Γαλλία Παρίσι: μια ευγενική χορηγία του Viva & Travelstories!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Kαλημέρα σας συμφορουμίτες!

Μιας και η προθεσμία για Πράγα έληξε 31 Αυγούστου, αποφάσισα να ταξιδέψω μέχρι τέλος του χρόνου σε κάποιο άλλο προορισμό!
Και η ώρα έφτασε....τέλη Οκτωβρίου Παρίσι :p

Ακούω προτάσεις, θα πάω βέβαια με ταξιδιωτικό γραφείο ενώ μέχρι τώρα συνήθιζα να ταξιδεύω μόνη μου, έτσι δεν ξέρω πώς λειτουργεί και κατα πόσο μπορώ να κάνω "ότι θέλω", οπότε αναλόγως προτείνετε!

Δείτε το ταξίδι εδώ!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν ήμουν στη θέση σου, δε θα πήγαινα Σηκουάνα, δε θα πήγαινα Paradis Latin (θα έβγαινα αλλού) και την τέταρτη μέρα θα έμενα Παρίσι.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
σαφώς αλλά μπορώ να πω ότι δεν πάω σωστά??? :roll:
όποιος έχει πάει Παρίσι ας πει αξιοθέατα που δεν πρέπει να χάσουμε...κάνω ήδη μια έρευνα αλλά...
μέρη για ποτάκι? ή ακόμα καλύτερα μπίρα!!! έχουν κάποια ντόπια?
και θα κάνω και την κουφή ερώτηση....γαλλικό καφέ θα έχουν,ε!!! γιατί όπου και αν έχω ζητήσει filter coffee δεν έχουν :oops:


Αν ήμουν στη θέση σου, δε θα πήγαινα Σηκουάνα, δε θα πήγαινα Paradis Latin (θα έβγαινα αλλού) και την τέταρτη μέρα θα έμενα Παρίσι.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και προσοχη στο νερο!!!!!να περνεις μονο το κρυσταλικο νερο......ειναι το νορμαλ για μας!Μονμαρτη οπωσδηποτε,νομιζω οτι εχεις την καλυτερη θεα απο εκει!εγω ειχα παει απογευμα και ειχε κατι τυπους με κιθαρες και τραγουδουσαν,ολοι καθονταν στα σκαλια και απολαμβαναν την θεα.2η και 3η μερα ειναι μια χαρα!ενα παρομοιο προγραμμα θα εκανες και μονη σου φανταζομαι.εμεις την διαδρομη της 2ης μερας την καναμε με τα ποδια οποτε και δεν την παλευαμε μετα να βγουμε το βραδυ.
Ντισνευλαντ τωρα......μου αρεσε παρα πολυ αλλα νομιζω οτι ειναι λιγες οι μερες για το Παρισι και θα προτιμουσα να σπαταλησω μια μερα για να το περπατησω παρα να παω στο παρκο μονο για μια μερα (1 μερα ειχα παει και εγω Ντισνευλαντ αλλα δεν ηταν αρκετη....θα ξανα παω με τα ανηψια!!!).
νυχτερινη ζωη ....μμμμ δεν ξερω ......δεν μας ακουγε να βγουμε το βραδυ μετα απο τοσα χιλιομετρα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
και θα κάνω και την κουφή ερώτηση....γαλλικό καφέ θα έχουν,ε!!! γιατί όπου και αν έχω ζητήσει filter coffee δεν έχουν :oops:
Δε θα ζητάς ούτε γαλλικό, ούτε φίλτρου, αλλά αμερικάνικο. ;)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι προτάσεις θες; Μια χαρά είναι το πρόγραμμα ειδικά για κάποιον που δεν έχει ξαναπάει και συμφωνώ με τον Φιτζιάνο. Όχι paradis latin και τυποποιημένη βόλτα στο Σηκουάνα.:)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
"Όχι paradis latin και τυποποιημένη βόλτα στο Σηκουάνα." Ήδη βοήθησες...ευχαριστώωω

Τι προτάσεις θες; Μια χαρά είναι το πρόγραμμα ειδικά για κάποιον που δεν έχει ξαναπάει και συμφωνώ με τον Φιτζιάνο. Όχι paradis latin και τυποποιημένη βόλτα στο Σηκουάνα.:)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πρόσεξε λεπτομέρεια. Όχι τυποποιημένη είπα, δηλαδή αυτή που προτείνουν με τα bateaux mouche. Εννοείται ότι τον Σηκουάνα πρέπει να τον ρουφήξεις, ε; Φυσικά και με τα καραβάκια να κάνεις βόλτα ίσως δεν είναι άσχημα (ειδικά αν έχει και ξεναγό που θα λέει τώρα περνάμε από το χ μέρος κλπ) αλλά από εμπειρία δεν είναι κάτι τρομερό. Αντίθετα, αν τον περπατήσεις το Σηκουάνα, θα δεις πιο ωραίες εικόνες με τα κιόσκια με τα παλιά βιβλία και κόμιξ και φυσικά τις υπαίθριες εκθέσεις των ζωγράφων που δεν ξέρεις ποια ζωγραφιά να πρωτοπάρεις συν ότι θα σταθείς όσο θες στις καταπληκτικές γέφυρές του.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δίκιο έχεις! Στο περπατητό προτιμώ να τον δω κι εγώ! Άσε που θέλω να τον φωτογραφίσω κιόλας οπότε καλύτερα με τα πόδια!
Τώρα εάν θέλει η παρέα και βαρκάδα...θα δούμε! ;)

Πρόσεξε λεπτομέρεια. Όχι τυποποιημένη είπα, δηλαδή αυτή που προτείνουν με τα bateaux mouche. Εννοείται ότι τον Σηκουάνα πρέπει να τον ρουφήξεις, ε; Φυσικά και με τα καραβάκια να κάνεις βόλτα ίσως δεν είναι άσχημα (ειδικά αν έχει και ξεναγό που θα λέει τώρα περνάμε από το χ μέρος κλπ) αλλά από εμπειρία δεν είναι κάτι τρομερό. Αντίθετα, αν τον περπατήσεις το Σηκουάνα, θα δεις πιο ωραίες εικόνες με τα κιόσκια με τα παλιά βιβλία και κόμιξ και φυσικά τις υπαίθριες εκθέσεις των ζωγράφων που δεν ξέρεις ποια ζωγραφιά να πρωτοπάρεις συν ότι θα σταθείς όσο θες στις καταπληκτικές γέφυρές του.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ναι, αυτόν πίνω cafe americano, αλλά δεν είναι φίλτρου!
Τον φτιάχνουν με δύο τρόπους. Άλλες φορές φτιάχνεται με την κανονική διαδικασία μέσω φίλτρου και άλλες φορές είναι εσπρέσσο στον οποίο προσθέτουν αρκετό ζεστό νερό.

Όπως και να έχει, είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς και μπορούν να το καταλάβουν. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom