Γαλλία Παρίσι λόγω λόγου!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
21.05.2011-25.05.2011

Τετάρτη και τελευταία γεμάτη μέρα στο Παρίσι..! Πρωί πρωί ξεκινήσαμε για τις Βερσαλλίες με το τρένο RER όπου περάσαμε από γραφικά χωριουδάκια και πράσινες εκτάσεις. Αλλά όταν φτάσαμε χλωμιάσαμε! Χωρίς καμία υπερβολή η ουρά πρέπει να ήταν πάνω από 2000 (ναι, 2 0 0 0 ...!) άτομα που μάλλον ήξεραν τι τους περίμενε γιατί πολλοί από αυτούς είχαν φέρει φαγητό και ομπρέλες για τον ήλιο...! Δεν μπορούσαμε να περιμένουμε γιατί θα χάναμε την μέρα οπότε απογοητευμένες φύγαμε. Η διαδρομή όμως ήταν πολύ ευχάριστη, πιάσαμε την κουβεντούλα και περάσαμε τέλεια!
Απόσο το έψαξα η museum pass (που η fauve γράφει ότι είχε ήδη αγοράσει) περιλαμβάνει και το παλάτι των Βερσαλλιών και τους κήπους (εκτός αν έχει κάποιο event).. H απορία μου είναι, με την κάρτα δε προσπερνάς την ουρά; Δε θα μπορούσαν να αποφύγουν τα 2000 άτομα; Ή έστω να έχουν αμεση πρόσβαση σε άλλη μικρότερη ουρά για ελέγχους ασφαλείας κτλ.;
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Δεν έχω γνώμη για την Ρώμη προφανώς αλλά η πρώτη εικόνα δεν μου έκανε και κάποια εντύπωση, ειδικά συγκρίνοντας την με την Φλωρεντία και την Βενετία (θα μιλήσω άλλη φορά γι'αυτό...:))
επειδή έχω πάει και στις τρεις πόλεις για πολλές μέρες κάθε φορά, πιστεύω ότι Η Φλωρεντία είναι η ιταλική Αναγέννηση, η Βενετία είναι η βασίλισσα της θάλασσας και η Ρώμη ένα ζωντανό μουσείο, όπου βρίσκεις όλες τις εποχές μέχρι σήμερα

πολλά ζευγαράκια που είχαν καταπιεί το ουράνιο τόξο!
τι ωραίο! και πόσο πραγματικό! Τη συγκίνηση της μητέρας σου την καταλαβαίνω απόλυτα και κρίμα που δεν πήγατε στα καφέ της γειτονιάς Saint Germain, εκεί όπου τριγυρνούσε η περίφημη γενιά του ΄30. Διάβασα και την ιστορία σου από την Πράγα, γράφεις πολύ ζωντανά, μην το παραμελείς, περιμένουμε κι άλλες ιστορίες σου!
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
επειδή έχω πάει και στις τρεις πόλεις για πολλές μέρες κάθε φορά, πιστεύω ότι Η Φλωρεντία είναι η ιταλική Αναγέννηση, η Βενετία είναι η βασίλισσα της θάλασσας και η Ρώμη ένα ζωντανό μουσείο, όπου βρίσκεις όλες τις εποχές μέχρι σήμερα


τι ωραίο! και πόσο πραγματικό! Τη συγκίνηση της μητέρας σου την καταλαβαίνω απόλυτα και κρίμα που δεν πήγατε στα καφέ της γειτονιάς Saint Germain, εκεί όπου τριγυρνούσε η περίφημη γενιά του ΄30. Διάβασα και την ιστορία σου από την Πράγα, γράφεις πολύ ζωντανά, μην το παραμελείς, περιμένουμε κι άλλες ιστορίες σου!

Πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι 11 χρόνια μετά, και λίγο πριν κανονίσω το 5ο μου ταξίδι στο Παρίσι, μπαίνω τελείως τυχαία και βλέπω αυτό! Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω την ιστορία μου από τότε και η συγκίνησή μου για την ματιά της μικρότερης fauve είναι μεγάλη!

Θα προσπαθήσω να ξαναγράψω....την ιστορία για την Πράγα δεν την τελείωσα ποτέ ε???


Α επίσης....εντάξει άλλαξα γνώμη για την Ρώμη τα τελευταία 11 χρόνια! Πλέον την επισκέπτομαι (ή προσπαθώ τουλάχιστον!) κάθε χρόνο, έχω φίλους εκεί, αγαπημένο παγκάκι και ώρα της ημέρας <3
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom