Γαλλία Παρισι το καλοκαιρι!!!Βοηθεια....

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
εξω τα παλατια λοιπον..τι αλλο ειναι εξω,απο τα must?????
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Λοιπον οπως σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ, ΑΞΙΖΕΙ να πας Βερσαλλιες, ειναι κοντα στο μισαωρο με το τρενο απο το κεντρο του Παρισιου (δεν ειναι και ασχημη διαδρομη)

Επισης σου ξανα λεω σε τι να πας

Πρωι πρωι δηλαδη 8,00 να εισαι στον Πυργο του Αιφελ θα κατσεις περιπου 1-2 ωρες, θα πιεις καφε, θα φας κρουασαν, θα απολαυσεις με το κουταλι θεα (φωτογραφικη με ζουμ να εχεις) θα χαζεψεις γενικα ΑΛΛΑ να πας πολυ πρωι γιατι εχει τεραστιες ουρες. Εγω ειχα παει πολυ πρωι και μπηκα κατευθειαν.

Μετα απο πυργο πηγα με το Μετρο στην Παναγια των Παρισιων που εκει εκατσα περιπου μια ωριτσα χαζευοντας τα βυτρω και γενικοτερα ολο το Ναο.

Μετα πεταχτηκα και μια στην Γκαλερυ να δω τι παιζει, ειναι ενα μεγαλο πολυκαταστημα....

ΑΞΙΖΕΙ να κανεις ποδαροβολτα απο Gallery La Fayette μεχρι Αψιδα του Θριαμβου. Δηλαδη να ξεικινησεις απογευμα κατα τις 5 απο Γκαλερυ, να περασεις εξω απο Οπερα, συνεχιζεις Πινακοθηκη μετα βγενεις στον La Concorde (δεν ξερω αν το γραφω σωστα) το οποιο ειναι αναμεσα σε Λουβρο και Αψιδα. Ανεβαινεις με τα ποδια και χαζευεις τα καλυτερα μαγαζια στην Champs Elysse (ειναι απιστευτα) (για να φτασεις απο την αρχη του δρομου μεχρι την Αψιδα θες 40 λεπτα περιπου). Αφου φτασεις στην Αψιδα απο κατω βρισκεις υπογεια διαβαση στα αριστερα η στα δεξια και περνας κατω ακριβως στην αψιδα. Παιρνεις εισητηριο (10?) ανεβαινεις πανω και βλεπεις τα παντα παλι. Απο την μια La Defense και απο την αλλη Αιφελ Μονμαρτη, Παλατι. Και το ωραιο ειναι οτι εχει πεσει απογευμα προς νυχτα και θα εχεις τελειο φωτισμο. ;)

Eπιτα αφου τελειωσεις απο Αψιδα παιρνει μετρο και πας Μονμαρτη και κανεις βολτα στον κεντρικο δρομο, εννοειται οτι θα δωσεις τα 80-90 ? για Μουλεν ρουζ. Καθεσαι πινεις ποτακι εχει πολλα μπαρακια εκει και γενικα γινεται της κακομοιρας.

Την Αλλη μερα πας απο το πρωι στο Λουβρο και καθεσαι οση ωρα θες. μεχρι να τελειωσεις. Αξιζει.

Αλλη μια μερα Disneyland. Θα πρεπει ομως να διαλεξεις αν θα πας στα Studios (ιστορια της Disney,φιγουρες) η στο Park (τρενακια, παιχνιδια, πολυ ομορφα). Θα δεις ουρα στο Παρκ αλλα μην σε απογοητευσει, περναει η ορα και δεν περιμενεις πολυ. Να πας Space Mountain το οποιο ειναι στα δεξια με το που μπεις. Στο Indiana Jones στα αριστερα και εννοειται στο στοιχειωμενο σπιτι και οτι αλλο εχει σχεση με τρενακια, βαρκακια.
ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙΣ. Θα εχει τρελες ουρες εξω απο τα παιχνιδια. Θα δεις εχει συστημα το οποιο ουσιαστικα κλεινεις θεση μεχρι καποια ωρα για να μην περιμενεις της ουρα. Εγω σε κανα δυο περιμενα μεχρι και 2 ωρες. Ειναι εξαντλιτικη η Disney αλλα ΩΡΑΙΑ. Αν μου ελεγες να ξαναπαω δεν θα ξαναπηγαινα γιατι ειχα λιωσει στο περπατημα.

Το βραδακι κανε μια βολτα στα μαγαζακια εξω απο τα παρκα ειναι ωραια για μπχιλιμπιδια αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν πας Disney Γενικα με 4 ατομα θα σου φυγει για πλακα το 300αρι. ΕΥΚΟΛΑ.

ΘΕΛΕΙ ΛΕΦΤΑ Η ΓΑΛΛΙΑ

αλλα αξιζει, ειναι ονειρο. Θα εμενα για πλακα εκει....ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΑ.

Τips: To συστημα του μετρο δεν ειναι το ιδιο με εμας αμα βγεις απο οποιοδηποτε σταθμο πρεπει να ξαναχτυπησεις εισητηριο.

Για νερο να βρεις κανα μπακαλικο - mini market γιατι εκει ειναι καπως πιο φθηνο το νερο.

Στην Disney δεν εχει αξιολογο φαγητο και γενικοτερα η Γαλλια εχει χαλια κουζινα για μενα. Εγω την εβγαζα σε κατι Ιταλικες ταβερνουλες-Mac Donalds.

Μην πεις ποτε οτι κατι ειναι μακρια, το ΜΕΤΡΟ ειναι ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ σου και σε παει ΟΠΟΥ ΘΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ.


ΑΥΤΑ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.
Ελπιζω να ημουν αναλυτικος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επισης μην παραλειψεις St Germain, Quartier Latin, Madeleine, Place Vendome, Centre Pompidou, Κηπους του Λουξεμβουργου και αλλα πολλα...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Στην Disney δεν εχει αξιολογο φαγητο και γενικοτερα η Γαλλια εχει χαλια κουζινα για μενα. Εγω την εβγαζα σε κατι Ιταλικες ταβερνουλες-Mac Donalds.
.
Φίλε μην τα ρίχνεις έτσι αυτά θα πάθει κανείς κανα εγκεφαλικό....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Οχι βεβαια, απλα αναφερω καποια απο τα σημαντικα...
Εξάλλου και αν μετά κάποιο καιρό σου αρέσει το Παρίσι περισσότερο απο το Λονδίνο δεν νομίζω ότι θα το περαδεχτείς ποτέ ...έχεις και ένα όνομα σ αυτή τη κενονία....:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξάλλου και αν μετά κάποιο καιρό σου αρέσει το Παρίσι περισσότερο απο το Λονδίνο δεν νομίζω ότι θα το περαδεχτείς ποτέ ...έχεις και ένα όνομα σ αυτή τη κενονία....:haha:
Αγαπητε, το Παρισι ειναι πανεμορφο, ισως η πιο ομορφη Πρωτευουσα που εχω παει. Ειναι ομως και πολυ ξενερωτο για τα δικα μου γουστα... δεν ειναι ψηλα στις προτιμησεις μου και το επισκεπτομαι για καθαρα προσωπικους λογους. Βεβαια δεν μπορω να πω οτι πηγαινω με βαρια καρδια, καθε αλλο...
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
βρε παιδια γινεται να δεις τοσα πραγματα σε 5 μερες?μου φαινονται παρα πολλα...δεν νομιζω να χωρανε ολα αυτα σε τοσες λιγες μερες...πφφφφφφφφ....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχει κι αλλα...
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
πραγματικα ειναι πιο δυσκολο απο το Λονδινο ή εμενα μου φαινεται ετσι?....δεν βγαζω ακρη...παω να χαθω στις σελιδες του γουγλη μπας και βγαλω ακρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Γεια σου κι από μένα. Πήγα ίδια περίοδο στο Παρίσι και έχω να σου δώσω κανα δύο τιπ.
1) Στον πύργο του Αιφελ ή νωρίς το πρωί ...ή αργά το βράδυ! Εγω είχα πάει κατά τις 11+ , περίμενα κανα 10λεπτο το πολύ και μαγεύτηκα από τη θέα του φωτισμένου Παρισιού! Στις 12 είχε και πυροτεχνήματα :clap:(να τα έχει κάθε βράδυ άραγε?!:roll:)
2) Αν ανέβεις στον πύργο ίσως να μην αξίζει να ξαναπληρώσεις για να δεις τη θέα και απο την αψίδα!
3) Στο Λούβρο να έχεις κλείσει εισητήρια απο πριν (η είσοδος είναι μέσα από την πυραμίδα) και οπωςδήποτε με ΞΕΝΑΓΟ!! ;)Αν πάτε μόνοι θα πελαγώσετε!! Μπορείς να ζητήσεις απο το πρακτορείο που θα σας κλείσει τα υπόλοιπα να σας κλείσει και αυτή τη ξενάγηση!
4) Καρτιε Λατεν και Μαραί είναι δύο περιοχές όπου πρέπει να βρεθείτε! Για μένα είναι οι πιο...γαλλικές! Μυρίζει Παρίσι! Για την Μαραί κατεβάινετε στη στάση του Μετρό Saint Paul και περπατάτε προς το τέλος της Rue de Rivoli. Στο πρώτο στενό αριστερα, rue de Sevigne θα βρείτε στο νουμερο 4 ένα μικρό μαγαζάκι..με γούστο όπου μπορείτε να φάτε άνετα κρέπες για μεσημεριανό! Αν πάτε βράδάκι περπατάτε λίγο περισσότερο σε αυτό το στενό και θα βγείτε σε μία μικρή πλατεία όπου τα μαγαζιά τριγύρω τη γεμίζουν με τραπεζάκια!! δεν είναι τουριστικά..ειναι Παριζιάνικα:clap::clap:
Γενικά είναι μία περιοχή που αξίζει να "χαθείς"!!
5) Στη Γκαλερύ Λα Φαγιέτ αν δεν έχεις γερό μπατζετ για να ψωνίσεις (πράγματα που μάλλον βρίσκεις και στην Ελλάδα σε ίδιες τιμές) αξίζει μόνο για τον τρούλο της και τη θέα από την ταράτσα!
6) Μου το είπαν αλλά δεν το έκανα...μία βόλτα με τα στον Σικουάνα!!..βραδάκι μάλλον!
7) Σκεφτείτε τα λεωφορεία που σας πηγαίνουν στα αξιοθέτα! Εκτος του ότι γλιτώνεις απίστευτο ποδαρόδρομο βλέπεις το Παρίσι και όχι το..υπόγειο Παρίσι (το μετρό είναι λιγο..κάπως..βρωμεγό:D )
8) Ντισνειλαντ και πάλι Ντισνειλαντ! Μια μέρα είναι καλά αλλά ξεκινίστε κάπως νωρίς..θέλετε καμιά ωρίτσα απο το κέντρο για να φτάσετε και αρκετή ωρίτσα μέχρι να βγάλετε εισητήρια. Κρατίστε τις συμβουλές που έδωσαν παραπάνω για τα παιχνίδια και το σύστημα που κλέινεις 'ραντεβου'..συμφωνω!
9) Τέλος και εντελώς ενημερωτικά έμεινα πολύ ευχαριστημενη απο το hotel de la paix - rue Boulevard Raspail!! Ναι! είανι όπως στις φωτογραφίες που θα δεις στο νετ!

καλα να περάσετεεεεεε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom