Γαλλία Παρίσι

maria_p

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα σας!
Μετά από πολλές ώρες που έψαχνα στο forum..ήθελα κι εγω την πολύτιμη βοήθειά σας, επειδή είμαι πολύ αρχάρια για το εξωτερικό!Εχω πάει μόνο Λονδίνο!
Εχω ξεκινήσει να ψάχνω για τις διακοπές που θα κάνουμε το χειμώνα.Ο προορισμός φέτος είναι το Παρίσι και η disneyland.Ναι ξέρω πως το κρύο θα είναι τσουχτερο!!:lol:
Θα μείνουμε 7 μέρες..6 νύχτες.. Σκεφτόμαστε να μοιράσουμε τις μέρες 3 στο Παρίσι, 3 στη disneyland..
Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω για την αεροπορική εταιρεία. Εσείς ποια προτιμάτε?Η olympic ειναι οκ ξέρω.Η AIR FRANCE ειναι αξιόπιστη?((Ρωτάω γιατί πχ η british airways κάνει συχνά ακυρώσεις..))Δεν με ενδιαφέρει η easyjet.

Για ξενοδοχείο είδα που προτείνεται στις περιοχές Saint Germain de Pres ή Marais. δεν τις βρίσκω στο χάρτη..:(

Ψάχνουμε ξενοδοχείο, καλό και οικονομικό.. δεν μας ενδιαφέρει η πολυτέλεια η τρομερή. Τα βασικά. Αλλά να είναι και δίπλα σε εναν σταθμο!

( Στο Λονδίνο μείναμε στο kensington close hotel διπλα στο μετρο, καλό καθαρό αλλά υπερβολικά μικρό ..).

το Novotel Paris Tour Eiffel ειναι καλό?Εχει μείνει κάποιος?Ειναι κοντα στον Πύργο του Αιφελ.

Ποια άλλα εχετε να μου προτίνεται?Για να κοιτάξω..
΄
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις παιδιά; διότι αν δεν έχεις οι 3 μέρες στη Disney είναι πάρα πολλές. Εφόσον μάλιστα πας για 6 μέρες μόνο, νομίζω ότι 1 μέρα Disney εις βάρος του Παρισιού είναι αρκετή, το Παρίσι είναι εκπληκτική πόλη για να μην περάσεις όσο περισσότερες μέρες μπορείς. Δε νομίζω ότι θα σου πει κανένας ταξιδιώτης στον κόσμο ότι η Air France ή η British δεν είναι αξιόπιστες. Ακυρώσεις κάνουν όλες οι εταιρείες χωρίς καμία εξαίρεση.

Για τα ξενοδοχεία πέσμας πόσα λεφτά θες να δώσεις... Ρίξε μια αρχική ματιά εδώ:

Booking.com: Ξενοδοχεία σε Παρίσι. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Εγώ μένω συνήθως απέναντι από το Gare du Nord, δεν είναι κέντρο βέβαια ούτε καμιά καλή συνοικία, αλλά είναι δίπλα στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και πάντα με βολεύει:

Booking.com: ξενοδοχείο Mercure Paris Terminus Nord, Παρίσι, Γαλλία - 407 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Για ξενοδοχείο μέσα στη Disney δες το επίσημο σάιτ: http://www.disneylandparis.gr/disney-hotels/ επιμένω όμως ότι καλύτερα να πας ημερήσια στο πάρκο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Νομίζω πως 3 μέρες μόνο δε φτάνουν για το Παρίσι (βασικά η πόλη αυτή δεν εξαντλείται ποτέ...) έχεις να δεις πολλά πράγματα και να περπατήσεις στις μοναδικές γειτονιές του που σε 3 μέρες θα πιεστείς νομίζω και δε θα το ευχαριστηθείς. Από την άλλη προσωπική εκτίμηση πάντα 3 μέρες είναι πολλές για τη Disneyland εκτός και θα είσαι μαζί με παιδάκια αλλά και πάλι είναι πολλές.Θα σου πρότεινα να πας μονοήμερη αν πάλι θες να μείνεις θυμάμαι οτι ήταν λίγο τσιμπημένα. Όσον αφορά τη διαμονή το Παρίσι χωρίζεται σε διαμερίσματα η περιοχή Saint Germain de Pres ανήκει στο 6ο ενώ το Marais απλώνεται στο 3ο και στο 4ο.Στις μηχανές αναζήτησης όπως το booking αναφέρεται πάντα το διαμέρισμα που ανηκει το ξενοδοχείο. Στις αεροπορικές τώρα εγώ έχω πάει και με Ολυμπιακή και με Air France νομίζω πλέον οτι δύσκολα βρίσκεις μη αξιόπιστη εταιρεία.Πάντως με μια μεγάλη διαφορά στην τιμή τώρα θα πήγαινα σίγουρα με Easy jet. Τσέκαρε και την Aegean όλο και κάποια προσφορά θα βρεις.
 

maria_p

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σ ευχαριστω Defkalion!
Αρχικά για τις αεροπορικές, δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε!Την british τη φοβαμαι!Τωρα η air france?? τι να πω ισως aegean..ή ολυμπιακή!

Για ξενοδοχείο θελουμε κατι πιο κεντρικο! Ναι μεν διπλα σε μετρο, αλλά να ειναι και ωραια περιοχη!
Η τιμη τη βραδια από 100-140 το δίκλινο υπολογίζουμε.. αφου τα κλείσουμε πιο νωρίς..

Οχι δεν εχουμε παιδια.. θα παμε 2 ζευγάρια, αλλά θα έχουμε μαζί μας τα μεγαλα παιδια, που ειναι χειρότερα και από μικρα!

Δεν ξέρω καν τι εχει μεσα η disneyland!:lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χωρίς πιτσιρίκια μην πάτε καθόλου στη Disneyland. Μόνο Παρίσι όλες τις μέρες, έτσι κι αλλιώς δε φτάνουν ούτε για ζήτω....

Α, και υπόψην ότι η Ολυμπιακή δεν πετάει πια για Παρίσι (πετάνε όμως και ένα σκασμό εταιρίες εκτός από αυτές που αναφέρεις, με μια σύντομη ανταπόκριση κάπου στην Ευρώπη).
 

maria_p

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ναι το ξέρω οτι 3 μερες ειναι λίγες!
Εχετε δικιο!Είδατε?Γι αυτό ειναι πολύτιμη η βοήθεια σας!
απλά νόμιζα ότι στην disneyland εχει δραστηριότητες μέσα!
 

maria_p

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης της γίνεται?Παίρνεις την επόμενη??
Στο booking εχει να επιλέξεις μη επιστρέψιμη τιμή και δωρεαν ακύρωση!
Πότε χρεώνεσαι ανα περίπτωση?
Στην περίπτωση που ακυρωθεί η πτήση τι γίνεται αν ειναι μη επιστρέψιμη η τιμη?
 

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
Disneyland μια μερα ειναι λιγη δυο ειναι πολλες (για μενα)
Στο booking δινεις αριθμο πιστωτικης κ αναλογα το τυπο της κρατησης αν δεν πας σ κρατανε μερικο ή ολο το ποσο αν πας η πληρωμη μπορει να γινει κ με μετρητο κ με πιστωτικη (οπως θες) πληρωνεις ομως εκει
Πειραματισου λιγο στο booking κ πιστευω θα βρεις το ξενοδοχειο που σ ταιριαζει απο το χαρτη μπορεις να βλεπεις αν εχει κ μετρο κοντα
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου και θα διαφοροποιηθώ από τους υπόλοιπους...Να πάτε και στη Disneyland γιατί έχει δραστηριότητες που ξετρελλάινουν και μικρά και ... μεγάλα παιδιά! Να φανταστείς ο άντρας μου που κοντέυει τα 40 ξετρελλάθηκε τόσο όσο και οι κόρες μας και έτσι κανονίσαμε να πάμε και δεέυτερη φορά φέτος το καλοκαίρι, με παρέα!;)
Απλώς ίσως επειδή οι μέρες που έχεις σκοπό να μείνεις είναι λίγες θα ψιλοσυμφωνήσω με τους υπόλοιπους και θα προτείνω να μείνεις 2 βράδια μέσα στη Disneyland και 4 στο Παρίσι για να μπορέσεις να πεις ότι πήρες και μία γεύση από την υπέροχη πόλη του φωτός. Χριστούγεννα θα είναι υπέροχα και στολισμένα και στους δύο προορισμούς σου (κι εμείς Χριστούγεννα έχουμε πάει δύο φορές, μία φορά οι δυό μας με τον άντρα μου μόνο Παρίσι και μία φορά με τα παιδιά πρόπερσι)..
Απλά να έχεις φροντίσει για ζεστό ρουχισμό ειδικά για τη Disneyland όπου αισθάνεσαι πολύ περισσότερο κρύο από το Παρίσι. Επίσης μένοντας μέσα στη Disneyland σε συμφέρει γιατί περιλαμβάνονται και τα εισητήρια και για τα δύο πάρκα (για παράδειγμα για 2 διανυκτερεύσεις έχεις τα εισητήρια τριών ημέρών και για τα δύο πάρκα). Ξενοδοχείο καλό value for money νομίζω ότι είναι το Sequoia Lodge ( σε αυτό θα μείνουμε φέτος το καλοκαίρι) ή για ακόμη πιο οικονομικό με πολύ καλές κριτικές το Cheyenne...
Οσον αφορά τις αεροπορικές εγώ πάντα προτιμώ την Aegean αλλά αν βρεις καλύτερες τιμές-ώρες πτήσης μια χαρά είναι και η Air France!;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα μείνουμε 7 μέρες..6 νύχτες.. Σκεφτόμαστε να μοιράσουμε τις μέρες 3 στο Παρίσι, 3 στη disneyland..
Τρεις μέρες στη Disneyland χειμωνιάτικα είναι ο απόλυτος εφιάλτης... ένα βράδυ και πάρα πολύ της είναι...

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω για την αεροπορική εταιρεία. Εσείς ποια προτιμάτε?Η olympic ειναι οκ ξέρω.Η AIR FRANCE ειναι αξιόπιστη?((Ρωτάω γιατί πχ η british airways κάνει συχνά ακυρώσεις..))Δεν με ενδιαφέρει η easyjet.
Η Olympic δεν πετάει Παρίσι... η British μόνο στο μυαλό σου κάνει ακυρώσεις αλλά θες δεν θες δεν δίνει connection από Αθήνα... για την επίσημη Γαλλική εταιρία που ρωτάς αν είναι αξιόπιστη μάλλον πλάκα κάνεις έτσι? Για την Easy καλά κάνεις και δεν σε ενδιαφέρει... εκτός του ότι είναι χάλια έχει και εντελώς άβολες ώρες... η Αegean έχει συχνά προσφορές και είναι μια τίμια λύση... συνεπώς... μπες σε ένα καλό ψαχτήρι ή πήγαινε σε έναν πράκτορα να σου βρει φτηνά και καλά εισιτήρια που να σε βολεύουν...


Για ξενοδοχείο είδα που προτείνεται στις περιοχές Saint Germain de Pres ή Marais. δεν τις βρίσκω στο χάρτη..:(
Για να σε βλέπω να ψάχνεις καλύτερα...


το Novotel Paris Tour Eiffel ειναι καλό?Εχει μείνει κάποιος?Ειναι κοντα στον Πύργο του Αιφελ.
Η περιοχή δεν είναι και η καλύτερη από πλευράς απόστασης... θα βρεις εξίσου καλά και οικονομικά ξενοδοχεία σε καλύτερες περιοχές... έχε υπόψιν ότι στο Παρίσι όπως και στο Λονδίνο τα ξενοδοχεία είναι υπερτιμημένα και μικρά... ψάξου για Marais ή Saint Germain...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom