Πασχα Γυθειο - Μανη

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
και η χαριστική βολή! μετά το φαγοπότι,και πρίν αναχωρήσετε,αναβαση στην κορυφή του ταύγετου,για συγκομιδή τσαγιού και ρίγανης !!! στόχος να φτάσετε στην "πυραμίδα" μετά τις πόρτες φυσικά!!!
είχα πάει και απορώ πώς ζώ ακόμα!!!
μμμμμμ... και έλεγα φέτος να πάω με τα πόδια από Μέλισσα-Καλαμάτα (Μέλισσα-Δάσος Βασιλικής-Πρφ. Ηλίας(κορυφή)-Φαράγγι Ριντόμου-Σάντοβα στο Χόμπο ανάσκελα. Το είχα για ένα 6ήμερο με τις σκηνές στην πλάτη. Τολμηρό λες? να διαλέξω καλύτερα Σάντοβα στο Χόμπο ανάσκελα απο την αρχή?

σε βρισκω αψογο στις συμβουλες σου :clap:
ετσι ακριβως οπως τα λες - τα ιδια θα του ελεγα και εγω ,αλλά ειμαι στη δουλεια και γραφω "κλεφτα"
Κορόνα μου! Ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης! Αλλά έχω αφήσει έξω πράγματα για σένα (Spider, Κρόνος? και που πουλάν την καλύτερη τραβηχτή?)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Η πυραμίδα θέλει... γιορτή Προφήτη Ηλία, κακά τα ψέματα! Μια φορά τοχω κάνει μέχρι την κορυφή, και ήταν τότε. Κόσμος ανεβαίνει από τα γύρω χωριά τόσος, που ένα γεια να πεις στον κάθε συγχωριανό, περνάνε οι 8 ώρες της ανάβασης. Κοιμόμαστε ο ένας απάνω στον άλλο (κοιμόμαστε τρόπος του λέγειν...) και το ξημέρωμα βλέπουμε την πυραμίδα απέναντι μας... πραγματικά μαγικό!!

Άλλωστε μπορείτε να δείτε το κόλλημα μου και από το avatar μου!!!

ΥΓ. Δάσος Βασιλικής=:clap::clap::clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
gmavro ,κορωνακι μου εσυ εισαι δικο μας παιδι:haha:
και δεν εννοω μανιατοπουλο !!!
Αφου ξερεις τη spider εισαι εγγυηση :clap: spider σταθερη αξια ,εδω και πολλα χρονια !!
ο Κρονος κλειστος ακομα ,μεχρι να ζεστανει ο καιρος ..
Για τη καλιτερη τραβηχτη πιτα ,μαζι με σουβλακι καλαμακι και τυρακι στη "Τριπλετα" ,απεναντι απο την Αγροτικη Τραπεζα .
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Εεεε ξεχάσατε τον Γερολιμένα για χταποδάκι!!! Πιστεύω ότι θα είναι ανοιχτά λόγω Πάσχα, μην χάσετε την ευκαιρία να πάτε, το μέρος είναι μοναδικό!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εεεε ξεχάσατε τον Γερολιμένα για χταποδάκι!!! Πιστεύω ότι θα είναι ανοιχτά λόγω Πάσχα, μην χάσετε την ευκαιρία να πάτε, το μέρος είναι μοναδικό!!!

Σωστο και αυτο !!!:lol:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ο μέσος άνθρωπος επισκέπτεται 6.3 χώρες κατά την διάρκεια της ζωής του...για εμας όμως, ο μέσος άνθρωπος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ! !

Άσχετο και ετός θέματος, ας το διαγράψει το αφεντικό, αλλά ήθελα να επισημάνω οτι ΕΜΕΙΣ ανεβάζουμε το μέσο όρο αυτό.

ε αυτο γραφω κ εγω...για ΕΜΑΣ ο μεσος ανθρωπος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ:p

Θα σου έλεγα τη διαδρομή Γύθειο, Αρεόπολη, Λιμένι, Αγ. Νικόλαο, Στούπα, Καρδαμύλη για τη μια μέρα -45 λεπτά συνεχούς οδήγησης- και Γύθειο, Αερόπολη, Σπήλαια Δυρού, Γερολιμένα, Βάθεια, Πόρτο Κάγιο, Ταίναρο για τη δεύτερη 1,5 ώρες συνεχούς οδήγησης. Ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει να πας Ελαφόνησο για ημερήσια αφού είναι 2,5+ ώρες από Γύθειο. Αν πας βέβαια στη διαδρομή περνάς και από Μονεμβασιά.
Εναλλακτικά, μπορείς να επισκευτεί Μυστρά και Ταΰγετο (45 λεπτά για Μυστρά και άλλα 45' αντίστοιχα μέχρι το χωριό Αρτεμησία).
Από παραλίες (σε περίπτωση που...) εκεί κοντά το Μαυροβούνι και το Βαθύ είναι μεγάλες αμουδερές και πεντακάθαρες.
Από φαγητό και τσιψιψόνια, εκτός από τον Τάκη στο Λιμένι, ψάξε να βρεις σε φούρνο "τραβηχτή", πιές ουζάκι στο λιμάνι στο Γύθειο με μεζέ χταποδάκι και λούπινα, και καφεδάκι στην Καρδαμύλη στο καφέ που παλιά λεγόταν "Αμαν" και που τώρα δε θυμάμαι πως λέγεται.
Αν πας Ταΰγετο μετά το hotel Tουριστικό και πριν την Αρτεμησία έχει δύο ταβερνάκια. Και τα δυο πολύ καλά με ντόπια προιόντα.
Για off the beaten track:Πολύ ώραιο χωριό εκεί κοντά στην Καρδαμύλη είναι το Εξωχώρι με ένα καφενείο original, από αυτά με τους παππούδες, και απίστευτη θέα...

οκ...ευχαριστω πολυ. τον Ταυγετο τον αφηνω. Χορτασα βουνο προς το παρον...απο Ιουλη κ επειτα στα βουνα. Μονεμβασια εμεινα πασχα πριν δυο χρονια οποτε το αφηνουμε. Ελαφονησο ελεγα για μια βουτια αλλα αφου λες οτι το Μαυροβούνι και το Βαθύ είναι μεγάλες αμουδερές και πεντακάθαρες παραλιες τοτε θα το κανω εκει το τολμημα. θα ακολουθησω τις αλλες 2 διαδρομες που προτεινεις μαλλον....τλειεα...:clap:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Η Ρενάτα έχει δίκιο το Λιμένι είναι πανέμορφο και αξίζει εκεί μια στάση. Η ταβέρνα του Τάκη έχει φρέσκο ψάρι αλλά με πολύ κόσμο καθότι πολύ γνωστή στους Αθηναίους. Ο γύρος της Μάνης με αφετηρία το Γύθειο δεν είναι παραπάνω από 75-80 χιλιόμετρα και μπορεί κανείς να τον κάνει μέσα σε μια μέρα.Πολύ όμορφη παραλία με γαλανά νερά και άσπρα βοτσαλάκια είναι η Βάτα, περίπου 5 χλμ. απο τον Κότρωνα, επίσης όμορφο χωριό. Εκεί υπάρχει το ταβερνάκι του Γρηγόρη, ήσυχη και με φρέσκο ψάρι. Ωραία ταβερνάκια έχει και το Πόρτο Κάγιο. Η θέα φανταστική.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
α ναι...κ Πορτο Καγιο θελω να παω...

ελπιζω μην μου τα χαλασει ο καιρος γιατι εδω κ χρονια καθε πασχα κανω μια βουτια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λοιπον...
τα θετικα...
+ εμενα εξω απο το Γυθειο σε εναν πυργο...ήταν ισως το ωραιτερο της εκδρομης...πολυ ατμοσφαιρικο, κ με θεα τον χιονισμενο Ταυγετο απο την μια κ κατι αμπελωνες απο την αλλη...λες κ εισαι Τοσκανη...
+ η Μανη ειναι τοπος ευλογημενος απο τον θεο..εκπληκτικες διαδρομες οδικως κ σιγουρα πολυ ωραια μονοπατια για πεζοπορια...
+ πολυ μου αρεσει που σχεδον ολα τα σπιτια τα φτιαχνουν πετροκτιστα...
+ πολυ ωραιο φαγητο στο Λιμενι
+ εκπληκτικη διαδρομη προς Καρδαμυλη

τωρα ομως
- το Γυθειο ειχε μποτιλιαρισμα...καθεσαι τρως στην ταβερνουλα, κ περναει ο ^$%^% με το μηχανακι, μια , δυο τρεις, εικσοσι-τρεις φορες απο μπροστα σου γεμιζοντας το χταποδακι καυσαεριο....ασε που το ουζο το χρεωνουν 6 ευρω...τσιμπημενο ή μου φανηκε;;;
- η Αρεοπολη πολυ ωραια αλλα ΕΛΕΟΣ ! ! πεζοδρομηστε την....προσπαθουσα να βγαλω μια φωτο χωρις να παιρνω κ αμαξι μες το πλαισιο...ασε που οταν εκατσα γαι καφεδακι φοβομουν μην μου πατησει το ποδι κανας που περνουσε με το αμαξι, ή κανας ----- που γκαζωνε την BMW στο γκαλντεριμι
- στην επιστροφη, εκανα Γυθειο - Θεσσαλονικη 10 ΩΡΕΣ ! ! ! εκ των οποιων σιγουρα οι 4 μπορει να ηταν σταματα-ξεκινα στις ουρες για τα δυοδια ή την σηραγγα αρτεμησιου....δηλαδη πληρωνω τοσα λεφτα στα διοδια, αλλα να περιμενω κ 40 λεπτα για να τα πληρωσω σε καθε διοδιο;;; ειναι δυνατον;;;;
- προφανως ολοι το Σαβ/κο ειδαν formula 1 στον Αντ1...ετσι τρεχαν σαν τρελοι...οδηγουσα τερμα δεξια με 110 περιπου, χαλαρα κ ωραια, κ με προσπερνουσαν απο την βοηθητικη λωριδα ακομα πιο δεξια κατι "μαγκες" με 150 κ 160....συριζα σε μενα κ την μπαρα...δηλαδη αν εσυ θες να σκοτωθεις εγω τι φταιω;;;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
πολυ ωραια η Μανη...αλλα για τα λεφτα που θελουν (κ δεν σκοπευω να βγαλω τα σπασμενα για τους ξενοδοχους-εστιατορες) κ την ταλαιπωρια που τρως, δεν αξιζει...
χιλιες φορες με το αεροπλανακι σε μια πολη του εξωτερικου...λυπαμαι πολυ που θα το πω αλλα Πασχα στην Ελλαδα μαλλον δεν θα ξανακανω...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...
πολυ ωραια η Μανη...αλλα για τα λεφτα που θελουν (κ δεν σκοπευω να βγαλω τα σπασμενα για τους ξενοδοχους-εστιατορες) κ την ταλαιπωρια που τρως, δεν αξιζει...
χιλιες φορες με το αεροπλανακι σε μια πολη του εξωτερικου...λυπαμαι πολυ που θα το πω αλλα Πασχα στην Ελλαδα μαλλον δεν θα ξανακανω...
Και πολύ καλά θα κάνεις....κράτα τα χρήματά σου για κάτι καλύτερο. Άσε τους απατεώνες να κυνηγάνε κορόιδα....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Η Ελλάδα είναι υπέροχη αλλά όχι για αργίες και γιορτές..... Χρόνια πολλά πάντως!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η Ελλάδα είναι υπέροχη αλλά όχι για αργίες και γιορτές..... Χρόνια πολλά πάντως!!!
αυτο ακριβως !!!
λιγο βιαστικο να κρινουμε πραγματα και τοπους σε ενα τριημερο του Πασχα ,που σε τουριστικα μερη γινεται της τρελλης ... Εμεις οι ντοπιοι που τα ξερουμε αυτα τριημερα και Αυγουστο "κρυβομαστε" ...
οσο για μποτιλιαρισμα στο Γυθειο ,μονο στις παραπανω ημερομηνιες ...
Σημερα κιολας (αυτη τη στιγμη βρισκομαι στη δουλεια μου που ειναι στο κεντρικο δρομο)
περναει αυτοκινητο καθε 1 λεπτο, απο αυριο καθε 2 λεπτα και ουτω καθε εξης ...:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom