Παπούτσια για ταξίδια

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στα ταξίδια φοράω πάντα κλειστά καλά παπούτσια ανατομικά με κάλτσες βαμβακερές.
Σημασία μεγάλη έχει να κρατάει καλά το πόδι και να αγκαλιάζει καλά τον αστράγαλο.Τα
τελευταία χρόνια φοράω τα μποτάκια Northface σε γήινα χρώματα.
καλύτερα ακόμα ειναι τα Salomon.
Με τα μποτάκια πάς παντού,σε δρόμο,μονοπάτια,χώμα και πέτρες.κατι σαν 4Χ4 δηλαδή!
Δεν διακινδυνεύω με τίποτα να πάθω απο ένα απλό διάστρεμμα έως καταγμα στο ταξίδι μου..
Βραδυνά φοράω πάντα την υπέροχη μάρκα Ξυπολισάν που θα την βρείτε παντού σε όλα τα χρώματα!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω εμπειρία από Columbia και Solomon. Τα Columbia είναι πολύ καλά και με έχουν βολέψει περισσότερο από τα Solomon που χρησιμοποιούσα πριν γιατί ταιριάζουν καλύτερα στο πόδι μου. Πάντως και οι δύο εταιρείες είναι εξειδικευμένες στα παπούτσια πεζοπορίας και όποια και να διαλέξεις θα τα ευχαριστηθείς.
Και σιγά τις ακριβές τιμές που έχουν! Γύρω στα 100 Ευρώ κοστίζει το ζευγάρι και θα διανύσεις χιλιόμετρα ολόκληρα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μια αλλη ιδεα -ασχετα με παπουτσια -ειναι να ρωτησεις σε ενα φαρμακειο για κρεμες που ανακουφιζουν τα κουρασμενα πελματα-γαμπες.Προσφερουν και αυτα μεγαλη ανακουφιση σε συνδυασμο με ενα καλο παπουτσι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνετο από ένα ζευγάρι καλά αθλητικά παπούτσια, ελαφριά και μαλακά.....όλα τ'άλλα έχουν τις δικές τους χρήσεις, αλλά Nike και οποιαδήποτε άλλη μάρκα καλών αθλητικών είναι ό,τι πρέπει. Για αδιάβροχα, για πεζοπορίες κτλ. υπάρχουν φυσικά πιο ειδικά παπούτσια, αλλά σαν άνεση, για περπάτημα σε πόλη, αθλητικά και ξερό ψωμί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνετο από ένα ζευγάρι καλά αθλητικά παπούτσια, ελαφριά και μαλακά.....όλα τ'άλλα έχουν τις δικές τους χρήσεις, αλλά Nike και οποιαδήποτε άλλη μάρκα καλών αθλητικών είναι ό,τι πρέπει. Για αδιάβροχα, για πεζοπορίες κτλ. υπάρχουν φυσικά πιο ειδικά παπούτσια, αλλά σαν άνεση, για περπάτημα σε πόλη, αθλητικά και ξερό ψωμί...
Το ζήτημα είναι να είναι και στοιχειωδώς εμφανίσιμα, να μπορείς να σκάσεις μύτη μ' αυτά π.χ. σ' ένα θέατρο ή ένα καλό εστιατόριο.... Και τα αθλητικά πολύ δύσκολα καλύπτουν αυτή την προδιαγραφή (Ούτε τα Columbia που χρησιμοποιώ, αλλά τουλάχιστον δεν "κάνουν μπαμ" από χιλιόμετρο).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω παντα nike αθλητικο,δεν τα αλλαζω με τιποτα!!!:clap:
taver,υπαρχουν κατι nike αθλητικα μαυρα, σε ισια γραμμη που φοριουνται ανετα και με πιο καλο ντυσιμο...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
taver,υπαρχουν κατι nike αθλητικα μαυρα, σε ισια γραμμη που φοριουνται ανετα και με πιο καλο ντυσιμο...
Αυτό θα έλεγα και εγώ. Υπάρχουν σε διάφορες μάρκες (και στη reebok που εγώ προτιμώ) κομψότατα ανδρικά και γυναικεία ολόμαυρα αθλητικούλια, τα οποία δεν κάνουν μπαμ με τη μία ότι είναι αθλητικά και συνδυάζονται εύκολα με λίγο καλύτερο ντύσιμο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λοιπον , λοιπον ας απαντησω και γω (καθοτι το θεμα με αφορα αμεσα μιας και πεσαμε στο αντικειμενο της δουλειας μου)

1) ποτε μα ποτε δεν φοραμε παπουτσια flat . Κουραζουν την καμαρα του ποδιου , επιβραδυνουν τον βηματισμο και στο τελος της μερας πονανε οι φτερνες

2)Για καλυτερο βηματισμο χρησιμοποιουμε παντα παπουτσια με κορδονια τα οποια δεν πρεπει να ειναι σφιχτα δεμενα(ακους chrikky?)

3) οι αεροσολες ειναι οτι καλυτερο υπαρχει! Ολες οι μαρκες με αεροσολες εχουν ανεβασμενες τις τιμες , αλλα πραγματικα αξιζουν every penny!!

4)στα αθλητικα ΠΑΝΤΑ αγοραζουμε ενα νουμερο μεγαλυτερο απο το κανονικο μας , σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ασφυκτια το ποδι την ωρα που κινειται.

5) Ο αερισμος του ποδιου ειναι πολυ βασικος. Τωρα το καλοκαιρι καλο ειναι να αποφευγουμε τα δερματινα και πλαστικα υποδηματα( καλα τα πλαστικα πρεπει να τα αποφευγουμε γενικοτερα)

6) τα καλυτερα αθλητικα ειναι αυτα που χρησιμοποιουν οι δρομεις οπως το nike pegasus και το asics gel 1130 duomax
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το χειμώνα αγόρασα ένα ζευγάρι μποτάκια Columbia σε πολύ καλή τιμή και το καταευχαριστήθηκα! Τώρα το καλοκαίρι κάνω πεντικιούρ, οπότε άκυρο το κλειστό παπούτσι!:bleh:
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,μου δωσατε ομολογουμενως πολλες ιδεες! :rolleyes: Αφου φοραω ηδη nike με αεροσολα στα ταξιδια και με κουραζουν, λεω να κοιταξω σε κατι πιο εξειδικευμενο, columbia και salomon οπως προτεινατε,τα ECCO που ειναι πιο στυλατα τα εχει δοκιμασει ποτε κανεις παρεπιπτοντως? (οι γυναικες του forum με καταλαβαινουν λιγο περισσοτερο μαλλον, γιατι εκτος απο ανεση θελουμε να ειναι και λιγο συμμαζεμενα τα πατουμενα - α ρε αντρες τυχεροι, με ολα βολευεστε!) Πριν φυγω για Λονδινο το Σαββατο λοιπον, θα αγορασω και κρεμα καθως και τις καλτσουλες που προτειναν η Kleopatra και η Lyda,και ελπιζω να βοηθησουν την κατασταση, ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
(παιδια συγνωμη,δεν ηξερα που να βαλω το συγκεκριμενο θεμα,και ειπα να το ανατρησω εδω τελικα). Να σας ρωτησω κατι? Επειδη καθε φορα στα ταξιδια μας ριχνουμε το απειρο περπατημα,ειμαστε συνηθως με αθλητικα (τυπου nike),αλλα και παλι στο τελος της ημερας τα ποδια μου με πεθαινουν. :shock: (το Παρισι το περπατησαμε σχεδον ολοκληρο την τελευταια φορα, και ειχα ψοφησει απο την κουραση, που να φορουσα και τακουνια,που τα επιλεγουν αλλες γυναικες..)
δεν ξερω ποιο ειναι το απειρο περπατημα για σενα αλλα πιστευω πως η αιτια ειναι αλλη . προφανως δεν περπατας πολυ στην πολη σου και δεν εχεις συνηθιση την βαρια καλογερικη , τα νικε σου ειναι μια χαρα με καλη καλτσουλα και εισαι αρχοντοπουλα , τωρα αν δεν σου αρεσουνε τοτε παρε ανατομικα , και για να σε βοηθεισω λιγο ακομη τοτε ... να πας σε εναν φυσικοθεραπευτη που να εχει πελματογραφο , θα σου φτιαξουνε ειδικα πελματα για τα ποδια σου και τοτε τελος η κουραση :D αν δεν μπορεις να τους βρεις στειλε μου εμαιλ και θα σου πω που να πας (αθηνα ειναι) .
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όσο με έχουν βολέψει τα Timberland δε με έχει βολέψει άλλο παπούτσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom