Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
papariskonst,σ ευχαριστω για την απαντηση.Τα παλατια τα ξερω,εχω διαβασει πολλα & εχω δει & οικονικη περιηγηση γι αυτα,μου αρεσει η ιστορια των Αψμβουργων!Οσο γι αυτο που μου λες,να κανω booking,τι ειναι αυτο?(ασχετουρα....:xmas_cheesygrin:)
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σου και καλή χρονιά και σε σένα. Λοιπόν, αρχικά να σου πω ότι η Βιέννη δεν είναι δύσκολος προορισμός να πας και μόνος, εμένα ήταν το πρώτο μου ανεξάρτητο ταξίδι και μια χαρά τα κατάφερα:xmas_smile:. Αν όμως προτιμάτε να πάτε με ταξιδιωτικό για οποιονδήποτε λόγο τότε οκ. Σου απαντάω σ'αυτά που ρωτάς:
1. Διάβασε λίγο το πρόγραμμα που σου έχουν στείλει από το πρακτορείο τι λέει και αν προσφέρουν κάτι άλλο πέρα από εισητήρια και ξενοδοχείο. Αν ναι γιατί να μην τους ακολουθήσεις αφού είναι μέσα στην τιμή; Από σας εξαρτάται αν θέλετε να ακολουθήσετε ή όχι. Και αν αναφέρουν κάποια εκδρομή ως προαιρετική πάλι αν θέλετε ακολουθείτε αν δεν θέλετε όχι. Πληρώνεις έχτρα για τις προαιρετικές. Αν πάλι προσφέρουν μόνο εισητήρια και ξενοδοχείο είναι πολύ εύκολο να πάτε μόνοι σας όπου θέλετε μην αγχώνεσαι γι'αυτό. Το μετρό και το τραμ έχουν πολύ καλά δρομολόγια και πας παντού.​
2. Τιμές εισητηρίων δυστυχώς δεν θυμάμαι.
3. Εγώ είχα πάει Δεκέμβρη μήνα.
4. Με τη γλώσσα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, εγώ δεν πέτυχα ούτε έναν που να μη μιλάει αγγλικά και πολύ καλά μάλιστα. Και άμα πέσεις και σε κανέναν που δεν ξέρει πας στον επόμενο:xmas_biggrin:.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από το booking.com κλείνεις ξενοδοχείο μόνη σου, επιλέγεις από αυτά που σου βγάζει αυτό που προτιμάς.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δωσε μας πιθανες ημερομηνιες να σου βρουμε ξενοδοχειο και αεροπορικα και να τα συγκρινεις με του ταξιδιωτικου.Πες μας και το ξενοδοχειο που σου προτειναν
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Λοιπον,το ειδα το booking και εχει μεσα & αυτο που ειδα στην προσφορα,Austria trend hotel anana vienna.Η προσφορα που ειχα δει πιο προσφατα ηταν 50% κατω,δηλαδη,αεροπορικα με Austria & ξενοδοχειο 185 ευρω το ατομο,χωρις ξεναγησεις.Πολυ καλη τιμη!!Ειδα βεβαια & αλλα ξενοδοχεια στο booking που ηταν ομορφα,οικονομικα & στο κεντρο της πολης οπως για παραδειγμα το Hotel Beethoven Wien.Αφου μου λετε οτι δεν θα χουμε προβλημα να παμε μονοι μας(χωρις γκρουπ)θα το κανω μαλλον ετσι.Το Salzburg ειναι μακρυα απ τη Βιεννη & πως μπορεις να πας?Εμεις θα μεινουμε 3 διανυκτερευσεις,θα προλαβουμε να δουμε τα σπουδαιοτερα της πολης?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σε τρεις μερες ξεχνα Salzburg..ουτε μυρωδια απ τη Βιεννη δε θα εχεις παρει..Στην προσφορα του ταξιδιωτικου με τα 185 ηταν μεσα και οι φοροι αεροδρομιου?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.600
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όσον αφορά στον καιρό:
Η Βιέννη θα είναι ένα (ευχάριστο?) διάλειμμα δροσιάς από τη ζέστη της Ελλάδας. Την πρώτη φορά που την επισκέφτηκα ήταν τέλη Ιουνίου και ενώ εδώ είχε καύσωνα με 42 βαθμούς, εγώ έβαζα στη βαλίτσα μπουφανάκια και μακρυμάνικα. Όταν έφτασα εκεί έβριζα που είχα ξεχάσει να πάρω φουλάρι για το λαιμό. Ξεπάγιασα, αλλά ευτυχώς τις μισές μέρες.
Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα τύχης και πρόγνωση δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο λίγες μέρες πριν την αναχώρηση. Επίσης, οι καλοκαιρινοί μήνες είναι από τους πιο βροχερούς του χρόνου. Συνήθως, όμως η διάρκεια της βροχής είναι πολύ μικρή.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
σε τρεις μερες ξεχνα Salzburg..ουτε μυρωδια απ τη Βιεννη δε θα εχεις παρει..Στην προσφορα του ταξιδιωτικου με τα 185 ηταν μεσα και οι φοροι αεροδρομιου?
Οχι,η τιμη ειναι χωρις φορους αεροδρομιου,το γραφει.Σας ευχαριστω ολους!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σε τρεις μερες ξεχνα Salzburg..ουτε μυρωδια απ τη Βιεννη δε θα εχεις παρει..Στην προσφορα του ταξιδιωτικου με τα 185 ηταν μεσα και οι φοροι αεροδρομιου?
Ακριβώς αυτό θα ρωτούσα..όσες φορές έχω ρωτήσει σε ταξιδιωτικό γραφείο για "προσφορες" πάντα προσθέτουν 100-150 ευρώ ανα άτομο για φόρους αεροδρομίου. Οπότε η προσφορά δεν είναι καθόλου προσφορά γιατί αν κλείσεις μόνος σου με τα ίδια χρήματα μπορείς να μείνεις παραπάνω μέρες και σε καλό ξενοδοχείο.
Για τη Βιέννη τωρα συγκεκριμένα απ'οτι θυμαμαι είναι σχετικά ακριβός προορισμός όσον αφορά στη διαμονή αλλά αν κλείσεις αρκετά νωρίς (π.χ. από τωρα για τον Αυγουτο που θες) θα βρεις σίγουρα κάτι καλό!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Βρηκα με 325 ευρω,2 ατομα με aegean,απευθειας,πολυ καλα δεν ειναι?:xmas_rolleyes:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όσον αφορά στον καιρό:
Η Βιέννη θα είναι ένα (ευχάριστο?) διάλειμμα δροσιάς από τη ζέστη της Ελλάδας. Την πρώτη φορά που την επισκέφτηκα ήταν τέλη Ιουνίου και ενώ εδώ είχε καύσωνα με 42 βαθμούς, εγώ έβαζα στη βαλίτσα μπουφανάκια και μακρυμάνικα. Όταν έφτασα εκεί έβριζα που είχα ξεχάσει να πάρω φουλάρι για το λαιμό. Ξεπάγιασα, αλλά ευτυχώς τις μισές μέρες.
Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα τύχης και πρόγνωση δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο λίγες μέρες πριν την αναχώρηση. Επίσης, οι καλοκαιρινοί μήνες είναι από τους πιο βροχερούς του χρόνου. Συνήθως, όμως η διάρκεια της βροχής είναι πολύ μικρή.
Σε αντίθεση με την εμπειρία της φίλης από πάνω,εγώ τέλη Αυγούστου του 2011 και παρά τις προβλέψεις για συννεφιές,βροχούλες και θερμοκρασίες κοντά στο 20 έφαγα έναν καύσωνα ξεγυρισμένο στην Αυστρία και σε όλη την Κ.Ευρώπη.Να έχεις υπόψη ότι εκεί λόγω των μικροκλιμάτων που αναπτύσσονται από τους 30 βαθμούς και πάνω αρχίζει να γίνεται ανυπόφορη η θερμοκρασία,ιδιαίτερα αν κινείσαι στην πόλη για να την γνωρίσεις.

Μια ομπρέλα πάρε πάντως γιατί όντως πιθανότατα θα φας βροχή κάποια στιγμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.709
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom