Γαλλία Παρίσι: Η Πόλη του Φωτός/Ville lumière (πληροφορίες-τα πάντα όλα)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες για το Παρίσι!!! Πάντα με βοηθούν όλες οι ιστορίες που μοιράζονται!!! Αλλά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει μπερδεύτηκα! Πάντα μπερδευομαι!!! Γιατί τελικά ο καθένας σκέφτεται το ιδανικό ταξίδι διαφορετικά! Και εκεί είναι που θέλω τα φώτα σας! Εγώ έχω καταλήξει ότι θέλω να γυρίσω όσο μπορώ το Παρίσι, χωρίς υπερβολές γιατί θέλω και να χαλαρωσω, και θα ήθελα να μένω κοντά σε ένα μέρος που να μπορώ το βράδυ όταν γυρνάω στο ξενοδοχείο να παίρνω μια τελευταία "μυρωδιά" Παρισιού. Για αυτό και έκλεισα (με δωρεάν ακύρωση ευτυχώς) ένα ξενοδοχείο (Eiffel Capitol λέγεται με 8.3 βαθμολογία στο booking) δίπλα σε μέτρο και 800μ. από τον Αιφελ (στο 15ο διαμέρισμα, στο 7ο ήθελε πάνω από 500 ευρώ που ήταν το ταβάνι μου για 4 βράδια!) Γιατί θέλω να τον χορτασω! Όμως διαβαζω ότι στο 15ο διαμέρισμα είναι κάπως επικίνδυνα το βράδυ. Ισχύει ?? Να ακυρώσω ???
Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.bluefox.travel/paris/blog/are-there-unsafe-neighborhoods-in-paris/
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες για το Παρίσι!!! Πάντα με βοηθούν όλες οι ιστορίες που μοιράζονται!!! Αλλά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει μπερδεύτηκα! Πάντα μπερδευομαι!!! Γιατί τελικά ο καθένας σκέφτεται το ιδανικό ταξίδι διαφορετικά! Και εκεί είναι που θέλω τα φώτα σας! Εγώ έχω καταλήξει ότι θέλω να γυρίσω όσο μπορώ το Παρίσι, χωρίς υπερβολές γιατί θέλω και να χαλαρωσω, και θα ήθελα να μένω κοντά σε ένα μέρος που να μπορώ το βράδυ όταν γυρνάω στο ξενοδοχείο να παίρνω μια τελευταία "μυρωδιά" Παρισιού. Για αυτό και έκλεισα (με δωρεάν ακύρωση ευτυχώς) ένα ξενοδοχείο (Eiffel Capitol λέγεται με 8.3 βαθμολογία στο booking) δίπλα σε μέτρο και 800μ. από τον Αιφελ (στο 15ο διαμέρισμα, στο 7ο ήθελε πάνω από 500 ευρώ που ήταν το ταβάνι μου για 4 βράδια!) Γιατί θέλω να τον χορτασω! Όμως διαβαζω ότι στο 15ο διαμέρισμα είναι κάπως επικίνδυνα το βράδυ. Ισχύει ?? Να ακυρώσω ???
Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Κατατοπιστικοτατο!!!!!!!
Το πιο σημαντικό είναι να μην μένεις σε περιοχές που έχει προαστιακό και γραμμές τρένου!
Από εκεί και πέρα κοίταξε η περιοχή να έχει σοβαρά μαγαζιά, που να κλείνουν αργά ώστε να νιώθεις πάντα ασφάλεια στην επιστροφή.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Εντόπισα με καθυστέρηση το μίνι τριπ ριπορτ.Έχει πάντα ενδιαφέρον να βλέπεις την οπτική γωνία ενός ανθρώπου και δη νέου γύρω από τα τεκταινόμενα στο υπέροχο Παρίσι.Ξεκίνησα να διαβάζω την εξιστόρηση με φοβερό ενδιαφέρον και αναμονή για τη συνέχεια.Κάπου εκεί στη μέση μου κόπηκε απότομα η χαρά.Ντράπηκα πραγματικά...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Εντόπισα με καθυστέρηση το μίνι τριπ ριπορτ.Έχει πάντα ενδιαφέρον να βλέπεις την οπτική γωνία ενός ανθρώπου και δη νέου γύρω από τα τεκταινόμενα στο υπέροχο Παρίσι.Ξεκίνησα να διαβάζω την εξιστόρηση με φοβερό ενδιαφέρον και αναμονή για τη συνέχεια.Κάπου εκεί στη μέση μου κόπηκε απότομα η χαρά.Ντράπηκα πραγματικά...
Και όντας δημοκρατικός, απέρριψες τις 4.000 λέξεις, που ενδεχομένως να σου αρεσαν, εξαιτίας μιας πρότασης, που εκφράζει μια διαφορετική άποψη.

@babaduma Το μαγαζί λέγεται Asteria.
 

Thalassa25

Member
Μηνύματα
7
Likes
16
Ας του πει κάποιος οτι σχολια σε επανειλημμενα ποστ για τις μειονοτήτες(για τις οποιες για κάποιο λόγο εχουν θεσπιστει νόμοι ως προς το τι επιτρεπεται να λεει κανείς δημόσια)και την εκδηλωση τρυφερότητας και με τον τρόπο μαλιστα που εκφραστηκαν(περί επιστημονικής ορθότητας κοκ(!!) ) δεν ειναι "άποψη' αλλα ομοφοβια και έλλειψη ανοχής και κατανοησης της διαφορετικοτητας(που αν κ πολύ λέγονται,τοσο πόνο εχουν προκαλεσει).και οτι καλό θα ηταν την προσωπικη του απέχθεια ή αποστροφή η περιεργεια η οτιδηποτε απέναντι στις σεξουαλικές προτιμησεις των άλλων καθένας να εχει την αιδώ,αν μη τι άλλο,να την κρατα για τον εαυτό του γιατι δεν ενδιαφερουν κανέναν και απλώς εκτιθεται ο ίδιος
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.223
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και όντας δημοκρατικός, απέρριψες τις 4.000 λέξεις, που ενδεχομένως να σου αρεσαν, εξαιτίας μιας πρότασης, που εκφράζει μια διαφορετική άποψη.

@babaduma Το μαγαζί λέγεται Asteria.
Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει η δημοκρατία με το ότι κάποιος έκανε κριτική σε κάτι που έγραψες. Το ότι έγραψες 4 ή 54 χιλιάδες λέξεις δεν αφαιρεί από τους υπόλοιπους το δικαίωμα να κρίνουν μία παράγραφο, μια πρόταση, ή ότι θέλουν τέλος πάντων. Κι'εγώ μόλις έφτασα στο σημείο αυτό που περιγράφεις το bar, σταμάτησα να διαβάζω την ιστορία σου, γιατί με ενόχλησαν πολύ οι υποτιμητικές αναφορές σου. Για μένα λοιπόν, αυτό μου αρκεί για να κρίνω το κείμενο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας του πει κάποιος οτι σχολια σε επανειλημμενα ποστ για τις μειονοτήτες(για τις οποιες για κάποιο λόγο εχουν θεσπιστει νόμοι ως προς το τι επιτρεπεται να λεει κανείς δημόσια)και την εκδηλωση τρυφερότητας και με τον τρόπο μαλιστα που εκφραστηκαν(περί επιστημονικής ορθότητας κοκ(!!) ) δεν ειναι "άποψη' αλλα ομοφοβια και έλλειψη ανοχής και κατανοησης της διαφορετικοτητας(που αν κ πολύ λέγονται,τοσο πόνο εχουν προκαλεσει).και οτι καλό θα ηταν την προσωπικη του απέχθεια ή αποστροφή η περιεργεια η οτιδηποτε απέναντι στις σεξουαλικές προτιμησεις των άλλων καθένας να εχει την αιδώ,αν μη τι άλλο,να την κρατα για τον εαυτό του γιατι δεν ενδιαφερουν κανέναν και απλώς εκτιθεται ο ίδιος
Δεν ειναι προτιμηση, ειναι προσανατολισμος. Ξερω πως επι της ουσιας δεν διαφωνουμε αλλα το λεω γιατι υπαρχουν και μερικοι που παιζουν με τις λεξεις και μπορουν να πιαστουν απο αυτο.

Εγω περιμενα απο τον επιστημονα να καταλαβει πως (αφου βρεθηκε εστω και τυχαια σε εναν τετοιο χωρο) δεν υπαρχει λογος να αισθανεται αβολα και να ξεπερασει τη φοβια του. Αντ' αυτου με λυπη διαπιστωνω πως σκεφτεται περισσοτερο το 8ωρο που σπαταλησε για να γραψει 4000 λεξεις παρα το οτι το κειμενο του μπορει να εφερε σε αμηχανια ή να πληγωσε 4000+ ανθρωπους.

@Political Την πρωτη φορα προσπαθησα να μην κανω αμεση κριτικη και να στο φερω γυρω γυρω ελπιζοντας πως κανω λαθος, πως ολη αυτη η σταση οφειλεται σε αγνοια και πως υπηρχαν περιθωρια για αναθεωρηση αποψεων. Δυστυχως βλεπω πως ειναι αρκετα βαθια και καλα δουλεμενη στο μυαλο η ιδεα.

Κι οποιος δεν θελει να κρινεται ουτε γραφει τις αποψεις και τα συναισθηματα του δημοσια, ουτε μιλα απαξιωτικα για ενα ποσοστο του παγκοσμιου πληθυσμου. Θα μπορουσες να κρινεις μονο τη διακοσμηση, τα ποτα, τις τιμες, την καθαριοτητα, το σερβις κλπ αν ηθελες.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει η δημοκρατία με το ότι κάποιος έκανε κριτική σε κάτι που έγραψες. Το ότι έγραψες 4 ή 54 χιλιάδες λέξεις δεν αφαιρεί από τους υπόλοιπους το δικαίωμα να κρίνουν μία παράγραφο, μια πρόταση, ή ότι θέλουν τέλος πάντων. Κι'εγώ μόλις έφτασα στο σημείο αυτό που περιγράφεις το bar, σταμάτησα να διαβάζω την ιστορία σου, γιατί με ενόχλησαν πολύ οι υποτιμητικές αναφορές σου. Για μένα λοιπόν, αυτό μου αρκεί για να κρίνω το κείμενο.
Φίλε (αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ) @Defkalion το πρόβλημα δεν είναι ότι μερικοί κρίνουν το κείμενο ή την ιστορία αλλά ότι κριτικάρουν τις απόψεις μου και προβαίνουν σε ύβρις και προσβολές κατά εμού και της συντρόφου μου.
Κάτι το οποίο, δεν είναι σε καμία περίπτωση αποδεκτό, καθώς η ιστορία αφορά αποκλειστικά και μόνο το ταξίδι. Και δεν είναι αποδεκτό γιατί δεν μου δίδεται το δικαίωμα, εκ των πραγμάτων, να εκθέσω τις απόψεις μου για το συγκεκριμένο θέμα, πράγμα απολύτως ορθό καθώς το φόρουμ και η ιστορία έχουν ως αποκλειστικό σκοπό τα ταξιδιωτικά πεπραγμένα.

Δεν υπάρχει, σε καμία περίπτωση κανένας υποτιμητικός σχολιασμός στο κείμενο μου. Υποτιμητικό δεν είναι να δηλώνω ότι ένιωσα άβολα που σερβιτόρος (που κατασυμπαθώ) φίλησε έναν άλλον. Υποτιμητικό θα ήταν αν έλεγα ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο π*÷*÷^δες ή ανώμαλους. Κάθε αάνθρωπος, έχει δικαίωμα να αναπτύσσει οιοδήποτε συναίσθημα, φθάνει να μην προβαίνει σε πράξεις προσβλητικές για τον συνάνθρωπο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν υπάρχει και το τονίζω ρητώς καμία απολύτως προσβλητική ή υβριστική αναφορά. Εάν κάποιος προσβλήθηκε που εγώ δεν συμπαθώ τους γκέι αυτό είναι δικό του πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό. Δεν πρόκειται ποτέ όμως, να βρίσω ή να μεταχειριστω διακριτικά κάποιον επειδή είναι γκέι. Σίγουρα όμως μπορώ να αναπτύσσω οποιοδήποτε συναίσθημα για αυτήν την προτίμηση ή για αυτόν τον προσανατολισμό. Σέβομαι απόλυτα τους γκέι. Άλλο το σέβομαι άλλο το γουστάρω. Όταν κάποιος δεν σέβεται την δική σου αρέσκεια και μάλιστα δε, προσπαθεί να σε προσβάλλει, όπως έγινε με αρκετά μέλη εδώ εναντίον μου, αυτό αποτελεί εξαιρετικά αντιδημοκρατική συμπεριφορά και επίσης πολλές φορές ποινικά κολάσιμη. Το να θέλει να επιβληθεί κανείς η άποψη του, αποτελεί μια εξαιρετικά φασιστική ρητορική συγκεκριμένου χρώματος στην παγκόσμια ιστορία (Μαύρο και κόκκινο).

Με βάση, τα παραπάνω, όπως καταλαβαίνεις, το πρόβλημα δεν είναι ότι κριτικάρει κάνεις την ιστορία μου αλλά το ότι κάποιοι προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψή τους σε εμένα, να αμαυρώσουν το κείμενο μου και τέλος να δολοφονήσουν τον χαρακτήρα μου και το κύρος μου. Πολλά μέλη δε, προέβησαν σε εξαιρετικά απρεπείς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για την σύντροφό μου (τα σχόλια διαγράφηκαν). Για αυτους, όπως και δήλωσα σε προηγούμενο σχόλιο, επιφυλασσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου (εάν επαναληφθεί και το δηλώνω ρητά).
Η κριτική έχει όριο. Το όριο είναι η προσβολή και η τέλεση αξιόποινων πράξεων.
Δεν έγραψα την ιστορία για να ξεκινήσει συζήτηση για τους γκέι αλλά κάποιοι εξακολουθούν να πηγαίνουν την κουβέντα προς τα εκεί, επειδή έχουν την ανάγκη να επιβληθεί η άποψη τους, η οποία μου είναι τόσο αδιάφορη όσο και το Μπαμπιτον χόρτου.

Σε μια σοβαρή κοινωνία ο καθένας κρατά την δική του κοσμοθεωρία. Αλλά εδώ στην Μπανανία των βολεμένων, ο τραμπουκισμός και η φήμωση, όσων έχουν διαφορετική αντίληψη, αποτελεί συνήθης πρακτική.
Επιπλέον, εσύ δεν θυμάμαι ούτε να αναφέρθηκες στο φόρεμα της καλής μου (το οποίο και δεν φαίνεται πουθενά) αλλά ούτε και έβρισες την σύντροφο μου για να πλήξεις εμένα. Κάποιοι το έκαναν, αν δεν το γνωρίζεις. Εσύ, σταμάτησες απλά την ανάγνωση σεβόμενος την προσωπικότητα του γράφοντα.
Ευελπιστώ να καταλάβες πλήρως την οπτική και το πρόβλημα που σου παρέθεσα.
Και το επισημαίνω ξανά: Το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιοι κρίνουν την ιστορία αλλά ότι κάποιοι ξεφεύγουν του ταξιδιού, κατακρίνουν τις απόψεις μου, προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψη τους και τέλος καταφέρονται υβριστικά εναντίον μου.

Φίλε @tripakias επειδή σε σέβομαι ιδιαιτέρως δεν θα ήθελα να μπούμε σε αψιμαχία.
Ένα πράγμα μόνο. Στην παρακάτω παράγραφο υπέδειξε μου κάτι υβριστικό ή προσβλητικό:

''Τελικώς, καταλάβαμε ότι ο χώρος πρέπει να ήταν στέκι για Γκει (υβριστικό? Προβλητικό?) ....... Ευτυχώς, υπήρχαν και άλλα ζευγαράκια -κανονικά ε- (ΜΗΝ αρχίσει κάτω συζήτηση για τους Γκει) και έτσι δεν νιώσαμε άβολα. (υβριστικό? ή προβλητικό που προβάλω την ψυχική μου σύνθεση?)
Ο σερβιτόρος που ήρθε ήταν ένας μαύρος τύπος που ήταν ΜΟΡΦΑΡΑ!!!
Παρά το γεγονός, ότι μας ενοχλούσαν οι Γκει καταστάσεις, (προσβλητικό ή υβριστικό που δεν μας αρέσει κάτι?) ο τύπος ήταν τόσο απίστευτος που τον κατασυμπαθήσαμε, παρά τα φιλιά στον λαιμό που έδινε σε άλλους (...) ''
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανείς δεν καταφέρθηκε υβριστικά εναντίον σου ή της συντρόφου σου, αυστηρά ναι, χοντροκομμένα ναι. Οι κριτικές κατακρίνουν βέβαια, αλλά δεν επιβάλλουν απόψεις - πως θα μπορούσαν άλλωστε; Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι εσύ θέλεις να μας επιβάλεις μια ανοχή, ακόμα και μια αποδοχή στις απόψεις σου, μέσα από τα κατεβατά που μας γράφεις και τις απειλές που εκτοξεύεις. Αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά...
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Κανείς δεν καταφέρθηκε υβριστικά εναντίον σου ή της συντρόφου σου, αυστηρά ναι, χοντροκομμένα ναι. Οι κριτικές κατακρίνουν βέβαια, αλλά δεν επιβάλλουν απόψεις - πως θα μπορούσαν άλλωστε; Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι εσύ θέλεις να μας επιβάλεις μια ανοχή, ακόμα και μια αποδοχή στις απόψεις σου, μέσα από τα κατεβατά που μας γράφεις και τις απειλές που εκτοξεύεις. Αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά...
Δεν εκτόξευσα καμία απειλή. Δεν είπα σε κανέναν να υιοθετήσει την άποψη μου. Υπήρξε υβριστική αναφορά που διαγράφηκε. Ο σκοπός του φόρουμ είναι να κατακρίνονται οι απόψεις ή να σχολιάζονται τα ταξίδια και οι τοποθεσίες που επισκέπτονται τα μέλη?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτο ειναι μακραν το πιο φαιδρο και εμετικο αποσπασμα που έχω δει εδω γραμμενο.
Η αγένεια και το λεκτικό μπούλινγκ ενός μέλους σε ένα συγγραφέα ιστορίας επιβραβεύονται με likes άλλων μελών. Ο tempora o mores...

Aς αφήσουμε λοιπόν την κάθε ανύπαρκτη Thalassa25 που δεν έχει προσφέρει ούτε 6 δημοσιεύσεις στο φόρουμ να βρίζει ένα μέλος που αφιέρωσε μπόλικο χρόνο κρίνοντας απ' την έκταση της ιστορίας του επειδή δεν της άρεσε πώς εκφράστηκε για τους γκέι. Nα αποφασίσουμε λοιπόν αν θέλουμε αυθεντικότητα και ρεαλισμό στις ιστορίες ή αν θέλουμε σύγχρονη λεκτική λογοκρισία.

Περιμένω με ανυπομονησία να σβηστούν τα αγενή και απαξιωτικά σχόλια που δεν έχουν καμιά σχέση με την ιστορία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.568
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom