Παραλιες που αγαπησαμε....

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γενικώς μου αρέσουν οι κόλποι και όχι οι απέραντες παραλίες. όσο όμορφη και αν ειναι μια παραλία αν είναι απέραντη στα μάτια μου χάνει


Λευκάδα: Πόρτο Κατσίκι (την πρώτη φορά που την είδα από ψηλα παραλίγο να δακρύσω. Μοναδικά νερά, απίστευτη διαύγεια, να κατεβαίνεις τα σκαλιά και να βλέπεις αν ο κυριούλης που κάνει μπάνιο κατουράει :p)
Εγκρεμνοί, αν και θεωρώ απάλευτα τα σκαλιά
Και το Κάθισμα είναι όμορφο αλλά σε συγκριση με τις άλλες δυο χάνει.
Γενικώς η Λευκάδα είναι το νησί της καρδιάς μου

Ζάκυνθος: Ναυάγιο. Αν και με τα πλοία δεν έχεις τον χρόνο να το απολαύσεις, δεν σε αφήνουν πολλή ώρα. Εμείς είχαμε νοικιάσει βαρκάκι, αλλά και πάλι μεεέχρι να φτάσουμε. απίστευτης ομορφιάς παραλία και λόγω ναυαγίου και λόγω νερών

Κεφαλονιά: Μύρτος. Πανέμορφη παραλία (νομίζω τα γούστα μου για Ιόνιο, πράσινα νερά και λευκές παραλίες αποκαλύπτονται σιγά σιγα) αλλά τις 2 από τις 3 φορές που έχω πάει έβγαινε απίστευτη βρώμα, σε σημείο να μην βουτάω. Τεράστια απογοήτευση. Επίσης απίστευτη ζέστη, για μένα δεν είναι αρνητικό.
Αντίσαμος. Εκεί δεν υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα, τρομερή παραλία, άσπρο βοτσαλάκι, τέλεια νερά.

Κρήτη: Μπάλος. τα λόγια είναι περιττά. Όνειρο. Παραλία εξωτικών προδιαγραφών!! Αναρωτιέσαι που βρίσκεσαι! Από τα ομορφότερα πράγματα που έχουν αντικρύσει τα ματακιά μου. Δυστυχώς η παραλία μυρίζει, είναι όμως τόσο απίστευτα όμορφη που το ξεπέρασα.
Ελαφονήσι, επίσης εξωτική με απίστευτη ροζ άμμο και τέλεια ζεστά νερά. Εξωτική και αυτή, η Κρήτη είναι παράδεισος.
Κεδρόδασος. Ψιλή ονειρική άμμος, τέλεια παραλία, υπάρχει και ελεύθερο κάμπινγκ.

Μήλος. Και όμως δεν πήγα Σαρακήνικο.
Οι παραλίες που με συγκίνησαν ήταν Φυρίπλακα (διαυγή νερά και τα σχετικά) και Θειορυχεία. Αν και τους σκατόδρομους-σόρρυ κιόλας- της Μήλου τους πληρώσαμε πολύ ακριβά στο συνεργείο.

Αυτά για αρχή. :rolleyes: Παραλίες τύπου Σέριφου για μένα δυστυχώς δεν λένε τίποτα. Η εμμονή μου με την Λευκάδα είναι τεράστια. Όση εμμονή έχω να γυρισώ τον κόσμο, άλλη τόση εμμονή έχω να σταματήσω να ψάχνω πια στα ελληνικά νησιά την τέλεια παραλία, αφού βρήκα την Λευκάδα. (Άντε και Κρήτη:p) Δυστυχώς η άποψη μου δεν γίνεται αποδεκτή, γιατί άραγε; :icon_redface:
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
γενικώς μου αρέσουν οι κόλποι και όχι οι απέραντες παραλίες. όσο όμορφη και αν ειναι μια παραλία αν είναι απέραντη στα μάτια μου χάνει



Αυτά για αρχή. :rolleyes: Παραλίες τύπου Σέριφου για μένα δυστυχώς δεν λένε τίποτα. Η εμμονή μου με την Λευκάδα είναι τεράστια. Όση εμμονή έχω να γυρισώ τον κόσμο, άλλη τόση εμμονή έχω να σταματήσω να ψάχνω πια στα ελληνικά νησιά την τέλεια παραλία, αφού βρήκα την Λευκάδα. (Άντε και Κρήτη:p) Δυστυχώς η άποψη μου δεν γίνεται αποδεκτή, γιατί άραγε; :icon_redface:
Εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα!!! :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι κ μενα τα γουστα σου μου αρεσουν κ συμφωνω με τις περισσοτερες επιλογες σου.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Θα καταγράψω κι εγώ τις παραλίες που μου έχουν κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση (η σειρά είναι τυχαία):

- Βλυχάδα - Σαντορίνη (Εξωτικό τοπίο, καθαρά νερά!)
- Ναυάγιο - Ζάκυνθος (Το γαλάζιο της θάλασσας καθρεφτιζόταν στους άσπρους βράχους κι επικρατούσε γαλήνη. Ακουγόταν μόνο το κύμα... Παγωμένη θάλασσα όμως... Το καραβάκι μας ήταν το πρώτο που έφτασε και κάτσαμε αρκετή ώρα, οπότε το απολαύσαμε :) )
- Μοναστήρι - Ναυπακτία (Καθαρή, όμορφο τοπίο.)
- Λαλάρια - Σκιάθος (Αρκετά κρύα θάλασσα, υπέροχο τοπίο!)
- Κουκουναριές - Σκιάθος (Υπέροχο τοπίο, χρυσή άμμος, πράσινα νερά, δέντρα παντού γύρω γύρω!)
- Ποτάμι - Νότια Εύβοια (Πολύ κρύα πρασινομπλέ νερά, βαθιά αμμώδης παραλία, ακούγεται μόνο το κύμα, πολύ όμορφο τοπίο... Είναι για έμπειρους κολυμβητές όμως, διότι συνήθως έχει πολλά μποφόρ και είναι επικίνδυνα.)
- Βαθύ - Σίφνος (Πρασινομπλέ καθαρά νερά, όμορφο τοπίο. Ειδικά αν τη βλέπεις από ψηλά θαμπώνεσαι από την όμορφη εναλλαγή των χρωμάτων της θάλασσας...)
- Καλογριά - Αχαϊα (Υπέροχο τοπίο, ωραία νερά.)
- Paradise - Κως (Ρηχή αμμώδης παραλία με πρασινομπλέ νερά και αρκετούς φοίνικες)
- Θερμά - Κως (Παραλία με ηφαιστειογενές έδαφος και θερμά νερά, λες και βρίσκεσαι σε spa.)
- Άγιος Γεώργιος - Αντίπαρος (Υπέροχο τοπίο, πολύ ρηχή παραλία με πετραδάκια.)
- Χρυσή ακτή - Πάρος (Υπέροχη παραλία με χρυσή άμμο!)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Και σκεφτόμουν οτι η Σαντορίνη δεν έχει καμια αξιόλογη! Γ Βλυχάδα είναι όντως φανταστική , πιο μέσα μπορείς και να απομονωθεί κ να κανεις γυμνισμο. Γενικώς δεν μαζεύει κοσμο ακόμα κ αν το νησί βουλιάζει ενω είναι εξαιρετικη. Η κόκκινη παλι υπερεκτιμημενη.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Συμφωνώ με όσα έγραψες για τη Βλυχάδα.
Αυτό που με χαλάει στην Κόκκινη είναι ότι έχει πολλές πέτρες μες τη θάλασσα και το ότι δεν βρίσκεις χώρο να κάτσεις από την πολυκοσμία.
Ο Περίβολος μου αρέσει πολύ αλλά όχι τόσο όσο αυτές που προανέφερα.
Γενικά, αν δεν αρέσει σε κάποιον το μη συνηθισμένο, στην προκειμένη περίπτωση μαύρη, σκούρα καφέ άμμος(εξού και γιατί φαίνεται μαύρο το χρώμα της θάλασσας), δεν παίζει να του αρέσουν οι παραλίες της Σαντορίνης. Με εξαίρεση ίσως τη Βλυχαδα που έχει ένα τελείως διαφορετικό τοπίο και πρασινομπλέ νερά.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μετά τις φετινές διακοπές, θα ήθελα να αναφέρω κάποιες παραλίες που με ενθουσίασαν.

- Χόβολο - Σκόπελος (Παραλία με άμμο και πρασινογάλανα καθαρά νερά, πάνω από την οποία υπάρχουν γκρι βράχια με πεύκα, όχι οργανωμένη.)
- Καστάνι - Σκόπελος (Παραλία με βότσαλο, γαλανά, καθαρά νερά και με πεύκα γύρω γύρω, οργανωμένη.)
- Λιμνονάρι - Σκόπελος (Παραλία αλλού με ψιλό βοτσαλάκι, αλλού με άμμο, με κυπαρισσί, καθαρά νερά και πεύκα γύρω γύρω, οργανωμένη. Σε μεγάλο μέρος της έχει πλάκες μέσα στη θάλασσα, οπότε συνιστάται προσοχή.)
Σημείωση: Όλες οι παραλίες στη Σκόπελο είναι υπέροχες, αναφέρω αυτές που θεωρώ καλύτερες από τις υπόλοιπες.

- Μικρή Βίγλα - Νάξος (Παραλία με γαλανά, καθαρά νερά, ανοιχτόχρωμη άμμο. Στα πλάγια έχει σμιλευμένα βράχια. Μερικώς οργανωμένη.)
- Πλάκα - Νάξος (Παραλία μεγάλου μήκους, ήσυχη σχετικά, με κάποιους αμμόλοφους, γαλαζοπράσινα καθαρά νερά, μερικώς οργανωμένη. Κατά μήκος της υπάρχει μεγάλη πλάκα, οπότε χρειάζεται προσοχή.)
 
Μηνύματα
2
Likes
1
Οι κορυφαίες από όσες έχω επκεφτεί:
Χαλκιδική Καβουρότρυπες
Ανατολική Κρήτη Γαϊδουρονήσι
Δυτική Κρήτη Φαλάσαρνα Μπάλος
Ρόδος Λήνδος
Λακωνική Μάνη Λιμένι
Μεσσηνιακή Μάνη Καλαμίτσι
Αιτωλοακαρνανία Άγιος Νικόλαος
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το Καλαδι στα Κυθηρα

Το Κλεφτικο στη Μηλο (δεν το λες ακριβως παραλια) αλλα εκει εκανα το ωραιοτερο μπανιο της ζωης μου !!!
 

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Θα συμφωνήσω με τον @buffon85 ... όταν σκέφτεσαι παραλία , γαλάζια νερά = Κρήτη και Λευκάδα!!!
Ποια να πρωτόσκεφτείς ... το Πόρτο Κατσίκι με τα εκπληκτικά διάφανα νερά;; Το Κάθισμα με τους βράχους που σου κόβουν την ανάσα όταν πέφτεις;; Τους Εγκρεμνούς .. Ο Μικρός Γιαλός ένας μικρός απόμερος παράδεισος με καθαρά πρασινογάλαζα νερά....
Κρήτη... και όχι μόνο για τις κλασσικές γνωστές... Ελαφονήσι.. Μπάλος .. Φαλάσαρνα και Χρυσή (ή Γαιδουρονήσι)... αλλά και για τις άλλες... Σεϊτάν Λιμάνι (αν και πλέον έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά διάσημο) , Φραγκοκάστελο, Γλυκά Νερά , Λουτρό (αχχχ το Λουτρό... <3 <3 <3 ) , Τριόπετρα στο νότιο Ρέθυμνο, Παραλία Πλάκα στο Λασήθι...

Έλυρος αύριο από Πειραιά είπαμε στις 21:00;;

P8063586.JPG
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Κολώνα, Απόκρουση,Σίμουσι και άλλες :Κύθνος
Χαλικιά Βάτα, Οίτυλο:Μάνη
Κάλαμος: Εύβοια
Λιά , Πάνορμος:Μύκονος
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom