Κίνα Πεκίνο

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
γεια σας,
12 με 22 αυγούστου θα συνοδεύσω μια σχολική εκδρομή στο πεκίνο.μένει μια μερα ολόκληρη κενή πριν επιστρέψουμε ελλάδα και μισή μερα οταν φτασουμε πεκίνο.θα ήθελα να ακουσω προτάσεις για το τί μπορούμε να κανουμε. το προγραμμα θα έχει ολοημερη εκδρομη στο σινικο τείχος και επισκεψη στην απαγορευμενη πολη.τι άλλο προτείνετε?επίσης προτάσεις για τι ρούχα να έχουμε ή για φαγητό θα ήταν ευπρόσδεκτες.
ευχαριστώ πολύ!!!:clap::clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
γτ ρε γαμω το σε εμενα δε γινοταν τετοιες εκδρομες
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.887
Likes
14.468
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εμάς μας είχαν πάει μέχρι την Καβάλα και χαιρόμασταν ....
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
χαχα φενια+θαναση δεν ειναι ετσι ακριβώς!!το σχολείο συμμετεχει σε ενα ειδικο πρόγραμμα και παει πεκίνο για αγωνες..not bad όμως ε??????εγω τελευταία στιγμή εμπλεχτηκα αλλά οφείλεται στην αδυναμία του κανονικού συνοδού να μιλήσει καλά αγγλικά...τώρα καλά κανω ασχημα κάνω....θα δείξει!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.887
Likes
14.468
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ενα ταξίδι δεν είναι ποτέ για κακό. Καλή οργάνωση και καλά να περάσετε !
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τι αγώνες είναι αυτή, καλό μου παπάκι που σας πάνε Πεκίνο? εμάς με το ζώρι να μας πάνε Προπώνα (βλέπε ε΄να πάρκο δίπλα στο Περισσό), χώρια μια πενταήμερη στην Ρόδο κι κάναμε σαν ζουρλά

πάλι καλά που έχω την σχολή μου, κι μου κάνει κάνα ταξίδι σε Λευκορώσια, Καζακστάν κι πιθανώς Σιβηρία/Βόρειο πόλο του χρόνου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Κίνα ήταν από τις χώρες που δοκίμασα τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις. Γαλουχημένος με τις ταινίες του Ζαν Γιμού και του Τσεν Καϊγκε, αλλά και με τη βιογραφία του Μάο να με ταξιδεύει, αυτό που αντίκρυσα τουλάχιστον στις μεγαλουπόλεις λίγο απέχει από τα δυτικά πρότυπα. Τα ποδήλατα έχουν εξοβελιστεί, επικρατεί κυκλοφοριακό χάος, όλα τα πιτσιρίκια είναι με ένα κινητό στο χέρι και η δυτική κουζίνα γνωρίζει φανατικό κοινό (για να μη σχολιάσω τα ταχυφαγεία).
Όλα αυτά δε σε μια θολή αρρωστημένη ατμόσφαιρα.
Θα προτεινα να παρακολουθήσετε τσίρκο. Ίσως εντυπωσιάσει τα παιδιά. Δίνονται παραστάσεις που εννοείται απευθύνονται σε ξένους. Εμείς προτιμήσαμε να δούμε παραδοσιακή κινέζικη όπερα και είμασταν σχεδόν οι μοναδικοί θεατές, πράγμα που σημαίνει ότι σταδιακά η παραδοσιακή τέχνη αρχίζει και φθήνει. Μια βόλτα επίσης στα χουτόνγκ που τα ρετούσαραν μέχρι αηδίας λόγω ολυμπιακών. Μπορείτε ακόμα να επισκεφθείτε και τις εντυπωσιακές ολυμπιακές εγκαταστάσεις
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
ειναι σχολείο Pierre de Coubertin και συμμετέχει σε αγώνες με άλλα σχολεία από άλλες χώρες.δεν εχω ξαναπάει και δεν ξέρω περισσότερα...
fenia ευχαριστώ πολύ!
thanasi θα αρχισω να ζηλευω εγω τωρα!βορειο πολο ουαουυυυ!!!
hydronetta πολυ θα ηθελα να ξαναπαω σε κινεζικη οπερα, ειχα παει πριν απο πολλα χρονια σε μια παρασταση σε ενα φεστιβαλ που επαιζαν Μηδεια.ημουν μικρότερη τότε (πολυ) και αν δεν τα σκότωνε μόνη της τα παιδιά θα ανεβαινα εγώ στη σκήνη να τα πνίξω να τελειώνουμε χα χα χα!αλλά τωρα θέλω παρα πολύ να παω!τα παιδιά ομως δυστυχώς δε νομίζω να το εκτιμήσουν..προσανατολιζόμουν κ εγω σε ακροβατικά ή κουνγκ φου παραστάσεις που έχουν. χουτονγκ και επισκεψη στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις εχει το προγραμμα...και εχει και επισκεψη σε ενα παρκο (benhai?????)πιστευεις δηλ. οτι θα προλαβουμε να δούμε τα βασικά ε?
το καλό ειναι οτι ολα ειναι προγραμματισμένα από το κινεζικο σχολειο που θα μας φιλοξενήσει και για όλα τα σχολεια που συμμετέχουν.ελπιζω να μην με πρήξουν στα teacher's meetings!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η Κίνα ήταν από τις χώρες που δοκίμασα τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις. Γαλουχημένος με τις ταινίες του Ζαν Γιμού και του Τσεν Καϊγκε, αλλά και με τη βιογραφία του Μάο να με ταξιδεύει, αυτό που αντίκρυσα τουλάχιστον στις μεγαλουπόλεις λίγο απέχει από τα δυτικά πρότυπα.
Μήπως καλό μου ροζ γουρούνι διάλεξες τα λάθος μέρη? Μήπως επισκέφτηκες το τουριστικό τρίγωνο Σαγκάη Πεκίνο Σιάν?
Γιατί Κίνα, δεν είναι μόνο αυτα. Ρίξε μια ματιά εδώ Top 10 most beautiful villages in China , Ruru Zhou's Stories
και εδώ
Dimen Dong Villages, Tour In Guizhou China, Guizhou China Travel (στο πλάι της σελίδας)
Στην Νότια Κίνα βρίσκονται θησαυροί.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Eκτος απο τα κουτογκ που αναφερθηκαν θα μπορουσατε να πατε στα θερινα ανακτορα, ομορφη τοποθεσια με πανεμορφη λιμνη. Επισης στον ναο... πως τον λενε ρε γαμωτο, της ουρανιας γαληνης της υπερτατης αρμονιας του ακρατου εφησυχασμου, ολο κατι τετοια ονοματα διναν οι μ_λ_κ_ς οι αυτοκρατορες στα κτισματα τους, ααα το θυμηθηκα, ειναι ο ναος της ουρανιας γαληνης.
IMG_0401.jpg | Flickr - Photo Sharing!
Δεν γερνει το κτισμα, κρατουσα στραβα τη φωτογραφικη μηχανη :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μήπως καλό μου ροζ γουρούνι διάλεξες τα λάθος μέρη? Μήπως επισκέφτηκες το τουριστικό τρίγωνο Σαγκάη Πεκίνο Σιάν?
Γιατί Κίνα, δεν είναι μόνο αυτα. Ρίξε μια ματιά εδώ Top 10 most beautiful villages in China , Ruru Zhou's Stories
και εδώ
Dimen Dong Villages, Tour In Guizhou China, Guizhou China Travel (στο πλάι της σελίδας)
Στην Νότια Κίνα βρίσκονται θησαυροί.
Μπορεί να έκανα το κλασσικό τουριστικό τρίγωνο, αλλά πήγα και σε λιγότερο γνωστούς προορισμούς όπως τα σπήλαια Yungang, το Ηanging temple, το ξακουστό Pingyao, το Shenyang στο βορρά. Το ταξίδι είχε σχεδιαστεί βασικά για να πάμε Βόρειο Κορέα αλλά οι πλημμύρες εκεί δεν μας επέτρεψαν να μπούμε στη χώρα κι έτσι καθηλωθήκαμε στη Κίνα. Δυστυχώς λόγω χρόνου δεν ασχοληθήκαμε με το νότο. Πάντως αυτό που μας κούρασε είναι οι ορδές των κιnέζων τουριστών που περιφέρονταν κατά μιλιούνια παντού, με τη ξεναγό τους να τσιρίζει μέσω μιας ντουντούκας στα χέρια. Σε λιγα μέρη απολαύσαμε σχετική ηρεμία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Eκτος απο τα κουτογκ που αναφερθηκαν θα μπορουσατε να πατε στα θερινα ανακτορα, ομορφη τοποθεσια με πανεμορφη λιμνη. Επισης στον ναο... πως τον λενε ρε γαμωτο, της ουρανιας γαληνης της υπερτατης αρμονιας του ακρατου εφησυχασμου, ολο κατι τετοια ονοματα διναν οι μ_λ_κ_ς οι αυτοκρατορες στα κτισματα τους, ααα το θυμηθηκα, ειναι ο ναος της ουρανιας γαληνης.
IMG_0401.jpg | Flickr - Photo Sharing!
Δεν γερνει το κτισμα, κρατουσα στραβα τη φωτογραφικη μηχανη :D
Έχω λόξα με τις στραβές φωτογραφίες...:rolleyes: Mπορείς να το διορθώσεις... αν δεν το 'χεις με το photoshop, κάνε μία ευθυγράμμιση στο picassa...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom