Τζαμάικα Παω Τζαμαικα!!

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Επιτέλους θα πραγματοποιηθεί ένα από τα ταξίδια όνειρο μου. Τον Απρίλιο έχω κλείσει 5 μέρες Τζαμάικα ( 4 ολόκληρα 24ωρα στην ουσία) οι μέρες είναι λίγες αλλά από το τίποτα καλό και αυτό.:clap::clap:
Έχω διαβάσει ότι υπάρχει στο φόρουμ για το μέρος αυτό αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος.
Αυτά που έχουμε να δούμε είναι πάρα πολλά και οι μέρες λίγες .Προσγειωνόμαστε στο Kingston και φεύγουμε από Montego .Οπότε δεν μπορώ να διαλέξω τι θα κάνουμε.:roll:
Σκεπτόμαστε το εξής 1 μέρα Kingston μετά ενοικίαση αμαξιού για 2 μέρες ώστε να πάμε σε πιο απόμακρα μέρη μιας και δεν υπάρχει συγκοινωνία και μια μέρα Montego.
Το θέμα είναι να τρέχουμε σαν το Βέγγο ώστε να τα δούμε όλα ή να αράξουμε κάπου?:cool:
Ακόμα είναι ασφαλές να οδηγήσουμε εκεί(είδα την ιστορία που οδήγησαν αλλά έχω τις φοβίες μου μιας και είναι αριστερά και γίνονται λέει πολλά ατυχήματα).
Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη !:D
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ετσι ειναι το xalara; λετονια,λιθουανια,εσθονια,φινλαδια,ΗΠΑ,τζαμαικα και πολωνια σε 3 μηνες;
Στην Τζαμαικα δεν εχω παει αρα δεν μπορω να απαντησω στα ερωτηματα σου, ηθελα ομως να ευχηθω καλο ταξιδι και σου πω πως σκαω απο την ζηλια μου
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ετσι ειναι το xalara; λετονια,λιθουανια,εσθονια,φινλαδια,ΗΠΑ,τζαμαικα και πολωνια σε 3 μηνες;
Στην Τζαμαικα δεν εχω παει αρα δεν μπορω να απαντησω στα ερωτηματα σου, ηθελα ομως να ευχηθω καλο ταξιδι και σου πω πως σκαω απο την ζηλια μου
μην στεναχωριεσε θα παμε για καταδυση:haha:
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
Ζηλευω!!!!!!!!!!!!

Να περασεις υπέροχα και να μας γραψεις αναλυτικά πως πέρασες!!!!Εγω προσωπικα θα περιμενω να διαβασω!!!!!!
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κανονικα δεν θα επρεπε να σου μιλαω αυτη την στιγμη....:mad::mad:
.....αλλα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος.....:rolleyes:
....κι επειδη πας μονο 4 μερες...:bleh:
...θα σε συμβουλεψω...:lol:
Καταρχας θα εχετε κλεισει δ/ν??? Η θα πατε χυμα??
Αυτοκινητο να νοικιασετε σιγουρα!!! Σε ελληνικο νησι εχεις οδηγησει??? Οι δρομοι της Τζαμαικας ειναι καλυτεροι!!!
Θα προσγειωθεις κινγκστον και θα φυγεις μοντεγκο...Αυτο μπορεις να το αλλαξεις? αν οχι,κανονισε να παρεςι το αυτοκινητο απο το ενα αεροδρομιο και να το αφησεις στο άλλο..
Τωρα σε 4 μερες δεν μπορεις να τα κανεις ολα...και πιστεψε με ειναι πολλα!!
Πες μου τι τυπος εισαι..πρεπει να διαλεξεις. Θελεις να δεις φυση,να κανεις δραστηριοτητες ή προτιμας να αραξεις σε παραλιες??
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Κανονικα δεν θα επρεπε να σου μιλαω αυτη την στιγμη....:mad::mad:
.....αλλα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος.....:rolleyes:
....κι επειδη πας μονο 4 μερες...:bleh:
...θα σε συμβουλεψω...:lol:
Καταρχας θα εχετε κλεισει δ/ν??? Η θα πατε χυμα??
Αυτοκινητο να νοικιασετε σιγουρα!!! Σε ελληνικο νησι εχεις οδηγησει??? Οι δρομοι της Τζαμαικας ειναι καλυτεροι!!!
Θα προσγειωθεις κινγκστον και θα φυγεις μοντεγκο...Αυτο μπορεις να το αλλαξεις? αν οχι,κανονισε να παρεςι το αυτοκινητο απο το ενα αεροδρομιο και να το αφησεις στο άλλο..
Τωρα σε 4 μερες δεν μπορεις να τα κανεις ολα...και πιστεψε με ειναι πολλα!!
Πες μου τι τυπος εισαι..πρεπει να διαλεξεις. Θελεις να δεις φυση,να κανεις δραστηριοτητες ή προτιμας να αραξεις σε παραλιες??
:bleh::bleh::bleh:

δ/ν δεν εχουμε κλεισει κατι ακομα και δεν εχουμε αποφασισει τι θα κλεισουμε ,πρωτα θα δουμε το δρομολογιο αλλωστε .(ποια ειναι η προταση σου μιας και εχει παει αποτι ειδα :D?)
τα αεροπορικα δεν αλλαζουν πλεον . για αμαξι εχεις να προτεινεις καποια εταιρεια (+κοστος, απο που το κλεισες εσυ κτλπ).

κοιτα να αραξω σε μια απο αυτες τις μαγευτικες παραλιες ειναι ονειρο:D
αρα μια μερα σιγουρα θα ειναι αφιερωμενη σαυτο (ισως και δυο:haha:).
τωρα φυση και δραστηριοτητες σιγουρα θελω να κανω αλλα ας πουμε οτι αφιερωνω σαυτο τις αλλες δυο μερες.
μιας και εχεις εμπειρια στο νησι τι δρομολογιο προτεινεις? (kingston να μεινω μια μερα?)

υποσχομαι να φερω φωτογραφιες για την βοηθεια:cool:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον για την βοηθεια,δεν θελω φωτογραφιες φυσικα....:bleh:
Κι αφου φυσικά δεν μπορεις να φερεις το γνωστο λουλουδι της Τζαμαικας μια red stripe θα ηταν φαρμακο!!! Η εστω ενα apletton βρε αδερφε...:haha:
Εξαρταται τι ωρα φτανει η πτηση σου...για πες....να ξερεις οτι θαχεις μεγαλη καθυστερηση και ουρα στο αεροδρομιο..δεν φευγεις ετσι ευκολα...και αν δεν εχεις κλεισει πουθενα,γραψε ενα ονομα απο γνωστο ξενοδοχειο και φυγε...
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
9.30 πρωι πρωι φτανω Kingston. εχω 4 γεματες μερες και την 5η φευγω στις 12 το μεσημερι απο montego.
αναμενω οδηγιες.:cool:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον θα σου προτεινω 2 λυσεις. Διαλεγεις και παιρνεις:
1. Φευγεις με αυτοκινητο κατευθειαν απο το αεροδρομιο και κατευθυνεσαι Black River (βολτα με βαρκα) αφου πρωτα πας στους καταρρακτες Ys Falls.Διανυκτερευση καπου εκει κοντα αφου θα εχει νυχτωσει, το πιο πιθανο ( μην οδηγησεις βραδυ). Επομενη μερα κατευθυνεσαι Negril 2 δ/ν και την επομενη montego για 1 τελευταια. Αν αποφασισεις να μεινεις Kingston για μενα βγαλε την διανυκτερευση απο το Montego κι οχι απο Negril!
2. Παιρνεις παλι το αυτοκινητο και πηγαινεις προς Port Antonio. Μενεις εκει κοντα οπου εχει γυριστει και μερος απο την γαλαζια λιμνη,βολτα με σχεδια,απαραιτητα!! Την επομενη μερα κατευθυνεσαι Ocho Rios,σαφως καλυτεροι καταρρακτες απο τους προηγουμενους που σου λεω. Δ/ν. Την επομενη μερα πας στο χωριο του Bob Marley και επισκεφτεσαι το σπιτι και ταφο του(απο τα καλυτερα μου) και πας montego για 2 τελευταιες δ/ν. Βεβαια την 1 μερα δεν προλαβαινεις παραλια,αφου θα φτασεις βραδυ..Αν θες οπωσδηποτε πρωτεουσα παλι πρεπει να βγαλεις 1 απο montego.
Η αποφαση ειναι δικη σου. Οπως βλεπεις και τα 2 εχουν και συν και πλην. Ολα δεν μπορεις να τα δεις,ειπαμε,καποια άλλη φορα...
Εγω εχω παει 2 φορες κι ομως εχω πολλους ανοιχτους λογαριασμους!!:cool:
 

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Meli αληθεια, τι χρηματα σου χρεαστηκαν για αυτο το ταξιδη?
:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom