Παραβάσεις τροχονομικές στην Ευρώπη!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σε αυτο το τοπικ καλο θα ήταν να γραφουμε ο,τι γνωρίζουμε να ισχύει σε ο,τι αφορά την κινηση με ΙΧ σε ευρωπαικούς δρόμους.

Για όσους και όσες οδηγούνε σε γερμανικούς δρόμους με ΙΧ αυτοκινητο(και οχι μόνο) περιληπτικά τα αναθεωρημένα προστίματα που ισχύουνε βάση του γερμανικού Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Ας έχουμε στο μυαλο σας τον παρακάτω τιμοκατάλογο:

Χρήση ζώνης:
οποιος δεν φοράει ζώνη, καλείται να πληρώσει 30E.

Xρηση κινητού
Οποιος μιλάει στο κινητό η στέλνει sms θα του κοστίσει 40E.

Πάρκινγκ:
Οποιος παρκάρει παρανομα πληρώνει απο 10-40Ε , ανάλογα με την βαρύτητα της παράβασης

Ορια ταχύτητας:
οποιος “τσακώνετε” να τρεχει εντός κατοικημένων περιοχών πανω απο 21 χιλιομετρα απο το όριο, πληρώνει 80 ευρω Οποιος τρέχει με συν 61-70χιλ εντος κατοικημένων περιοχών θα πληρώσει 480Ε και για εκτος κατοικημένων περιοχών 440Ε αντι 275. Συν ενας βαθμος ποινης στο πόιντ συστεμ συν 3 μηνες αφαίρεση διπλώματος.

Αποστασεις
Οποιος τρέχει με 80 χιλιομετρα την ώρα και δεν κραταει τις προβλεπομενες αποστάσεις πληρώνει το λιγώτερο 75Ε Το υψηλώτερο προστιμο για μη τηρηση αποστασεων ασφαλειας απο το προπορευόμενο οχημα για οποιους κινούνται με πανω απο 130 χιλιομετρα την ώρα ειναι 600Ε.

Παραβιαση κόκκινου σηματοδότη
Το να περνάει κανεις με κοκκινο, τιμωρείται με προστιμο που ξεκινάει απο 90Ε και φτάνει τα 360Ε. Το υψος του προστίματος εξαρτάται τον χρονο που ηταν αναμμένο το κοκκινο και τις συνέπειες που προέκυψαν απο την παραβίαση του. Με 90Ε τιμωρειται το “βαθύ” πορτοκαλί!

Αλκοόλ και ναρκωτικά
Η χρηση των παραπάνω ουσιων τιμωρούνται την 1η φορά με 500Ε, την 2η φορά με 1000Ε και την 3η 1500Ε. Οποιος με πρόθεση κανει χρηση των παραπανω ουσιων πληρώνει 3000Ε. Οι νέοι οδηγοί πρεπει να τηρούν το μηδενικό όριο αλκοόλ αλλιώς το προστιμο για την χρηση ουσιων ειναι 250Ε συν η επανεκπαιδευση που πρεπει να παρακολουθήσουν, ενώ η περιοδος δοκιμης του διπλώματός τους επεκτείνεται στα 4 χρόνια


Προτεραιότητα
Οποιος παραβιάζει την προτεραιότητα, πληρωνει 100Ε. Παραβάσεις οπως αναστροφή, αλλαγή πορείας και οδηγηση οπισθεν τιμωρουνται με 70 ως 80Ε.

Προσπέραση
Οποιος προσπερναέι εκτος κατοικημένων περιοχών από δεξιά, θα πληρώνει 100Ε. Οποιος προσπερνάει χωρις την απαιτουμενη για προσπεραση ταχύτητα θα πληρωνει 80 Ευρώ.

Γρήγορη οδήγηση με περιορισμένη ορατότητα
Οταν η ορατότητα ειναι κατω των 50 μέτρων, η ανώτατη ταχύτητα ειναι 50 χιλιομετρα την ώρα. Οποιος τρεχει συν 30 απο το οριο αυτό, τοτε καταβάλλει το ποσό των 120Ε



πηγη και μετάφραση από:
Verwarnungs- und Bu?gelder: Der S?nden-Katalog - Archiv - FOCUS Online
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ωραίο τόπικ. θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε σχέση με τα διπλώματά μας στο εξωτερικό το οποίο το έχω ήδη ποστάρει κάπου αλλού. είναι χρήσιμο να έχουμε στα ταξίδια μας κανά δίπλωμα ΕΛΠΑ ώστε αν μας κατασχεθεί από κανένα αστυνομικό σώμα εξωτερικού για παραβίαση, να τους το χαρίζουμε ανενόχλητοι. όταν μου πήραν το ροζ δικό μου για αντικανονική προσπέραση, μαρτήρησα μέχρι να το πάρω πίσω από τους Ρουμάνους.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Προσπέραση
........................................................... Όποιος προσπερνάει χωρις την απαιτουμενη για προσπεραση ταχύτητα θα πληρωνει 80 Ευρώ.
Αγαπητέ Θάνο πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστούμε. Το τμήμα που έχω επιλέξει δεν το καλοκαταλαβαίνω. Αν θέλεις διευκρίνισε πια είναι η απαιτούμενη ταχύτητα για προσπέραση.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
............................ είναι χρήσιμο να έχουμε στα ταξίδια μας κανά δίπλωμα ΕΛΠΑ ώστε αν μας κατασχεθεί από κανένα αστυνομικό σώμα εξωτερικού για παραβίαση, να τους το χαρίζουμε ανενόχλητοι...................................
Αυτό που αναφέρεις Kalspiros δεν ισχύει γιατί όταν σου ζητηθεί η άδεια οδήγησης από κάποιο όργανο, μαζί με το διεθνές δίπλωμα πρέπει να επιδείξεις και το εθνικό, γιατί μη ξεχνάς ότι το διεθνές της ΕΛΠΑ δεν είναι στην ουσία άδεια οδήγησης αλλά μία επίσημη μετάφραση της εθνικής άδειας και ισχύει μόνο με την επίδειξη και του πρωτοτύπου, οπότε σου αφαιρούνται και τα δύο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αυτό που αναφέρεις Kalspiros δεν ισχύει γιατί όταν σου ζητηθεί η άδεια οδήγησης από κάποιο όργανο, μαζί με το διεθνές δίπλωμα πρέπει να επιδείξεις και το εθνικό, γιατί μη ξεχνάς ότι το διεθνές της ΕΛΠΑ δεν είναι στην ουσία άδεια οδήγησης αλλά μία επίσημη μετάφραση της εθνικής άδειας και ισχύει μόνο με την επίδειξη και του πρωτοτύπου, οπότε σου αφαιρούνται και τα δύο.
περίεργο. δεν μου έχει συμβεί προσωπικά αλλά πολλής κόσμος μου το έχει αναφέρει αυτό το trick.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αγαπητέ Θάνο πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστούμε. Το τμήμα που έχω επιλέξει δεν το καλοκαταλαβαίνω. Αν θέλεις διευκρίνισε πια είναι η απαιτούμενη ταχύτητα για προσπέραση.
αγαπητέ Χρήστο,
για την συγκεκριμένη παράβαση, δηλαδή πρόστιμο για αντικανονική προσπέραση, υπαρχουν 9 διαφορετικές υποκατηγορίες.
Σε οτι αφορά την ταχύτητα, υπαρχουν δυο υποκατηγορίες:
1) αν την ώρα που σε προσπερναει καποιο οχημα, να αναπτύξεις αδικαιολόγητα και εσύ ταχύτητα και 2) να επιχειρεις προσπέραση με χαμηλώτερη ταχύτητα απο την απαραίτητη για να την απαιτούμενη προσπέραση πχ νταλίκα προσπερνάει άλλο ιχ και με το ζόρι τα καταφέρνει. Φαντάζομαι οτι ειναι στην κρίση του τροχονομικού οργάνου. Ετσι το καταλαβαίνω εγώ.
Αναλυτικά ολες οι υποκατηγορίες παραβάσεων με τα παλια μη αναθεωρημένα προστίματα για αντικανονική προσπέραση στα γερμανικά εδώ:
Verwarnungs- und Bu?geld: Verst??e beim ?berholen - Archiv - FOCUS Online

Υ.Γ.: να ξεκαθαρίσω κάτι

Οι λόγοι που ξεκίνησα αυτό το τόπικ ειναι καθαρά ενηρωτικοί. Πχ, πόσο θα μου κοστίσει ειτε σε μετρητά ειτε με χρέωση στην πιστωτική μου αν με πιασουν να οδηγώ χωρις να φοράω ζώνη, να μιλάω στο κινητο η να τρέχω υπερβολικά, στην Γερμανια, στην Γαλλία, στην Ισπανια η στην Ιταλία και αλλου

o σκοπός του τόπικ δεν είναι σε καμία περίπτωση να ενημερωθούμε για ελληνικές κουτοπονηριές πως να ξεγελάμε τους κουτόφραγκους Ευρωπαίους. Μπορεί να ανοιχθεί αλλο τοπικ με τον τίτλο "Εξυπνα κόλπα Ελλήνων Οδηγών":cool:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στην Κύπρο, αν σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα, πληρώνεις την διαφορά της ταχύτητας σου από το εκάστοτε όριο σε κυπριακές λίρες (x 1,71). (τα κατάφερα να μείνω εντώς topic τώρα?:roll:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Λογικα τα βρισκω τα προστιμα των γερμανων..που ειναι και φιλοι μας....

Σε αντιθεση των ελληνων τροχονομων...που δεν ειναι και τοσο φιλοι μας...:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.900
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Λογικα τα βρισκω τα προστιμα των γερμανων..που ειναι και φιλοι μας....

Σε αντιθεση των ελληνων τροχονομων...που δεν ειναι και τοσο φιλοι μας...:D
αν οι Γερμανοί φίλοι μας καλούνταν να πληρώσουν τα ελληνικά πρόστιμα,
πιστεύω πως ποτέ δεν θα ξαναπατούσαν το πόδι τους στην Ελλάδα αν ηξεραν οτι για το ΣΤΟΠ πχ θα πληρώσουν 750Ε χωρίς την εκπτωση....

Μια ακόμη διαφορά με τους φίλους μας του Γερμανούς σε οτι αφορά τα προστίματα ειναι οτι εκει ολα ελέγχονται, και ολα πληρώνονται.
γινεται λόγος για τήρηση αποστάσεων. Για Ελληνα οδηγό αυτά φαίνονται απίστευτα τρελά.

Ξέρω επίσης πως σε κάποιες χώρες της Ευρώπη το φωσφοριζέ γιλέκο ειναι υποχρεωτικό, χωρίς να ξέρω αυτη τη στιγμή σε ποιες ακριβώς. Η αλλου η χρήση των φωτων ολη την ημέρα!


Υ.Γ.: φιλε Καλσπίρο, στην Κύπρο τα ορια ταχύτητας ειναι σε χιλιομετρα η σε μίλια οπως στις ΗΠΑ? Και επισης αν τρέχω με 200 σε αυτοκινητόδρομο ενω το οριο ειναι 130 θα πληρώσω 70 λίρες; Η αν κινούμαι εντός πόλης αντι με 50 με 110 θα πληρώσω 60 λίρες προστιμο? Στη Γερμανία υπαρχει διαφοροποίηση με την υπερβαση του ορίου αν κινείσαι με 30 χιλιομτερα παραπάνω σε κατοικημένη περιοχή η εκτος κατοικημένης περιοχής!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
οι ταχύτητες είναι σε χιλιόμετρα. το όριο αυτοκινητοδρόμου είναι 100 αλλά με 120 δεν σε γράφουν. στα 121 όμως πληρώνεις 21 λίρες. σε επαρχιακούς μεγάλους δρόμους, το όριο είναι 80, σε μικρότερους 65 και σε χωριά 50. η συνθήκη περί πληρωμής της διαφοράς, ισχύει παντού απλά δεν μπορώ με ασφάλεια να σου πω, ποια είναι η ταχύτητα "χάρητος" για τα υπόλοιπα όρια που αναφέρω.
Δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση (τουλάχιστον επί λίρας (2008)) ανάλογα με την υπέρβαση. (με έχουν πιάσει με 160 και απλώς πλήρωσα 60 λίρες)
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το γιλεκο απο οτι μου ειπαν σε ενοικιαζομενα (budget) στο Μοναχο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ σε γερμανια + αυστρια...επισης τα φωτα ανοιχτα ολη μερα (σιγουρα για Αυστρια , για Γερμανια δεν ξερω)

SOS
το γιλεκο πρεπει να ειναι σε θεση με ευκολη προσβαση...οχι π.χ. κατω απο τις βαλιτσες, θαμμενο αναμεσα στην ρεζερβα...αλλιως υπαρχει επισης προστιμο.
Εγω οταν οδηγαω Γερμανια-Αυστρια το βαζω στο πισω καθισμα ή στον συνοδηγο
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
επίσης, πρέπει τα φώτα να είναι πάντα ανοιχτά στο fyrom, στην ρουμανία (εκτός πόλης)... (αυτές οι 2 είναι οι προσωπικές εμπειρίες...;))
το ανάποδο τώρα!! στο Λούξορ και στο Ασουάν, όλους τους οδηγούς (ο θεός να τους κάνει) τους έβλεπα με σβηστά φώτα! "αφού έχει η πόλη αναμένα φώτα και βλέπω μπροστά μου, γιατί να ανοίξω και τα δικά μου..." η απάντηση που έλαβα:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom