Παρίσι το μοναδικό

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ στο Παρίσι στις 4,5,6 Αυγούστου. Σας παρακαλώ πέστε μου ιδέες για ενδιαφέροντα μέρη εκτός από αυτά που αναφέρουν οι ταξιδιωτικοί οδηγοί...
καλά πάνε σ΄αυτά που προτείνουν οι οδηγοί και την επόμενη φορά βλέπουμε εκτός αν δεν είναι η πρώτη φορά που πας;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλά πάνε σ΄αυτά που προτείνουν οι οδηγοί και την επόμενη φορά βλέπουμε εκτός αν δεν είναι η πρώτη φορά που πας;)
βρε λευτέρη είσαι φοβερός:haha::haha:,εδω το είχα να το πω κι εγώ αλλα σκέφτηκα μπας και δεν είναι η πρώτη φορά οπως είπες:haha::haha:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
βρε λευτέρη είσαι φοβερός:haha::haha:,εδω το είχα να το πω κι εγώ αλλα σκέφτηκα μπας και δεν είναι η πρώτη φορά οπως είπες:haha::haha:
ε σε 3 μέρες τι να πρωτοδεις στο παρίσι άντε να προτείνουμε κάτι για να μην μας πουνε και γαιδούρια:rolleyes: λοιπόν κατεβαίνοντας την ch. elysses τρως ένα μιλ-φειγ με γεύση καραμέλα στο cafe laduree στο νο 75 του δρόμου, επίσης μπορείς να επισκεφτείς τον πύργο του μοντπαρνας Montparnasse 56, toit-terrasse et salon panoramique, la plus belle vue sur Paris με εκπληκτική θέα.. (όχι δε πληρώνεις είσοδο μόνο το ποτό σου) καλύτερη ώρα λίγο πριν νυχτώσει. το μιλ-φειγ είναι must κι αν το χάσεις εσύ θα χάσεις:D (έχει και ωραία μακαρονς)
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
αχ το Παρίσι είναι πάντα μοναδικό. θα ξαναπάω τον Οκτώβρη για εμια εβδομάδα μαζί με τις φίλες μου, θα το συνδιασουμε και με συναυλία... τέλεια!!
 

rerenare

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη Χριστούγεννα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραιβική
Παιδια σας ευχαριστώ! Και ναι ξέχασα να σας πω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω αλλά η τρίτη. Ξέρετε τίποτα καλό για νυχτερινή διακέδαση;
 

Veronik

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΥΑΝΗ ΑΚΤΗ-ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y.
Παρίσι σου'ρχομαιιιιιιιι !!!!!!!
Δεν εχω ιδεά,πρώτη φορά θα πάω αλλα δεν με νοιάζει ανυπομονώ και θα είναι τέλεια!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Δεν μπόρεσα να το αποφύγω!

Γράφτηκα κι΄ εγώ να σας μεταφέρω κάτι που έτυχε μπροστά μου τελευταία.
Αλλά και επειδή πριν το τελευταίο ολιγοήμερο ταξίδι μας, είχα τη τύχη... να το επισκεφτώ μόνος μου πριν πολλά χρόνια τρείς φορές, επί 30 μέρες την κάθε φορά. "Φιλοξενούμενος" έμενα στην περιοχή του Trocadero. Για μένα είναι η πρωτεύουσα του κόσμου, όλα απ΄ εδώ ξεκίνησαν. Επαναστάσεις, δημοκρατικοί, σοσιαλιστές, κομμουνιστές, αναρχικοί, κι΄ όλοι οι "κυνηγημένοι" εδώ έβρισκαν καταφύγιο. Αλλά εσείς αυτά τα γνωρίζετε. Μεταφέρω λοιπόν το παρακάτω:

"Σκεφτείτε ποιοι μπορεί να είναι οι βασικοί λόγοι αυτής της απελπισίας. Ο καθένας από σας θα έχει τους δικούς του. Σας εκθέτω τους δικούς μου: η θέληση για τον έρωτα, η τρωτότητα του σώματος μας, η εξαντλητική ευτέλεια που κυριαρχεί στην κοινωνική ζωή, η τραγική μοναξιά στην οποία ζούμε κατά βάθος όλοι, οι αναποδιές της φιλίας, η μονοτονία και η αναισθησία που φέρνει μαζί της η συνήθεια του ζην.
Από την άλλη μεριά της ζυγαριάς έχουμε το Παρίσι. Αυτή η πόλη , ίσως επειδη δεν τελειώνει ποτέ κι επειδή, επιπλέον είναι υπέροχη, αντεπεξέρχεται σε όλα, αντεπεξέρχεται σε όλους τους λόγους που βρίσκει ο άνθρωπος για να ευτυχήσει
".
Ενρίκε Βίλα-Μάτας "Το Παρίσι δεν τελειώνει ποτέ" μτφρ. Νανά Παπανικολάου

Έχει δίκιο ο συγγραφέας. Μου έρχεται τελευταίως η επιθυμία να ξαναπάω για πέμπτη φορά, μόνος μου, μονάχα για να περπατήσω από το Εtoile μέχρι το Λούβρο και για καφέ στα στέκια που σύχναζαν τα μεγάλα πνεύματα. Λούζεσαι πολιτισμό κι επιστρέφεις ανανεωμένος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom