Ισπανία Ιταλία Πασχα: Λιμνη Κομο ή Ανδαλουσια?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπερα, σκεφτομαστε τις ημερες του Πασχα να επισκεφτουμε ειτε την Ανδαλουσια ( Σεβιλλη, Κορδοβα, Μαρμπεγια με καποια ενδιαμεσα χωριουδακια) ειτε την περιοχη της λιμνης Κομο, επισης με εκδρομες καθημερινα σε κοντινα μερη. Η μετακινηση μας θα ειναι με νοικιασμενο αμαξι και θα μεινουμε σε μια περιοχη μονο για ολες τις μερες ( 3 ή 4 διανυκτερευσεις). Στοχος μας ειναι να πηγαινουμε σε ενα κοντινο ομορφο μερος καθε μερα απο το σημειο εκκινησης, αν ειναι δυνατον και δυο, αν ειναι σχετικα κοντα (πχ χωριουδακια). Θα θελαμε να βγαινουν οι εκδρομες χαλαρα, οχι να ειμαστε ολη μερα ομως στο αμαξι (πχ αποσταση ως μιαμιση ωρα γ να δουμε ενα μερος ειναι οκ). Ξερω ελαχιστα πραγματα και για τις δυο επαρχιες. Σιγουρα με εμπνεει περισσοτερο η Ανδαλουσια, απο την αλλη ομως και η λιμνη Κομο ειναι πολυ γνωστη. Θελουμε να δουμε γραφικα χωριουδακια, μικρες ομορφες πολεις, περα απο το κυριο μερος που θα διαμενουμε. Το κοστος ξερω οτι ειναι μεγαλυτερο στη Λιμνη Κομο, αλλα το κερδιζουμε στα αεροπορικα. Τι θα μου προτεινατε? Για μας κυριο κριτηριο ειναι να υπαρχουν αρκετα συμπυκνωμενα μερη τριγυρω, οχι να τρεχουμε δυο ωρες καθε μερα σε νεα πολη και να γυριζουμε αυθημερον κουρασμενες ( θα εκτοξευε και το κοστος αυτο προφανως). Ευχαιρστω πολυ!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν νομιζω πως με 3 η 4 διανυκτερευσεις καλυπτετε την Σεβιλλη λογου χαρη η τη λιμνη Κομο..οποτε οι καθημερινες ημερησιες για να δειτε αλφα χωρια δεν λεει.Αξιζουν μεγαλες πολεις τριγυρω που βεβαια δεν ειναι αυτο που περιγραφεις πως θες να κανεις..Με εξαιρεση το Λουγκανο,ισα που βλεπεις τα υπεροχα χωρια της Λιμνης,αντε και μια βολτα Μιλανο..Οσο για Σεβιλλη,γιατι Ανδαλουσια ειναι μεγαλη περιοχη και δε βλεπεται σε 3 μερες..με το ζορι βλεπεις τα βασικα και εχει πολλα αυτη η υπεροχη πολη..Γνωμη μου,μιας και πας Πασχα,Σεβιλλη ..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πριν θέσεις αυτό το ερώτημα καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στις τιμές των αεροπορικών για τους 2 αυτούς προορισμούς, γιατί νομίζω ότι δεν είναι συγκρίσιμες!!
Νομίζω κάποια αεροπορική έβαλε απευθείας για Μάλαγα. Τσέκαρε πρώτα τις τιμές και μετά αποφάσισε εάν διαθέτεις τόσα χρήματα μόνο για αεροπορικά.
Για Σεβίλλη πάντως θα χρειαστείς πτήση από Αθήνα για Μαδρίτη και μετά τρένο. Το πολύ γρήγορο τρένο τους κάνει περίπου 3 ώρες και κοστίζει πάνω από 100 € πήγαινε έλα.
Οι δύο προορισμοί είναι πολύ διαφορετικοί!
 
Last edited:

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Σκοπευουμε να παμε αεροπορικως Μαδριτη που εχουμε μιλια και απο κει να νοικιασουμε αμαξι για Ανδαλουσια. Σκεφτομασταν σιγουρα Τολεδο που ειναι μια ωρα απο Μαδριτη και σιγουα Σεβιλλη. Δεν ηξερα οτι υπαρχουν απευθειας πτησεις για Μαλαγα, θα το κοιταξω. Ευχαριστω πολυ :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
τολεδο ειναι μιση ωρα με τρενο απο μαδριτη και ναι ειναι διαμαντακι αχαστο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Επειδη το Πασχα ειναι νωρίς, να πω οτι η Βορεια Ιταλια θα εχει σχετικα πιο κρυο καιρο, ενω η Ισπανια που βραζει το καλοκαιρι ειναι καλυτερα να επιλεγει για Ανοιξη. Αν εχετε και μιλια, ακομη καλυτερα. Τα τρενα μπορει να ειναι ακριβα στην Ισπανια, αλλα τα λεωφορεια ειναι παμφθηνα, αρκει να κλειστουν νωρις, με ολη τη σχετικη καθυστερηση που συνεπαγεται ο δρομος. Θα προτεινα Μαδριτη και περιξ, οχι Ανδαλουσια, παντως.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις προλαλήσασες, και θα πω ότι οι μέρες είναι λίγες για να κάνετε πολλές εκδρομές, ειδικά αν το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει μεγάλες πόλεις που θέλουν 3-4 ή και παραπάνω μέρες μόνες τους. Θα πρότεινα κι εγώ Μαδρίτη (και πέριξ). Τα πέριξ σε παρένθεση καθότι με 4 διανυκτερεύσεις αν σας αρέσουν τα μουσεία ίσα ίσα προλαβαίνετε να δείτε τη Μαδρίτη μόνο.

ΥΓ. Φαντάζομαι μιλάτε για το Ορθόδοξο Πάσχα. Σε αυτή την περίπτωση χάνετε τις υπέροχες πομπές που γίνονται στην Ισπανία (Ανδαλουσία και όχι μόνο) για τη Μεγάλη Εβδομάδα, που φέτος πέφτει μια βδομάδα νωρίτερα από τη δική μας. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην τρέχετε και να αφήσετε την Ανδαλουσία για άλλη φορά.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
ευχαριστω για τις νεες απαντησεις.Βασικα προσανατολιζομαστε στη Λιμνη Κομο, που θεωρητικα εχει μικροτερες αποστασεις για εκδρομες. Σχεδον εχουμε αποκλεισει Ανδαλουσια λογω δυσκολιας στη μετακινηση απο Μαδριτη-Σεβιλλη και των γενικοτερων αποστασεων( Btw δε μας ενδιαφερουν καθολου μουσεια, μονο φυσικα τοπια και Μαδριτη εχουμε παει ηδη, δε θελουμε να τη δουμε).
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρουμε σε ποια περιοχη να μεινουμε στη λιμνη Κομο, και τι να δουμε στο συγκεκριμενο τμημα της Ιταλιας και νωρις, πριν εξαντληθουν τα διαθεσιμα εισιτηρια για Μιλανο, καθοτι ειναι τουριστικη σεζον η συγκεκριμενη. Παλι καλα που δε συμπιπτει το δικο μας Πασχα με το δικο τους, γιατι θα ηταν ολα κλειστα...
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις προλαλήσασες, και θα πω ότι οι μέρες είναι λίγες για να κάνετε πολλές εκδρομές, ειδικά αν το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνει μεγάλες πόλεις που θέλουν 3-4 ή και παραπάνω μέρες μόνες τους. Θα πρότεινα κι εγώ Μαδρίτη (και πέριξ). Τα πέριξ σε παρένθεση καθότι με 4 διανυκτερεύσεις αν σας αρέσουν τα μουσεία ίσα ίσα προλαβαίνετε να δείτε τη Μαδρίτη μόνο.

ΥΓ. Φαντάζομαι μιλάτε για το Ορθόδοξο Πάσχα. Σε αυτή την περίπτωση χάνετε τις υπέροχες πομπές που γίνονται στην Ισπανία (Ανδαλουσία και όχι μόνο) για τη Μεγάλη Εβδομάδα, που φέτος πέφτει μια βδομάδα νωρίτερα από τη δική μας. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην τρέχετε και να αφήσετε την Ανδαλουσία για άλλη φορά.

Τα περιξ ποια ειναι? Ξερω μονο το Τολεδο το οποιο αξιζει εκει γυρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom