Παρισι vs Αθηνα

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλύτερα δηλαδή κι από τους Ιταλούς στο ντύσιμο;;
για τους ιταλούς απουσιολόγε μου δεν ξέρω.ελάχιστα τους έχω συναντήσει στα μιλάνα στα αεροδρόμια..
θα σου πώ οταν επισκεφτώ ξανά την χώρα τους..
πάντως στο παρίσι μου άρεσαν πολύ τα αξεσουάρ τους και ειδικότερα το ρετρό στύλ καπέλων στους άνδρες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν θα το πώ για καύχημα..
αλλά στο παρίσι κάπνισα τα περισσότερα τσιγάρα..ακόμα και στο κάπνισμα είχαν στύλ!
καπνίζεις παντού έξω φυσικά και την γυναίκα που κρατά τσιγάρο δεν την βλέπουν σαν αξιοθέατο..
είχε μια ελευθερία το άτιμο..σε όλα του! μου άρεσε που ένιωθα ελεύθερη παντού..πως να το πώ ..πλανιόταν στον αερα!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ομως σε 3 πραγματα η Αθηνα μπορει να ειναι περηφανη

1)Το κλιμα της
Στο Παρισι μεσα Ιουνιου χωρις μπουφαν δεν την παλευεις.Απορω αυτοι που πανε χειμωνα πως επιβιωνουν?
Πριν δυο-τρία χρόνια είχα πάει Παρίσι γύρω στις 20 Αυγούστου. Βροχή κάθε μέρα και κρύο, μη σου πω και παγωνιά. Τις πρώτες μέρες είχα μια ελπίδα ότι αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ. Ξυπνούσα το πρωί και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ανοίξω το παράθυρο για να δω τι καιρό κάνει. Οι Γάλλοι που με φιλοξενούσαν μου είπαν ότι εκείνη τη χρονιά είχαν να δουν ήλιο και καλές μέρες για μήνες. Ο καιρός έφτιαξε στο μεταξύ (ε, καλά εγώ μια ψύχρα την αισθανόμουν βέβαια ακόμα και το μεσημέρι:D) και λίγες μέρες μετά πήγαμε στους γονείς της φίλης μου στην Tour, οι οποίοι ήταν πανευτυχείς που "ήρθε η Ελληνίδα και έφερε επιτέλους λίγο ήλιο και στη Γαλλία":haha: Μου είπαν ότι εκείνη η μέρα ήταν η πρώτη που μπόρεσαν να φάνε επιτέλους έξω στον κήπο!!! Το κοριτσάκι των φίλων που ήταν τότε 3 χρονών όταν άκουγε στην τηλεόραση το σήμα για το δελτίο καιρού φώναζε "Μαμά, μαμά λα μετεό, λα μετεό" και τραβούσε τη φίλη μου από το χέρι για να πάνε στην τηλεόραση και να ακούσουν τον καιρό γιατί της είχαν πει ότι όταν σταματήσει να βρέχει θα την πάνε να κάνει ποδήλατο στο πάρκο. Και το καημένο τελείωνε ο Αύγουστος και ποδηλατάκι στο πάρκο δεν είχε καταφέρει να κάνει:(

Βέβαια πριν 6-7 χρόνια είχε κάνει καύσωνα (για τους Γάλλους, όχι για εμάς) με 30 βαθμούς και κάτι και οι φίλοι μου "τα είχαν παίξει" στην κυριολεξία. Τους έβλεπα και τους λυπόταν η ψυχή μου... Μάλιστα απορούσαν πώς άντεχα να γυρνάω όλη μέρα στα αξιοθέατα ενώ εκείνοι είχαν γίνει κουρέλι κάνοντας μόνο τη διαδρομή σπίτι-δουλειά-σπίτι (βέβαια ούτε λόγος για κλιματισμό στη δουλειά ή στο σπίτι τους).
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
και με όλα τα παραπάνω καταλήγουμε ότι η αθήνα σε μία ενδεχόμενη μονομαχία θα πάρει 1 points γιατί παίρνεις το καθαρό της μετρό και πας στο ωραίο της αεροδρόμιο με τα σούπερ αφορολόγητα... κι όπου φύγει φύγει:haha:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
O καιρος στην Ελλαδα για μενα δεν ειναι καλυτερος. Αντεχω και το πολυ κρυο και την ζεστη, αυτο που δεν αντεχω ειναι η υγρασια. Ο καιρος στο Παρισι μια χαρα μου φαινεται
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
2)Το αεροδρομιο charles de gaulle ειναι ενα τσιμεντι και γκρι κατασκευασμα με ανυπαρκτα duty free τα οποια ειναι και πανακριβα.
Το Ελ.Βενιζελος για μενα ειναι μακραν πολυ καλυτερο.

3)Οι σταθμοι του μετρο στην Αθηνα δεν βρωμανε κατουρο(τουλαχιστον για την ωρα)οπως μερικοι σταθμοι στο Παρισι(οχι ολοι).
Όσον αφορά τα duty free. Την πρώτη φορά που πήγα στο Παρίσι νόμιζα ότι εγώ είχα κάνει λάθος και δεν κατάφερα να τα βρω. Όχι ότι ήθελα ντε και καλά να ψωνίσω κάτι, αλλά έλεγα ότι αν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον πιθανόν να το έπαιρνα.

Για τους σταθμούς του μετρό τώρα. Όταν οι φίλοι μου ήρθαν στην Αθήνα το Πάσχα και κινηθήκαμε με το μετρό τους έκανε τρομερή εντύπωση η καθαριότητα. Πήραν ένα σωρό φωτογραφίες για να τις δείξουν στους φίλους τους στη Γαλλία και κάθε φορά που κατεβαίναμε σε κάποιον σταθμό αναφωνούσαν "Πω, πω τι καθαρά που είναι!!!". (Βέβαια, δυστυχώς, δεν έλεγαν το ίδιο και όταν περπατούσαμε στους δρόμους της Αθήνας)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ηρθατε ή ειστε ακομα εκει?
το παρισι εχει μονοδική γοητεια,τι να λέμε...
βέβαια τώρα που ειπατε για κρυο θυμηθηκα την παραμονη της πρωτοχρονιας το κρυο που φάγαμε περιμενοντας την αλλαγή του χρονου, κάτω από τον πυργο του αιφελ...τι ισοθερμικά και τι μπουφαν...σα στηλη αλατος ήμουνα...
στα αμέτρητα συν του παρισιου θα προσθεσω και αλλο ενα μειον ,κατα τη γνωμη μου...το υψηλο κοστος σε όλα....
αν ήρθατε , για πειτε καμμιά λεπτομέρεια..."το παρισι με τα μάτια της ρενατας"...λιγο οξυμορο μου φαινεται μετά από τις αφηγησεις για την ασια αλλά θα έχει ενδιαφέρον...
εσυ ξενε που απο οτι καταλαβα το εκτιμας το φαγητο δεοντος...για πες τι
εφαγες που σ'αρεσε?(ή δε σ'αρεσε?)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
"το παρισι με τα μάτια της ρενατας"...λιγο οξυμορο μου φαινεται μετά από τις αφηγησεις για την ασια αλλά θα έχει ενδιαφέρον...
dafni με έχεις πιάσει στο εκατό τοις εκατό!!
Μπορεί να ταξιδεύω ενδιάμεσα στην ευρώπη αλλα μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους! αυτό ειναι η αλήθεια...
Η ψυχή και όλη μου η ζωή θα είναι αφιερωμένη μονάχα στους σχιστομάτηδες.. for ever....:airplane:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Πάντως το μετρό του Παρισιού μπορεί να βρωμάει αλλά σε πάει παντού. Στην Αθήνα θα αρχίσει να μας πηγαίνει παντού μάλλον όταν αρχίσει κι αυτό να βρωμάει.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
dafni με έχεις πιάσει στο εκατό τοις εκατό!!
Μπορεί να ταξιδεύω ενδιάμεσα στην ευρώπη αλλα μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους! αυτό ειναι η αλήθεια...
Η ψυχή και όλη μου η ζωή θα είναι αφιερωμένη μονάχα στους σχιστομάτηδες.. for ever....:airplane:
Καλαααα την καλυτερη συνταξιδιωτισσα εχω διαλεξει for ever....:airplane:
Σχετικα με το μετρο στο Παρισι εντυπωση προκαλει το δαιδαλωδες δικτυο του,και παρολο που εχει φτιαχτει πριν καμποσα χρονια ειναι λειτουργικο και εξυπηρετικοτατο εως τις μερες μας.
Αυτοι που το κατασκευασαν ηταν μεγαλα μυαλα.!!!
Μεχρι να το κατανοησουμε περασανε 2 μερες αλλα τελικα γιναμε experts.

Το οτι βρωμανε μερικοι σταθμοι οφειλεται στους αστεγους που κοιμουντε εκει.
Aς ειχαμε και μεις μετρο σε ολο το λεκανοπεδιο και ας ητανε παληο,και λιγη μπιχλιτσα δε μας νοιαζει συνηθεισμενοι ειμαστε.

Το ρεζουμε ομως ειναι οτι τα 3 πραγματακια που εγραψα υπερ της Αθηνας ειναι λεπτομεριες -εκτος το κλιμα- και ας δουμε τη διαφορα των δυο πολεων που ειναι η μερα με τη νυχτα.

@Dafni γυρισαμε και καλο θα ηταν να ξαναφευγαμε συντομα για καπου.
Σχετικα με το φαγητο ολα ηταν υπεροχα αλλα κυριως με κερδισαν τα γλυκα τους,ονοματα δυστυχως δεν συγκρατησα,αλλα μονο φωτογραφιες.
 

Attachments

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλωσήρθατε λοιπόν:)
δε πιστευω να το φάγατε όλο αυτο? :bleh: (για "φλαν" μου μοιαζει ....)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
καλωσήρθατε λοιπόν:)
δε πιστευω να το φάγατε όλο αυτο? :bleh: (για "φλαν" μου μοιαζει ....)
Αυτο φαγαμε ολοκληρο....το πηραμε στο ξενοδοχειο και του αλλαξαμε τα φωτα.
Καναμε ενα δωρο στον εαυτο μας που ηταν ορθιος σχεδον 10 ωρες την ημερα κανοντας ατελειωτες βολτες....
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom