Παρισι vs Αθηνα

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ελα πές και το άλλο μην ντρέπεσαι..και την πιο πανέξυπνη!!!που βρίσκει τον προσανατολισμό της αμέσως :rolleyes: :D:D:D
Θα μας πείτε ΡΕ πως περάσατε, ή θα πρέπει να τα καταλάβουμε όλα από κάτι τέτοιες σπόντες?
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
τιποτα με μοκα ή καφε ...αμυγδαλο και μπισκοτα βρηκατε ?
δεν μπορω να αντισταθω σε τιποτα απο τα παραπανω ...βαλτε οσες φραουλες θελετε
θελω το αμυγδαλο μου ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Θα μας πείτε ΡΕ πως περάσατε, ή θα πρέπει να τα καταλάβουμε όλα από κάτι τέτοιες σπόντες?
Αν και δεν ειμαι λατρης των μεγαλων πολεων****,δηλαδη, δεν μου αρεσει η πολυκοσμια,τα μποτιλιαρισματα,οι ουρες,να στιβαζομαι στα μεσα μαζικης μεταφορας,κλπ,κλπ το Παρισι μου αρεσε γιατι ολα τα παραπανω ηταν σε ηπιο βαθμο.
Δηλαδη η μοναδικη ουρα λιγοτερο απο μιση ωρα που περιμεναμε ηταν στον Αιφελ,αλλα η θεα απο ψηλα μας αποζειμιωσε.
Τα μεσα μαζικης μεταφορας-κυριως μετρο χρησιμοποιησαμε-περναγε καθε 3 λεπτα και ποτε δεν στριμωχτηκαμε απο κοσμο στα βαγονια.

Στο Παρισι υπαρχει κυκλοφοριακο αλλα οχι τα μποτιλιαρισματα της Αθηνας,οποτε δεν ταλαιπωρηθηκαμε ουτε απ`αυτο.

Αυτο που με χαλασε λιγο-λιγο ομως- ηταν στα must αξιοθεατα ειχε κοσμο,τουριστες σαν και μας που περιμεναν να δουν και να μπουν καπου
πχ Παναγια Παρισιων,Βερσαλλιες, αλλα κατι τετοιο ηταν αναμενομενο,και δεν απογοητευτηκαμε πουθενα.

Για το Λουβρο παραδοξως η ουρα ηταν μηδαμινη,ο κοσμος ομως μεσα στο μουσειο πολυς.
Μου αρεσε το Παρισι γιατι ειχε φινετσα και ας μου επιτραπει ο ορος ειχε μια αρχοντια που οποιος παει στο Παρισι για πρωτη φορα οπως εμεις, αυτο περιμενει να βρει εχοντας ακουσει τοσα πολλα γι`αυτο.

Εκτος τα αξιοθεατα μου αρεσαν οι φαρδιοι δρομοι και πεζοδρομια,τα κτιρια
που ειναι σαν παληα αρχοντικα,και ολα στο ιδιο στυλ.
Εχει ρυμοτομια απο τον παληο καιρο και δεν υπαρχει η χαρα της αντιπαροχης-βλεπε Αθηνα-
Αχαρες πολυκατοικιες δεν υπαρχουν οπως εδω στιβαγμενες η μια διπλα στην αλλη.
Τα παρκα οι πλατειες οι κηποι ειναι παντου και ολα περιποιημενα και ομορφα,σε προκαλουν να κατσεις να τα απολαυσεις.Το Παρισι εχει πολυ πρασινο και αυτο μου αρεσε.

Μου αρεσαν πολυ οι ναοι.
Ναοι ειναι αυτοι η μουσεια!!!

Επισης ειναι ωραιο να θαυμαζεις μια περιοχη και πηγαινοντας στην επομενη
να ξαναμενεις με το στομα ανοιχτο.

Περασαμε ομορφα στο Παρισι φιλε taver και ευτυχως γιατι τα ταξιδια εχουν γινει δυσκολα πλεον και πρεπει παντου να περναμε καλα.:airplane:


***Εξαιρειται η Μπανγκοκ.:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου στο Παρισι μετακινηθηκαμε αρκετα με τα μεσα μαζικης μεταφορας.
Οταν ειδα πως δουλευει το συστημα στο μετρο με τα εισητηρια μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι αδυνατο να κανεις διαδρομη χωρις να πληρωσεις εισητηριο.
Ειναι ετσι φτιαγμενα τα μηχανηματα που δεν ανοιγουν οι μπαρες αν δεν ακυρωσεις το εισητηριο σου.
Δοκιμασα απο περιεργεια και ξαναβαλα ακυρωμενο εισητηριο για να μπω αλλα η μπαρα δεν ανοιξε.Εξυπνο το μηχανημα.!!!
Κατι αντιστοιχο υπαρχει και στη μετακινηση με λεωφορειο-τσεκαρει ο οδηγος παντα.

Ερχομαστε τωρα στην κοιτιδα του πολιτισμου-βλεπε Αθηνα-
:haha::haha::haha:
Γελαω γιατι στην Αθηνα οι αρμοδιοι πρεπει ναχουν μεγαλη εμπιστοσυνη στο μεταφορικο κοινο Ελληνες και αλλοδαπους....
no comments.
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Διάβασα στα γρήγορα τα παραπάνω ποστ και βγήκα από την τήβενό μου. Σύγκριση Αθήνας και Παρισιού? Πως? Από που?

Δε θα πω πολλά, θα κάνω μόνο μια μικρή επιδαψίλευση κάποιων εκ των πλατειών της Αθήνας για να αποδείξω με γλαφυρότητα, πόσο μακριά από την πραγματικότητα είστε εσείς οι όψιμοι φίλοι των ρηχών Φράγκων.

Έχει το Παρίσι πλατεία Βάθης με θαμώνες-movie stars κατευθείαν από το Zombi 3 του Fulci?

Εχει το Παρίσι πλατεία Κολιάτσου με κουλέρ λοκάλ φορεμένο κόπι-πέιστ από το Λάγος, τη Μομπάσα και το Ουαγκαντούγκου?

Έχει το Παρίσι πλατεία Ομονοίας, την πιο Βολταιρική πλατεία στο δυτικό κόσμο, όπου η ελευθερία έκφρασης των θαμώνων προασπίζεται από τις παρεβρεθείσες αρχές, ως ύψιστο αναγεννησιακό αγαθό? Σε καμία πλας Βαντόμ κύριοι και κυρίες δεν τολμάει ο αδελφός πρεζάς να χτυπήσει ένεση μέσα στον κόσμο. Σε καμία πλας Κονκόρντ δεν τολμάει ο αδελφός Ντουντούλα από τη Μπουζουμπούρα να βγάλει κέρατο και να ξεκαθαρίσει λογαριασμούς με τον -επίσης αδελφό- Ίγκλι από τα Σκόδρα, πάλι μέσα στον κόσμο. Έτσι απλα, ελεύθερα, χωρίς να ενοχλείτε κανείς από τα πτώματα.

Έχει το Παρίσι πλατεία Μεταξουργείου ή πλατεία Κουμουνδούρου κύριοι? Να συγχρωτίζονται τα Πάκια με τα Αλβανά, τα Φιλιππινεζάκια με τα Αφρικανά και να ανταλλάζουν εξωτικά αφροδίσια στα πλαίσια μιας διαπολιτιστικής διαλεκτικής?

Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ακόμα, κυρίες και κύριοι, μα νομίζω πως σας έδειξα επαρκώς πως το λιγούλικο Παρίσι δεν πιάνει μία μπροστά στην φανταχτερά κοσμοπολίτικη, στην ελευθέρια Αθήνα.
Σκεφτείτε το παρακαλώ πριν αποφασίσετε να βουτήξετε στον κουμπαρά σας προσεχώς για να ταίσετε τους Φράγκους.
Μια βόλτα στις προαναφερθείσες πλατείες θα σας έρθει σίγουρα φτηνότερα.
 

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ονειρεμένο Ταξίδι
θιβετ-περου
ολα αυτα που ανεφερες τα εχει το παρισι σε μεγαλυτερο βεθμο στα βορεια και ανατολικα προατια....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η αληθεια ειναι οτι στο Παρισι επικρατησε μια εντελως αλλη λογικη απο αυτη που επεκρατησε στη μεταπολεμικη Αθηνα. Τη δεκαετια του 1950 τον πλεοναζοντα εργατικο πληθυσμο δεν τον εφεραν στο κεντρο της πολης γκρεμιζοντας παλαια κτιρια και κτιζοντας πολυκατοικιες. Αυτη τη λυση την ειχαν προκρινει ηδη τον δεκατο ενατο αιωνα και δεν τους ειχε βγει σε καλο: οι εργατικοι πληθυσμοι οταν τα επαιρναν στο κρανιο εκαναν και απο μια κομμουνα και οι αστοι (και οι βασιλικοι) ετρεχαν και δεν εφθαναν.
Τον Ιουλιο του 1830 ο Καρολος Χ χανει τον θρονο εξαιτιας των αναταραχων και των οδοφραγματων. Αναλαμβανει ο Λουδοβικος Φιλιππος ο οποιος και αυτος χανει τ ρονο του το 1848 εξαιτιας παλι αναταραχων.
Το 1871 εχουμε τη Κομμουνα του Παρισιου και ειδανε και παθανε οι αστοι να την καταστειλουν. Ητν λοιπον προφανες οτι δε θα αφηναν να αυξηθει εντος των τειχων του Παρισιου η εργατικη δυναμη. Εκτισαν λοιπον περιφερειακα του Παρισιου πολεις -δορυφορους οπου εμεινε η εργατικη ταξη σε αμεση προσεγγιση με τα εργαστασια.
Στην Αθηνα η εξελιξη ηταν εντελως διαφορετικη: το κυριο μερος του εμφυλιου ελαβε χωρα στα βουνα, το κεντρο της Αθηνας θεωρηθηκε οτι ηταν ασφαλες για να μεινει ο εργατικος πληθυσμος. Παραλληλα ηταν κα πολυ πιο φθηνος τροπος στεγασης: δεν χρειαζοταν επιλεον υποδομες δικτυων, δρομων, συγκοινωνιων κλπ οι οποιες απαιτουν αρκετα κεφαλαια για να γινουν και τα οποια κανεις στις τοτε κυβερνησεις δεν ηταν διατεθειμενος να δωσει.
Το αποτελεσμα υπηρξε η σταδιακη υποβαθμιση του κεντρου. Περιοχες καθαρα αστικες οπως η Πατησιων η Αχαρνων και η Κυψελη υποβαθμιστηκαν και πολλοι απο τους αστους κατοικους της, οι οποιοι ειχαν τη σχετικη δυνατοτητα, αποφασισαν να φυγουν για τα πιο "αναβαθμισμενα" βορεια -συνηθως-προαστεια, οπως το Ψυχικο, η Φιλοθεη, το Χαλανδρι κλπ, ακολουθωντας μια πιο "αγγλικη" η μαλλον "σαξωνικη" αντιληψη των πολεοδομικων πραγματων. Στις περιοχες αυτες που εχουν πλεον απαξιωθει, αλλα παραλληλα ειναι και εντελως κεντρικες, βρηκαν φθηνη διαμονη οι μεταναστες -νομιμοι και παρανομοι.
Στο Παρισι ομως οι μεταναστες- ως επι το πλειστον φυσικα, υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις: Belleville, 13o arrodissement- μενουν εκτος κεντρου με συνεπεια να μην ειναι τοσο "ορατοι" στους τουριστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom