Γαλλία Παρίσι: μια ευγενική χορηγία του Viva & Travelstories!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Mιας και το ταξίδι το κέρδισες, προσπάθησε να ξοδέψεις τα λιγότερα χρήματα και εκμεταλλεύσου όλες τις παροχές του γκρουπ που βολεύουν το πρόγραμμά σου (μετακινήσεις, ξεναγήσεις κτλ)... άλλωστε τρεις και κάτι μέρες είναι λίγες για Παρίσι είτε κόψεις τη Ντίσνευλαντ είτε κόψεις τις Βερσαλλίες... την επόμενη φορά που θα πας Παρίσι, θα ξέρεις που να μείνεις και τι ακόμα να δεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Θα πράξω αναλόγως!:)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάντως προσπαθείστε να δείτε αν υπάρχει κάποια εναλλακτική ξενοδοχείου πιο κεντρικά, γιατί το να μένεις στο αεροδρόμιο και να πηγαινοέρχεσαι στην πόλη εκτός από χρονοβόρο και δεσμευτικό για τις μετακινήσεις, δεν έχει την ίδια αίσθηση με το να βγαίνεις από το ξενοδοχείο σου και να βρίσκεσαι σε μία περιοχή του Παρισιού, ή της πόλης που επισκέπτεται κανείς σε κάθε περίπτωση.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.090
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Λοιπόν έχουμε και λεμε.
1η μερα το πρόγραμμα λεει βολτα στον Σηκουανα και Μονμαρτη.
Προς Θεου μην τα κάνεις οργανωμένα. Είναι πολύ πιο ακριβά από το να τα κάνεις μόνη σου και θα τα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο από το να εισαι με το τσουρμο του γκρουπ. Μπατω μους να κάνεις είναι πολύ όμορφα και νομίζω ότι σχεδόν ολα σου λένε από ποιο κτίριο περνάς. Και η Μονμάρτη είναι όμορφη συνοικία αλλά να πας μόνη σου.
2η μερα ξενάγηση μέσα στο πουλμαν. Προσωπικά ούτε αυτή θα ακολουθούσα και θα διάλεγα κάποια μέρη να επισκεφθώ μόνος μου. Ασε που αν πέσετε σε κίνηση θα υποφέρετε. Για να αποφύγεις τη μετακίνηση από τοι ξενοδοχείο με δικά σου εξοδα, ρωτα τους αν μπορούν να σε κατεβάσουν στο κέντρο χωρίς να ακολουθήσεις την ξενάγηση.
3η μέρα Λούβρο και Βερσαλίες Καταρχήν μου κάνει εντύπωση που στριμώξαν τα δυο βασικά αξιοθέατα μέσα σε μια μέρα. Λάθος μεγάλο. Πολύ απλά θα πάτε στο Λούβρο θα σας κάνουν ξενάγηση στα βασικά εκθεματα για 1 με 1 1/2 ώρα (αν πέσετε σε καλό ξεναγό αξίζει), αλλά αν κάποιος θέλει να μείνει κι άλλο μόνος του (όπως ειχα κάνει εγώ) αν και έχει πληρώσει ολόκληρο εισιτήριο δεν μπορεί, γιατί πρέπει να φύγει για Βερσαλίες. Να μπεις στο παλάτι αξίζει, αλλά να ξέρεις ότι εκεί δεν έχεις ξενάγηση Μουσείο Φραγκοναντ όντως τουριστ τραπ, εμάς μας είχαν πάει υποχρεωτικά πριν από το Λούβρο. Σε πάνε εκεί μηπως και ψωνίσεις κανά άρωμα. Εσυ που το έχεις στο τέλος της ημέρας απλά απέφυγε το και πήγαινε σε κανά μουσείο Ορσε ή Πομπιντού (αν αντέχετε βέβαια την ίδια ημέρα Λούβρο, Βερσαλίες και τρίτο αξιοθέατο)
4η μέρα Ντισνευλαντ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Σίγουρα το Παρίσι έχει καλύτερα πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά αν θες να πάς, πήγαινε

Καμπαρέ: Πήγα στο Μουλεν Ρουζ και άξιζε με τα χίλια. Οπως είπε και ο ταβερ ή εκεί θα πάς ή στο Λίντο. Αν πας καμπαρέ οι δύο αυτές επιλογές είναι μονόδρομος. Μην λυπηθείτε τα παραπάνω λεφτά απο τα αλλα καμπαρε.

Συνοπτικά προσωπικά θα ακολουθούσα το γκρουπ μόνο σε Λούβρο και Βερσαλίες και πουθενα αλλού. Οταν λόγω ειδικών συνθηκών πήγα και εγώ με γκρουπ έκανα αυτό και δεν το μετάνιωσα. Βέβαια έμενα και σε κεντρικο ξενοδοχείο στην Όπερα. Θα απολαύσεις το Παρίσι πολύ περισσότερο και να ξέρεις ότι το δικτυο του μετρο είναι εκτεταμένο και όχι ιδιαίτερα δύσκολο
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
2η μερα ξενάγηση μέσα στο πουλμαν.
Δεν είχα καταλάβει ότι το "πανοραμική ξενάγηση" εννοεί από το πούλμαν....ωω θέε μου :shock:
γι'αυτό είναι τόσα πολλά τα αξιοθέατα? εγώ τρελαίνομαι για φωτογράφιση και έτσι δεν θα μπορέσω να βγάλω τίποτα...ααα μου φαίνεται θα ζητήσω αλλαγούλες!
Και εάν δεν γίνονται....θα επιλεξω εναλλακτικά 4 μερούλες Πράγα που την ξέρω καλά και θα ευχαριστηθώ και μπίρα :clap:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.090
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν χρειάζεται να τους ενημερώσεις άπό εδώ για κάτι, πολύ απλά δεν τους ακολουθείς και αν θες ενημερώνεις τον εκει συνοδό. Δεν είσαι υποχρεωμένη να τους ακολουθήσεις πουθενα. Το πρόγραμμα σου παρέχει κάποια πράγματα, που αν θες τα κάνεις και κάποια εξτρα με χρέωση.
Οσο για τη βολτα στο Σηκουάνα και βολτα στη Μονμάρτη για να καταλάβεις εγώ τα έκανα στη μισή τιμή του γκρουο και κάθησα όπου ήθελα όσο ηθελα.
Το καλό με τα οργανωμένα είναι ότι σου παρέχουν εισιτήρια, ξενοδοχείο και μεταφορά από και προς αεροδρόμιο σε καλύτερη τιμή από το να κλείσεις ο ίδιος το ταξίδι στο ίδιο ξενοδοχείο τελευταία στιγμή. Αν μπορείς να το οργανώσεις μόνος σου νωρίτερα ούτε σε αυτό δε συμφέρει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.262
Με καλοπροαίρετη διάθεση να σε ρωτήσω κάτι ???

Γιατί αφού δεν πήγες στο Καμπαρέ όπως λές ξέρεις οτι είναι πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος ??
Επειδή καποιοι άλλοι απο το group πήγαν και δεν τους άρεσε ??
αστεία αιτιολογία

Σε πληροφορώ οτι μια βραδυά σε καμπαρέ είναι πολύ καλή εμπειρία και καθόλου πεταμένα λεφτά΄.

Φίλε μου είναι καθαρά θέμα γούστου,Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.Αν εσύ ή οποισδήποτε θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα του για τέτοιου είδους θεάματα μπορεί να το κάνει.Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς.Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού.Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις χρήματα σε καμπαρέ και το θεωρείς καλή εμπειρία καλά κάνεις και το κάνεις.Καθένας με τα γούστα και τη γνώμη του.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Και εάν δεν γίνονται....θα επιλεξω εναλλακτικά 4 μερούλες Πράγα που την ξέρω καλά και θα ευχαριστηθώ και μπίρα :clap:
Μας έστειλες όλους αδιάβαστους πλέον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΚΥΡΩΣΕ το Παρίσι
Να πάς στην Πράγα που έχει όντως υπέροχες pilsner μπύρες και δεν έχει και καμπαρέ για να πετάς τα χρήματα σου
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Φίλε μου είναι καθαρά θέμα γούστου,Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.Αν εσύ ή οποισδήποτε θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα του για τέτοιου είδους θεάματα μπορεί να το κάνει.Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς.Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού.Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις χρήματα σε καμπαρέ και το θεωρείς καλή εμπειρία καλά κάνεις και το κάνεις.Καθένας με τα γούστα και τη γνώμη του.

Αντε ξανά απο την αρχή
Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.
Για ποια αισθητική μιλάς απο την στιγμή που δεν έχει πάει :shock:.Το Καμπαρέ είναι Θεσμός στο Παρίσι .Μήπως έχεις την εντύπωση οτι έιναι το ίδιο με τα κωλάδικα της Λ.Συγγρού ???

Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς
αρα δεν είναι θέμα αισθητικής αλλά 100% επιλογή σου να μην πήγαινες έτσι και αλλιώς .

Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού
Αυτό ακριβώς και εσυ την λες να μην πάει επειδή σου είπαν κάποιοι άλλοι οτι δεν αξιζε αλλά εσύ δεν το είδες .
Δεν θα ήταν άσχημα να μας πείς ( αν θελεις βέβαια ) που πήγες και τι είδες εσύ στο Παρίσι και τι προτείνεις ????
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.172
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φίλε μου είναι καθαρά θέμα γούστου,Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.Αν εσύ ή οποισδήποτε θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα του για τέτοιου είδους θεάματα μπορεί να το κάνει.Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς.Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού.Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις χρήματα σε καμπαρέ και το θεωρείς καλή εμπειρία καλά κάνεις και το κάνεις.Καθένας με τα γούστα και τη γνώμη του.
Εδω πηγες στο Παρισι με γκρουπ και σε πειραζουν τα καμπαρε που δεν ειναι της αισθητικης σου; Μεγιστο αισθητικο εγκλημα και πεταμενα χρηματα αν θες (μιας που το αναφερεις) ειναι να πας ταξιδι στο Παρισι με γκρουπ... και να ακολουθησεις και το προγραμμα.
Και συγγνωμη για την αισθητικη μου Μανταμ αλλα στα καμπαρε που ανεφερε ο taver αξιζει να ξοδεψεις χρηματα. Εκτος κι αν για οικονομικους λογους δεν το αντεχει η τσεπη σου... σεβαστο και κατανοητο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλε μου είναι καθαρά θέμα γούστου,Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.Αν εσύ ή οποισδήποτε θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα του για τέτοιου είδους θεάματα μπορεί να το κάνει.Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς.Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού.Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις χρήματα σε καμπαρέ και το θεωρείς καλή εμπειρία καλά κάνεις και το κάνεις.Καθένας με τα γούστα και τη γνώμη του.
Μάλλον νομίζεις ότι το καμπαρέ έιναι ένα πρόστυχο ελαφρό θέαμα. Πολλά από αυτά μπορεί να είναι, και μάλλον αυτό ισχύει και για αυτό που προτείνει το πρόγραμμα. Όμως τα ξακουστά Moulin Rouge και Lido (με εισιτήρια της τάξης των ?100) είναι κάτι τελείως διαφορετικό, με ζωντανή μουσική, χορογραφίες και χορευτές / ερμηνευτές παγκόσμιας κλάσσης.

Πέραν αυτού, και προς την αρχικώς ερωτούσα: Το πρόγραμμα προτείνει bateaux Mouches που αξίζει ως βόλτα αν έχει καλό καιρό, αλλά μάντεψε, δεν περιλαμβάνεται. Προτείνει Μοντμάρτη, αλλά μάντεψε, δεν περιλαμβάνεται. Προτείνει πανοραμική ξενάγηση, αλλά μάντεψε, είναι μέσα από το πούλμαν. Σας πάνε να σας παρκάρουν στο Λούβρο και στις Βερσαλλίες (που κατά τη γνώμη μου είναι δεύτερη προτεραιότητα και τα 2 αν δεν έχεις δει το Παρίσι), και στο tourist trap αρωματοπολείο που το παίζει μουσείο. Α, και μαντέψτε, η είσοδος στο καμπαρέ δεν περιλαμβνάνεται. Έχετε μια μέρα χαμένη περιμένοντας με τις ώρες στις ουρές της Ντίσνελαντ, και μια μέρα που απλά δεν υπάρχει επειδή αναχωρείτε αμέσως με πρωϊνή πτήση (θα μπορούσαν να σας βάλουν στην βραδυνή το προηγούμενο βράδυ να κοιμηθείτε και στο κρεββατάκι σας....)

Γνώμη μου: Αφού είναι τσάμπα κλέισε μαζί τους, απέφυγε τα ξενοχεία σε Neuilly και Roissy (ΠΑΡΑ πολύ μακρυά, σα να μένεις στην Κόρινθο ένα πράγμα, που είναι μια χαρά μέρος αλλά όχι όταν θες να δεις την Αθήνα), κλείσε κάτι μέσα στο Παρίσι, πάρε τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο από το πρακτορείο, και μην ασχοληθείς άλλο με το group. Δώσε τους ραντεβού απλώς στην είσοδο του ξενοδοχείου τη μέρα της επιστροφής.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Argiro είναι σίγουρο ότι θα περάσετε καλά με όποιο τρόπο θα τα δείτε.
Στη δεύτερη επίσκεψη... θα ξέρεις καλύτερα τι να διαλέξεις.
Το μόνο που σου ξαναλέω, στην Disneyland να ξεκινήσετε από την Fronterland kai την Αdventureland που βρίσκονται αριστερά μόλις περάσεις την είσοδο, κι όπου βρίσκονται τα πιο ενδιαφέροντα θέματα και θάναι κρίμα να τα χάσετε σε περίπτωση που δεν προλάβετε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.262
Αντε ξανά απο την αρχή


Για ποια αισθητική μιλάς απο την στιγμή που δεν έχει πάει :shock:.Το Καμπαρέ είναι Θεσμός στο Παρίσι .Μήπως έχεις την εντύπωση οτι έιναι το ίδιο με τα κωλάδικα της Λ.Συγγρού ???



αρα δεν είναι θέμα αισθητικής αλλά 100% επιλογή σου να μην πήγαινες έτσι και αλλιώς .



Αυτό ακριβώς και εσυ την λες να μην πάει επειδή σου είπαν κάποιοι άλλοι οτι δεν αξιζε αλλά εσύ δεν το είδες .
Δεν θα ήταν άσχημα να μας πείς ( αν θελεις βέβαια ) που πήγες και τι είδες εσύ στο Παρίσι και τι προτείνεις ????

Με εξετάζεις να δεις τι είδα και αν το εγκρίνεις?Λοιπόν είδα το Λούβρο (και όχι μόνο τη Μόνα Λίζα,Αφροδίτη της Μήλου,κτλ)αλλά πέρασα πολλές ώρες ειδικά στις αίθουσες με τους πίνακες (καθένας με τα γούστα του όπως είπαμε),το παλάτι και τους κήπους των Βερσαλλιών(και ναι επίσης μου άρεσαν ειδικά οι κήποι),την όπερα του Παρισιού,το Fontainbleau που ναι επίσης το προτείνω.Επίσης περπατήσαμε στο ile de la cite και επισκεφτήκαμε την Παναγία των Παρισίων που επίσης θεωρώ ότι αξίζει όχι μόνο το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό του ναού.Επίσης κάναμε βόλτα στο Σηκουάνα(και με πλοίο και περπατήσαμε κατά μήκος του ποταμού.Επίσης μου άρεσε το Μουσείο Ορσέ(και για τα εκθέματα και για την αρχιτεκτονική του).Πήγα επίσης Eurodisney.Είδαμε τον τάφο του Ναπολέοντα.Περάσαμε ένα πολύ όμορφο πρωινό στους Κήπους του Λουξεμβούργου.Ανεβήκαμε τον πύργο του Άιφελ.Πήγαμε Μονμάρτη και μας άρεσε.Επίσης κάτι άλλο που το θεωρώ χρήσιμο όταν επισκέπτεσαι ένα μέρος είναι ότι περπατήσαμε πολύ πρωί και βράδυ απλώς για να δούμε την πόλη,να κάτσουμε για παγωτό,για φαγητό,να μπούμε σε μαγαζια κτλ Επίσης δεν έχει σημασία να μου λες ότι είναι ή δεν είναι θεσμός στο Παρίσι τα καμπαρέ.Το ότι είναι θεσμός δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα επισκεφτείς θες δεν θες.Καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπου θέλει.Εμείς είμαστε ικανοποιημένοι από όσα είδαμε στο Παρίσι.Αν εσύ από όλα αυτά που σου λέω ότι έκανα θεωρείς δεν ήταν καλό το πρόγραμμα για πρώτη φορά στο Παρίσι μπορείς να μας πεις εσύ ένα πρόγραμμα που προτείνεις για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι και τι να δει(εκτός από το καμπαρέ που το προτείνεις)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.152
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom