Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Παρισι-Λονδινο

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαιρεται!!!Λοιπον,εχω κλεισει με AF για Παρισι 17/08-24/08,απο το Μαρτιο,εδω και καιρο ομως κατι με ετρωγε,δεν αισθανομουν πληρης μονο με το Παρισι...Το ξαναψαξα και ειδα πως αυτο που θα με γεμισει ειναι και μια βολτιτσα στο Λονδινο,κι ετσι κατεληξα να του χαρισω τις 3 μερες μου...Βεβαια,επικοινωνησα με την AF για τροποποιηση του ταξιδιου μου,να μεινω δηλαδη παραπανω μερες,αλλα μου βγαινουν 300 ευρω παραπανω(εγω πληρωσα τα αεροπορικα 420 ευρω),και ειπα να το αφησω καλυτερα γιατι εχω και τα 160 στην eurostar,οποτε λεω να μην μου φυγει ενα 1000ρικο μονο για εισιτηρια...Το ζητημα ειναι το εξης...Φτανω Παρισι στις 09:30 το πρωι,ο σταθμος για το Λονδινο ειναι μιση ωρα περιπου μακρια απο το Ντε Γκολ,και το διλημμα μου ειναι ποια ωρα να κλεισω να φυγω για Λονδινο;11:15 ή 12:15;Γιατι τα εισιτηρια ειναι non refundable επειδη θα κλεισω την φθηνοτερη θεση.Η εκπροσωπος στη Εurostar μου ειπε πως θα πρεπει να ειμαι μιση ωρα νωριτερα εκει...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Kαλυτερα πιο αργα για να καλυψεις ενδεχομενη καθυστερηση.Το μισαωρο απο Ρουασσι μου φαινεται λιγο,μετρο θα παρεις σιγουρα αλλα και παλι..
Στη Γκαρ ντι Νορ εχει συνεχεια κινηση και την ωρα που υπολογιζεις για τσεκ ιν τη βλεπω λιγη.Η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια με αεροδρομια.Τα γκισε για ελεγχο ειναι δυο.
Ασε λιγο χρονο να μην ζοριστεις.
Εχω κανει τη διαδρομη πολλες φορες,ειναι ανετη και ωραια εμπειρια.
Να περασεις καλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χαιρεται!!!Λοιπον,εχω κλεισει με AF για Παρισι 17/08-24/08,απο το Μαρτιο,εδω και καιρο ομως κατι με ετρωγε,δεν αισθανομουν πληρης μονο με το Παρισι...Το ξαναψαξα και ειδα πως αυτο που θα με γεμισει ειναι και μια βολτιτσα στο Λονδινο,κι ετσι κατεληξα να του χαρισω τις 3 μερες μου...Βεβαια,επικοινωνησα με την AF για τροποποιηση του ταξιδιου μου,να μεινω δηλαδη παραπανω μερες,αλλα μου βγαινουν 300 ευρω παραπανω(εγω πληρωσα τα αεροπορικα 420 ευρω),και ειπα να το αφησω καλυτερα γιατι εχω και τα 160 στην eurostar,οποτε λεω να μην μου φυγει ενα 1000ρικο μονο για εισιτηρια...Το ζητημα ειναι το εξης...Φτανω Παρισι στις 09:30 το πρωι,ο σταθμος για το Λονδινο ειναι μιση ωρα περιπου μακρια απο το Ντε Γκολ,και το διλημμα μου ειναι ποια ωρα να κλεισω να φυγω για Λονδινο;11:15 ή 12:15;Γιατι τα εισιτηρια ειναι non refundable επειδη θα κλεισω την φθηνοτερη θεση.Η εκπροσωπος στη Εurostar μου ειπε πως θα πρεπει να ειμαι μιση ωρα νωριτερα εκει...
Να μείνεις Παρίσι μόνο. Οι 7-8 μέρες που έχεις είναι πάρα πάρα πολύ λίγες για να δείς τα πολύ βασικά στο Παρίσι, πόσο μάλλον για να τρέχεις και στα Λονδίνα.

Από κει και περα, υπολόγισε:
ΧΧ λεπτά για να πάρεις βαλίτσες και να βγείς από το terminal 2 (έχω πάει τόσες φορές παρίσι, είμαι Platinum στην Air France:bleh:, αλλά δεν έχω πετάξει ποτέ προς το T2, δεν ξέρω να σου πω...)
15 λεπτά για να πας από το terminal στο Gare TGV, να βρεις τις γραμμές του RER και να βγάλεις εισιτήριο για Παρίσι από το μηχάνημα
10 λεπτά για να ξεκινήσει το τρένο (RER γραμμή B)
25 λεπτά για να πας μέχρι το Gare du Nord (ποικοίλει ανάλογα με τις ενδιάμεσες στάσεις του τρένου, δε σταματάνε όλα στις μικρές στάσεις)
10-15 λεπτά το λογότερο μέχρι να φτάσεις στην πλατφόρμα του Eurostar (υποθέτω κι εδώ, δεν έχω πάρει ποτέ το συγκεκριμένο τρένο).
30 λεπτά που πρέπει να είσαι νωρίτερα....
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να μείνεις Παρίσι μόνο. Οι 7-8 μέρες που έχεις είναι πάρα πάρα πολύ λίγες για να δείς τα πολύ βασικά στο Παρίσι, πόσο μάλλον για να τρέχεις και στα Λονδίνα.

Don't do it ... Taver!!!Ξερω οτι εχεις δικιο,και ημουν σιγουρη πως καποιος θα μου το ελεγε εδω μεσα,αλλα το θεμα ειναι πως μπορω να πηγαινω μονο ενα ταξιδι εξω το χρονο,λογω της δουλειας μου και ηθελα πολυ να δω και το Λονδινο,οποτε ο κυβος εριφθη...Θα παρακολουθησω για λιγες μερες ακομα τα εισιτηρια στην AF μηπως και πεσουν και τρεναρω λιγακι το ταξιδι,αλλα νομιζω πως δεν θα φανω τυχερη...ειδωμεν...Το προγραμμα σου ηταν φοβερο :clap:,σ'ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!Μηπως εισαι Αγγλος;;;;:bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εφόσον μπορείς να επιμηκύνεις τις διακοπές σου και θέλεις ντε και καλά να πας και στο Λονδίνο, δες αν με λογικό κόστος (μικρότερο των 300 επιπλέον ευρώ που ζητά η AF και κατάλληλο για την τσέπη σου), μπορείς να προχωρήσεις στην παρακάτω λύση:

Πηγαίνεις κανονικά στο Παρίσι με την AF, δε χρησιμοποιείς το εισιτήριο επιστροφής και βγάζεις ένα one-way από Λονδίνο για Αθήνα, με όποια εταιρεία σου δίνει το φθηνότερο εισιτήριο.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εφόσον μπορείς να επιμηκύνεις τις διακοπές σου και θέλεις ντε και καλά να πας και στο Λονδίνο, δες αν με λογικό κόστος (μικρότερο των 300 επιπλέον ευρώ που ζητά η AF και κατάλληλο για την τσέπη σου), μπορείς να προχωρήσεις στην παρακάτω λύση:

Πηγαίνεις κανονικά στο Παρίσι με την AF, δε χρησιμοποιείς το εισιτήριο επιστροφής και βγάζεις ένα one-way από Λονδίνο για Αθήνα, με όποια εταιρεία σου δίνει το φθηνότερο εισιτήριο.


ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!Δεν το'χα σκεφθει!!!!!!!!!!!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βρηκα για 15/08 απο Αθηνα για Λονδινο τα αεροπορικα με 244 ευρω,ετσι γλυτωνω και τα μισα χρηματα απο το τρενο...οποτε...αποψε θα κλειστουν!!!!Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!!!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρηκα για 15/08 απο Αθηνα για Λονδινο τα αεροπορικα με 244 ευρω,ετσι γλυτωνω και τα μισα χρηματα απο το τρενο...οποτε...αποψε θα κλειστουν!!!!Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!!!!!!!!!
Υπόψην ότι από το εισιτήριο της Air France, αν δε χρησιμοποιήσεις το "πήγαινε" ακυρώνεται αυτόματα και η επιστροφή. Μόνο το ανάποδο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μισό...
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Υπόψην ότι από το εισιτήριο της Air France, αν δε χρησιμοποιήσεις το "πήγαινε" ακυρώνεται αυτόματα και η επιστροφή. Μόνο το ανάποδο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μισό...
Mαλιστα...Εγκεφαλικο...

Υπογραφη

Η Ασχετη
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μονο ενα μικρο κουσουρι μας εμεινε απο το εγκεφαλικο,καλα να παθω...Τα εισιτηρια τα ειχα κλεισει πριν δω το μηνυμα του Taver,και οταν το ειδα...αφηστε το...Αλλα ειμαι λιγακι τυχερη μεσα στην ατυχια μου...Μιλησα με AF,ακυρωσα τα εισιτηρια,μου δινουν πισω 125 ευρω,και βρισκω με easy επιστροφη στα 130 και οι 2,και με κομπλε αποσκευες...Οποτε,αυτο το δρομο θα ακολουθησω...ελπιζω να μην κλεισω αλλα αντι αλλων παλι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom