Αργεντινή Χιλή Παταγωνία, Πούντα Αρένας, Πουέρτο Νατάλες, Ελ Καλαφάτε, Ουσουάϊα, Πάρκο Torres del Paine.

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Όποιος κατέβει μέχρι εκεί κάτω, καλό είναι να μείνει σε αυτό το ξενοδοχείο έστω και ένα βράδυ.
Είχαμε την τύχη να πάρουμε δωμάτιο στον Πύργο στον 4 όροφο με απίστευτη θέα.
Κρίμα που δεν μείναμε μερικές μέρες για ξεκούραση.
Πρωινό όχι τόσο καλό.
Τους ζεστούς μήνες έχουν και φαγητό.
★★★★ Hotel Costaustralis, Πουέρτο Νατάλες, Χιλή

IMG_5579.jpg

IMG_5580.jpg

IMG_5581.jpg

IMG_5582.jpg

IMG_5593.jpg

IMG_5585.jpg

IMG_5586.jpg

IMG_5577.jpg

IMG_5578.jpg

IMG_5584.jpg

IMG_5587.jpg

IMG_5588.jpg

IMG_5589.jpg
IMG_5590.jpg
IMG_5592.jpg

IMG_5595.jpg

IMG_5594.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όποιος κατέβει μέχρι εκεί κάτω, καλό είναι να μείνει σε αυτό το ξενοδοχείο έστω και ένα βράδυ.
Ας φτάσω εκεί κάτω και κοιμάμαι και σε παγκάκι
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Ας φτάσω εκεί κάτω και κοιμάμαι και σε παγκάκι
Θα σε βρουν την επόμενη παγωμένη.
Να προσπαθήσεις να πας Αύγουστο όπου αρχίζει η άνοιξη (αν μπορείς να το πεις Άνοιξη) οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και τα πάντα είναι χωρίς κόσμο. Θέλει πολύ καλό προγραμματισμό γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος. Προσγειωθήκαμε με το ζόρι στη ουζουάϊα, και δεν κάναμε απολύτως τίποτα λόγω χιονοθύελλας, Φοβούμενοι τα μαζέψαμε άρον άρον την επομένη για Καλαφάτε οπού ήταν χαρά θεού. Γενικά πλην της ούζουάϊα πετύχαμε εξαιρετικό καιρό.
Χρειάζεται περισσότερο χρόνο από ότι είχαμε στη διάθεση μας.
Ότι ερωτήσεις έχει εδώ.

Mirador del Lago Hotel - Hotel in El Calafate - Argentina

IMG_5601.jpg


IMG_5603.jpg

IMG_5604.jpg

IMG_5605.jpg

IMG_5607.jpg

IMG_5608.jpg

IMG_5597.jpg

IMG_5598.jpg

IMG_5599.jpg

IMG_5600.jpg
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
Πολύ καλό είναι επίσης και το KAU LODGE με φοβερο καφέ,γλυκά και υπέροχη θέα τη θάλασσα,ισχύει ότι τον Αυγούστου δεν έχει πολύ κόσμο και ειναι εκπληκτικά απλα δεν έχει ανοίξει το W η Ο στο Torres del Paine για TREK εκείνη τη περίοδο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Πολύ καλό είναι επίσης και το KAU LODGE με φοβερο καφέ,γλυκά και υπέροχη θέα τη θάλασσα,ισχύει ότι τον Αυγούστου δεν έχει πολύ κόσμο και ειναι εκπληκτικά απλα δεν έχει ανοίξει το W η Ο στο Torres del Paine για TREK εκείνη τη περίοδο.

IMG_5609.jpeg
θελει συντήρηση οπωσδήποτε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ποια είναι η Ουζουάια; 😅

Άλλος κόσμος εκεί κάτω τον χειμώνα, αλλά πολλά τρεκ είναι απαγορευτικά εκείνη την περίοδο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα σε βρουν την επόμενη παγωμένη.
Θα πάρω μαζί μου θερμοφόρα! :bounce:
Να προσπαθήσεις να πας Αύγουστο όπου αρχίζει η άνοιξη (αν μπορείς να το πεις Άνοιξη) οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και τα πάντα είναι χωρίς κόσμο. Θέλει πολύ καλό προγραμματισμό γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος. Προσγειωθήκαμε με το ζόρι στη ουζουάϊα, και δεν κάναμε απολύτως τίποτα λόγω χιονοθύελλας, Φοβούμενοι τα μαζέψαμε άρον άρον την επομένη για Καλαφάτε οπού ήταν χαρά θεού. Γενικά πλην της ούζουάϊα πετύχαμε εξαιρετικό καιρό.
Χρειάζεται περισσότερο χρόνο από ότι είχαμε στη διάθεση μας.
Ότι ερωτήσεις έχει εδώ.
Η Παταγονία είναι ένα ταξίδι που ποθώ όσο τίποτα άλλο να κάνω αλλά μου λείπει ο χρόνος....Θέλω να κάνω οδικό εκεί και αυτό χρειάζεται χρόνο, αρκετό χρόνο που εγώ δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή. Στο οικονομικό μπορώ να τα φέρω βόλτα με διάφορους τρόπους, αλλά τον χρόνο δεν ξέρω πως θα τον αποκτήσω, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής μου. Επίσης έχω συνδέσει τη Γη του Πυρός με την Ανταρκτική. Άλλος καημός αυτό...
Τέλος πάντων ας πάω τώρα εδώ δίπλα το οδικό μου να γουστάρω και θα δω τι θα κάνω για τα υπόλοιπα ταξίδια μου

ΥΓ. Οι φωτογραφίες με τα τοπία είναι υπέροχες! Δεν γράφεις μια ιστορία να γουστάρουμε λίγο; Άιντε
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Θα πάρω μαζί μου θερμοφόρα! :bounce:

Η Παταγονία είναι ένα ταξίδι που ποθώ όσο τίποτα άλλο να κάνω αλλά μου λείπει ο χρόνος....Θέλω να κάνω οδικό εκεί και αυτό χρειάζεται χρόνο, αρκετό χρόνο που εγώ δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή. Στο οικονομικό μπορώ να τα φέρω βόλτα με διάφορους τρόπους, αλλά τον χρόνο δεν ξέρω πως θα τον αποκτήσω, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής μου. Επίσης έχω συνδέσει τη Γη του Πυρός με την Ανταρκτική. Άλλος καημός αυτό...
Τέλος πάντων ας πάω τώρα εδώ δίπλα το οδικό μου να γουστάρω και θα δω τι θα κάνω για τα υπόλοιπα ταξίδια μου

ΥΓ. Οι φωτογραφίες με τα τοπία είναι υπέροχες! Δεν γράφεις μια ιστορία να γουστάρουμε λίγο; Άιντε
Ιστορία δεν θα γράψω, για πολλούς και διάφορους λόγους. Μια επιστροφή στο πάρκο πάλι τον χειμώνα τους, αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο στην περιοχή, θα την ήθελα. Ανταρκτική θέλει καλοκαίρι δικό τους άρα δεν είναι εφικτό για μένα προς το παρόν.
Ξεχώρισα δυο ξενοδοχεία που είναι στη μέση του πουθενά και πιστεύω αξίζουν διαμονή.
Το ένα το είδα από ψηλά και είναι στη λίμνη Pehoe, στο άλλο μας πήγαν για φαγητό και είναι στη Γκρι λίμνη. Μετά από την κούραση της ξενάγησης ήταν Όαση. Ήθελα να μείνω εκεί άλλα με μαζέψαν.

Hotel Lago Grey, Torres del Paine, Χιλή

IMG_5612.jpg

IMG_5613.jpg

IMG_5614.jpg


Μετά το φαγητό κατέβηκα και περπάτησα στη αμμώδη παράλια της λίμνης προσπαθώντας να φτάσω στα παγόβουνα που ξεκόλλησαν από τον παγετώνα άλλα δεν μπόρεσα να φτάσω κοντά.

IMG_5622.jpg


Ο παγετώνας διακρίνετε στο βάθος.
IMG_5615.jpg


Το άλλο ξενοδοχείο που ήταν στον δρόμο μας ήταν κοντά στο καλύτερο ίσως σημείο για φωτογράφηση στον κόσμo όπως μας είπε ο οδηγός μας. Πως να του αρνηθώ τέτοιο ισχυρισμό.

IMG_5619.jpg

Το ξενοδοχείο
Home page - Hostería Pehoé Torres del Paine | Patagonia Chile
IMG_5616.jpg


Και λίγο πιο πέρα.
IMG_5621.jpg


Και τέλος ένα όμορφο κάμπιγκ που κάμπινγκ δεν το λες.
★★★★ Patagonia Camp, Torres del Paine, Χιλή

Πουθενά δεν υπήρχε ψυχή. Οπού και να σταματούσαμε ήμασταν μόνοι μας. Είναι τα καλά του χειμώνα στην Παταγονία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom