Γαλλία Παρισι-Eurodisney

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν ειναι να μεινεις σε ξενοδοχ
σε ευχαριστω πολυ...την ειδα την προσφορα αλλα στην ημερομηνια που θελουμε στο τσεγιεν δεν εχει δωματια και στο σαντα φε δεν μου δινει την ημιδιατροφη...απο οτι καταλαβα επιλεκτικα δινουν την προσφορα όποτε δεν εχει ζήτηση μεγαλη....σκεφτομαι να μεινουμε εξω απο την ντισνευ σε ενα απο τα ξενοδοχεια εκει γυρω 5 ή 10 λεπτα με το τοπικο λεωφορειο του ξενοδοχειου...
Οταν λες εκτος ντισνευλαντ εννοεις ασχετο με τη ντισνευ ξενοδοχειο; Γιατι και της ντισνευλαντ τα ξενοδοχεια εκτος παρκου ειναι.

Εμεις το πρωτο βραδυ ειχαμε μεινει στο kyriadhotel στο torcy με 69 ευρω το τετρακλινο και ηταν εξαιρετικο. Απεναντι απο το μετρο διπλα σε τεραστιο καρφουρ και δεκα λεπτα απο ντισνευλαντ.

Σε συμφερει ομως να πληρωνεις χωριστα ξενοδοχειο και εισιτηρια;
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Αν ειναι να μεινεις σε ξενοδοχ

Οταν λες εκτος ντισνευλαντ εννοεις ασχετο με τη ντισνευ ξενοδοχειο; Γιατι και της ντισνευλαντ τα ξενοδοχεια εκτος παρκου ειναι.

Εμεις το πρωτο βραδυ ειχαμε μεινει στο kyriadhotel στο torcy με 69 ευρω το τετρακλινο και ηταν εξαιρετικο. Απεναντι απο το μετρο διπλα σε τεραστιο καρφουρ και δεκα λεπτα απο ντισνευλαντ.

Σε συμφερει ομως να πληρωνεις χωριστα ξενοδοχειο και εισιτηρια;
Ναι αυτο εννουσα..βρισκω ασχετα με τη ντισνευ ξενοδοχεια στα 2.5 χιλιομετρα αποσταση με 480 ευρω τα 2 βραδυα...τα εισητηρια εισοδου ειναι 543 τα 4 ατομα
2 μερες +1 δωρο...συνολο 1030....και με 1080 κλεινω στο σανταφε..αρα συμφερει ετσι στης ντισνευ το ξενοδοχειο.. ακολουθως θα παμε στο παρισι για 4 διανυκτερευσεις.. εκει να δεις μπερδεμα με τις τιμες...την λυση του διαμερισματος την φοβαμαι απο αποψη καθαριοτητας και ασφαλειας...τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα οσο πιο κεντρο ψαχνεις... σκεφτομαι κοντα στο σταθμο του rep που μοιαζουν πιο προσιτες οι τιμες...αν εχεις καμμια προταση ξενοδοχειου σε παρισι θα το εκτιμουσα....
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι αυτο εννουσα..βρισκω ασχετα με τη ντισνευ ξενοδοχεια στα 2.5 χιλιομετρα αποσταση με 480 ευρω τα 2 βραδυα...τα εισητηρια εισοδου ειναι 543 τα 4 ατομα
2 μερες +1 δωρο...συνολο 1030....και με 1080 κλεινω στο σανταφε..αρα συμφερει ετσι στης ντισνευ το ξενοδοχειο.. ακολουθως θα παμε στο παρισι για 4 διανυκτερευσεις.. εκει να δεις μπερδεμα με τις τιμες...την λυση του διαμερισματος την φοβαμαι απο αποψη καθαριοτητας και ασφαλειας...τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα οσο πιο κεντρο ψαχνεις... σκεφτομαι κοντα στο σταθμο του rep που μοιαζουν πιο προσιτες οι τιμες...αν εχεις καμμια προταση ξενοδοχειου σε παρισι θα το εκτιμουσα....
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις
240 ευρω τη βραδια για ξενοδοχειο στα χωραφια γυρω απομτη ντισνευ; Που τα βρισκεις καλε; Κλεισε στο kyriad με 69 ευρω το τετρακλινο σου λεω. Εχει παρα πολλα σ αυτη την τιμη εκει γυρω. Βαλε στο booking περιοχη αναζητησης ντισνευλαντ και θα βρεις.

Στο Παρισι μειναμε στο cambrai με 110 τη βραδια διχωρο διαμερισμα με δυο μπανια
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες,

Τον Δεκέμβριο πετάω για Παρίσι, 4 ολόκληρες μέρες.
Την μία μέρα θα την φάω όλη στην disneyland λόγω ανωτέρας βίας :haha:
Ήθελα να ρωτήσω για disneyland αν κάποιος γνωρίζει αν αξίζει να βγάλω το fast pass που είναι 120 € το άτομο ή να πάω εκεί και όποιο παιχνίδι μαρέσει κ έχει μεγαλή ουρά να μπαίνω από την εφαρμογή να αγοράζω το fast ticket. Την άποψη σας θα ήθελα, ειδικά αν έχετε εμπειρία από disneyland.

Όσων αφορά για το Παρίσι θα ήθελα να μου πείτε σε ποιο διαμέρισμα αξίζει να ψάξω για διαμονή και αν προτείνετε κάποιο.
Και γενικώς απόψεις για Παρίσι. Φαγητό αξιοθέατα μετακινήσεις κλπ.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες,

Τον Δεκέμβριο πετάω για Παρίσι, 4 ολόκληρες μέρες.
Την μία μέρα θα την φάω όλη στην disneyland λόγω ανωτέρας βίας :haha:
Ήθελα να ρωτήσω για disneyland αν κάποιος γνωρίζει αν αξίζει να βγάλω το fast pass που είναι 120 € το άτομο ή να πάω εκεί και όποιο παιχνίδι μαρέσει κ έχει μεγαλή ουρά να μπαίνω από την εφαρμογή να αγοράζω το fast ticket. Την άποψη σας θα ήθελα, ειδικά αν έχετε εμπειρία από disneyland.

Όσων αφορά για το Παρίσι θα ήθελα να μου πείτε σε ποιο διαμέρισμα αξίζει να ψάξω για διαμονή και αν προτείνετε κάποιο.
Και γενικώς απόψεις για Παρίσι. Φαγητό αξιοθέατα μετακινήσεις κλπ.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Ήμουν εκεί τον Σεπτέμβριο με ανοιχτά σχολεία καθημερινή και καλό καιρό. Η ουρά σε όλα τα παιχνίδια ήταν από 30΄ έως 45΄. Προσωπικά δεν μπήκα ποτέ στον πειρασμό να αγοράσω fast ticket γιατί θεώρησα οτι δεν άξιζε τα λεφτά του αλλά αυτό πρέπει να το κρίνεις εσυ με τα δικά σου δεδομένα πχ τον Δεκέμβρη λογω κρύου ισώς εχει λιγότερο κόσμο αλλα δυσκολότερες συνθήκες αναμονής , εγώ θα σου πρότεινα να πάς εκεί και βλέποντας και κάνοντας. Και εμεις δυστυχώς για 4 μέρες πήγαμε αν θέλεις στείλε μου dm να σου στείλω ένα αρκετά περιεκτικό πρόγραμμα που καναμε να πάρεις ιδέες. Για διαμονή φρόντισε να αποφύγεις στο Βορειοδυτικό κομμάτι του Παρισιου υπαρχει σχετικο θέμα στο forum πολύ αναλυτικό.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Έχω και εγώ μερικές απορίες για Disneyland/Παρίσι :)

- Ο 10χρονος ανιψιος θα φοβάται να μπει στα extreme rides, άρα θα τη βγάλουμε στο χαλαρο. Υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 parks ώστε να έχουμε καλές επιλογές για κάτι χαλαρό? Τι εισιτήριο να διαλέξω?
- 1 μέρα τύπου 10.00 - 18.00 είναι ικανοποιητική ή δεν αξίζει καν να πας μόνο για μια μέρα και θέλει οπωσδηποτε και 2η μέρα?
- Σκέφτομαι να κλείσω ξενοδοχείο έξω από Παρίσι και να πεταχτώ με αμάξι το πρωί στην Disneyland. Καλό/οικονομικό σημείο για parking όλη τη μέρα κοντά στα πάρκα?
- Καλή περιοχή για διαμονή όλες τις μέρες ώστε τη μια μέρα να πάω με αμάξι στην Disneyland και τις υπόλοιπες με συγκοινωνία στο κέντρο Παρίσι? π.χ. Vincennes?

Ευχαριστώ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχω και εγώ μερικές απορίες για Disneyland/Παρίσι :)

- Ο 10χρονος ανιψιος θα φοβάται να μπει στα extreme rides, άρα θα τη βγάλουμε στο χαλαρο. Υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2 parks ώστε να έχουμε καλές επιλογές για κάτι χαλαρό? Τι εισιτήριο να διαλέξω?
- 1 μέρα τύπου 10.00 - 18.00 είναι ικανοποιητική ή δεν αξίζει καν να πας μόνο για μια μέρα και θέλει οπωσδηποτε και 2η μέρα?
- Σκέφτομαι να κλείσω ξενοδοχείο έξω από Παρίσι και να πεταχτώ με αμάξι το πρωί στην Disneyland. Καλό/οικονομικό σημείο για parking όλη τη μέρα κοντά στα πάρκα?
- Καλή περιοχή για διαμονή όλες τις μέρες ώστε τη μια μέρα να πάω με αμάξι στην Disneyland και τις υπόλοιπες με συγκοινωνία στο κέντρο Παρίσι? π.χ. Vincennes?

Ευχαριστώ
Θα σου απαντησω στο πρωτο ερωτημα μονο. Αν φοβαται στα extreme, τοτε θα επιλεξετε το disneyland park (οχι το studios). Αρκει μια μερα για το ενα παρκο αλλα θελει μια ολοκληρη μερα. Απο την ωρα που ανοιγει εως το βραδυ. Το 10-6 που λες ειναι μιση μερα και μαλιστα ειναι οι ωρες αιχμης. Σιγουρα δε θα προλαβετε να το δειτε. Εχει μεγαλες αναμονες στα παιχνιδια κ περναει η μερα χωρις να το καταλαβεις. Καλα να περασετε!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η Disneyland έχει δύο πάρκα: το Disneyland Park και τα Walt Disney Studios. Το "παιδικό" πάρκο είναι το Studios. Παρόλαυτά, το συγκεκριμένο πάρκο θεωρώ απευθύνεται σε πιο μικρά παιδιά με παιχνίδια που βασίζονται πχ στα Toy Story, στο Cars, στο Ρατατούη ή στους Avengers. Γίνονται επιδείξεις πχ μονομαχιών (είχα πετύχει τον Σπάιντερμαν), αλλά δεν θα δει τους ήρωες του Ντίσνει. Από την άλλη, στο πάρκο αυτό θα βρείτε stands με τοπικές κουζίνες περιοχών της Γαλλίας.

Το Disneyland Park από την άλλη, ως "extreme" παιχνίδια θα χαρακτήριζα μόνο το Space Mountain και το Big Thunder. Έχει ένα σωρό άλλα παιχνίδια στα οποία θα μπορεί να διασκεδάσει το παιδί αν τρομάζει εύκολα (ακόμη και καρουσέλ). Σε αυτό το υπο-πάρκο θεωρώ θα φάτε καλύτερα, εμάς μας άρεσε πολύ το Hakuna Matata. Επίσης, εδώ θα δείτε την παρέλαση.

Άποψή μου είναι να επισκεφθείτε το Disneyland Park. Πέρα από 2-3 παιχνίδια, το πάρκο δεν θα το έλεγα για φανς της αδρεναλίνης.

Εμείς τελευταία φορά πήγαμε τον Ιούνιο και μείναμε 2 μέρες στο πάρκο. Οι ουρές που έβλεπα, στα δημοφιλή παιχνίδια ήταν λίγο κάτω από ώρα.

Ο ενδοιασμός μου στο πρόγραμμά σου είναι οι ώρες που σκέφτεσαι να αφιερώσεις. Εγώ πάση θυσία θα καθόμουν μέχρι το πάρκο να κλείσει (δεν ξέρω αν σκέφτεστε να πάτε τώρα και το πάρκο αν κλείνει τόσο νωρίς). Η απογευματινή (καλά και οι πρωινές / μεσημεριανές) παρέλαση και τα πυροτεχνήματα στο τέλος είναι άχαστα. Οι ώρες στο πάρκο θα περάσουν γρήγορα.

Επίσης, όταν είχα πάει εγώ μπορούσες μέσω της εφαρμογής του κινητού να κλείσεις timeslot για το εκάστοτε παιχνίδι και να μην χρειαστεί να περιμένεις στην ουρά. Αλλά εμείς θέλαμε ευελιξία στον ρυθμό που βλέπαμε το πάρκο και δεν χρησιμοποιήσαμε αυτή τη δυνατότητα.

Για τις περιοχές διαμονής, ρίξε μια ματιά εδώ για τις συμβουλές του @tripakias
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Οι τιμές εισιτηρίων για το ένα πάρκο, πως διακυμαίνονται χρονικά? Δλδ, οι τιμές που βλέπω τώρα για μέσα Μαρτίου θα αλλάξουν σημαντικά όσο πλησιάζει η ημερομηνία που θέλω να πάω?
Η διαφορά με το ανοιχτό εισιτήριο χωρίς ημερομηνία που φαίνεται μεγάλη αλλά δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω από τώρα ή να περιμένω κανά μήνα ακόμα για να σιγουρέψω και τα πλάνα μου (που είναι fix γενικά).

Edit: Τελικά έκλεισα εισιτήρια από https://www.disneylandparis.com/en-int/, ούτως ή άλλως η ημερομηνία που θέλω είναι από τις πιο φθηνές που βλέπω γενικά. Και λέει δωρεάν ακύρωση 3 μέρες πριν πας.
Αλλά έχω ένα θέμα. Έχω βάλει διεύθυνση email από hotmail και δεν έχω λάβει confirmation email. Ουτε στα spam/junk, πουθενά. Ούτε το "resend email" παίζει. Και από το support μου λένε δε μπορούν να κάνουν κάτι, θα έπρεπε να το λαμβάνω. Είχε κάποιος άλλος παρόμοια θέμα? Ευχαριστώ.
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να πάμε 24_28 Ιουνίου Disneyland. Για διαμονή μέσα στη Disneyland δύσκολο γιατί βλέπω ξεκινάει από 800 ευρώ το φτηνότερο. Θέλουμε να πάμε δύο μέρες κ στα δύο πάρκα. Τα παιδιά είναι 9 και 6 . Ο μικρός θα ευχαριστήθει τους avengers ή πρέπει να έχει ύψος πάνω από 140? Για να μπορεί να μπει σε παιχνίδια; Η μεγάλη μου είναι 1,42 οπότε είναι οκ από ύψος. Ακόμα ψάχνω να μείνω κοντά στη Disneyland γιατι στο Παρίσι βλέπω είναι πανάκριβα. Το λέει αυτό; Kyriad Marne-La-Vallée Torcy, Torcy, Γαλλία ή κάποιο άλλο στην περιοχή; Μας κάνει κ τρίκλινο. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε ξενοδοχείο; Θα είμαστε χώρις αυτοκίνητο. Κ θέλω κοντά σε ΜΜΜ.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αν ειναι να μεινεις σε ξενοδοχ

Οταν λες εκτος ντισνευλαντ εννοεις ασχετο με τη ντισνευ ξενοδοχειο; Γιατι και της ντισνευλαντ τα ξενοδοχεια εκτος παρκου ειναι.

Εμεις το πρωτο βραδυ ειχαμε μεινει στο kyriadhotel στο torcy με 69 ευρω το τετρακλινο και ηταν εξαιρετικο. Απεναντι απο το μετρο διπλα σε τεραστιο καρφουρ και δεκα λεπτα απο ντισνευλαντ.

Σε συμφερει ομως να πληρωνεις χωριστα ξενοδοχειο και εισιτηρια;
Σε αυτό μείνατε; Kyriad Marne-La-Vallée Torcy, Torcy, Γαλλία ?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Nαι σ' αυτό είχαμε μείνει ένα βράδυ πριν μετακομίσουμε στο εντός Eurodisney ξενοδοχείο.Τιποτα ιδιαίτερο ένα απλό δωμάτιο.
Έχεις υπολογίσει πόσα θέλετε για εισιτήρια εισόδου στο πάρκο συν εισιτήρια μετρό και πάλι δεν σε συμφέρει να μείνεις εντός;
Είδες σε όλα τα sites της Eurodisney;
Εγώ είχα βρει πολύ καλή προσφορά με ημιδιατροφη στο αγγλικό,στο γαλλικό και στο γερμανικό δεν είχε τέτοια τιμή.
Και μας εβγαινε το ίδιο με το να μέναμε εκτός και να πληρώναμε εισιτήρια τέσσερα άτομα για να μπουμε στο πάρκο συν το μετρό, συν φαγητά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom