Κίνα Πεκίνο - Σανγκάη δαγκωτό !!

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
πόσο σου στοίχισε όλο αυτό το ταξίδι ? το κλείσατε με κάποιο πρακτορείο?
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
πόσο σας στοίχισε συνολικά ? τα κλείσατε όλα μέσω internet ? τι καιρό είχε εκεί?
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
πόσο σου στοίχισε όλο αυτό το ταξίδι ? το κλείσατε με κάποιο πρακτορείο?

Φτηνό ταξίδι δεν το λες...
Από ένα παλιό e-mail που κοίταξα, μας κόστισε για 2 άτομα - αεροπορικά, ξενοδοχεία και βιζες - 2652? εκ των οποίων τα αεροπορικά ήταν 1860? (με προγραμματισμό μήνες πριν, θα βρεις πολύ καλύτερα).
Πρακτορείο δεν χρησιμοποιούμε ποτέ στα ταξίδια μας, πέρα από το να κάνουμε κάποια κράτηση για αεροπορικό ή ξενοδοχείο.
Δεν είμαστε οι τυπικοί ταξιδιώτες που τους περιμένει κάποιος με λουλούδια στο αεροδρόμιο, ούτε μας κρατάει κάποιος το χέρι στοργικά να μας λέει κοίτα εδώ και κοίτα εκεί. Είμαστε φανατικά ανεξάρτητοι ταξιδιώτες.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ουφ!!!
Μπράβο βρε Vrea με καθησύχασες...
Νόμιζα ότι μπορεί να μην τα μιλούσαν άψογα (τα κινέζικα) και θα είχα πρόβλημα επικοινωνίας. Αλλά αφού τα μιλούν ακαδημαικά, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
υγ Μήπως γνωρίζεις την διεύθυνση της Πρεσβείας της Μογγολίας στην Αθήνα? Την ζητώ για να έχω την βίζα όταν μου ζητηθεί στα σύνορα. Και την διεύθυνση του Βιετνάμ. Και της Κορέας. Και γενικώς οιασδήποτε όμορης χώρας της Κίνας. Ευχαριστώ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ουφ!!!
Μπράβο βρε Vrea με καθησύχασες...
Νόμιζα ότι μπορεί να μην τα μιλούσαν άψογα (τα κινέζικα) και θα είχα πρόβλημα επικοινωνίας. Αλλά αφού τα μιλούν ακαδημαικά, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
υγ Μήπως γνωρίζεις την διεύθυνση της Πρεσβείας της Μογγολίας στην Αθήνα? Την ζητώ για να έχω την βίζα όταν μου ζητηθεί στα σύνορα. Και την διεύθυνση του Βιετνάμ. Και της Κορέας. Και γενικώς οιασδήποτε όμορης χώρας της Κίνας. Ευχαριστώ.
dim kyr για βίζα Μογγολίας, έχω ψάξει αρκετά... Τελικά, την βγάζεις απο Βουλγαρία...:

http://www.travelstories.gr/%E1%F3%DF%E1/13632-%F1%F9%F3%DF%E1-%F0%E5%EA%DF%ED%EF-%EC%E5-%F5%F0%E5%F1%F3%E9%E2%E7%F1%E9%EA%FC-3.html ποστ #29

αν θες να ψάξω να σου στείλω και το mail στη Βουλγαρία να επικοινωνήσεις.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ουφ!!!
Μπράβο βρε Vrea με καθησύχασες...
Νόμιζα ότι μπορεί να μην τα μιλούσαν άψογα (τα κινέζικα) και θα είχα πρόβλημα επικοινωνίας. Αλλά αφού τα μιλούν ακαδημαικά, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
υγ Μήπως γνωρίζεις την διεύθυνση της Πρεσβείας της Μογγολίας στην Αθήνα? Την ζητώ για να έχω την βίζα όταν μου ζητηθεί στα σύνορα. Και την διεύθυνση του Βιετνάμ. Και της Κορέας. Και γενικώς οιασδήποτε όμορης χώρας της Κίνας. Ευχαριστώ.

Ξέρω ότι θα επιβιώσετε και με αυτές τις συνθήκες!!! Το μότο σου είναι "Βάλε μου δύσκολα και μην με βοηθάς". Ο Αντώνης βέβαια σου δίνει μια χείρα βοηθείας να βγάλεις την βίζα για Μογγολία από τώρα να την έχεις έτοιμη αλλά εσύ μην δεκτείς την προσφορά και κάνεις το ταξίδι βατό και εύκολο.

Με αυτό το ταξίδι θα ολοκληρώσεις και το διδακτορικό σου στα μέσα μαζικής συγκοινωνίας της Ασίας. Σου είχαν μείνει σε εκκρεμότητα τα μετρό της Κίνας και οι διαδρομές πάνω σε κάρα αλλά τώρα το όνειρό σου σιγά σιγά παίρνει σάρκα και οστά.


Ακόμη περιμένουμε να μας αποκαλύψεις το σχέδιο σου... Για χάραξε πορεία. Που πας?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν είμαστε οι τυπικοί ταξιδιώτες που τους περιμένει κάποιος με λουλούδια στο αεροδρόμιο, ούτε μας κρατάει κάποιος το χέρι στοργικά να μας λέει κοίτα εδώ και κοίτα εκεί. Είμαστε φανατικά ανεξάρτητοι ταξιδιώτες.
Καλέ ποιοι είναι αυτοί οι τυπικοί ταξιδιώτες που δέχονται λουλούδια στο αεροδρόμιο? Ως κλασσική τουρίστρια δεν μου έχει συμβεί ποτέ.. Και μου αρέσουν τόσο τα άνθη....
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλέ ποιοι είναι αυτοί οι τυπικοί ταξιδιώτες που δέχονται λουλούδια στο αεροδρόμιο? Ως κλασσική τουρίστρια δεν μου έχει συμβεί ποτέ.. Και μου αρέσουν τόσο τα άνθη....
Υπάρχουν διάφοροι τύποι ταξιδιώτη.

  • Ο πρώτος τύπος είναι να είναι ο ανεξάρτητος τύπος ταξιδιώτη. Δεν σε περιμένει κανείς στον προορισμό σου, χρησιμοποιείς τα διαθέσιμα μέσα της χώρας (τρένα, λεωφορεία, ταξί, μετρό, μουλάρια, ότι υπάρχει βρε παιδί μου) και τριγυρνάς στην χώρα. Είναι και ο μόνος τρόπος να γνωρίσεις πραγματικά την χώρα που επισκέπτεσαι, να "τριφτείς" με τους ντόπιους και να μην μπεις στο αποστειρωμένο περιβάλλον που σου προσφέρει ένας οδηγός/ ξεναγός που σε πηγαίνει και σου λέει "κοίτα εδώ, κοιτά εκεί".
Ο ανεξάρτητος ταξιδιώτης δεν σημαίνει κατανάγκη και ταλαιπωρημένος ταξιδιώτης. Αν διαθέσεις χρήμα σε καλά ξενοδοχεία, νοικιάσεις αυτοκίνητα, κλπ μάλλον θα περάσεις και άνετα στο ταξίδι σου.
  • Ο δεύτερος τύπος είναι ο τύπος του "αποστειρωμένου" ταξιδιώτη. Είναι ο ταξιδιώτης που αισθάνεται ανεξάρτητος αφού έχει κανονίσει ένα μεμονωμένο πακέτο (οργανωμένο ατομικό) όπως το θέλει αλλά στην πράξη είναι κατευθυνόμενος από τον ξεναγό του στο ΠΩΣ θα δει αυτό που έχει κανονίσει να δει.
Σε κάποιες χώρες ενδεχομένως να είναι μονόδρομος από άποψη ευκολίας και ασφάλειας να κανονίσεις με ένα πρακτορείο έναν οδηγό να σε γυρνάει (πχ Ινδία) εκτός αν έχεις τα κότσια να το παίξεις dim kyr. Αν τώρα είσαι κατηγορία 'αποστειρωμένου ανεξάρτητου ταξιδιώτη' μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο του προορισμού σου, αναζητάς με ματάκια γεμάτα αγωνία το όνομα σου στα χιλιάδες καρτελάκια που κουνιούνται μανιωδώς και ακολουθείς ως πρόβατο τον οδηγό.
Το έχω κάνει όταν πήγα Λούξορ / Κάιρο αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι είδαμε την πραγματική Αίγυπτο. Είδαμε ένα πολύ μικρότερο μέρος της από ότι θα βλέπαμε αν πηγαίναμε χύμα στο κύμα. Επιπλέον, ένοιωθα συνέχεια ότι ο οδηγός μας τρομοκρατούσε για να μας ελέγχει - "μην πάτε εκεί κακόφημο μέρος" αλλά και ότι κάναμε business μαζί- "εδώ έχει ενδιαφέρον να ψωνίστε" κλπ. Μάλιστα στο Κάιρο, ο οδηγός έλεγε και την φράση "I repeat " και εκεί ήταν που τον έκανα ψητό στα κάρβουνα.

  • Τέλος υπάρχει το οργανωμένο σε γκρουπ που αυτό ούτε στον χειρότερο εφιάλτη μου... Το έχω κάνει και αυτό βέβαια μία και μοναδική φορά όταν πήγα στην Πετρούπολη. Το ακολούθησα μόνο για την διαδρομή αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο 'σταλινικού' χαρακτήρα που είχε επιλέξει το πρακτορείο και στην διαδρομή ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο για την επιστροφή.
  • Υπάρχει βέβαια και ο ταξιδιώτης τύπου dim Kyr που είναι κατηγορία από μόνη της.
Στο site αυτό διαβάζω ωραίες ιστορίες για χώρες εξωτικές και μαγεμένες από ταξιδιώτες "έμπειρους" όπως διάβασα κάπου και μου σηκώθηκαν οι τρίχες της κεφαλής μου. Τα ταξίδια για μένα όμως δεν είναι να "γράψεις" χιλιόμετρα ακολουθώντας τον οδηγό/ ξεναγό που θα σου υποδείξει το πρακτορείο. Είναι να νοιώσεις πραγματικά πολίτης του κόσμου, να επιβιώσεις μόνος σου στις συγκεκριμένες συνθήκες και να αφομοιωθείς στην τοπική κοινότητα για όσο καιρό είσαι εκεί. Αυτό θέλει βέβαια χρόνο και χρήμα οπότε καμιά φορά από το ολότελα...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ασχετο λιγο αλλα τωρα διαβαζω την ιστορια, η οποια ειναι και πολυ καλη!
Κεφάλαιο 5 – Ναός του Ουρανού – Τεχνόπολη

Τελευταία μέρα στο Πεκίνο και οπωσδήποτε θέλουμε να κλείσουμε την περιήγησή μας σε αυτήν την τόσο γοητευτική πόλη με κινέζικη όπερα. Φεύγουμε λοιπόν ολοταχώς για το τεϊοποτείο του Lao She, στο υπόγειο του οποίου παρουσιάζεται ένα ποτ πουρί από διάφορα έργα Κινέζικης όπερας - όπερα Πεκίνου και όπερα Σετσουάν.
Η μαγεία της κινέζικης όπερας έγκειται στην κομψότητα των επιτηδευμένων κινήσεων πάνω στην άδεια σκηνή, τον εύστοχο συμβολισμό του μακιγιάζ, στην παντομίμα. Συνδυάζει την τέχνη σε όλες τις μορφές της, σε ένα εκπληκτικό θεατρικό πανόραμα. Είναι ταυτόχρονα όπερα και θεατρικό έργο, μπαλέτο και παντομίμα, τσίρκο με ακροβατικά και ηρωικό έπος, κωμωδία και μελόδραμα. Τα πρόσωπα των ηθοποιών, μετασχηματισμένα σε φανταστικά γλυπτά, αναπαριστάνουν ηρωικές φιγούρες, αχρείους χαρακτήρες, θεότητες και πνεύματα, και συμβολίζουν τη βαρβαρότητα και τη γυναικεία ευγένεια. Το κοινό ταξιδεύει σε ένα χρωματιστό κόσμο ονείρου, μακριά από τις καθημερινές ανησυχίες.
Η κινέζικη όπερα, αν και αυτό που είδα εγώ ήταν ολίγον τι τουριστικό και έχανε πολύ σε αυθεντικότητα, εντούτοις ήταν μαγική. Το μαγαζί, στην τιμή της παράστασης, προσέφερε και κάτι εδέσματα- σκέτη φρίκη θα τα χαρακτήριζα – αν πάτε, να έχετε φάει κανονικά πριν γιατί θα χαροπαλέψετε.

Τελευταία νυχτερινή βόλτα στην Τιεν Αν Μεν, στην πύλη της απαγορευμένης πόλης και βέβαια στην νυχτερινή αγορά. Αύριο δίνουμε δύο σταυρωτά φιλιά στο Πεκίνο και πετάμε για Σαγκάη.
Οσα γραφεις μου θυμιζουν το δικο μας ταξιδι εκει, (ειπα να κανω γενεθλια γιατι σημερα περναει ενας χρονος απο τοτε), αλλα κυριως επαθα πλακα γιατι νομιζω οτι τα εχω γραψει εγω ολα αυτα! Τοσο πολυ μοιαζει η περιγραφη σου με αυτο που εζησα! Ακριβως ιδιες εντυπωσεις! Μονο αυτη η οπερα μας δεν μου αρεσε, μου φανικαν λιγο γελοίες-παραξενες οι τσιριδες τους.... Αξιζε που πηγαμε βεβαια να το δουμε, αλλα δεν το θεωρησα και τοσο ωραο θεαμα....
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
ασχετο λιγο αλλα τωρα διαβαζω την ιστορια, η οποια ειναι και πολυ καλη!


Οσα γραφεις μου θυμιζουν το δικο μας ταξιδι εκει, (ειπα να κανω γενεθλια γιατι σημερα περναει ενας χρονος απο τοτε), αλλα κυριως επαθα πλακα γιατι νομιζω οτι τα εχω γραψει εγω ολα αυτα! Τοσο πολυ μοιαζει η περιγραφη σου με αυτο που εζησα! Ακριβως ιδιες εντυπωσεις! Μονο αυτη η οπερα μας δεν μου αρεσε, μου φανικαν λιγο γελοίες-παραξενες οι τσιριδες τους.... Αξιζε που πηγαμε βεβαια να το δουμε, αλλα δεν το θεωρησα και τοσο ωραο θεαμα....
Ειρήνη μου πολύ χαίρομαι που ταυτιζόμαστε!!!

Το Πεκίνο ήταν μια ονειρική πόλη. Την ευχαριστήθηκα και εγώ πάρα πολύ. Γεμίσανε τα μάτια μας με εικόνες.
Τώρα όσον αφορά τους ήχους, η όπερα σε τόσο λίγη δόση που την πήρα εγώ, ήταν κάτι που οπωσδήποτε όχι μόνο δεν με ενόχλησε αλλά αντιθέτως με εντυπωσίασε. Δεν πήγαμε σε μια δυωρη κανονική παράσταση κινέζικης όπερας καταρχήν γιατί δεν είχαμε ξαναδεί κινέζικη όπερα και θέλαμε να δούμε πρώτα αν μας "πάει" το είδος και δεύτερον γιατί δεν υπήρχε άλλος χρόνος. Την επόμενη φορά οπωσδήποτε όμως θα το κάνω.

Εσύ είχες πάει μόνο Πεκίνο ή πήγες και σε άλλες πόλεις της Κίνας?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ειχαμε παει Ξιταγκ -Χαντσου - Σαγκαη, (αλλα με γκρουπ) 10 μερες. Απλα ο ξεναγος ελεγε συνεχεια προσεξτε αυτο και εκεινο, μη βγειτε εξω το βραδυ γιατι εχει "κακους", αλλα εμεις δεν καταλαβαιναμε τιποτα. Γενικα στο γκρουπ τα περισσοτερα ατομα ηταν πολυ καλα παιδια και βγαιναμε μονοι μας στα κρυφα (πλακα κανω) και το βραδυ και γενικοτερα στον ελευθερο χρονο. Στα πολυκαταστηματα τα μεγαλα πηγατε; Οπως το silk μαρκετ; Εκει με παζαρι πηραμε 15 ευρω μπαταρια για την καμερα μας που αλλου εκανε 5πλασια τιμη. Ηταν βεβαια μαιμου αλλα δεν το καταλαβαινες! Πηραμε τριποδα με 5 ευρω απο 60 που μας ελεγε στην αρχη αρχικη! Γενικως εχουν καλα και φτηνα γνησια μαργαριταρια! Βραδυ πηγατε σε ενα μερος που εχει ολο μπαρακια και καφετεριες (δεν μπορω να θυμιθω πως το λενε - ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!) Που εχει λότους - φυτα και λιμνουλα; Ακομα να ξαναθυμισω (το ειχα γραψει και τοτε) οτι πρεπει να κανετε μασαζ στο κεφαλι οπωσδηποτε!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ποσες μερες πηγατε εσεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom