Γαλλία Παρίσι: μια ευγενική χορηγία του Viva & Travelstories!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
και θα κάνω και την κουφή ερώτηση....γαλλικό καφέ θα έχουν,ε!!! γιατί όπου και αν έχω ζητήσει filter coffee δεν έχουν :oops:
Καθολου κουφη... οι Γαλλοι δεν πινουν καφε φιλτρου. Κυριως βρισκεις σε ξενοδοχεια και σε καφε (τον λεν americain, αλλα ειναι φιλτρου). Αν ζητησεις σκετο καφε θα σου φερουν εσπρεσσο. Ο πιο δημοφιλης καφες τους ειναι ο cafe au lait. Καπουτσινο δεν ξερουν να φτιαχνουν (και πανακριβος ειναι και χαλια). Αν θες κατι ελαφρυ αλλα να ειναι καθαρος καφες (χωρις γαλατα κλπ) παραγγελνεις cafe leger , δηλαδη μια δοση εσπρεσσο σε διπλη ποσοτητα νερου. Τον κρυο καφε ξεχασε τον. Οι περισσοτεροι δεν εχουν δοκιμασει ποτε στη ζωη τους και πολλοι ουτε καν μπορουν να φανταστουν πως υπαρχει και κρυος καφες...

Επισης τωρα ειδα το προγραμμα αλλα εγω περα της 4ης μερας, του paradis latin και του Σηκουανα που ηδη ειπωθηκαν θα εβγαζα και ολη την 3η μερα μετα την επισκεψη στο Λουβρο.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να δωσετε κατι παραπάνω και να μείνετε σε πιο κεντρικό ξενοδοχείο.
Θα χανετε χρόνο με το να μείνετε μακρυά .

Δεν πάτε κάθε μήνα στο Παρίσι !!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.213
Kαλημέρα σας συμφορουμίτες!

Μιας και η προθεσμία για Πράγα έληξε 31 Αυγούστου, αποφάσισα να ταξιδέψω μέχρι τέλος του χρόνου σε κάποιο άλλο προορισμό!
Και η ώρα έφτασε....τέλη Οκτωβρίου Παρίσι :p

Ακούω προτάσεις, θα πάω βέβαια με ταξιδιωτικό γραφείο ενώ μέχρι τώρα συνήθιζα να ταξιδεύω μόνη μου, έτσι δεν ξέρω πώς λειτουργεί και κατα πόσο μπορώ να κάνω "ότι θέλω", οπότε αναλόγως προτείνετε!

Δείτε το ταξίδι εδώ!

Πιστεύω και εγώ ότι το καμπαρέ το βράδυ είναι πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος.Όταν είχαμε πάει και εμείς Παρίσι κάποιοι από το γκρουπ πήγαν σε καμπαρέ το βράδυ και δεν τρελάθηκαν.Εμείς προτιμήσαμε βόλτα στην φωτισμένη και γεμάτη κόσμο Champs Elysees το βράδυ(ως τις 11 μάλιστα τα μαγαζιά ήταν ανοικτά)και μετά φαγητό σε κάποιο κεντρικό εστιατόριο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
να μην μεινετε εκτος πολης .. θα σας φανε τα δρομολογια και ειναι κριμα .. το μετρο κλεινει στις 12 και για ταξι ουτε λογος ....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα και τα 3 τα ξενοδοχεια ειναι στου διαολου τη μανα. Αντε το τριτο τρωγεται καπως...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άθλιο πρόγραμμα (ίσως το χειρότερο που έχω δει ποτέ για Παρίσι). Δε βλέπετε ουσιαστικά τίποτε από Παρίσι, αναλώνοντας πολύ χρόνο σε ανούσια πράγματα. Επίσης, αν θες καμπαρέ θα πάς στο Moulin Rouge ή στο Lido αυστηρά και μόνο και σε κανένα άλλο.

Επίσης, άλλο γαλλικός καφές, άλλο espresso, άλλο καφές φίλτρου, άλλο αμερικάνικος καφές κι άλλο καφές Americano των starbucks. Μη μεταφέρετε παραέξω τις συγχύσεις σας....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω απολύτως να δώσεις κάτι παραπάνω και να μείνεις στο κέντρο. Λίγες μέρες μένεις δε λέει να σε φάνε οι δρόμοι.
Ειπώθηκε κάπου πάρα πάνω να μην κάνεις τη βόλτα με το καραβάκι επειδή είναι πολύ τουριστικό.
Ε και;
Δεν παύει να είναι εξαιρετικά όμορφη η διαδρομή: η περιοχή γύρω από τις όχθες του Σηκουάνα είναι προστατευόμενο μνημείο από την Unesco και αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να τις περιηγηθεί κανείς. Άλλωστε αποκομίζει κανείς μια εντελώς διαφορετική αίσθηση για τα κτίρια και τα μνημεία όταν είναι καταμεσής του ποταμού στο ύψος του νερού, απ' ότι όταν είναι στη μια όχθη, ψηλότερα, στο ύψος του δρόμου.
Όσον αφορά τις Βερσαλίες, εσύ ξέρεις αν θέλεις να τις δεις ή όχι: υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν παλάτια- αν είσαι από αυτού,ς τότε οι Βερσαλίες είναι εμβληματικό μνημείο. Αν βρέχει οι κήποι θα είοναι μια ταλαιπωρία, πάντως.
Εκείνο το μουσείο για τα αρώματα πάντως ούτε που το έχω ξαναματακούσει: για tourist trap μου κάνει.
Συμφωνώ οτι την Disneyland να την αφήσεις απέξω, αλλά πρέπει να μας κατατοπίσεις για τα ενδιαφέροντά σου, προκειμένου να σου προτείνουμε κάτι εναλλακτικό.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Εάν δεν ήταν δώρο δεν θα έκανα καν ταξίδι αυτή τη περίοδο...οπότε θα παραμείνω στο πρώτο ξενοδοχείο που παρέχει το ταξιδιωτικό γραφείο, θα δώσω ήδη παραπάνω χρήματα. Εξάλλου είναι δωρεάν όλες οι μετακινήσεις με πούλμαν του γραφείου....βέβαια αν χρειαστεί θα πληρώσουμε ταξί.


Να δωσετε κατι παραπάνω και να μείνετε σε πιο κεντρικό ξενοδοχείο.
Θα χανετε χρόνο με το να μείνετε μακρυά .

Δεν πάτε κάθε μήνα στο Παρίσι !!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πιστεύω και εγώ ότι το καμπαρέ το βράδυ είναι πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος.Όταν είχαμε πάει και εμείς Παρίσι κάποιοι από το γκρουπ πήγαν σε καμπαρέ το βράδυ και δεν τρελάθηκαν.Εμείς προτιμήσαμε βόλτα στην φωτισμένη και γεμάτη κόσμο Champs Elysees το βράδυ(ως τις 11 μάλιστα τα μαγαζιά ήταν ανοικτά)και μετά φαγητό σε κάποιο κεντρικό εστιατόριο.

Με καλοπροαίρετη διάθεση να σε ρωτήσω κάτι ???

Γιατί αφού δεν πήγες στο Καμπαρέ όπως λές ξέρεις οτι είναι πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος ??
Επειδή καποιοι άλλοι απο το group πήγαν και δεν τους άρεσε ??
αστεία αιτιολογία

Σε πληροφορώ οτι μια βραδυά σε καμπαρέ είναι πολύ καλή εμπειρία και καθόλου πεταμένα λεφτά΄.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Moulin Rouge ενδιαφέρον! Τιμούλες όμως?
όσο για τον καφέ...στον cafe americano θα καταλήξω κλασικά!


Άθλιο πρόγραμμα (ίσως το χειρότερο που έχω δει ποτέ για Παρίσι). Δε βλέπετε ουσιαστικά τίποτε από Παρίσι, αναλώνοντας πολύ χρόνο σε ανούσια πράγματα. Επίσης, αν θες καμπαρέ θα πάς στο Moulin Rouge ή στο Lido αυστηρά και μόνο και σε κανένα άλλο.

Επίσης, άλλο γαλλικός καφές, άλλο espresso, άλλο καφές φίλτρου, άλλο αμερικάνικος καφές κι άλλο καφές Americano των starbucks. Μη μεταφέρετε παραέξω τις συγχύσεις σας....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom