Πασχα εναντιον Χριστουγεννων

Χριστουγεννα ή Πασχα


  • Total voters
    31

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όταν λέμε Χριστούγεννα εννοούμε και την πρωτοχρονιά μέσα, ή μόνον αυστηρά την γιορτή των Χριστουγέννων;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Όταν λέμε Χριστούγεννα εννοούμε και την πρωτοχρονιά μέσα, ή μόνον αυστηρά την γιορτή των Χριστουγέννων;
Ας το παρει ο καθενας οπως νομιζει, για μενα η γιορτη τελειωνει 25/12. :cool:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Θα κάνω μια σύγκριση απλά και δεν θα ψηφίσω..
απο πλευράς θρησκευτικής κατάνυξης (για όσους το βλέπουν έτσι) υπερτερεί το Πάσχα με καθημερινές λειτουργίες, ωραίους ύμνους κλ με την σταύρωση και τη ανάσταση στο αποκορύφωμα ...
επίσης η εποχή πιστεύω είναι στα υπερ για το Πάσχα ειδικά για όσους έχουν χωριά με ωραία φύση κλ. αρκεί βέβαια να μην έχει βροχές και να είναι ο καιρός όπως φέτος...
Για τα εδέσματα για μένα υπερτερεί το Πάσχα, έστω με διαφορά στήθους, ως προς το κύριο πιάτο δηλ αρνί, κατσίκι, κοκορέτσι, μαγειρίτσα έναντι γαλοπούλα γουρουνοπούλας κλ αλλά χάνει σε σύγκριση ως προς τα γλυκά, κατά κράτος θα έλεγα απο τα Χριστούγεννα....πους πας τσουρέκι μόνο σου έναντι μελομακαρόνων, μπακλαβάδων, σοροπιαστών, βασιλοπιττών κλ..:D

Η ατμόσφαιρα και ο φωτισμός γενικά σε πόλεις αλλά και μέσα στα σπίτια σίγουρα ανήκει στα Χριστούγεννα.... στη κορύφωση των εορτών και στις δύο περιπτώσεις έχουμε οικογενειακές μαζώξεις, με τις μεγαλύτερες να επιτυγχάνονται πιστεύω το Πάσχα...

Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ και τα δύο και το βλέπω περισσότερο σαν ευκαιρία για να δεις και να πιεις ένα κρασί με αγαπημένα πρόσωπα...

Και τα δύο δίνουν την ευκαιρία για ωραία ταξιδάκια η ταξιδάρες...

Χριστούγεννα στη πόλη λένε και Πάσχα στο χωριό....αποφασίσατε;; εγώ όχι :)




Έπρεπε στον αντίποδα του "κανένα" ως επιλογή να μπεί "και τα δύο"...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Μέχρι πέρσι δεν ήξερα τι να διαλέξω: μου άρεσε το δώρο των Χριστουγέννων και ο καιρός του Πάσχα.
Φέτος η οικονομική πολιτική με έβγαλε από το δίλημμα: διαλέγω τον ανοιξιάτικο καιρό του Πάσχα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Τα Χριστουγεννα δεν εχουν συνδυαστει εντονα στην Ελλαδα με καποιο φαγητο, για την ακριβεια οσους εχω ρωτησει κανενας δεν τρωει αυτη που τα καναλια λενε ''παραδοσιακη'' γαλοπουλα

Απο την αλλη το Πασχα εχει στανταρ το κατσικι/αρνι που συνηθως τρωμε μια φορα το χρονο και ειναι κατι το διαφορετικο αλλα τα υπολοιπα που φτιαχνονται απο τη συκωταρια του ζωου μου προκαλουν στομαχικες διαταραχες και μονο στην ιδεα

Καλα για γλυκα δν υπαρχει ανταγωνισμος

Αυτα για τα γιορτινα εδεσματα
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
εχω φαει παλιοτερα, τα υπολοιπα πλην συκωτιου δεν με αηδιαζουν τοσο αλλα πανε 2-3 χρονια που πετυχα διαδικασια πλυσιματος, καθαρισματος κλπ στο σπιτι μου και απο τη μυρωδια εκανα εμετο στο μπανιο. απο τοτε δν τα εχω ξαναακουμπησει και δεν προκειται να το κανω και φετος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Μου αρεσει παντως που στη συγκριση μεταξυ των 2 μεγαλων γιορτων του Χριστιανισμου, η νικη κρινεται στις συκωταριες, στους φωτοστολισμους και σε λοιπα θεματα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να ευχαριστησω τον τοπικ σταρτερ που μου αναγνωρισε τα πνευματικα δικαιωματα:haha:

Πασχα δαγκωτο για μενα.Ανοιγει η ψυχη μου με αυτη τη γιορτη.Καλως ή κακως εγω εχω συνδυασει τις 2 γιορτες με τις αντιστοιχες εποχες και τους αντιστοιχους καιρους.Δεν μπορω τη μουντιλα και σκοτεινια των Χριστουγεννων και του χειμωνα.Εχω επισης συνδυασει τα Χριστουγεννα με ποιο γκλαμορους καταστασεις..ρεβεγιον..γλεντια..ξενυχτια ..για πιο κοσμικους τυπους και επειδη εγω δεν τα κανω ...με πιανει μια βαρεμαρα τα Χ-mas.Το μονο καλο ειναι το ταξιδακι που παμε συνηθως τα Χριστουγεννα.
Απο την αλλη μου αρεσει η κατανυκτικη ατμοσφαιρα του Πασχα ,η φυση ειναι στα καλυτερα της ..το χωριο μου και η περιοχη μου-Μανη ειναι στα καλυτερα της .Εμεις κανουμε ομαδικο γλεντι ολο το χωριο στο σχολειο του χωριου καθε Κυριακη του Πασχα.Ο συλλογος βαζει δωρεαν αρνια και κοκορετσια και γινεται τζερτζελο...δεν ειναι δηλαδη 5 μαγκουφηδες σε ενα σπιτι μονοι τους.
Ενα τελευταιο υπερ του Πασχα για μενα ειναι οτι το λατρεμενο καλοκαιρι και η γλυκεια προσμονη αυτου βρισκεται κοντα.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μου αρεσει παντως που στη συγκριση μεταξυ των 2 μεγαλων γιορτων του Χριστιανισμου, η νικη κρινεται στις συκωταριες, στους φωτοστολισμους και σε λοιπα θεματα
Οντως... Ψηφισα κανενα απο τα δυο επειδη δεν μου αρεσουν τα εκκλησιαστικα events καμιας εκ των δυο εορτων. Αν ομως επρεπε σωνει και καλα να διαλεξω θα διαλεγα με απολυτη σιγουρια το Πασχα και αφου παραμεριζα τη σχεδον αναγκαστικη παρουσια μου στην περιφορα του επιταφιου και 5-10 λεπτα στην Ανασταση, θα ελεγα πως ο καιρος, το φαγητο και τα χρωματα της φυσης την Ανοιξη κερδιζουν με χαρακτηριστικη ανεση.

Η μαγειριτσα δε ειναι μακραν το αγαπημενο μου φαγητο και οσο κι αν φαινεται περιεργο, λατρευω να καθαριζω τα εντερα...
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Από την μία κιτς λαμπάκια παντού, κάλαντα, αγιοβασίληδες και υπενθύμιση πως υπάρχουν και άστεγοι, που μας γεμίζει μια τηλεοπτική ανησυχία ΝΑ, μέρες που είναι.

Από την άλλη spooky επιτάφιοι, κεράκια, καμπάνες, μούλικα με δυναμιτάκια, το αμάξι του κυρ Αρίστου που έχει παρκάρει έξω από το παράθυρό μου να παίζει κλαρίνα από τις 6 το πρωί, και τηλεοπτική ανησυχία το δράμα της ελληνικής οικογένειας που δεν μπορεί να αγοράσει αρνί φέτος.


Κανένα. Και αν έπρεπε να διαλέξω με το ζόρι, πάλι κανένα θα ψήφιζα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom