Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.402
Αυτο θέλω να πω, ότι είναι κομμάτι της γενικότερης ιστορίας μίας χώρας. Είναι το παλαιότερο κομμάτι της ιστορίας της :)
Για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για το ορατό κομμάτι....
Θα το πω διαφορετικά. Ο διαχωρισμός Ιστορίας και αρχαιολογίας γίνεται για πρακτικούς λόγους. Ένα μέρος μπορεί να έχει πλούσια ιστορία αλλά για διάφορους λόγους να έχουν σωθεί λίγα μνημεία. Συνεπώς χρειάζεται χωριστή αναφορά στο θέμα των μνημείων.
Α ναι, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!!! Είπα όμως να μην το πω και φανώ πάλι γραφική :p
Κατά την γνώμη μου δεν είναι κάποιος γραφικός αν πει ότι η Ελλάδα έχει πλούσια ιστορία. Αφού έχει. Μάλλον είναι αν πει ότι η Ελλάδα έχει και οι άλλοι δεν έχουν. :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σόρρυ αλλά πέρα από Ολυμπία η Ηλεία έχει εξαιρετικές ατελείωτες αμμουδιές που βρέχονται από τα κρύα νερά του Ιονίου και μπορείς να αράξεις για ώρες με φόντο τις μπανανιές δίπλα σου.
Να μη μιλήσω για το πανέμορφο δρυοδασος της Φολόης και διάφορα άλλα όμορφα μέρη.
Δεν θεωρώ την Ηλεία πανέμορφο τόπο, αλλά εντάξει, τα παραλες κι εσύ.
(Αντίστοιχα Αιτωλοακαρνανία έχει λιμνοθάλασσα, έχει Αιτωλικό, έχει τη μεγαλύτερη φυσική λίμνη της Ελλάδας κλπ, αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος)
Και παραλιαρες με μερικά από τα συγκλονιστικοτερα ηλιοβασιλέματα στην Ελλάδα που θα ζήλευε και η Καλιφόρνια! Στον Καϊάφα έχω δει τον πιο μεγαλειώδη ήλιο να χάνεται στη θάλασσα. Έχει ομορφιές η Ηλεία, αν και θα συμφωνήσω ότι πολλά της μέρη και άνθρωποι μου βγάζουν τρελόcult! Ο πατέρας μου είναι Ηλειος και τον θυμάμαι πάντα να λέει "καταγομαι από τα Άγια Χώματα της Ελλάδας" χαμογελώντας με νόημα. Τρελή φάση να αναφέρω και τα πανηγύρια με γουρουνοπουλα τα καλοκαίρια (σε ένα μάλιστα εχω δει live Γιώργο Μάγκα με Τζουλη Τζινιερη- να σου φύγει το σαγόνι in every aspect 😄)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εννοείται ψήφισα Πελοπόννησο (και όχι βέβαια μόνο για τις γουρνοπουλες, τα πανηγύρια, και τις παραλίες της Ηλείας, ούτε επειδή είναι από εκεί ο πατήρ). Αντικειμενικά είναι 1-2 κλικ παραπάνω από την Κρήτη στις περισσότερες παραμέτρους
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δυστυχώς έχει αλλοιωθεί τόσο πολύ η Κρήτη που πλέον δεν υπάρχει γυρισμός, από την άλλη η Πελοπόννησος μπορεί να έχει κάποιες άσχημες πόλεις και να είναι αχώνευτοι οι αυτόχθονες, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλη περιφέρεια στη χώρα με τόσα μνημεία ιστορία και φύση.
Πολυ σωστα .
Και ας με λες και αχωνευτη !
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτός ο ναός (του Απόλλωνα) που κινείται διοικητικά ανάλογα με τις προεκλογικές υποσχέσεις συγκεκριμένου κόμματος νομίζω ότι τώρα περνά την μεσσηνιακή του περίοδο
Ηταν Αρκαδία και επι Σαμαρά περασε στη Μεσσηνια.
Στις επομενες εκλογες βλέπουμε !
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και παραλιαρες με μερικά από τα συγκλονιστικοτερα ηλιοβασιλέματα στην Ελλάδα που θα ζήλευε και η Καλιφόρνια! Στον Καϊάφα έχω δει τον πιο μεγαλειώδη ήλιο να χάνεται στη θάλασσα. Έχει ομορφιές η Ηλεία, αν και θα συμφωνήσω ότι πολλά της μέρη και άνθρωποι μου βγάζουν τρελόcult! Ο πατέρας μου είναι Ηλειος και τον θυμάμαι πάντα να λέει "καταγομαι από τα Άγια Χώματα της Ελλάδας" χαμογελώντας με νόημα. Τρελή φάση να αναφέρω και τα πανηγύρια με γουρουνοπουλα τα καλοκαίρια (σε ένα μάλιστα εχω δει live Γιώργο Μάγκα με Τζουλη Τζινιερη- να σου φύγει το σαγόνι in every aspect 😄)
Ο Καϊαφας είναι τρομερός και όλες οι δυτικές ακτές της Ελλάδας προσφέρουν μεγαλειώδη ηλιοβασιλέματα, no doubt about that.

Ενδεικτικά, παραλίες δυτικών ακτών Κρήτης, την μέρα και το ηλιοβασίλεμα (Κεδρόδασος-Μπάλος δεν είναι δικές μου οι φωτό).

Ελαφονήσι:
DJI_0094.jpg


IMG_1807.jpg



Κεδρόδασος:
IMG_1806.jpg


IMG_1800.jpg


Μπάλος:
IMG_1802.jpg

IMG_1804.jpg


Φαλάσαρνα:

IMG_1808.jpg


IMG_5056.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.577
Τι σόι τιτανομαχία είναι αυτή? ο ένας πολιτισμός είναι προελληνικός επηρεασμένος από τον αιγυπτιακό και ο άλλος αποτελεί τον θεμέλιο λίθο του ελληνικού αφηγήματος
Μικρος ονειρευόμουν ότι ήμουν ο Γκάλης και κέρδιζα τον Τζόρνταν. Ε, τέτοια τιτανομαχία είναι.
Ούτε καν με τη Ρόδο δε συγκρίνεται ιστορικά η Κρήτη, πολύ πιο πλούσια σε πόλεις, ιστορία και μνημεία η Ροδος. Μετά τους Μινωιτες είναι ιστορικά ανύπαρκτη και χρησίμευσε αποκλειστικά ως ναυτική βάση και καταφύγιο πειρατών. Ήρθαν οι Ενετοί και έχτισαν ότι έχτισαν, ήρθαν οι νεοελληνες (δε το περιορίζω στη Κρήτη αυτό) και έφτιαξαν το μοντέρνο Ηράκλειο, μακράν τη χειρότερη πόλη της Ελλάδας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και ας με λες και αχωνευτη !
Στερεοτυπική αντιμετώπιση όλων για τους Πελοποννήσιους κυρίως για πολιτικούς λόγους!
Νομίζω μερικά από τα πιο αγαπημένα μέλη εδώ μέσα είναι από εκεί, δεν θα ξεχάσω κάποτε που κάναμε μία συγκέντρωση στην Κοζάνη κάποιοι ταξίδεψαν εκατοντάδες χιλιόμετρα να να ρθουν και τους νοιώθω αγαπημένους φίλους πλέον!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Στερεοτυπική αντιμετώπιση όλων για τους Πελοποννήσιους κυρίως για πολιτικούς λόγους!
Νομίζω μερικά από τα πιο αγαπημένα μέλη εδώ μέσα είναι από εκεί, δεν θα ξεχάσω κάποτε που κάναμε μία συγκέντρωση στην Κοζάνη κάποιοι ταξίδεψαν εκατοντάδες χιλιόμετρα να να ρθουν και τους νοιώθω αγαπημένους φίλους πλέον!
Δεν το σώζεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.577
Ναι όντως ήταν βλακεία μου
Σωπα μωρέ, λες και δε ξέρουμε ότι οι Πελοποννήσιοι δεν είναι δα και τα καλύτερα παιδιά του κόσμου...
Εξαιρώ την Ηλεία όπου είναι όλοι αγγελούδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom