Γαλλία Πορτογαλία Παρίσι ή Πορτογαλία??

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αφού θα πας Μάη μήνα, αλώνισε όλη την πορτογαλική εξοχή. Θα ευχαριστηθείς από χρώματα, αρώματα, κι εναλλαγές τοπίων.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Μάλλον έφερα την "καταστροφή" ;)
Πάντως νομίζω ότι κατέληξα κάπου χάρη στις απόψεις και τις πληροφορίες σας και σας ευχαριστώ πολύ.
Λοιπόν ως τύπος και κουλτούρα κλίνω στην Πορτογαλία, αλλά θα επιλέξω το Παρίσι για φέτος τον Μάιο.
Με ψήσατε τόσο με το όλο θέμα ενοικίασης αυτοκινήτου και περιήγησης στην επαρχία της Πορτογαλίας, που πιστεύω ότι οι 7 ημέρες θα αδικήσουν τον προορισμό. Ειδικά όταν λόγω παρέας στην Λισαβόνα, θέλω να περάσω τουλάχιστον τις 3-4 ημέρες εκεί.
Από όσα διάβασα και στα υπόλοιπα θέματα για το Παρίσι, είμαι βέβαιη πως πέρα από το "ξενερουά, ρομαντικό, διαφημισμένο" υφάκι, η πόλη είναι γεμάτη ζωντάνια, και την άνοιξη ομορφαίνει ακόμη πιο πολύ. Οπότε ήρθε η ώρα να ανακοινώσω στον καλό μου ότι η απόφαση επάρθη, μιας και μετά και την φοβερή μου ατάκα "Λες τελικά να πάμε Κωνσταντινούπολη??" (ακολουθώντας πιστά το πρόγραμμα της Ευρωλίγκας:bleh:), νομίζω ότι τον έχω αφήσει άναυδο και άφωνο... Και να πεις ότι γενικά έιμαι άτομο αναποφάσιστο?! :innocent:
Προφανώς και για το Παρίσι οι 7 ημέρες δεν είναι πολλές, αλλά καλά να είμαστε, πάντα όταν αποχαιρετώ έναν τόπο εύχομαι να μπορέσω να τον επισκεφτώ εκ νέου. Οπότε για την ώρα αρχίζω το ξεσκόνισμα των γαλλικών και από Ιούνιο τα linguaphone για Πορτογαλικά :)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προφανώς και για το Παρίσι οι 7 ημέρες δεν είναι πολλές, αλλά καλά να είμαστε, πάντα όταν αποχαιρετώ έναν τόπο εύχομαι να μπορέσω να τον επισκεφτώ εκ νέου.
Στο Παρίσι και 17 φορές να πας μπορεί να σου φανούν λίγες, αλλά οι 7 ημέρες για πρώτη φορά μια χαρά είναι. Με καλό διάβασμα των πάμπολλων θεμάτων που υπάρχουν ήδη στο φορουμ και καλή οργάνωση του προγράμματος όχι μόνο θα μπορέσεις να δεις τα βασικά μουσεία και αξιοθέατα, αλλά και να περπατήσεις στις υπέροχες γειτονιές της Πόλης του Φωτός.
Καλό διάβασμα λοιπόν και καλό ταξίδι!
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Εγώ πάντως δεν είχα δίλημμα. 5 μέρες Λισαβώνα και 3 Οπορτο μέσα στο Πάσχα.Ελπίζω να επέλεξα σωστή αναλογία ημερών. Πάντως , υποσυνείδητα στην επιλογή μέρους μέτρησε και η πνευματική αδελφοποίηση των δύο λαών μπροστά στην προοπτική της χρεοκοπίας. Ποτέ ξανά λεφτά στους δυνάστες μας (λέμε τώρα) !!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κι αυτό μετρά. Την εποχή των κρίσεων...θα πρέπει να ανεχόμαστε και τις επικρίσεις/ερωτήσεις των δανειστών μας.
Αλλά μη φοβηθείς hera, αν σου πολυκολλήσουν οι Γάλλοι υπενθύμισε τους τη "Γραμμή Μαζινό".......
Γεια...
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Κι αυτό μετρά. Την εποχή των κρίσεων...θα πρέπει να ανεχόμαστε και τις επικρίσεις/ερωτήσεις των δανειστών μας.
Αλλά μη φοβηθείς hera, αν σου πολυκολλήσουν οι Γάλλοι υπενθύμισε τους τη "Γραμμή Μαζινό".......
Γεια...
Σε ευχαριστώ πολύ! Αν και έννοια σου δεν φοβάμαι. Όπως σωστά άκουγα το πρωί στο ραδιόφωνο, όπως η Ευρώπη δεν ξεχνά τι εθνικότητας ήταν οι.. διεφθαρμένοι, ας μην ξεχνά και τι εθνικότητος είναι οι διαφθορείς :rolleyes:
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Τα σχέδια μου ναυαγούν με θεαματική ταχύτητα...
Κάποια πρόταση για ξενοδοχείο σε Λισαββόνα και Πόρτο, μηπώς και καταφέρω να το σώσω σε κάποιο βαθμό;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Μετά από πολλή σκέψη, ψάξιμο, την αλλαγή της αρχικής απόφασης, και έχω να πω περιχαρής ότι μόλις έκλεισα τα εισιτήριά μου για Πορτογαλία και είμαι πάααααρα πολύ χαρούμενη :D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μετά από πολλή σκέψη, ψάξιμο, την αλλαγή της αρχικής απόφασης, και έχω να πω περιχαρής ότι μόλις έκλεισα τα εισιτήριά μου για Πορτογαλία και είμαι πάααααρα πολύ χαρούμενη :D
καλό ταξείδι και καλά να περάσεις. πιες και κανένα tinto που να συνοδεύεται με μπακαλιαράκι για μας. θα φχαριστηθείς τα θαλασσινά
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
καλό ταξείδι και καλά να περάσεις. πιες και κανένα tinto που να συνοδεύεται με μπακαλιαράκι για μας. θα φχαριστηθείς τα θαλασσινά
Εννοείται!! Όσα τραβάει η καρδιά σας, γιατί η δικιά μου ήδη τα λιγουρεύεται :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom