Γαλλία Ολλανδία Παρίσι-Άμστερνταμ τον Οκτώβρη

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Αν δεν απατώμαι Παρίσι και Άμστερνταμ ανήκουν σε διαφορετικές χώρες ή τα μαθαίναμε λάθος από το σχολείο.Ας μην βγάζουμε από τη μύγα ξύγκι.Άλλωστε πάρα πολλοί έχουν πραγματοποιήσει τέτοια ταξίδια με με μεγάλη επιτυχία ! Δεν καταλαβαίνω γιατί ή την μία ή την άλλη πόλη χώρα όπως θες πες το:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν απατώμαι Παρίσι και Άμστερνταμ ανήκουν σε διαφορετικές χώρες ή τα μαθαίναμε λάθος από το σχολείο.Ας μην βγάζουμε από τη μύγα ξύγκι.Άλλωστε πάρα πολλοί έχουν πραγματοποιήσει τέτοια ταξίδια με με μεγάλη επιτυχία ! Δεν καταλαβαίνω γιατί ή την μία ή την άλλη πόλη χώρα όπως θες πες το:)
Ναι, γίνεται να συνδυάζεις και 2 και περισσότερες πόλεις. Αλλά είναι άλλο να πηγαίνεις π.χ. Βρυξέλλες & Αμστερνταμ, κι άλλο να βάζεις μέσα και τεράστιες πόλεις όπως το Παρίσι. Για τα πολύ βασικά, και μόνο για να τα δεις απ' έξω (αναφέρω τυχαία: Πύργο Άιφελ, Σηκουάνα, Παναγία Παρισίων, Λούβρο, Orsay, Μοντμάρτη, Sainte-Chapelle, Όπερα/Λαφαγιέτ/κλπ, Quartier Latin, Champs Elysees/Concorde, Αψίδα Θριάμβου κ.α.) θες τουλάχιστον 4 ημέρες, χωρίς να υπολογίσω τις απαραίτητες βόλτες στα στενά, τις στάσεις για φαγητό/ποτό και ψώνια... Αν τώρα θες να μπεις και μέσα σε κάποια από τα παραπάνω, ή να πας Ντίσνευλαντ ή Βερσαλίες, την θες την εβδομάδα κι αυτή τρέχοντας...
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Λόγω περιορισμένου χρόνου έμεινα και εγώ Παρίσι 3 μέρες και Άμστερνταμ 3. Μια χαρά είδα ένα κάρο πράματα. Απλά έβγαλα πολλές φουσκάλες στα πόδια.
Αν κάνεις σωστό προγραμματισμό και δεν χάσεις χρόνο στους δρόμους/αποστάσεις θα δεις πολύ πράμα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Με τον ίδιο τρόπο φαίνεται Gloriana αντιλαμβανόμαστε τα ταξίδια !!! χαχα Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους φουσκάλες πιστεψέ με !!! Τις έχω πλέον συνηθίσει.Λέμε να μείνουμε 4 Παρίσι και ότι και να δούμε καλά θα είναι! Άλλωστε το Παρίσι δεν φεύγει από τη θέση του. Με την πρώτη ευκαίρια το επισκεπτόμαστε ξανά;)
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Με τον ίδιο τρόπο φαίνεται Gloriana αντιλαμβανόμαστε τα ταξίδια !!! χαχα Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους φουσκάλες πιστεψέ με !!! Τις έχω πλέον συνηθίσει.Λέμε να μείνουμε 4 Παρίσι και ότι και να δούμε καλά θα είναι! Άλλωστε το Παρίσι δεν φεύγει από τη θέση του. Με την πρώτη ευκαίρια το επισκεπτόμαστε ξανά;)
Έτσι να κάνετε.
Κοίτα, ο καθένας αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο τον χρόνο. Δε θέλω να μειώσω κανέναν. Απλά ο καθένας παίρνει το χρόνο του.
Προσωπικά δε μπορώ να μένω σε μια πόλη αρκετές μέρες, θέλω να αλλάξω παραστάσεις ή αν θες κουράζομαι, θέλω να γυρίσω στο σπίτι μου.
Άλλοι λειτουργούν τελείως διαφορετικά.
Στα περισσότερα ταξίδια μου έχω μείνει σε μια πόλη 4-5 μέρες το πολύ. Μη σου πω 3-4.
Σαφώς και επιστρέφω και πάλι. Πάντα υπάρχουν μέρη που δεν μπορείς να τα δεις με τη μια και πρέπει να ξαναπάς. Ή κάποια άλλα που δεν νιώθεις την ανάγκη να ξαναπάς.
Στο Παρίσι θα ξαναεπιστρέψω. Στην Κολωνία όχι, για παράδειγμα.
Σε μένα προφανώς λειτουργεί το εξής. Γεμίζει το ποτήρι και κάποια στιγμή δεν παίρνει άλλο. Ας πούμε ότι μου παίρνει 4 μέρες, σε άλλον 14. Έχει μεγαλύτερο ποτήρι!
Πάρε το χρόνο σου, περπάτησε και απόλαυσε το. Το ΠΟΣΟ θα στο πει μόνο ο εαυτός σου, που το ξέρει πολύ πολύ καλά.
Όσο για τις φουσκάλες, ο μπούφος τις έσπαγα κιόλας το βράδυ για να μπορώ να περπατήσω την επομένη! Και να φανταστείς ότι φορούσα αθλητικά παπούτσια. Πάλι καλά που τη γλίτωσα τη μόλυνση - φαντάσου σε ξένη χώρα και ολομόναχη!!!!
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!:)
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
ΣΥΜΦΩΝΩ! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
Υ.Γ Δεν τις πειράζουμε ποοοοοοοοότε τις φουσκάλες:haha::haha::haha:
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
ΣΥΜΦΩΝΩ! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
Υ.Γ Δεν τις πειράζουμε ποοοοοοοοότε τις φουσκάλες:haha::haha::haha:
ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑΑΑΑ! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΑΣΧΕΤΟ: Μόλις ειδα ότι έχεις πάει Φιλανδία! ΕΧΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ :p
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
χαχα! Άνοιξε ένα νέο θέμα και ρώτα με ότι θες ! Το συγκεκριμένο ταξίδι το πραγματοποίησα φέτος τον Φλεβάρη και ήταν όνειρο ζωής...:D:D:D
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Έχετε κάποια πρόταση για ξενοδοχείο στο Άμστερνταμ?Τιμή ανά βραδιά μέχρι 100Ε.Ευχαριστώ πολύ:)
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Έχετε κάποια πρόταση για ξενοδοχείο στο Άμστερνταμ?Τιμή ανά βραδιά μέχρι 100Ε.Ευχαριστώ πολύ:)
Δες αυτό:

Amsterdam Eco-Apartment in Amsterdam[city]=Amsterdam&r[country]=NL&r[lat]=52.3738007&r[lng]=4.8909347&r[location]=Amsterdam%2C+Netherlands&r[number_of_guests]=1&r[precision]=city&r[seo_city]=amsterdam&r[seo_other]=nl&r[state]=Noord-Holland&r[submit_location]=Search

μένω εκεί κάθε φορά που είμαι Άμστερνταμ. Είναι στο κέντρο-15' με τα πόδια από το Spui, έχει στα 50μ λεωφορείο και τραμ, είναι πεντακάθαρο, ευήλιο και γενικώς μαμάτο. Me κουζίνα, ψυγείο, ίντερνετ.
Δίπλα έχει σούπερ μάρκετ, φαγάδικα κλπ. και το nasau που για το οποίο έγραψα.

Αν στείλεις μαιλ πες ότι σε στέλνω εγώ Σοφία από Θεσσαλονίκη.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μόλις το τσέκαρα και πραγματικά είναι super!Μάλλον θα καταλήξω εκεί :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom