και πευκα-κυπαρισια. ο γαιος με το "φιορδ" του και η λακα με τον κολπο της ειναι αρκετα γραφικα και το πρωϊ και το βραδυ. ο γαϊος ειναι λιγο ποιο ζωντανος ( το ρεμετζο ειναι μαστ, και ο πετρος παλικαρος).εχει και ενα κλαμπ στο γαϊο αλλα μονο για μπακουροπιτσιρικο κατασταση με καλη γνωση ιταλικων. το που θα μεινετε δεν παιζει μεγαλο ρολο γιατι το νησι ειναι μικρο και οι αποστασεις αστειες.

Οι ντοπιοι ειναι ωραιοι κ τοπικιστες: για αυτο τις προτασεις τους με λιγο αλλατακι γιατι η παραλια του χωριου τους μπορει να ειναι η καλητερη μονο στο μυαλο τους.

το ηλιοβασιλεμα στον ερημιτη απο τα ποιο ωραια που θα δειτε: αξιζει να πατε νωρις (κατα τις 6) για να ποιασετε θεση. καλο θα ηταν να εχετε καπελακια και μην περιμενετε φρεντο:δεν φτοιαχνουν.

αντιπαξοι: 2 ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ με απιστευτα νερα που απλα χαζευει το κεφαλι σου και σου παιρνει ωρα να αντιληφθεις την ομορφια. η δευτερη ειναι ενα κλικ καλητερη αλλα εχει βοτσαλο εξω. 10 ευρω ειναι να πας απο τον γαϊο το τελευταιο σε γυρναει στις 6. εχει κανα 2 ταβερνες σε καθε παραλια αλλα δεν παιζει ομπρελα(αυτο ειναι γενικο).

το φαγητο ειναι για ολα τα βαλαντια και δεν ειναι κακο. η βενζινη ειναι πανακριβη οποτε γεμιστε ηγουμενιτσα. παρτε και ομπρελιτσα (και κανα κουλερακι εαν ειστε μερακληδες).
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom