Παπούτσια για ταξίδια

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
τα καλυτερα αθλητικα ειναι αυτα που χρησιμοποιουν οι δρομεις οπως το nike pegasus και το asics gel 1130 duomax
Καλα ειπα αυτα που χρησιμοποιω εγω. Δεν με νοιαζει αν ειναι παλια η καινουργια.
Μου αρκει που ειναι αποτελεσματικα και δεν εχω ποτε κανενα πονο στα ποδια.
Πιστεψε με περπαταω παρα παρα πααρα πολλα χιλιομετρα και ας μην μου φαινεται.
Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι περπατάς πολλά χλμ.,αλλά στο πρώτο post γράφεις ''τα καλύτερα αθλητικά'',αν δεν γνωρίζουμε κάτι καλύτερα να μην γράφουμε ανακρίβειες.
Τρέχω καθημερινά 7-10 χλμ. και επειδή έχω overpronation,το έχω ψάξει πάρα πάρα πάρα πολύ το θέμα του παπουτσιού.
Και για να επανέρθω στο θέμα προτείνω το asics gel trabuco 12wr,πιο εξειδικευμένο (για trail),ή το asics gt 2150 (πιο all around).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αααα και με τα camper τα καλοκαιρινά, δίνω τα καλύτερα μου σχόλια....
....:haha:
Ο.κ συμφωνω απολυτα μαζι σου....ειναι ανατομικα δερματινα αρκετα μαλακά δεν καταλαβαινεις απο κουραση....κατω απο 100 ευρω δεν εχω βρει ...αλλα χαλαλι

Επισης και τα GEOX πολυ καλα...δεν βρηκα καμμια διαφορα στο εξωτερικο με τις τιμες στην Ελλαδα.....
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
....
Και για να επανέρθω στο θέμα προτείνω το asics gel trabuco 12wr,πιο εξειδικευμένο (για trail),ή το asics gt 2150 (πιο all around).
Παρατηρώ πως το ίδιο νούμερο υπάρχει σε διαφορετικές φόρμες, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά; :roll:

Και αν ισχύει, έχεις βρει ποτέ κάποιο κατάστημα (αν είναι ηλεκτρονικό ακόμα καλύτερα) που να σου δίνει τη δυνατότητα να καθορίσεις εκτός από το size και το width ;
 

Attachments

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Παρατηρώ πως το ίδιο νούμερο υπάρχει σε διαφορετικές φόρμες, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά; :roll:

Και αν ισχύει, έχεις βρει ποτέ κάποιο κατάστημα (αν είναι ηλεκτρονικό ακόμα καλύτερα) που να σου δίνει τη δυνατότητα να καθορίσεις εκτός από το size και το width ;
Καλά κατάλαβες και έχεις απόλυτο δίκιο και για το width.Δεν ήθελα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ξεφεύγουμε και αφορούν κυρίως τους runners.
Προσωπικά αγοράζω όλα τα αθλητικά μου από ebay,είτε USA είτε UK,στο οποίο μπορείς να βρεις πολλά καταστήματα που πουλάνε παπούτσια με διαφορετικά width,ιδιαίτερα στα asics,τα οποία κατ΄ εμέ και κατά εκατομμύρια χρήστες και ειδικούς ανά την υφήλιο κατασκευάζουν τα καλύτερα runners shoes.
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Τι πολλές μάρκες που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έχω ένα θέμα με τα παπούτσια, όχι μόνο όταν πάω ταξίδια αλλά και στην πόλη. Θέλω να είναι και άνετα και κομψα! Μου αρέσουν αυτά που έχουν τακούνια πχ πλατφόρμες καλοκαιρινές αλλά καταλήγω να κυκλοφορώ με σαγιονάρες μαλακές και φλατ. Δεν μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι περπατάς πολλά χλμ.,αλλά στο πρώτο post γράφεις ''τα καλύτερα αθλητικά'',αν δεν γνωρίζουμε κάτι καλύτερα να μην γράφουμε ανακρίβειες.
Τρέχω καθημερινά 7-10 χλμ. και επειδή έχω overpronation,το έχω ψάξει πάρα πάρα πάρα πολύ το θέμα του παπουτσιού.
Και για να επανέρθω στο θέμα προτείνω το asics gel trabuco 12wr,πιο εξειδικευμένο (για trail),ή το asics gt 2150 (πιο all around).
overpronation ε??
εγω εχω μια ελαφρια πλατυποδια...(Ακου να δεις)

και εγω το εψαξα πολυ αλλα βρηκα την υγεια μου με καποια μοντελα της NewBalance...
παντως κατι αλλες γνωστες επωνυμες μαρκες αθλητικων (οχι αυτη που λες) τις θεωρω πλεον για πεταμα απο την εμπειρια μου...μονο ονομα και εφε
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
NewBalance...
παντως κατι αλλες γνωστες επωνυμες μαρκες αθλητικων (οχι αυτη που λες) τις θεωρω πλεον για πεταμα απο την εμπειρια μου...μονο ονομα και εφε
Asics & New Balance είναι οι αγαπημένες μου εταιρείες.
Για την άλλη που λές,έχω μόνο ένα μοντέλο το γνωστό που φοράει όλη η Ελλάδα,αλλά για χρήση lifestyle και μόνο..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολλές φορές συμβαίνει μια συγκεκριμένη μάρκα ενώ υπόσχεται το"καλύτερο"και πιό άνετο για περπάτημα παπούτσι να μη ταιριάζει,να μη στρώνει σε όλους το ίδιο...,όπως το ίδιο συμβαίνει και με τα αθλητικά που επειδή είναι ίσια εμένα πχ με κουράζουν και μου δημιουργούν πρόβλημα όπως και με τα κορδόνια ...ενοχλούν και ερεθίζουν το δέρμα παρά το ότι μπαίνει κάλτσα από μέσα..
Τόχω πάθει με πολλές εταιρείες πχ GEOX που αναφέρθηκε πιό πάνω και είναι αρκετά τα χρήματα που δίνεις ΔΕΝ μου ταίριαξαν καθόλου ενώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από boxer τόσο σε κλειστό χειμωνιάτικο παπούτσι,μποτάκια,αλλά και παντόφλες(κομψές σαν πέδιλα) καλοκαιρινές!τέλεια εφαρμογή,κομψές και παράλληλα για πάααααρα πολύ περπάτημα και πιό οικονομικά από geox,επίσης αερόσολες κλειστό παπούτσι,elite επίσης σταθερή αξία με πιό περιορισμένα σχετικά σχέδια σε σχέση με τα boxer,τέλος τα Kiarflex πολύ κομψά και παράλληλα άνετα και οικονομικά.
Ξέχασα και τα Parex και παντόφλες καλοκαιρινές και παπούτσια.

Lachesis αντί να κυκλοφορείς με σαγιονάρες που οκ μπορεί να είναι"πρακτικές"αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο με τη ζέστη και τον ιδρώτα ...,κάνε μια δοκιμή απ αυτά που ανέφερα και μιλάμε πάντα για δερμάτινο..
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ο.κ συμφωνω απολυτα μαζι σου....ειναι ανατομικα δερματινα αρκετα μαλακά δεν καταλαβαινεις απο κουραση....κατω απο 100 ευρω δεν εχω βρει ...αλλα χαλαλι

Επισης και τα GEOX πολυ καλα...δεν βρηκα καμμια διαφορα στο εξωτερικο με τις τιμες στην Ελλαδα.....

Ευη μου, τα camper εγώ τα παίρνω στις εκπτώσεις με 50%:shock:

Για τα geox, εγώ, 2 φίλες και ένας φίλος , ενώ μας φαίνονταν άνετα, παρατηρήσαμε και οι 4 μας, ότι μετά από συνεχόμενες μέρες που τα φορούσαμε , είχαμε πόνους στη γάμπα και στο κάτω μέρος του ποδιού :(
Να ταν τυχαίο??? .....αφού σκεφθόμουν να στείλω email στην εταιρία...:shock:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε πόνο στον αχίλλειο τένοντα. Επέτρεψέ μου να πω ότι αυτό οφείλεται σε έλλειψη εκγύμνασης και ελαστικότητας.....αν το σώμα μας είναι απροετοίμαστο, τι να μας κάνουν τα παπούτσια, δεν υπάρχει σωτηρία...
Γκουχ γκουχ....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ενώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από boxer τόσο σε κλειστό χειμωνιάτικο παπούτσι,μποτάκια,αλλά και παντόφλες(κομψές σαν πέδιλα) καλοκαιρινές!τέλεια εφαρμογή,κομψές και παράλληλα για πάααααρα πολύ περπάτημα και πιό οικονομικά από geox,επίσης αερόσολες κλειστό παπούτσι,elite επίσης σταθερή αξία με πιό περιορισμένα σχετικά σχέδια σε σχέση με τα boxer,τέλος τα Kiarflex πολύ κομψά και παράλληλα άνετα και οικονομικά.
Ξέχασα και τα Parex και παντόφλες καλοκαιρινές και παπούτσια.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ πάρα πολύ, όχι μόνο στα ταξίδια, αλλά και στην καθημερινότητά μου τα boxer και τις aerosoles (χειμερινά και καλοκαιρινά), τα οποία υπάρχουν και σε κομψά σχέδια (μποτάκια με λίγο τακούνι, γόβες, πέδιλα κλπ) και είναι τα πιο ξεκούραστα (εκτός των αθλητικών) που έχω βρει για μένα. Δεν είναι οικονομικά, αλλά χαλάλι τους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλά κατάλαβες και έχεις απόλυτο δίκιο και για το width.Δεν ήθελα να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ξεφεύγουμε και αφορούν κυρίως τους runners.
Προσωπικά αγοράζω όλα τα αθλητικά μου από ebay,είτε USA είτε UK,στο οποίο μπορείς να βρεις πολλά καταστήματα που πουλάνε παπούτσια με διαφορετικά width,ιδιαίτερα στα asics,τα οποία κατ΄ εμέ και κατά εκατομμύρια χρήστες και ειδικούς ανά την υφήλιο κατασκευάζουν τα καλύτερα runners shoes.
amsterdam σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο και συμφωνώ με τα γούστα σου!!
ε !! μας αρέσει και το ωραίο στύλ πως να το κάνομε!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom