Παραβάσεις τροχονομικές στην Ευρώπη!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Να προσθεσω οτι στη Γερμανια υπαρχουν κομματια αυτοκινητοδρομου, οπου μπορεις να τρεξεις οσο θες! Αλλα αν πηγαινεις με 160 καλυτερα μεινε στα δεξια διοτι θεωρησαι οτι πας αργα!! Formula 1 λοιπον!

Οσο για το γιλεκο ισχυει και στην Ισπανια, ειναι υποχρεωτικο να το φορεσεις αν σταματησεις για οποιονδηποτε λογο και κατεβεις απο το αυτοκινητο στον αυτοκινητοδρομο. Επισης δεν αστειευονται καθολου με το οριο ταχυτητας! Σε γραφουν αν τρεχεις 133χλμ την ωρα,οταν το οριο ειναι 120 και μπορεις να πας μεχρι ενα 10 τοις 100 παραπανω,αρα μεχρι 132,στα 133 μας εχουν γραψει!!
Τα ρανταρ τους, οσο αφορα τουλαχιστον τη Χωρα των Βασκων ειναι ευκολο να τα διακρινεις με το φωσφορουχο κιτρινο χρωμα που τα εχουν βαψει. Να σημειωθει οτι υπαρχουν πολλα αυτοκινητα ρανταρ!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Να προσθεσω οτι στη Γερμανια υπαρχουν κομματια αυτοκινητοδρομου, οπου μπορεις να τρεξεις οσο θες! Αλλα αν πηγαινεις με 160 καλυτερα μεινε στα δεξια διοτι θεωρησαι οτι πας αργα!! Formula 1 λοιπον!
:lol: οφείλω να επισυνάψω την κάτωθι φωτογραφία, τραβηγμένη στην autobahn Βερολίνο- Ερφούρτη
 

Attachments

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εσυ οδηγουσες και παραλληλα εβγαζες τη φωτο;
Άσ'τα! είχα βάλει και τον καφέ πάνω στο λάπτοπ που το είχα στα πόδια μου, είχα και το κρουασάν στο στόμα, άλλαζα και κομμάτι στο cd (γιατί το προηγούμενο δεν μου άρεσε) και έπρεπε να βγάλω και φώτο.:haha: (το χέρι που κρατάει το τιμόνι, δεν θυμάμαι αν είναι δικό μου:bleh:)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Άσ'τα! είχα βάλει και τον καφέ πάνω στο λάπτοπ που το είχα στα πόδια μου, είχα και το κρουασάν στο στόμα, άλλαζα και κομμάτι στο cd (γιατί το προηγούμενο δεν μου άρεσε) και έπρεπε να βγάλω και φώτο.:haha: (το χέρι που κρατάει το τιμόνι, δεν θυμάμαι αν είναι δικό μου:bleh:)

Καλα για να δουμε αν αυτα θα τα εκανες και στο Τρανσφαγκαρασαν! Mηπως εισαι και εσυ των εξτριμ;;; Και μας διαβαζουν και μικρα παιδια!!! :haha:
 
Μηνύματα
159
Likes
43
περίεργο. δεν μου έχει συμβεί προσωπικά αλλά πολλής κόσμος μου το έχει αναφέρει αυτό το trick.
Kalspiros δεν ξέρω αν αυτοί που σου έδωσαν τις πληροφορίες έχουν προσωπική εμπειρία, οπότε πρόκειται μάλλον για άγνοια του τοπικού οργάνου, ή απλά το υποθέτουν. Εάν προσέξεις στην εσωτερική όψη του πρόσθιου εξώφυλλου της διεθνούς άδειας οδήγησης, αναφέρεται με κεφαλαία γράμματα η φράση <ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑ>.
Εμένα πάντως , στα 34 χρόνια που ταξιδεύω στο εξωτερικό με το ιδιωτικό μου αυτοκίνητο, μόνο μία φορά στην Ελβετία μου έκαναν έλεγχο και μου ζήτησαν την πράσινη κάρτα και την άδεια οδήγησης. Τους έδωσα μόνο το διεθνές και αφού το διάβασαν προσεκτικά μου ζήτησαν και την εθνική, στην οποία το μόνο που κοίταξαν ήταν αν ο αριθμός της εθνικής άδειας είναι ο ίδιος με αυτόν που αναφέρεται στη διεθνή.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έκτακτο ανακοινωθέν: όσα έχω ήδη παραθέσει για το σύστημα προστίμων στην Κύπρο, δεν ισχύει πλέον! Μόλις έμαθα ότι προχθές ψηφίστηκε νόμος σύμφωνα με τον οποίο, υπέρβαση της ταχύτητας των 150 χλμ. σε στέλνει κατευθείαν αυτόφωρο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom