Γαλλία Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023

geomall

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εξαιρετική η ιστορία και κατατοπιστική!
Έχω 2 ερωτήσεις αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος! Πάω Παρίσι για ένα 5ημερο σεμινάριο και φτάνω ημέρα Κυριακή μεσημέρι προς απόγευμα και φεύγω Παρασκευή μεσημέρι! Οι εργασίες του σεμιναρίου θα είναι κάθε μέρα απο Δευτέρα πρωί και θα τελειώνει 4-5 το απόγευμα. Άρα μιλάμε πως θα μπορώ να κυκλοφορώ και να γυρίσω την πόλη απο τις 5 εως τις 12 το βράδυ περίπου.
Ερώτηση 1η: απο το αεροδρόμιο cdg με τη navigo κάρτα είμαι καλυμμένος για το τρένο 🚆 rer η δεν περιλαμβάνεται στη navigo και θέλει έξτρα εισητηριο ??
Ερώτηση 2η: δεδομένου των ωραριων που σας είπα και ότι θα κυκλοφορώ βράδυ άρα κήπους, αρχιτεκτονική κτηριων κ.α. δεν θα μπορώ να δω εύκολα, για αυτό θέλω να κυκλοφορώ σε συγκεκριμένες περιοχές για να πάρω σφυγμο του Παρισιού και να δώ 5 πράγματα τι πρόγραμμα μου προτείνετε;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!!!!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
1. Η κάρτα navigo σε καλύπτει για το RER από και προς CDG. Αρκεί να βρεις ανοιχτό το σχετικό γραφείο για να την βγάλεις. Αν δεν βρεις το γραφείο βγάλε από ένα μηχάνημα ένα απλό εισιτήριο.
2. Κοίτα πια από τα αξιοθέατα κλείνουν αργά: Πχ. Ο Πύργος του Άιφελ κλείνει αργά, όπως και η θέα του από το Trocadero, must να τον δεις το βράδυ. Επίσης το Musee d' Orsay κλείνει αργά κάθε Πέμπτη.
 

geomall

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
1. Η κάρτα navigo σε καλύπτει για το RER από και προς CDG. Αρκεί να βρεις ανοιχτό το σχετικό γραφείο για να την βγάλεις. Αν δεν βρεις το γραφείο βγάλε από ένα μηχάνημα ένα απλό εισιτήριο.
2. Κοίτα πια από τα αξιοθέατα κλείνουν αργά: Πχ. Ο Πύργος του Άιφελ κλείνει αργά, όπως και η θέα του από το Trocadero, must να τον δεις το βράδυ. Επίσης το Musee d' Orsay κλείνει αργά κάθε Πέμπτη.
Δεν γίνεται να βγάλω ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής;;;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Δεν γίνεται να βγάλω ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής;;;
Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω να γίνεται.
Αν έχεις ήδη την κάρτα μπορεί να να την φορτίσεις μέσω εφαρμογής, αλλά για την έκδοσή της πρέπει να πας σε γραφείο και να βάλεις και μία φωτογραφία σου.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Οι περιοχές με κόσμο το βράδυ είναι Σεν Ζερμέν, Μαρε, κανάλι Σεν Μαρτεν, πάντως μέχρι τις 8μμ υπάρχει μεγάλη κινηση
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ερώτηση 2η: δεδομένου των ωραριων που σας είπα και ότι θα κυκλοφορώ βράδυ άρα κήπους, αρχιτεκτονική κτηριων κ.α. δεν θα μπορώ να δω εύκολα, για αυτό θέλω να κυκλοφορώ σε συγκεκριμένες περιοχές για να πάρω σφυγμο του Παρισιού και να δώ 5 πράγματα τι πρόγραμμα μου προτείνετε;;
Πολλά πράγματα μπορείς να δεις μετά τις 17:00.

1) Στοές. Τα λεγόμενα passages: panorama, jouffroy κοκ. Είτε τα δεις μέρα είτε βράδυ το ίδιο είναι. Απλά κάποια μαγαζιά θα είναι κλειστά και θα χάνουν λίγο. Συνδυάζεται με πλατεία Vendome που ανάλογα ποτέ πας μπορεί να είναι στολισμένη με πολλά χριστουγεννιατικα δέντρα και μπορείς να βάλεις και galeries Lafayette με ταράτσα για θέα, εκκλησία madeleine και palais Garnier απ'εξω. Προσοχή στα ωράρια.

2) Βόλτα στη Notre-Dame και κατά μήκος του ποταμού. Αν εξαιρέσεις το κρύο, αυτή η βόλτα αξίζει και βράδυ.

3) Βόλτα σε Saint-germain-des-pres, Rue de buci, saint sulpice και τα σχετικά.

4) Αψίδα του θριάμβου και Champs-elysees. Για πολλούς είναι καλύτερα το βράδυ.

5) Trocadero για θέα στον πύργο του Αιφελ.

6) Βόλτα από Hotel de ville (δημαρχείο) μέχρι le Marais. Εδώ είναι ένα απ'τα αρνητικά, ότι δεν θα δεις την πλατεία vosges μέρα που ίσως είναι η ομορφότερη της πόλης. Η περιοχή έχει κρυφά μπαρ αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Ψάξε για little Red door ή lavomatic πχ. Προσοχή τσεκουρωνουν στις τιμές!

7) Bastille αξίζει κυρίως βράδυ για τα μπαρ της. Ψάξε για Rue de lappe και τους παραδρομους. Σχετικά κοντά είναι και η Rue oberkampf για μπαρ και τα συναφή.

Δύο περιοχές χάνουν πολύ το βράδυ κατά τη γνώμη μου.

8) Η quartier Latin με κήπο του Λουξεμβούργου, Σορβόνη και πάνθεον. Εννοείται ακόμα κι έτσι κάνε μια βόλτα από κει αλλά δεν είναι το ίδιο ωραία με τη μέρα. Μπορείς να πας μέχρι Rue mouffetard που έχει μπαρ και φαγάδικα.

9) Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα δεις τη Μονμαρτη μέρα. Πλατεία Emile goudeau, Rue de l'aubrevoir, το αμπέλι της περιοχής. Αυτά χάνουν πολύ. Θα δεις όμως θέα του Παρισιού και θα πάρεις μια γεύση ενός άλλου Παρισιού. Εννοείται αξίζει να πας.

Όρεξη να χεις και θα δεις μπόλικα πράγματα. Καλό ταξίδι!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@thanassis33 πολύ ωραία και περιεκτική η ιστορία σου!! Οργάνωσες πολύ αποδοτικά το χρόνο σου και είδες όλα τα highlights!
Δυστυχώς η βροχή καταστρέφει πάντα αρκετά από τα σχέδια μας αλλά δεν μας πτοεί.
Επειδή σύντομα θα ξαναβρεθώ στο Παρίσι για 4η φορά σημειώνω κάποια εστιατόρια για να έχω επιλογές ανά περιοχή.
Αυτό το εστιατόριο στο Μουσείο Όρσέ ήταν value for money; Ξέρεις εάν μπορεί να πάει κάποιος χωρίς να βγαλει εισιτήριο για το Μουσείο (που το έχω ήδη επισκεφτεί 2 φορές);
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
@thanassis33 πολύ ωραία και περιεκτική η ιστορία σου!! Οργάνωσες πολύ αποδοτικά το χρόνο σου και είδες όλα τα highlights!
Δυστυχώς η βροχή καταστρέφει πάντα αρκετά από τα σχέδια μας αλλά δεν μας πτοεί.
Επειδή σύντομα θα ξαναβρεθώ στο Παρίσι για 4η φορά σημειώνω κάποια εστιατόρια για να έχω επιλογές ανά περιοχή.
Αυτό το εστιατόριο στο Μουσείο Όρσέ ήταν value for money; Ξέρεις εάν μπορεί να πάει κάποιος χωρίς να βγαλει εισιτήριο για το Μουσείο (που το έχω ήδη επισκεφτεί 2 φορές);
Η τιμή του εστιατορίου ήταν 65 € για δύο άτομα, χωρίς να πάρουμε κάτι εξτρά. Μάλλον δεν είναι στα value for money, αλλά ο χώρος ήταν το κάτι άλλο.
Επίσης μάλλον πρέπει να έχεις εισιτήριο για το μουσείο.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Καλημέρα! Δεν θα ήθελα να ανοίξω νέο ποστ και έτσι "εκμεταλλεύομαι" το δικό σας και με συγχωρείτε για αυτό. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν οι μήνες Ιανουάριος-Φεβρουάριος είναι απαγορευτικοί για Παρίσι λόγω καιρικών συνθηκών;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Σίγουρα Ιανουάριος και Φεβρουάριος είναι πιο κρύοι μήνες από τον Οκτώβριο που πήγα (τότε είχε 9 έως 12 βαθμούς) αλλά το σπαστικό ήταν οι βροχερές ημέρες. Τελικά δεν πιστεύω ότι είναι απαγορευτικό να πας στο Παρίσι αυτούς τους μήνες. Εδώ πάμε Σκανδιναβία, θα μας φοβίσει το Παρίσι που είναι και πιο νότια;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.380
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom