Κέρκυρα Παξοί Παξοι-Κερκυρα φοιτητες

evaggelitsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Γεια σας! Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Φετος το καλοκαιρι θα παμε για πρωτη φορα διακοπες με την παρεα μου και σκεφτηκαμε να συνδυασουμε Κερκυρα και Παξους. Δεν ειμαστε λατρεις του τρελου κλαμπινγκ, ουτε και της απολυτης ησυχιας. Αναρωτιομασταν λοιπον αν οι Παξοι ειναι καταλληλοι για ατομα της ηλικιας μας (18 χρονων), χωρις να ψαχνουμε κατι υπερβολικο. 2-3 μπαρακια να πιουμε ενα ποτο! Για Κερκυρα εχουμε ακουσει οτι εχει αρκετα μπαρ και κλαμπ. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποιο καλο μαγαζι και για Παξους και για Κερκυρα. Επισης στους Παξους υπαρχει συγκοινωνια; γιατι κανενας δεν οδηγει... Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας! Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Φετος το καλοκαιρι θα παμε για πρωτη φορα διακοπες με την παρεα μου και σκεφτηκαμε να συνδυασουμε Κερκυρα και Παξους. Δεν ειμαστε λατρεις του τρελου κλαμπινγκ, ουτε και της απολυτης ησυχιας. Αναρωτιομασταν λοιπον αν οι Παξοι ειναι καταλληλοι για ατομα της ηλικιας μας (18 χρονων), χωρις να ψαχνουμε κατι υπερβολικο. 2-3 μπαρακια να πιουμε ενα ποτο! Για Κερκυρα εχουμε ακουσει οτι εχει αρκετα μπαρ και κλαμπ. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποιο καλο μαγαζι και για Παξους και για Κερκυρα. Επισης στους Παξους υπαρχει συγκοινωνια; γιατι κανενας δεν οδηγει... Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Δε ξέρω πως ένα νησί σαν την Κέρκυρα μπορεί να βγει χωρίς αυτοκίνητο. Ναι έχει μπαρ και κλαμπ εντός πόλης, αλλά για την υπόλοιπη μέρα και τις μετακινήσεις σας υπάρχει ζήτημα. Όπως ζήτημα υπάρχει και με το υπερβολικό κόστος των Παξών, και όχι την συγκοινωνία τους. Να το μελετήσετε πολύ καλά το θέμα πριν καταλήξετε κάπου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σας! Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Φετος το καλοκαιρι θα παμε για πρωτη φορα διακοπες με την παρεα μου και σκεφτηκαμε να συνδυασουμε Κερκυρα και Παξους. Δεν ειμαστε λατρεις του τρελου κλαμπινγκ, ουτε και της απολυτης ησυχιας. Αναρωτιομασταν λοιπον αν οι Παξοι ειναι καταλληλοι για ατομα της ηλικιας μας (18 χρονων), χωρις να ψαχνουμε κατι υπερβολικο. 2-3 μπαρακια να πιουμε ενα ποτο! Για Κερκυρα εχουμε ακουσει οτι εχει αρκετα μπαρ και κλαμπ. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποιο καλο μαγαζι και για Παξους και για Κερκυρα. Επισης στους Παξους υπαρχει συγκοινωνια; γιατι κανενας δεν οδηγει... Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Εχω κάποια χρόνια να βρεθώ στην Κέρκυρα, και πέρσι μάλιστα το καλοκαίρι ήταν να ξαναπάω (αν και τελικά προτιμήσαμε να πάμε Ιταλία), οπότε είχα κάνει ένα ψαξιματάκι. Η Κέρκυρα έχει καλό ΚΤΕΛ και - για τις κεντρικότερες ειδικά περιοχές της- αρκετά συχνό. Υπάρχει ακομα και αστικό λεωφορείο που συνδέει παραλίες πέριξ της πόλης με την πόλη. Προσωπικά δεν θα σας αποθαρρύνω να πάτε-νέα παιδιά είστε εξάλλου. Με έναν μόνο μικρό αστερίσκο: Κάποια μέρη και παραλίες "διαμαντάκια" στη βόρεια ή τη νοτιοδυτική Κέρκυρα θα τα δείτε μαλλον πολύ δύσκολα. Σε κάθε περίπτωση, εάν πάτε, μείνετε κοντά στην πόλη. Όσο για τους Παξούς δεν έχω πάει, αλλά ήδη έχω δύο γνωστούς που έχουν κλείσει να πάνε εκεί τον Ιούλιο, οπότε σπεύστε να κλείσετε διαμονή από τώρα γιατί αργότερα δεν θα βρίσκετε τίποτα, ή αν βρείτε, θα πληρώσετε τον "κούκο αηδόνη" για μια- ενδεχομένως- τρώγλη
 

depo

Member
Μηνύματα
67
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Γεια σας! Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Φετος το καλοκαιρι θα παμε για πρωτη φορα διακοπες με την παρεα μου και σκεφτηκαμε να συνδυασουμε Κερκυρα και Παξους. Δεν ειμαστε λατρεις του τρελου κλαμπινγκ, ουτε και της απολυτης ησυχιας. Αναρωτιομασταν λοιπον αν οι Παξοι ειναι καταλληλοι για ατομα της ηλικιας μας (18 χρονων), χωρις να ψαχνουμε κατι υπερβολικο. 2-3 μπαρακια να πιουμε ενα ποτο! Για Κερκυρα εχουμε ακουσει οτι εχει αρκετα μπαρ και κλαμπ. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποιο καλο μαγαζι και για Παξους και για Κερκυρα. Επισης στους Παξους υπαρχει συγκοινωνια; γιατι κανενας δεν οδηγει... Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Η Κέρκυρα έχει πολύ καλή συγκοινωνία. Οι Παξοί επίσης έχουν λεωφορεία και υποθέτω το καλοκαίρι αρκετά δρομολόγια. Εγώ είχα πάει τον Οκτώβριο και είχε δρομολόγια 2 φορές την μέρα. Στους Παξούς έχει μαγαζιά και μπαρ και κλαμπ. Πάντως η Κέρκυρα είναι οικονομικότερη. Αν θέλετε να πάτε οπωσδήποτε Παξούς να κλείσετε όσο το δυνατόν νωρίτερα.
 

evaggelitsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κλεισαμε διαμονη και στα 2 νησια αρκετα οικονομικα (ακομα και στους Παξους!) και η αληθεια ειναι οτι προλαβαμε οριακα τις ημερομηνιες που θελαμε. Οσο για τη συγκοινωνια, στην Κερκυρα τουλαχιστον, ειναι σιγουρα ανακουφιστικο το οτι υπαρχουν δρομολογια που μας εξυπηρετουν :)
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κλεισαμε διαμονη και στα 2 νησια αρκετα οικονομικα (ακομα και στους Παξους!) και η αληθεια ειναι οτι προλαβαμε οριακα τις ημερομηνιες που θελαμε. Οσο για τη συγκοινωνια, στην Κερκυρα τουλαχιστον, ειναι σιγουρα ανακουφιστικο το οτι υπαρχουν δρομολογια που μας εξυπηρετουν :)
Μια χαρα λοιπον με το καλο να μας ερθετε κι ελπιζω να περασετε τελεια
 

bacosnet

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κλεισαμε διαμονη και στα 2 νησια αρκετα οικονομικα (ακομα και στους Παξους!) και η αληθεια ειναι οτι προλαβαμε οριακα τις ημερομηνιες που θελαμε. Οσο για τη συγκοινωνια, στην Κερκυρα τουλαχιστον, ειναι σιγουρα ανακουφιστικο το οτι υπαρχουν δρομολογια που μας εξυπηρετουν :)
Σε ποιο κλεισατε στους Παξους;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom