Γαλλία Παρίσι ξανά!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Τέλη Νοέμβρη και για ένα 3ήμερο συνοδεύω τους γονείς μου σε ένα σύντομο ταξιδάκι στο Παρίσι! Δυόμιση χρόνια έχουν περάσει απ'την προηγούμενη επίσκεψη μου στη "Πόλη του Φωτός" και οι εικόνες είναι ακόμα πολύ ζωντανές.. Έχω φτιάξει ένα πολύ γεμάτο πρόγραμμα όπου θα κάνω μια ευχάριστη "επανάληψη" σε πολλά αξιοθέατα της πόλης για να τα δουν οι δικοί μου, αλλά βέβαια έχω προσθέσει και κάποιες εκκρεμότητες που είχα αφήσει την προηγούμενη φορά..

Από τις 6 το πρωί είμαι στο πόδι.. Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος είμαστε κατά τις 7. Ταξιδεύουμε με aegean και ενώ είχαμε εισητήρια με βαλίτσες αποφασίσαμε να πάρουμε μόνο χειραποσκευές μιας και θα μέναμε μόνο για ένα ΠΣΚ. Ευτυχώς δηλαδή γιατί στους γκισέδες γινόταν χαμός! Όλο το αεροδρόμιο ήταν ψιλοάδειο εκτός από τα baggage drop off της aegean.. Είχα εκτυπώσει τα boarding passes οπότε πήγαμε κατευθείαν στην πύλη. Η πτήση μας είναι στις 8.30 και στο CDG φτάνουμε στις 11 παρά, μετά από μια ευχάριστη πτήση. Στην προσγείωση ο κόσμος στο γεμάτο Α320 χειροκροτά τον πιλότο (καιρό είχε να συμβεί αυτό αλλά ήταν όντως άψογος).. Περπατάμε μέσα στη φυσούνα και αμέσως καταλαβαίνουμε τη διαφορά στη θερμοκρασία. Γενικά πάντως δεν είχα κανένα παράπονο απ'τον καιρό, δεν έβρεξε καμία από τις 3 μέρες και το περπάτημα ήταν άνετο όλη μέρα (εκτός από κάποιες φορές που δυνάμωναν οι βοριάδες).

Είμαστε στο τέρμιναλ 1 και πάμε στο information center για να αγοράσουμε paris visite cards zones 1-5 για 3 μέρες και paris museum passes για 2 μέρες (47 και 39 ευρώ η κάρτα αντίστοιχα) . Ο υπάλληλος είναι πολύ εξυπηρετικός, μου εξηγεί πως πρέπει να γράψουμε ημερομηνίες και ονόματα πριν τις χρησιμοποιήσουμε και μου δίνει χάρτη της πόλης. Επίσης μου δείχνει το ασανσέρ που πάει στο CDG-VAL (το μίνι τραμ που σε πάει σε όλα τα τέρμιναλς καθώς και στους 2 σταθμούς τρένου RER-B). Εμείς πήγαμε στον σταθμό που είναι ανάμεσα στα τέρμιναλς 1 και 3. Η paris visite που επιλέξαμε καλύπτει και το αεροδρόμιο οπότε την χρησιμοποιούμε για πρώτη φορά (είναι πολύ μικρούλα και θέλει προσοχή γιατί χάνεται εύκολα) και παίρνουμε το express τρένο που πάει χωρίς ενδιάμεσες στάσεις στον Gare du Nord. Oύτε κατάλαβα πόση ώρα κάναμε, κάτω από μισάωρο πάντως, και το τρένο ήταν σε όλη τη διαδρομή μισοάδειο (μιας και δεν έμπαιναν άλλοι σε ενδιάμεσους σταθμούς). Προφανώς είναι και θέμα εποχής που δε στριμωχτήκαμε, καλοκαίρι λογικά θα είναι αλλιώς τα πράγματα. Αυτό το παρατήρησα και σε όλα τα αξιοθέατα που δε συναντήσαμε καθόλου ουρές και πολυκοσμία. Να πω επίσης πως η paris museum pass σε γλιτώνει συνήθως από την ουρά για έκδοση εισητηρίου αλλά σε πολλές περιπτώσεις περιμένεις κανονικά γιατί περνάς από έλεγχο ή γιατί απλά δεν έχουν προνοήσει για ξεχωριστή ουρά για τους κατόχους της κάρτας.

Φτάνουμε λοιπόν στον Gare du Nord και από την απέναντι πλευρά της αποβάθρας περνάει το τρένο που μας πάει στον Gare de Lyon όπου είναι το ξενοδοχείο μας. Θέλει προσοχή όταν παίρνεις τρένο γιατί από την ίδια αποβάθρα περνάνε αρκετά διαφορετικά τρένα προς διαφορετικούς προορισμούς (άλλα μικρά που σταματάνε σε καποιο σημείο της αποβάθρας, άλλα μεγάλα που πιάνουν όλο το μηκος της αποβάθρας) οπότε πρέπει πάντα να κοιτάς τις οθόνες που δείχνουν τον προορισμό, το όνομα του τρένου και την ώρα αφιξης. Κάθε τρένο μπροστά γράφει το όνομα του (όχι τον προορισμό) οπότε καλό είναι να το ελέγχουμε πριν μπούμε, αν και με την ώρα άφιξης καταλαβαίνεις ότι είσαι στο σωστό.

Σε 2 στάσεις είμαστε στον Gare de Lyon όπου είναι τεράστιος με πολλά halls, εξόδους, αποβάθρες, χάνεσαι.. Βγήκαμε τυχαία από μία έξοδο και είδαμε το ξενοδοχείο Novotel το οποίο είναι 3-4 λεπτά μακριά, και η μία του είσοδος βλέπει στην πλατεία. To check in ξεκινά στις 2 το μεσημερι οπότε για να μη χάσουμε χρόνο αφήνουμε τις αποσκευές μας στον ειδικό χώρο και ξεκινάμε αμέσως τις βόλτες. Το τρίκλινο δωμάτιο με πλούσιο πρωινό κόστισε 160 ευρώ/βραδιά (λογική τιμή για το Παρίσι, για 4στερο ξενοδοχείο αλυσίδας που είναι αρκετά κοντά στο κέντρο). Ξεκινήσαμε λοιπόν τη βόλτα μας με τα πόδια με σκοπό να πάμε στην Παναγία των Παρισίων. Βέβαια μπορούσαμε να πάμε πολύ γρήγορα με μετρό αλλά θέλαμε να δούμε την περιοχή και να περπατήσουμε πλάι στον Σηκουάνα..

 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπράβο σου που πηγαίνεις ταξίδια (με) τους γονείς σου. Και εγώ πάντα το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα έπρεπε/πρέπει να το κάνω. Ίσως να είναι πια αργά και σίγουρα θα το μετανιώσω...
Περιμένω τη συνέχεια, μήπως σε αντιγράψω κιόλας!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Το έχουμε κάνει κι εμείς το συγκεκριμένο ταξίδι καθώς και άλλο ένα στην Πόλη και μπορώ να πώ ότι πραγματικά αξίζει και είναι πολύ σημαντικό να επιδιώκουμε κάτι τέτοιο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπράβο σου που πηγαίνεις ταξίδια (με) τους γονείς σου. Και εγώ πάντα το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα έπρεπε/πρέπει να το κάνω. Ίσως να είναι πια αργά και σίγουρα θα το μετανιώσω...
Περιμένω τη συνέχεια, μήπως σε αντιγράψω κιόλας!
Να με αντιγράψεις! Ποτέ δεν είναι αργά, αν δε μπορούν λόγω ηλικίας να ταλαιπωρούνται πολύ κάνεις ένα χαλαρό πρόγραμμα.. Μόνο που θα είστε μαζί σε ταξιδάκι θα χαρούν, εμείς γυρίσαμε τόσες μέρες και ακόμα είναι πολύ καλόκεφοι και χαρούμενοι. Πιστεύω θα το επαναλάβουμε αλλά καλοκαιράκι να έχουμε και περισσότερες μέρες..

Το έχουμε κάνει κι εμείς το συγκεκριμένο ταξίδι καθώς και άλλο ένα στην Πόλη και μπορώ να πώ ότι πραγματικά αξίζει και είναι πολύ σημαντικό να επιδιώκουμε κάτι τέτοιο.
Και η Πόλη είναι πολύ καλή ιδέα και πιστεύω θα τους άρεσε πολύ!
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Περπατήσαμε κανένα 20λεπτο χαζεύοντας τριγύρω και πατώντας σε λόφους από φύλλα.. Τέλη φθινοπώρου αλλά το τοπίο είναι πολύ φθινοπωρινό. Την προηγούμενη φορά είχα πάει Φλεβάρη και τα δέντρα φυσικά ήταν τελείως γυμνά. Ο καιρός όμως ήταν αντίστοιχος, παρόμοιες θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν και ευτυχώς καθόλου βροχή. Είχα την εντύπωση ότι ο Φλεβάρης είναι λιγότερο τουριστικός μήνας από τον Νοέμβρη που είναι λίγο πριν τις γιορτές. Όμως μάλλον διαψεύστηκα γιατί θυμάμαι ότι τον Φλεβάρη είχαμε συναντήσει πολύ μεγάλες ουρές (στα μουσεία, για να ανέβουμε στον πύργο του Άιφελ) και είμασταν ο ένας πάνω στον άλλο στο μετρό και το τρένο.. Ενώ τώρα ελάχιστος κόσμος στις ουρές και μόνο 1-2 φορές στριμωχτήκαμε στο μετρό.

Καθώς πλησιάζαμε στην Παναγία τον Παρισίων σταματούσαμε σε διάφορα σημεία για φωτογραφίες. Η γέφυρα de l'Archeveche με τα χιλιάδες λουκέτα από τα ερωτευμένα ζευγάρια ήταν μια όμορφη στάση με θέα προς τον εντυπωσιακό ναό..









Φτάσαμε λοιπόν στην είσοδο και αφού τη θαυμάσαμε απέξω μπήκαμε για να δούμε και το εσωτερικό. Η είσοδος είναι δωρεάν και οι φωτογραφίες χωρίς φλας επιτρεπόταν:





Στη συνέχεια βγήκαμε έξω και οι γονείς μου ανέβηκαν σε μια εξέδρα που έχει στηθεί εκεί για να βγάλουν κι αλλες φωτογραφίες. Εγώ κράτησα δυνάμεις γιατί ήξερα πως η άνοδος στο καμπαναριό μετά θα ήταν εξαντλητική! Φέτος γιορτάζουν τα 850 χρόνια από την κατασκευή της Notre Dame και κάνουν διάφορες εκδηλώσεις για την επέτειο.



Στα αριστερά όπως κοιτάς τον ναό είναι η είσοδος για να ανέβεις στους δύο πύργους και το καμπαναριό. Είχα διαβάσει για ώρες ορθοστασίας και τεράστια ουρά πολλών μέτρων αλλά ευτυχώς τέτοια εποχή τα πράγματα ήταν πολύ χαλαρά. Μπροστά μας ήταν άλλα 5-6 άτομα και σε ανεβάζουν πάνω σε γκρουπ 20-25 ατόμων. Οπότε μετά από 4-5 λεπτά μας άφησαν να ανέβουμε με το επόμενο γκρουπ. Ξεκινάνε λοιπόν αμέτρητες σκάλες και το κακό είναι πως δεν έχει κάποιο σημείο να ξεκουραστείς, αν σταματήσεις να ανεβαίνεις πρέπει να περιμένουν όλοι πίσω σου.. Οπότε με αργό ρυθμό άρχισα την ανηφόρα.. Ανεβαίνεις ανεβαίνεις γύρω γύρω τις σκάλες και δε βλέπεις αν φτάνεις. Οι γονείς μου ήταν μπροστά μου και κάθε λίγο ρώταγα, φτάνουμε; βλέπετε τίποτα; Τελικά φτάσαμε σε ένα πρώτο επίπεδο όπου είναι ουσιαστικά χώρος αναμονής και μαγαζάκι που πουλάει souvenir. Αν κατάλαβα καλά εκεί αγόραζαν και εισητήρια όσοι δεν είχαν την museum pass. Εμείς είχαμε τις κάρτες μας οπότε κάτσαμε σε ένα παγκάκι να πάρουμε μια ανάσα. όταν κατέβαινε το προηγούμενο γκρουπ ο υπευθυνος επέτρεπε σε όσους περιμεναν εκεί να ανέβουν. Εμείς καθόμασταν πλάτη, οπότε γυρνάω σε κάποια φάση και είχαν φύγει όλοι.. Πάμε γρήγορα πριν φύγει ο υπεύθυνος, βλεπει τις κάρτες και ξεκινάμε την ανάβαση! Τελικά ευτυχώς που μείναμε τελευταίοι γιατί δεν είχα κανέναν πίσω μου και σταμάταγα όλη την ώρα. Τελειωμό δεν είχαν αυτές οι σκάλες.. Αλλά όταν επιτέλους φτάσαμε στο επίπεδο με τα gargoyles και βγήκαμε έξω αποζημειωθήκαμε! Η θέα ήταν υπέροχη! Δε σταματήσαμε τις φωτογραφίες γύρω γύρω!











Είχε και άλλο επίπεδο πιο ψηλά για να φτάσεις στο καμπαναριό αλλά για κάποιο λόγο ήταν κλειστό.. Δε μπορώ να πω όμως ότι απογοητεύτηκα και πολύ, δε μπορούσα άλλες σκάλες! Οπότε μόλις θαυμάσαμε το Παρίσι από ψηλά ξεκινήσαμε την κάθοδο.. Όταν φτάσαμε κάτω τα πόδια μου κυριολεκτικά έτρεμαν από την κούραση. Είμαι πολύ αγύμναστη σκέφτηκα.. Τα παιξα ακόμα δε φτάσαμε και έχουμε τόσα πράγματα να δούμε!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες από τον πύργο.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αχ σε διαβάζω με τόση χαρά...όπως πάντα ευχάριστη στη διήγησή σου και με υπέροχο φωτογραφικό υλικό :D!!! Ειδικά οι φωτογραφίες σου από ψηλά είναι καρτποσταλικές!!! Άξιζε τον κόπο η ανάβαση... :clap:

Έχω να πω ότι ζηλεύω και θέλω πάλι Παρίσι!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αχ σε διαβάζω με τόση χαρά...όπως πάντα ευχάριστη στη διήγησή σου και με υπέροχο φωτογραφικό υλικό :D!!! Ειδικά οι φωτογραφίες σου από ψηλά είναι καρτποσταλικές!!! Άξιζε τον κόπο η ανάβαση... :clap:

Έχω να πω ότι ζηλεύω και θέλω πάλι Παρίσι!!!
Ευχαριστώ Νιcole μου, σου εύχομαι να ξαναπάς σύντομα!! Πριν φύγω ξαναδιάβασα την όμορφη ιστορία σου και με είχες βάλει για τα καλά στο κλίμα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επόμενος προορισμός η Saint Chapelle που ήταν πολύ κοντά (επίσης στο Ile de la Cite) αλλά αρχικά μπερδευτήκαμε προς τα που έπρεπε να πάμε. Τυχαία είδα μια πινακίδα και βρήκαμε την είσοδο.. Με τα museum passes στο χέρι περιμέναμε για λίγο στην πολύ μικρή ουρά (επίσης δεν υπήρχε προτεραιότητα για όσους έχουν την κάρτα). Μετά τον έλεγχο είχαμε πρόσβαση στον προαύλιο χώρο του Δικαστικού Μεγάρου (Κονσιερζερί) όπου βρίσκεται και το βασιλικό Παρεκκλήσι γοτθικής αρχιτεκτονικής..



Αφού είδαμε τα δύο επίπεδα του ναού και θαυμάσαμε τα υπέροχα βιτρό συνεχίσαμε την βόλτα μας. Στο πρόγραμμά μας είχαμε την περιοχή της Μονμάρτης και την Βασιλική της Ιερής Καρδιάς (Sacré-Coeur). Πήραμε λοιπόν για πρώτη φορά το μετρό και κατεβήκαμε στη στάση Anvers. Ένας πολύ όμορφος περίπατος ανάμεσα σε αμέτρητα τουριστικά μαγαζάκια και μπροστά σου ξεπροβάλλει ο μεγαλοπρεπής ναός! Οι σκάλες για να φτάσουμε ως εκει φαίνονται πολλές!





Οι γονείς έχουν όρεξη για περισσότερο σκαρφάλωμα αλλά εγώ είμαι ανένδοτη, τελεφερίκ! Όπως κοιτούσαμε την Sacré-Coeur το τελεφερίκ ήταν στα αριστερά μας. Τα δύο βαγόνια ανεβοκατέβαιναν συνέχεια και δε περιμέναμε καθόλου. Επικυρώσαμε κανονικά τις paris visite cards και σε 3-4 λεπτάκια είμασταν στην κορυφή! Δεν ξέραμε τι να πρωτοθαυμάσουμε, την Sacré-Coeur ή την υπέροχη θέα του Παρισιού;;



Είχα διαβάσει πως στις σκάλες γίνεται χαμός, έχει πολλούς ενοχλητικούς που προσπαθούν να σε ξεγελάσουν, κλέψουν, να πουλήσουν με το ζόρι.. Γενικά για την Μονμάρτη είχα διαβάσει διάφορα και είμασταν προσεκτικοί, αλλά την ώρα που πήγαμε τα πράγματα ήταν ήσυχα. Στη συνέχεια μπήκαμε στο εσωτερικό του ναού. Επειδή στις δύο προηγούμενες Εκκλησίες οι φωτογραφίες επιτρεπόταν (χωρίς φλας), βιάστηκα να υποθέσω πως και εδώ ισχύει το ίδιο.. Αλλά πριν προλάβω να πατήσω το κουμπί, μου το ξέκοψε με αγριεμένο ύφος ο υπάλληλος που εμφανίστηκε ξαφνικά.. Οπότε σας παραθέτω μια από τις πολλές φώτος που μπορεί να βρει κανείς στο διαδίκτυο..



Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς την place du tertre. Είναι μια γραφική πλατεία πολύ κοντά στον ναό που είναι γεμάτη από ζωγράφους που πουλούν τα έργα τους και ζωγραφίζουν πορτρέτα..





Φεύγοντας κατεβήκαμε ξανά με το τελεφερίκ.. Βρήκα μια φώτο που δείχνει πως ήταν το πρώτο τελεφερίκ (το 1900) και το επόμενο (35 χρόνια μετά όταν ανακατασκευάστηκε)..



ενώ σήμερα:



Συνεχίσαμε τις βόλτες μας στην Μονμάρτη αλλά η ώρα είχε περάσει και έπρεπε να κάνουμε ένα διάλειμμα απ'το sightseeing για να φάμε αλλά και για να πάμε πίσω στο ξενοδοχείο να τακτοποιηθούμε στο δωμάτιο μας.. Επειδή ήταν Παρασκευή το μουσείο του Λούβρου έμενε ανοιχτό μέχρι τις 9.30 - 10 το βράδυ. Οπότε μετά από μικρή ξεκούραση θα ξαναβγαίναμε κατά τις 6 για να έχουμε αρκετή ώρα μπροστά μας να δούμε το μουσείο, και μετά βόλτα στην φωτισμένη Champs Elysee..
 
Last edited:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Λιγο κοσμο βλεπω στη Μονμαρτη. Το καλοκαιρι που πηγα (2011) ηταν τίγκα στον κοσμο, από την σταση του μετρο μεχρι τα σκαλια, στον ναο, τα γυρο στενα και την place du tertre. Αν εξερεσεις το λουβρο και τον πυργο είναι το επομενο mast αξιοθεατο στο Παρισι, εκ των ων ουκ ανευ όπως ειπε και ο τραβελερ. Τοσο από πλευρας αρχιτεκτονικης οσο και τη γύρο περιοχη αλλα και την απίθανη θεα, πραγματικά τέλειο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λιγο κοσμο βλεπω στη Μονμαρτη. Το καλοκαιρι που πηγα (2011) ηταν τίγκα στον κοσμο, από την σταση του μετρο μεχρι τα σκαλια, στον ναο, τα γυρο στενα και την place du tertre. Αν εξερεσεις το λουβρο και τον πυργο είναι το επομενο mast αξιοθεατο στο Παρισι, εκ των ων ουκ ανευ όπως ειπε και ο τραβελερ. Τοσο από πλευρας αρχιτεκτονικης οσο και τη γύρο περιοχη αλλα και την απίθανη θεα, πραγματικά τέλειο.
Όντως όλη η περιοχή ήταν πολύ γραφική! Αλλά φαντάζομαι όταν γίνεται άκρως τουριστική είναι δύσκολο να την απολαύσεις. Όπως παρατήρησες ο κόσμος ήταν σχετικά λίγος προφανώς λόγω εποχής.. Επίσης η θέα δύσκολα αποτυπώνεται σε φωτογραφίες, ήταν πολύ ωραία.....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πήγαμε στο ξενοδοχείο, πήραμε τα πράγματά μας και κάναμε check in. Το δωμάτιο ήταν στον 4ο όροφο, ήταν ευρύχωρο και καλά εξοπλισμένο.. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι..


Μετά από καμιά ώρα ξεκούρασης στο ξενοδοχείο και ενώ είχε πλέον νυχτώσει βγήκαμε ξανά για να επισκεφτούμε το μουσείο του Λούβρου. Για μένα ήταν η δεύτερη φορά αλλά είδα πολλά πράγματα που δεν είχα ξαναδεί μιας και το μουσείο είναι τεράστιο.. Είναι Παρασκευή βράδυ οπότε είναι ανοιχτο ως αργά. Πήραμε το μετρό και η στάση μας βγάζει απευθείας στο υπόγειο του μουσείου. Κάτσαμε ως το κλείσιμο αλλά και πάλι προλάβαμε να δούμε μόνο 2 πτέρυγες και αυτές επιλεκτικά.

Napoleon III Apartments








Και φυσικά τα δωμάτια με τα ελληνικά εκθέματα









Βγαίνοντας απ'το μουσείο είχαμε τη δυνατότητα να το δούμε φωτισμένο! (Όταν πήγαμε με το μετρό δε το είδαμε απέξω γιατί μας άφησε κατευθείαν στο υπόγειο)..



Το κακό όμως ήταν ότι δε μπορούσα να βρω που έχει έξω στάση του μετρό για να πάμε στα Ηλύσια πεδία.. Πήγαμε από δω, πήγαμε από κει, τίποτα.. Εκείνη την ώρα είδα για πρώτη φορά λεωφορείο μπαρ! Πέρασε από μπροστά μας με μουσική στη διαπασών και απ'τα παράθυρα μας χαιρετούσαν, χορεύανε, τσιρίζανε..
Να ξαναμπούμε στο μουσείο για να πάρουμε το μετρό από εκεί που ήρθαμε δε γινόταν γιατί είχε κλείσει.. Οπότε είπαμε να το κόψουμε με τα πόδια.. Η διαδρομή ήταν πολύ μεγαλύτερη απ'οτι νομίζαμε και το κρύο τσουχτερό! Πήγαμε πλάι στο ποτάμι και προχωρούσαμε στα σκοτεινά μέχρι να φτάσουμε στην place de la concorde.. Από εκεί ξεκινά και η Χριστουγεννιάτικη αγορά, η οποία ήταν πλημμυρισμένη από κόσμο. Η λεωφόρος ήταν πολύ ωραία φωτισμένη..








Η κούραση από το περπάτημα όλης της μέρας δεν άργησε να εμφανιστεί αλλά είχαμε στόχο να περπατήσουμε ως την αψίδα του θριάμβου.. Στην αγορά μου έκανε εντύπωση η αγένεια μιας κυρίας που πουλούσε ζεστό κρασί.. Της ζητάω στα αγγλικά ενα μεγάλο ποτήρι κρασί και παράλληλα της δείχνω την ταμπέλα και το δοχείο αλλά αυτή έκανε πως δε καταλαβαίνει και με κοίταζε περίεργα χωρίς να κάνει καμια προσπάθεια να δει τι θέλω. Μόνο όταν προσπάθησα να το πω στα γαλλικά (vin chaud, καπως έτσι το εγραφε) κινήθηκε προς το μέρος μου και μου έδειξε τα ποτήρια για να διαλέξω.. Anyway, μετά από αυτή τη μεγάλη βόλτα φτάσαμε στην αψίδα και ευτυχώς είχε σταση μετρό ακριβώς δίπλα γιατί δεν αντεχα άλλο περπάτημα!



Η ώρα μπορεί και να κόντευε 12.. Οπότε μετρό και σε λίγα λεπτά είμασταν στο ξενοδοχείο μας..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom