Παρέα για Ταξίδια...

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Να περάσεις τέλεια tade_efi κι όταν γυρίσεις να κανονίσουμε το επόμενο παρέα! :)
Η αλήθεια είναι οτι για μένα το ταξίδι σημαίνει περπάτημα ως τις 9 και μετά το πολύ πολύ ένα καλό φαγητό ή ένας καφες, δεν πάω για clubbing είμαι λίγο ξενερουά :p
τη φάση των μουσείων βέβαια την πέρασα μόνο κατι πολύ πολύ ιδιαίτερο θα ξαναδω...
Παιδιά πάντως να το κανονίσουμε, τι έχουμε να χάσουμε;
Αν δώσουμε απο πριν εξηγήσεις του τι θέλει ο καθένας θα αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις..
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
Καλά αυτό που αναφέρθηκε πριν είναι πολύ σωστό. Όταν πας ταξίδι βλέπεις όλα τα στραβά του άλλου με τη πρώτη.

Πρόσφατα ήμουν 10ημερο σε νησί (έτσι ανακάλυψα τυχαία το site όταν έψαχνα για κανένα guide ). Το θέμα ήταν ότι στη παρέα ήμασταν τα άκρα
Οι άλλοι θεωρούσαν διακοπές = club, bar, θάλασσα ενώ εγώ διακοπές = μουσεία, περιήγηση στη πόλη, αξιοθέατα. Τελικό αποτέλεσμα; ο καθένας έκανε ότι ήθελε.
Το ίδιο είχα πάθει και σε ταξίδι προς Ισπανία και το διαλυσαμε στα μέσα.

Επειδή έχω βαρεθεί την γκρίνια του κάθε party animal φίλου του χρόνου το πήρα απόφαση να κάνω interrail χωρίς κανένα μπελά στο κεφάλι μου
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλα και εγω ξεποδιαριαζομαι αλλα πχ οταν εχω 5 μερες για κερκυρα και εχω τελειωσει στις 2 τα αξιοθεατα αν δεν κανω εξορμηση στα γειτονικα νησια πχ παξοι ε στις παραλιες θα κατσω αλλα πχ αν παω 8 μερες παρισι νομιζω δεν θα κατσω καθολου...αναλογως κ που πας.Οταν καναμε 8 μερες βελγιο λουξεμβουργο αμστερνταμ ξεκουραστηκα το απογευμα πριν φυγουμε...και εννοειτε τα βραδυα ουτε λογος για club ή εξοδο
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
Καλα και εγω ξεποδιαριαζομαι αλλα πχ οταν εχω 5 μερες για κερκυρα και εχω τελειωσει στις 2 τα αξιοθεατα αν δεν κανω εξορμηση στα γειτονικα νησια πχ παξοι ε στις παραλιες θα κατσω αλλα πχ αν παω 8 μερες παρισι νομιζω δεν θα κατσω καθολου...αναλογως κ που πας.Οταν καναμε 8 μερες βελγιο λουξεμβουργο αμστερνταμ ξεκουραστηκα το απογευμα πριν φυγουμε...και εννοειτε τα βραδυα ουτε λογος για club ή εξοδο
Σωστός.
Στο θέμα παραλίας προτιμώ τα ήσυχα και γραφικά γτ το καλοκαίρι Ελλάδα με τους τουρίστες οι μισές παραλίες είναι ότι να ναι.
Καμία παραλία που και που ναι αλλά το σαπισμα 8 ώρες στη ξαπλώστρα το θεωρώ χάσιμο χρόνου όταν έχεις τόσα όμορφα πράματα να δεις
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ωχ αυτο με τις παραλιες το καλοκαιρι ειναι ο εφιαλτης μου απο διακοπες!Με την κολλητή μου σκοτωθήκαμε, βιδωμένη 8 ωρο στην ξαπλωστρα ούτε καν στην θάλασσα δεν εμπαινε, δεν καταλαβαινω την εμμονη με το μαυρισμα!κ γω μαυρισα...απο το κακό μου!Εμμένουμε στη φιλία μας αλλά όχι σε διακοπες κυριως καλοκαιρινες, αν πάω Πήλιο θελω να το γυρισω όλο αν είναι εφικτό γιατί να βιδωθώ σε μια παραλία χριστιανοιιιι;
είναι όμορφα τα ταξίδια μονος αλλά μπορούν να είναι ομορφότερα αν έχεις καλή παρέα, να μοιράζεσαι ένα φιορδ στη Νορβηγία ένα κάστρο στην Ιρλανδία μια ποδηλατάδα στο lugano βρε αδερφε!!:p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εχουμε και λεμε...αγαπαμε τα ταξιδια,θελουμε παρεα μας τον συζυγο,συντροφο,φιλο για να μοιραστουμε αυτα τα ομορφα,που λεει η Nena...αλλα δεν γινεται,για διαφορους λογους ,τι κανουμε?καθομαστε σπιτι και το ξεχναμε?οχι βεβαια..πηγαινουμε μονοι μας η με γκρουπ οργανωμενα,αν δεν μπορουμε αλλιως.
Και για να ειμαι ον τοπικ,δεν το θεωρω,καθολου ευκολο,επισης,να βρεθει αγνωστος συνταξιδευτης,απο ενα φορουμ....με τον οποιο θα βγεις θα πιεις εναν,αντε δυο καφεδες και θα ξεκινησεις να κανεις το ταξιδι-ονειρο σου...εδω,ειπαμε,οτι με τους φιλους που τους ξερουμε χρονια και χαλαει ενα ταξιδι,ποσο μαλλον με εναν αγνωστο-η.....
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
το βλέπω λίγο πιο σφαιρικά θα έλεγα..η εποχή μας θέλοντας και μη είναι εποχή της τεχνολογίας και της ταχύτητας. Παράξενο αλλα 3 κολλητές μου παντρεύτηκαν μέσω fb και chat, θλιβερό για τη δική μου κοσμοθεωρία αλλά γεγονός κι ευτυχές μάλιστα μιας και ζουν πανευτυχισμένες.
Καταλήγουμε στο οτι δεν έχει σημασία ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα.
όλοι είναι αγνωστοι μέχρι να γίνουν γνωστοί και γιατί όχι φίλοι.
φυσικά πάντα σε πλαίσια αυτοπροστασίας και προσοχής. Δεν πέφτουμε με τα μούτρα ποτέ :p
Να σου τονίσω επίσης οτι δυστυχώς ζούμε σε μια χωρα εγω μάλιστα σε επαρχία όπου δεν έχουμε την τιμή να έχουμε clubs ώστε να μαζεύονται άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα κ να κάνεις παρέες που θα σε βοηθήσουν στο να χαρείς ένα ταξίδι.
κ στο λεω εγω που περασα τα μισα μου φοιτητικα χρονια με ελαχιστα ταξιδια μιας κ οι φιλες μου δεν πηγαιναν πουθεναααα!
Δεσμευομουνα!
τ τελευταια χρονια ομως πηγα σε ολη σχεδον την Ευρωπη και το χαιρομαι πολυ αλλά δεν ειναι κακο να δοκιμασω με παρεα ξανα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εχουμε και λεμε...αγαπαμε τα ταξιδια,θελουμε παρεα μας τον συζυγο,συντροφο,φιλο για να μοιραστουμε αυτα τα ομορφα,που λεει η Nena...αλλα δεν γινεται,για διαφορους λογους ,τι κανουμε?καθομαστε σπιτι και το ξεχναμε?οχι βεβαια..πηγαινουμε μονοι μας η με γκρουπ οργανωμενα,αν δεν μπορουμε αλλιως.
Και για να ειμαι ον τοπικ,δεν το θεωρω,καθολου ευκολο,επισης,να βρεθει αγνωστος συνταξιδευτης,απο ενα φορουμ....με τον οποιο θα βγεις θα πιεις εναν,αντε δυο καφεδες και θα ξεκινησεις να κανεις το ταξιδι-ονειρο σου...εδω,ειπαμε,οτι με τους φιλους που τους ξερουμε χρονια και χαλαει ενα ταξιδι,ποσο μαλλον με εναν αγνωστο-η.....
Ενας συνταξιδευτης απο το φορουμ ειναι σχεδον σιγουρο οτι εχετε κοινα γουστα. Για να χαλασει με εναν φιλο το ταξιδι σημαινει οτι δεν ηταν δοκιμασμενος. Παντως πολλα ταξιδια εχουν γινει απο το φορουμ και πολλες φιλιες εχουν προκυψει.
 

ΤΖΟΝ

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ-ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ
συμφωνω με ΄΄νενα΄΄ κ ΄΄ταδε εφη΄΄. δυσκολη η παρεα στα ταξιδια. εκτος αν εισαι για μερες σε μια πολη, πχ λονδινο, και ο καθενας μπορει να ακολουθει διαφορετικο προγραμμα και να βρισκεστε καποιες ωρες πχ το βραδυ. αλλα αν κανεις road trip, μπορει κ απο τις πρωτες ωρες να παρεξηγηθεις. τελευταια μου εμπειρια περσι σε οδικο ταξιδι με φιλικο ζευγαρι, τους ειχα προειδοποιησει για την ταλαιπωρια κ ειχα δωσει το προγραμμα αναλυτικα, συμφωνησαν αρχικα αλλα απο τη δευτερη μερα ήθελαν μονο καφε, φαι και ψωνια. μου χαλασαν ολη την εκδρομη κ φυσικα παγωσε και η σχεση μας.
αρα. ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να πας με παρεα σε μεγαλη πολη χωρις αυτοκινητο για να ειστε ανεξαρτητοι. αλλιως καλυτερα μονος.
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
πάντα προειδοποιώ πρώτα για πρόγραμμα.
Πρόσφατα μου έλεγαν για βελγιο ταξίδι του φθινόπωρο αλλά όταν ξεκαθάρισα την θέση μου τότε είπαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά.
Προσωπικά ήδη έχω χαλαστει σε αρκετά ταξίδια οπότε πάντα λέω εκ αρχής το πρόγραμμα.
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Καλό είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα ώστε ο καθένας να είναι ενήμερος και αν θέλει το ακολουθεί...διαφορετικά δίχως παρεξήγηση ο καθένας το πρόγραμμά του... γι αυτό όπως λέει και ο ΤΖΟΝ..."αρα. ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να πας με παρεα σε μεγαλη πολη χωρις αυτοκινητο για να ειστε ανεξαρτητοι. αλλιως καλυτερα μονος."
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.491
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom