Πασχα Γυθειο - Μανη

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θα βρίσκομαι Μ. Παρασκευη με Δευτέρα του Πασχα στην περιοχη γύρω απο το Γυθειο
θα επισκεφθω σιγουρα Αρεόπολη, Γερολιμένας, Βάθεια, Πόρτο Κάγιο και ισως παω για περπατημα στο Ταιναρο. Κ φυσικα ενοειται περιπλανηση στο Γυθειο που θα διαμενω.
Σκεφτομαι Μ. Παρασκευη να παω Αρεοπολη Γερολιμενα κ επιστροφη Γυθειο, το Σαββατο ως Βαθεια Π.Καγιο κ επιστροφη , κ ισως Κυριακη Ελαφονησο.
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο;
Επισης που ειναι ξεχωριστα σε καποιο απο αυτα τα μερη για φαγητο - καφε -διαλειμα;;;;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
θα βρίσκομαι Μ. Παρασκευη με Δευτέρα του Πασχα στην περιοχη γύρω
Επισης που ειναι ξεχωριστα σε καποιο απο αυτα τα μερη για φαγητο - καφε -διαλειμα;;;;
πηγαίνοντας για αρεόπολη,sos στάση στο λιμένι.μικρό πετρινο ψαροχώρι με φρέσκα όλα μπροστά σου τα καθαρίζουν,τα πετάνε στα κάρβουνα...λέγεται ο τάκης. νομίζω.αλλα να πάας

επίσης γύθειο μετα τις 11 το βράδυ μπαράκι -μουσική -ποτάκι-δεν έχω πάει αλλα ειναι φίλος φίλης ,στο la mare.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειδικα το πρωτο πολυ καλο.
ΤΗΑΝΧ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
με το καλο να μας ελθεις , μενω Γυθειο και δουλευω σε ρεσεψιον κεντρικου ξενοδοχειου:lol:

λες να εισαι πελατης μου και να μην το γνωριζουμε :haha:

λοιπον συναντηση travelstories στο Γυθειο ,οι εξης δυο turms και Κικι
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οχι...θα μενουμε 3 χλμ εξω απο το Γυθειο...οποτε σιγουρα δεν μενουμε σε εσας...αν το ηξερα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ο μέσος άνθρωπος επισκέπτεται 6.3 χώρες κατά την διάρκεια της ζωής του...για εμας όμως, ο μέσος άνθρωπος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ! !

Άσχετο και ετός θέματος, ας το διαγράψει το αφεντικό, αλλά ήθελα να επισημάνω οτι ΕΜΕΙΣ ανεβάζουμε το μέσο όρο αυτό.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Θα σου έλεγα τη διαδρομή Γύθειο, Αρεόπολη, Λιμένι, Αγ. Νικόλαο, Στούπα, Καρδαμύλη για τη μια μέρα -45 λεπτά συνεχούς οδήγησης- και Γύθειο, Αερόπολη, Σπήλαια Δυρού, Γερολιμένα, Βάθεια, Πόρτο Κάγιο, Ταίναρο για τη δεύτερη 1,5 ώρες συνεχούς οδήγησης. Ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να πας Ελαφόνησο για ημερήσια αφού είναι 2,5+ ώρες από Γύθειο. Αν πας βέβαια στη διαδρομή περνάς και από Μονεμβασιά.
Εναλλακτικά, μπορείς να επισκευτεί Μυστρά και Ταΰγετο (45 λεπτά για Μυστρά και άλλα 45' αντίστοιχα μέχρι το χωριό Αρτεμησία).
Από παραλίες (σε περίπτωση που...) εκεί κοντά το Μαυροβούνι και το Βαθύ είναι μεγάλες αμουδερές και πεντακάθαρες.
Από φαγητό και τσιψιψόνια, εκτός από τον Τάκη στο Λιμένι, ψάξε να βρεις σε φούρνο "τραβηχτή", πιές ουζάκι στο λιμάνι στο Γύθειο με μεζέ χταποδάκι και λούπινα, και καφεδάκι στην Καρδαμύλη στο καφέ που παλιά λεγόταν "Αμαν" και που τώρα δε θυμάμαι πως λέγεται.
Αν πας Ταΰγετο μετά το hotel Tουριστικό και πριν την Αρτεμησία έχει δύο ταβερνάκια. Και τα δυο πολύ καλά με ντόπια προιόντα.
Για off the beaten track:Πολύ ώραιο χωριό εκεί κοντά στην Καρδαμύλη είναι το Εξωχώρι με ένα καφενείο original, από αυτά με τους παππούδες, και απίστευτη θέα...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Απαπα! Gmavro, αυτό είναι το χωριό μου! Δεν το πιστεύω ότι σάρεσε!:clap:
Ναι είναι λίγο... παλιομοδίτικο χωριό, αλλά γλυκά παλιομοδίτκο κατά τη γνώμη μου. Και έχει και ένα ξενοδοχείο μικρό, το Hotel Faraggi ή κάπως έτσι, που τα μπαλκόνια των δωματίων κρέμονται πάνω από το φαράγγι του Βιρού...

Πάντως, συμφωνώ με τον gmavro, δεν αξίζιε να πας Ελαφόνησο, η Μάνη, Μεσσηνιακή και Λακωνική, έχει τόσες ομορφιές, που οι μέρες θα περάσουν χωρίς να το καταλάβεις!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Απαπα! Gmavro, αυτό είναι το χωριό μου! Δεν το πιστεύω ότι σάρεσε!:clap:
Ναι είναι λίγο... παλιομοδίτικο χωριό, αλλά γλυκά παλιομοδίτκο κατά τη γνώμη μου. Και έχει και ένα ξενοδοχείο μικρό, το Hotel Faraggi ή κάπως έτσι, που τα μπαλκόνια των δωματίων κρέμονται πάνω από το φαράγγι του Διρού...
Του Βιρού? από Εξωχώρι είσαι? καλά, έχουμε κοινούς γνωστούς....:haha::haha::haha: Άσε που θα τα έχουμε πει και στο πανυγήρι του Σωτήρως...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μέρος Β': Αν βγεις στο πηγεμό για Αρτεμησία, η διαδρομή είναι πανέμορφη, θα χαρείς αυτοκινιτάδα! (τούλάχιστον μέχρι το Τουριστικό, γιατί μετά τα έχουν κάψει). Μη διστάσεις να σταματήσεις όπου δεις χωματόδρομο και να περπατήσεις μέσα στα Πεύκα και στα Έλατα... Ακόμη, στάση στην Τρύπη, αγόρασε παξιμάδι και βρέχτο στις πηγές της πλατείας. Και μετά φάτο (φρόντισε να έχεις μια ντοματούλα μαζί σου!) Μην παραλείψεις στην Τρύπη να ανέβεις μέχρι τον Καιάδα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και η χαριστική βολή! μετά το φαγοπότι,και πρίν αναχωρήσετε,αναβαση στην κορυφή του ταύγετου,για συγκομιδή τσαγιού και ρίγανης !!! στόχος να φτάσετε στην "πυραμίδα" μετά τις πόρτες φυσικά!!!
είχα πάει και απορώ πώς ζώ ακόμα!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Θα σου έλεγα τη διαδρομή Γύθειο, Αρεόπολη, Λιμένι, Αγ. Νικόλαο, Στούπα, Καρδαμύλη για τη μια μέρα -45 λεπτά συνεχούς οδήγησης- και Γύθειο, Αερόπολη, Σπήλαια Δυρού, Γερολιμένα, Βάθεια, Πόρτο Κάγιο, Ταίναρο για τη δεύτερη 1,5 ώρες συνεχούς οδήγησης. Ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να πας Ελαφόνησο για ημερήσια αφού είναι 2,5+ ώρες από Γύθειο. Αν πας βέβαια στη διαδρομή περνάς και από Μονεμβασιά.
Εναλλακτικά, μπορείς να επισκευτεί Μυστρά και Ταΰγετο (45 λεπτά για Μυστρά και άλλα 45' αντίστοιχα μέχρι το χωριό Αρτεμησία).
Από παραλίες (σε περίπτωση που...) εκεί κοντά το Μαυροβούνι και το Βαθύ είναι μεγάλες αμουδερές και πεντακάθαρες.
Από φαγητό και τσιψιψόνια, εκτός από τον Τάκη στο Λιμένι, ψάξε να βρεις σε φούρνο "τραβηχτή", πιές ουζάκι στο λιμάνι στο Γύθειο με μεζέ χταποδάκι και λούπινα, και καφεδάκι στην Καρδαμύλη στο καφέ που παλιά λεγόταν "Αμαν" και που τώρα δε θυμάμαι πως λέγεται.
Αν πας Ταΰγετο μετά το hotel Tουριστικό και πριν την Αρτεμησία έχει δύο ταβερνάκια. Και τα δυο πολύ καλά με ντόπια προιόντα.
Για off the beaten track:Πολύ ώραιο χωριό εκεί κοντά στην Καρδαμύλη είναι το Εξωχώρι με ένα καφενείο original, από αυτά με τους παππούδες, και απίστευτη θέα...

σε βρισκω αψογο στις συμβουλες σου :clap:
ετσι ακριβως οπως τα λες - τα ιδια θα του ελεγα και εγω ,αλλά ειμαι στη δουλεια και γραφω "κλεφτα"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom