Γαλλία Πορτογαλία Παρίσι ή Πορτογαλία??

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Ξεκινώντας από τα βασικά, προφανώς και το πρώτο πρόκειται για πόλη, ενώ η δεύτερη είναι χώρα, αλλά στην τελευταία περίπτωση θα με ενδιέφερε ένα mini "οδοιπορικό".
Το δίλημμα είναι μεγάλο ωστόσο.
Το Παρίσι είναι από τα μέρη, που χωρίς λόγο & αιτία, ποτέ δεν με συγκίνησαν ως προορισμός. Κάτι αυτό το πολυδιαφημισμένο και το πολύ ρομαντικό, κάτι οι αχώνευτες εξετάσεις των γαλλικών και ο "διάσημος σωβινισμός" των γάλλων..απλά δεν ήταν ποτέ στα πλάνα μου. Έλα όμως που η αδελφή μου, ακόμη μεγαλύτερος πολέμιος των ταξιδιών στην Πόλη του Φωτός, πήγε λόγω παρέας & επέστρεψε υπερενθουσιασμένη! Και μιλάμε για άνθρωπο που δεν φημίζεται για extreme εκδηλώσεις συναισθημάτων. Όπως και να έχει πάντως.. με έβαλε στο τριπάκι να αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πρέπει να ξεσκονίσω τα γαλλικά μου (ολόκληρο Sorbonne II μην πάει στράφι :bleh:).
Από την άλλη μεριά... Ιβηρική χερσόνησος.. Ως λάτρης της "latin"" και συγγενών αυτής κουλτούρας, και καθ' ότι ο γύρος της Λατινικής Αμερικής δεν διακρίνεται ούτε με κυάλια..είπα να μην χτυπήσουμε 2η Ισπανία σερί, αλλά να έριχνα μια ματιά στο γειτονάκι της. Δουλεύει και ένας φίλος στην Λισαβόνα, έχω διαβάσει και ότι ιστορία, γνώμη, συμβουλή, ξετρελάθηκα. Αλλά αν φτάσω μέχρι εκεί και από την στιγμή που όλοι συμφωνούν στο ότι 3-4 μέρες είναι αρκετές για να δει κάποιος την πρωτεύουσα, αμαρτία δεν είναι να μην πάμε και ένα Πόρτο και κάτι ακόμη εκεί τριγύρω; :roll:
Και με τα πολλά διάβασε, διάβασε..μπερδεύτηκα. Και ειλικρινά ενώ το τι προτιμάει κανείς είναι εντελώς υποκειμενικό, πραγματικά πλέον δεν ξέρω που θέλω να πάω :shock:
Ξέρω όμως ότι θέλω να πάω μέσα Μαΐου, και ότι λόγω δουλειάς και πίεσης καθημερινά, θέλω να είναι ένα ταξίδι που θα με ξεκουράσει (ψυχικά κυρίως, από άσκηση το κατέχουμε το θέμα), και που θα με γεμίσει όρεξη για την νέα σεζόν. Οπότε όποιος έχει ιδία άποψη και κέφι να με συμβουλεύσει... Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ!! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει σύγκριση η περιθώριο συζήτησης. Πρώτα θα πας 10 φορές στο Παρίσι, και μετά είναι ώρα να αρχίζεις να σκέφτεσαι και για Πορτογαλίες...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλά, άσε τον taver να λέει. Αυτός είναι κολλημένος! :) (Αν και, πολύ ... λοξοκοιτά τελευταία! :D )

Λοιπόν, πες μας πρώτα πόσες μέρες μάξιμουμ διαθέτεις και μετά θ' ακολουθήσει πρόταση (για Πορτογαλία - φυσικά).
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Καλά, άσε τον taver να λέει. Αυτός είναι κολλημένος! :) (Αν και, πολύ ... λοξοκοιτά τελευταία! :D )

Λοιπόν, πες μας πρώτα πόσες μέρες μάξιμουμ διαθέτεις και μετά θ' ακολουθήσει πρόταση (για Πορτογαλία - φυσικά).
hahaha μάλλον εγώ είμαι το πρόβλημα που δεν ξέρω τι θέλω ;)
Λοιπόν θα έλεγα ότι 7 με 9 μέρες είναι το maximum και 7 το ιδανικό για πρακτικούς λόγους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε, με 7 μέρες δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ή

1) Θα πας μόνο Παρίσι να το ευχαριστηθείς, ή

2) Θα πας Λισαβόνα (4 μέρες) και Πόρτο (3 μέρες - άντε και με μια ημερήσια βόλτα στο ποτάμι στην κοιλάδα του Ντούρο).

Αν οι μέρες γίνουν 9, τότε μπορείς να προσθέσεις και μια διαν/ση στην πανέμορφη Έβορα και μια στο Μαρβάου (η επαρχία Αλεντέζου κρύβει πολλές ευχάριστες εκπλήξεις αλλά δύο μέρες είναι πολύ λίγες για να τις ανακαλύψεις) - θα νοικιάσεις αυτοκίνητο για 3 μέρες. Αν το αποφασίσεις, έχουμε tips για διαμονή και φαγητό στα μέρη που ανέφερα.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Ε, με 7 μέρες δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Αν με ρωτάς πόσες θα ήθελα να πάω, θα έδινα άλλη απάντηση, αλλά δυστυχώς κυρίως λόγω δουλειάς, αλλά και λόγω καλοκαιρικών διακοπών που θέλω να κάνω (πίστεψέ με αν δεν πάω το νησάκι μου να ηρεμήσω δεν γίνεται να επιβιώσω την νέα σεζόν σε καμία περίπτωση), η εβδομάδα είναι το πιο εφικτό αυτή τη στιγμή.

Αν το αποφασίσεις, έχουμε tips για διαμονή και φαγητό στα μέρη που ανέφερα.
Το σ/κ που έρχεται νομίζω ότι θα παρθεί η απόφαση για τον προορισμό, οπότε θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ πάντως και για τα tips και την βοήθεια ;)
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Εγώ τον καταλαβαίνω τον taver, με την έννοια μιας ταξιδιωτικής συνέπειας ας το πούμε - δε μπορεί να πας στο Κ χωρίς να έχεις περάσει από το Α ή έστω το Β. Όμως, αν κύριος σκοπός του ταξιδιού είναι η αναψυχή, sorry αλλά το Παρίσι δεν κάνει. Έχω πάει 4 φορές ήδη, το αγαπώ, το εκτιμώ, αλλά κούραση. Επειδή ακριβώς προσφέρει τόσα πολλά (άπειρα, αυτά που λένε οι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι μόνο η αρχή), σε πιάνει ψυχαναγκασμός να μη χάσεις τίποτα και ξεθεώνεσαι. Οπότε θα πρότεινα Πορτογαλία. Συγγνώμη, φίλοι των Παρισίων, αλλά την Πόλη του Φωτός την έχω προτιμήσει επανειλημμένα με διάφορες παρέες και σε διάφορες φάσεις (και θα την ξαναπροτιμήσω και μέσα στο '12) - αλλά, αν με ρωτήσετε ποιό ταξίδι είναι πιο έντονα χαραγμένο στη μνήμη μου... ΛΙΣΑΒΟΝΑ με τα χίλια :clap::clap::clap:.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...με την έννοια μιας ταξιδιωτικής συνέπειας ας το πούμε - δε μπορεί να πας στο Κ χωρίς να έχεις περάσει από το Α ή έστω το Β.
Για τον καθένα υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες, δηλαδή το Παρίσι μπορεί να μην είναι Α αλλά Ω. Άλλωστε θα ήταν πολύ βαρετό να επισκεπτόμασταν τα ίδια μέρη με την ίδια σειρά.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Για τον καθένα υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες, δηλαδή το Παρίσι μπορεί να μην είναι Α αλλά Ω. Άλλωστε θα ήταν πολύ βαρετό να επισκεπτόμασταν τα ίδια μέρη με την ίδια σειρά.
Εννοείται :)... Το καταλαβαίνω, είπα, δεν το συμμερίζομαι. Άλλωστε δεν ξέρω καν αν ο taver το εννοούσε έτσι ή αν απλά έχει αδυναμία στο Παρίσι. Απλά, έχω συναντήσει αρκετούς ταξιδιώτες/τουρίστες, που θεωρούν εαυτούς ανολοκλήρωτους αν δεν καρφιτσώσουν στη λίστα τους Παρίσι και Λονδίνο. Παρόλ' αυτά, κι εγώ θεωρώ ότι ο καλός ταξιδιώτης αφουγκράζεται πρώτα τον εαυτό του, ενημερώνεται και πάνω απ' όλα έχει τις προσλαμβάνουσες για να ξεφεύγει από ταξιδιωτικά στερεότυπα.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Για τον καθένα υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες, δηλαδή το Παρίσι μπορεί να μην είναι Α αλλά Ω. Άλλωστε θα ήταν πολύ βαρετό να επισκεπτόμασταν τα ίδια μέρη με την ίδια σειρά.
Συμφωνώ απόλυτα. Π.χ. Ιταλία πήγα στα 7 μου στον Τάραντα και στα 27 μου στην Ρώμη :bleh:
Ή μπορεί να μην έχω πάει στο Παρίσι, αλλά έχω πάει στην Βαρσωβία (κούκλα παρεπιπτόντως χεχε).

Επειδή ακριβώς προσφέρει τόσα πολλά (άπειρα, αυτά που λένε οι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι μόνο η αρχή), σε πιάνει ψυχαναγκασμός να μη χάσεις τίποτα και ξεθεώνεσαι.
Καλώς ή κακώς, αυτό με τον "ψυχαναγκασμό" το παθαίνω σε όλα τα μέρη που επισκέπτομαι. Με πίανει μια "μανία" να δω όσο περισσότερα πράγματα μπορώ, με αποτέλεσμα τις πρώτες 48 ώρες να έχω εξοντώσει τους συνταξιδιώτες μου :bleh:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πάντως η Πορτογαλία τελευταία μου φαινεται παίζει πολύ.Κάτι οι ιστορίες μελών του travelstories κάτι πολλοί φίλοι και γνωστοί που μου λένε τα καλύτερα είναι στόχος.Το Παρίσι μου άρεσε πολύ επίσης(τους Γάλλους δεν τους βρήκα και πολύ συμπαθείς) αλλά νομίζω καλύτερα θα ήταν να δεις και τις τιμές διαμονής και αεροπορικών για εκείνη την περίοδο και να εξετάσεις τι είναι πιο κοντά στο ποσό που θέλεις να ξοδέψεις.Το μικρόβιο της Πορτογαλίας μου μπήκε μετά την Ισπανία που πέρασα τέλεια και συμπάθησα πολύ και τους Ισπανούς.Σκέφτηκα ότι αν οι Πορτογάλοι είναι τόσο ευγενικοί όσο οι γείτονες τους στην Ιβηρική θα είναι τέλοια.Πάντως ο North66 έχει δίκιο.Κάθε άνθρωπος έχει άλλες προτεραιότητες.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
αλλά νομίζω καλύτερα θα ήταν να δεις και τις τιμές διαμονής και αεροπορικών για εκείνη την περίοδο και να εξετάσεις τι είναι πιο κοντά στο ποσό που θέλεις να ξοδέψεις.
Από αεροπορικά πάντως βρίσκω τις ίδιες τιμές πάνω-κάτω.
Με προορισμό Λισαβόνα βέβαια και όχι Πόρτο, που είναι πανάκριβα τα εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom