Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Σας χαιρετώ και πάλι όλους.

Προγραμματίζω εδώ και μία εβδομάδα να πραγματοποιήσω το πρώτο ταξίδι μου εκτός Ελλάδος στην Βιέννη (Χριστούγεννα, 25/12 - 29/12). Δεν ξέρω αν είναι νωρίς αλλά ευελπιστώ να βρω καλύτερες τιμές..

Θα προτιμήσω να κάνω τις κρατήσεις μόνος μου (σε λίγα πρακτορεία που μίλησα δεν είχαν πακέτα ακόμα ή δεν με δελέασαν τα υπάρχοντα) οπότε θα ήθελα μία βοήθεια (γιατί είμαι παντελώς άπειρος :()για την αεροπορική εταιρία και για κάποιο ξενοδοχείο που έχει μείνει κάποιος μέσα στην πόλη. Όταν πλησιάσει ο καιρός θα ρωτήσω και τα υπόλοιπα.

Σκέφτομαι να προτιμήσω την Lufthansa γιατί είναι πολύ αξιόπιστη στις πτήσεις και στην μεταφορά αποσκευών μου είπαν. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Να προτιμήσω τα non refundable εισιτήρια ή έχουν μεγάλο ρίσκο; Πρέπει να προσέξω κάτι στις πτήσεις με ανταπόκριση;

Κάποιο ξενοδοχείο που να έχει πάει κάποιος; Να προτιμήσω την απευθείας κράτηση μαζί τους ή μέσω κάποιου άλλου site (π.χ. booking.com);

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τις δυσάρεστες εκπλήξεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Υ.Γ. ελπίζω να πόσταρα στο σωστό μέρος του φόρουμ.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
http://www.hotel-tigra.at
Εμεινα σ'αυτο,να υπολογισεις 100 ευρω περιπου το δικλινο ισως και κατι παραπανω.
Βρισκεται περιπου 200-300 μετρα απο το κεντρο(Αγιο Στεφανο)
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Νομίζω ότι θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να χαθεί η βαλίτσα σου, να ταλαιπωρηθείς, να χάσεις το αεροπλάνο άμα πας με ανταπόκριση. Γιατί δεν πετάς κατευθείαν? Μια χαρά είναι η Austrian. Η πτήση δεν είναι ούτε 2 ώρες. Τώρα να πας πιο μακριά για να γυρίσεις προς τα πίσω με άλλο αεροπλάνο όταν μπορείς να πας κατευθείαν πιο πολύ με ταλαιπωρία μου ακούγεται. :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για ξενοδοχείο η καλύτερη σχετικά οικονομική λύση ειναι αυτή
http://www.sofitel.com/sofitel/fichehotel/gb/sof/1276/fiche_hotel.shtml
Το ξενοδοχείο είναι άριστο, το πρωινό πολύ καλό και τα λεφτά λογικά. Εδωσα 115 ευρώ το δίκλινο φέτος τον Φλεβάρη.Με τα πόδια προσβάσιμο το κέντρο (5-7 λεπτά)και το metro για το αεροδρόμιο στο 2λεπτο.Ψάξτο από τώρα στο site του ξενοδοχείου και παράλληλα ψάξε μήπως το βρείς σε ξενοδοχειακά site.

Για το αεροπορικό τώρα ΟΧΙ να μην προτιμήσεις την Lufthansa γιατί και θα ταλαιπορηθείς στο connection και δεν έχει να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω. Ψάξε με ΟΑ ή Skyeurope όταν βγάλει χειμερινά δρομολόγια (περίπου αρχές Ιούλη) ή με Αυστριακές αερογραμμές.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Νομίζω ότι θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να χαθεί η βαλίτσα σου, να ταλαιπωρηθείς, να χάσεις το αεροπλάνο άμα πας με ανταπόκριση. Γιατί δεν πετάς κατευθείαν? Μια χαρά είναι η Austrian. Η πτήση δεν είναι ούτε 2 ώρες. Τώρα να πας πιο μακριά για να γυρίσεις προς τα πίσω με άλλο αεροπλάνο όταν μπορείς να πας κατευθείαν πιο πολύ με ταλαιπωρία μου ακούγεται. :)
Το έχω δει αυτό αλλά δίνει εισιτήριο με επιστροφή στα 480 κατ άτομο!!δεν είναι λίγο ακριβο ειδικά τοσο καιρό νωρίτερα;
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Για το αεροπορικό τώρα ΟΧΙ να μην προτιμήσεις την Lufthansa γιατί και θα ταλαιπορηθείς στο connection και δεν έχει να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω. Ψάξε με ΟΑ ή Skyeurope όταν βγάλει χειμερινά δρομολόγια (περίπου αρχές Ιούλη) ή με Αυστριακές αερογραμμές.
Την ΟΑ την φοβάμαι για απεργίες. Η skyeurope έχει φτηνά εισιτήρια αλλά όχι βολικές πτήσεις. Είναι αξιόπιστη όμως; Αυτό σκέφτομαι κυρίως. Η Austrian μου δίνει 480€!
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Τα yield management systems που χρησιμοποιούν οι αεροπορικές εταιρίες μεταβάλουν τις τιμές όσο αυξάνει η ζήτηση, ο λόγος μάλλον που σου δίνει τόσο υψηλή τιμή τόσους μήνες πριν τα Χριστούγεννα είναι γιατί δεν ξέρουν ακόμα τι ζήτηση θα έχουν οπότε σου πουλάνε την θέση ήδη σε υψηλή τιμή. Σκέψου μια γραφική παράσταση μιας ανάποδης καμπύλης, κάπως έτσι διαμορφώνονται οι τιμές.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
.. ο λόγος μάλλον που σου δίνει τόσο υψηλή τιμή τόσους μήνες πριν τα Χριστούγεννα είναι γιατί δεν ξέρουν ακόμα τι ζήτηση θα έχουν οπότε σου πουλάνε την θέση ήδη σε υψηλή τιμή.
Τέτοια περιόδο κ προορισμό δεν είναι αναμενόμενη η ζήτηση; Προτείνεις να δω για εισιτήριο κατα τον σεπτέμβρη; Μήπως τότε όμως είναι ακριβότερο;
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Πόσο πιο ακριβά να είναι πια? Θα έλεγα να κλείσεις την διαμονή σου, αλλά όχι ακόμα, άφησε το για κάπου μέσα στο καλοκαίρι ή τον Σεπτέμβρη, γιατί στα ξενοδοχεία όντως όσο πιο νωρίς κλείσεις τόσο πιο φτηνά θα σου έρθει, εκτός και εάν έχουν μείνει με απούλητα δωμάτια την τελευταία ημέρα και αυτό πάλι ανάλογα με το πως βλέπουν την ζήτηση. Αλλά για το αεροπορικό, μπορείς να παρακολουθείς αραιά και που, που παίζουν οι τιμές και άμα δεις ότι μόνο ανεβαίνουν να κλείσεις τα εισιτήρια σου. Μπορεί στο μεταξύ να έχεις βρει καλύτερο και φτηνότερο τρόπο για να πας (θα έχουν βγάλει τα πρακτορεία και τα τσάρτερ τους για εκείνη την περίοδο). Συνήθως παίζουν ρόλο και οι ημέρες που επέλεξες για να ταξιδέψεις στην διαμόρφωση της τιμής. Αν γυρίσεις Κυριακή βράδυ δηλαδή που θέλουν να γυρίσουν όλοι θα σου την βαρέσουν την τιμή.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ταξίδεψα με τη skyeurope τον περασμένο Ιούνιο από Κρακοβία. Άψογη
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα συμφωνήσω με τους φίλους...
1.) Είναι αρκετά νωρίς ακόμα για να φιξάρεις εισιτήρια και διαμονή. Μπορείς να παρακολουθείς στο διαδίκτυο και να "χτυπήσεις" προς καλοκαίρι μεριά.
2.) Τα ξενοδοχεία που σου προτείνονται είναι πολύ καλές λύσεις. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες πόσα περίπου είσαι διατεθειμένος να δώσεις για την διαμονή σου.
3.) Δεν έχει νόημα να πας Βιέννη που είναι... δίπλα πόρτα και να μπεις στην ταλαιπωρία του transfer λες και πετάς για Φιλιππίνες. Προσωπικά, θεωρώ ότι η Austrian είναι μια εξαιρετικά αξιόπιστη εταιρία χωρίς καθυστερήσεις.
4.) Είσαι εντελώς σίγουρος ότι θες να πας Χριστούγεννα στην Βιέννη; Το μόνο που θ' ακούς στους δρόμους είναι "Θανάσηηηηηη, βγάλε με φωτογραφία". Είναι τίγκα στους έλληνες. Επιπλέον το κρύο είναι εξαιρετικά τσουχτερό και η ομορφιά της ανθισμένης Βιέννης (Μάη π.χ. που μπορείς να περπατήσεις και να χαρείς τα πανέμορφα πάρκα) δεν υπάρχει. Από το κρύο, στο 5λεπτο τρέχεις κάπου να χωθείς.
Αν όμως έχεις καταλήξει, εδώ είμαστε εμείς για κάθε σου απορία...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.417
Θα συμφωνήσω με τους φίλους...
1.) Είναι αρκετά νωρίς ακόμα για να φιξάρεις εισιτήρια και διαμονή. Μπορείς να παρακολουθείς στο διαδίκτυο και να "χτυπήσεις" προς καλοκαίρι μεριά.
2.) Τα ξενοδοχεία που σου προτείνονται είναι πολύ καλές λύσεις. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες πόσα περίπου είσαι διατεθειμένος να δώσεις για την διαμονή σου.
3.) Δεν έχει νόημα να πας Βιέννη που είναι... δίπλα πόρτα και να μπεις στην ταλαιπωρία του transfer λες και πετάς για Φιλιππίνες. Προσωπικά, θεωρώ ότι η Austrian είναι μια εξαιρετικά αξιόπιστη εταιρία χωρίς καθυστερήσεις.
4.) Είσαι εντελώς σίγουρος ότι θες να πας Χριστούγεννα στην Βιέννη; Το μόνο που θ' ακούς στους δρόμους είναι "Θανάσηηηηηη, βγάλε με φωτογραφία". Είναι τίγκα στους έλληνες. Επιπλέον το κρύο είναι εξαιρετικά τσουχτερό και η ομορφιά της ανθισμένης Βιέννης (Μάη π.χ. που μπορείς να περπατήσεις και να χαρείς τα πανέμορφα πάρκα) δεν υπάρχει. Από το κρύο, στο 5λεπτο τρέχεις κάπου να χωθείς.
Αν όμως έχεις καταλήξει, εδώ είμαστε εμείς για κάθε σου απορία...
Κι εγώ συμφωνώ με τη φίλη μας τη Γκρέτα...άσε τη Βιέννη το χειμώνα στο Θανάση και πήγαινε άνοιξη να την ευχαριστηθείς. Αλλιώς, κρύο, πολύ κρύο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom