Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Θα απαντήσω σε παλιότερα μηνύματα γιατί καλό είναι να κερδίζεις τον πόλεμο αλλά δε θα μας πείραζε να κερδίσουμε και όλες τις μάχες.

Απορώ τι ζόρι τραβάνε μερικοί αν οι Έλληνες στην Αγγλία πάνε κάθε εβδομάδα στα μπουζούκια ή αν οι Κρητικοί και οι Κύπριοι κάνουν τα δικά τους γλέντια εφόσον το κάνουν επειδή το θέλουν και όχι υπό κάποια κοινωνική πίεση.
Στο κάτω κάτω οι Κρητικοί ανάμεσα στ' άλλα μπορεί ν' ακούσουν αυτό:
(Το έγραψε επειδή θα πήγαινε δυο μέρες στην Αθήνα για μια εγχείρηση, δεν είναι ότι θα μετανάστευε για πάντα στην Αυστραλία ωστόσο αυτό δε μειώνει την καλλιτεχνική αξία)

Οι Πελοποννήσιοι να βρίσκονται κάθε εβδομάδα ν' ακούσουν τι;
Ξεσηκωτικό; Ναι. Θα το χόρευα; Σίγουρα. Οι Abba έχουν γράψει καλύτερα κομμάτια; Πάλι ναι.

Όσο για τα περί αφομοίωσης, σιγά τα καλά που έχουν να πάρουν οι Κρητικοί από την πανελλήνια ένωση χωριών, την Αθήνα. Εδώ ήρθε ο Γκεραρντάκης από την Ολλανδία και ο Ρος Ντέιλι από τη Νορβηγία και έγιναν Κρητικοί, οι Κρητικοί θα γίνουν Αθηναίοι;

Πάμε και στον Καζαντζάκη. Δεν έχω διαβάσει, δε θα εκφέρω γνώμη. Ωστόσο στην λογοτεχνία η Κρήτη έχει να επιδείξει έναν Ερωτόκριτο.
Ως μπήκεν ο Ρετόκριτος στη φυλακή κι αρχίζει
να τση μιλεί και σπλαχνικά να την αναντρανίζει.
Λέγει τση: "Το με ρώτηξες θα σου το πω και γροίκα
πού το 'βρηκα το χάρισμα στη φυλακή σ’ αφήκα.

Είναι δυο μήνες σήμερο που 'λαχα κάποια δάση,
εις τη μεριά της Έγριπος κι εβγήκαν να με φάσι
άγρια θεριά ν εμάλωσα κι εσκότωσα απ’ εκείνα
κι από τα χέρια μου νεκρά όλα τα πια απομείναν.

Με κίνδυνο εγλύτωσα οσώραν επολέμου
να γλυτωθώ απο λόγου τους δεν το 'λπιζα ποτέ μου
μα εβούθηξε το ριζικό τ’ αστρί με λυπηθήκα
και σκότωσα και ζύγωσα και αλάβωτο μ’ αφήκαν

Δίψα μεγάλη γροίκησα στο πόλεμον εκείνο
γυρεύοντας να βρω δροσιά εσώθε σ’ ένα πρίνο
και παρεμπρός εφάνη μου κουτσουναράκι χτύπα,
σιμώνω βρίσκω το νερό εις του χαρακιού την τρύπα.

Ήπια το κι εδροσίστηκα και πέρασέ μου η δίψα,
μα πούρι κι άλλα βάσανα ετότε δε μου λείψαν.
Έκατσα να ξεκουραστώ σιμά στο κουτσουνάρι
όντε γροικώ αναστεναγμό και μύσματ’ αρρωστάρη.

Και βιαστικά σηκώνομαι, το ζάλο μου σπουδάζει
να δω ποιος είναι που πονεί και βαριαναστενάζει
και μπαίνω μέσα στα δεντρά που 'ταν κοντά εις τη βρύση,
δια να δω και για να βρω το νέο αυτό όπου μύσσει.

Βρίσκω ένα νιον ωραιόπλουμο που 'λαμπε σαν τον ήλιο
κι εκείτουντο ολομάτωτος μπροστά εις ένα σπήλιο.
Σγουρά ξανθά `χε τα μαλλιά και τα σοθέματά του
παρ’ όλο οπού `τα σαν νεκρός, ήδειχνεγιε η μορφιά του.

Και δυο θεριά στο πλάι του ήτανε σκοτωμένα
και το σπαθί και τ’ άρματα όλα ησαν ματωμένα.
Σιμώνω χαιρετώ τονε, λέω του: "Αδέλφι γεια σου.
Ίντα 'χεις κι απονέκρωσες, πούντη λαβωματιά σου;"

Τα μάτια του `χε σφαλιχτά, τότε τ’ αναντρανίζει
κι εθώρειε δίχως να μιλεί και στο λαιμό του αγγίζει.
Με το δακτύλι δυο φορές μου δείχνει να νοήσω
που είχε την λαβωματιά να τον εβοηθήσω
Το στήθος του ξαρμάτωσα και μια πληγή του βρίσκω
δαμάκιν αποκατωθιό από τον ουρανίσκο.

Ολίγο του από βοτσί τον είχε δαγκαμένο
φαίνεται να χε το θεριό δόντι φαρμακεμένο
Και πήρεν του τη δύναμη και την πνοήν του εχάσε
και το φαρμάκι πέρασε και μέσα τον επιάσε.
Κι αγάλι αγάλια 'χάνετο σαν το κερί όντε σβήνει,
έκλαψα κι ελυπήθηκα πολύ την ώρα εκείνη.

Σαν αδελφό μου καρδιακό τον έκλαιγα κι επόνου,
μα πόνοι, δάκρυα, κλάηματα άνθρωπο δε γλιτώνου.
Εψυχομάχε κι έλεγε να στέκω μη μισέψω,
εθάρρειε πως τέτοια πληγή μπορούσα να γιατρέψω.

Δείχνει μου το δαχτύλι ν του που χε το δαχτυλίδι
και γνώρισα σαν χάρισμα σαν φίλος μου το δίνει.
Τότε μια σιγανή φωνή μόνο τ’ αυτιά μου ακούσα
και είπανε τα χείλη του: "Σ' έχασα Αρετούσα".

Ετούτα είπε μοναχά και τέλειωσ’ η ζωή του
και με πρικύ αναστεναγμό εβγήκε η ψυχή του.
Τουτα τα χέρια που θωρείς λάκκο σιμιό του σκάψα
και τούτα τον εσήκωσαν και τουτα τον εθάψαν

Ως τ’ άκουσεν η Αρετή ώρα λιγάκι εστάθη
αμίλητη και ο πόνος της την έκαμε και εχάθη

Ένα κλισέ έπος όπως άλλα ερωτικά έπη της εποχής όμως τι ωραία γλώσσα! Πόσο όμορφα κυλάει! Όχι σαν αυτό το πράγμα το αθηναϊκό που δε λέω καλό είναι για να επικοινωνούμε, μέχρι εκεί.

Τέλος μου έκανε κάποια εντύπωση η αναφορά στους Σλάβους. Με όλη μου τη συμπάθεια σ' αυτούς τους λαούς άφησαν τίποτα αξιοσημείωτο στην Πελοπόννησο που το αγνοώ;
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ηταν Αρκαδία και επι Σαμαρά περασε στη Μεσσηνια.
Στις επομενες εκλογες βλέπουμε !
Στην Ηλεία ήταν και ναι επί Σαμαρά πέρασε στη Μεσσηνία 🤪🤑
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ηταν Αρκαδία και επι Σαμαρά περασε στη Μεσσηνια.
Στις επομενες εκλογες βλέπουμε !
Γίνονται τέτοια πράγματα ; :haha: Αν δεν πείτε κάτι αντίστοιχο για την Κρήτη θα αναγκαστώ να μην ψηφίσω την Πελοπόννησο :cry: (τι φταίει αυτή αλλά τέλος πάντων...αιτία ψάχνω καθώς ακόμη έχω το δίλημμα...)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στην Ηλεία ήταν και ναι επί Σαμαρά πέρασε στη Μεσσηνία 🤪🤑
Και εμένα μου υποσχέθηκαν να μου φέρουν την Καστοριά πιο κοντά που μου βγαίνει η πίστη κάθε μέρα, έχει τον τρόπο του το συγκεκριμένο κόμμα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εντάξει, λοιπον ας αφαιρέσουμε από την ιστορία την Κνωσό που στην ακμή της πριν από 3600 χρόνια ήταν η μοναδική στην Ευρώπη με: 100 χιλ. πληθυσμό, πολυόροφα κτήρια, αποχέτευση, τοιχογραφίες απαράμιλλης αισθητικής, συλλαβική γραφή, οργανωμένο στόλο, σύνθετα έθιμα και μουσική κτλ.. Να αφαιρέσουμε και μερικούς βασικούς ήρωες από την Ιλιάδα (Ιδομενέας) και μερικούς μύθους (Δαίδαλος), μερικές αποικίες στην Ν. Ιταλία, τον αρχαιότερο γνωστό νομοθετικό κώδικα στην Ευρώπη (τον Δωρικό Κώδικα της Γόρτυνας), τις γεωργικές καινοτομίες (πχ. ζαχαροκάλαμο) που έφερε η αραβοκρατία στον Χάνδακα (που οι ανταγωνιστές Βυζαντινοί ονομάσαν πειρατές), τον Ελ Γκρέκο, το Αναγεννησιακό Κρητικό θέατρο και ρομάτζο του Κορνάρου και την κρητική διάλεκτο που έγιναν μέρος της σύγχρονης Ελλάδας, τον Βενιζέλο, την ηρωική μάχη της Κρήτης με την καθοριστική σημασία για την έκβαση του παγκόσμιου πολέμου, τον Χατζιδάκι, τον Ξυλούρη, τον Ross Daly, την πρωτοποριακή έρευνα που γίνεται στις σχολές της Κρήτης σήμερα σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας κ.α.

Μια πολύ ωραία ψηφιακή ανακατασκευή της Κνωσού:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εντάξει, λοιπον ας αφαιρέσουμε από την ιστορία την Κνωσό που στην ακμή της πριν από 3600 χρόνια ήταν η μοναδική στην Ευρώπη με: 100 χιλ. πληθυσμό, πολυόροφα κτήρια, αποχέτευση, τοιχογραφίες απαράμιλλης αισθητικής, συλλαβική γραφή, οργανωμένο στόλο, σύνθετα έθιμα και μουσική κτλ.. Να αφαιρέσουμε και μερικούς βασικούς ήρωες από την Ιλιάδα (Ιδομενέας) και μερικούς μύθους (Δαίδαλος), μερικές αποικίες στην Ν. Ιταλία, τον αρχαιότερο γνωστό νομοθετικό κώδικα στην Ευρώπη (τον Δωρικό Κώδικα της Γόρτυνας), τις γεωργικές καινοτομίες (πχ. ζαχαροκάλαμο) που έφερε η αραβοκρατία στον Χάνδακα (που οι ανταγωνιστές Βυζαντινοί ονομάσαν πειρατές), τον Ελ Γκρέκο, το Αναγεννησιακό Κρητικό θέατρο και ρομάτζο του Κορνάρου και την κρητική διάλεκτο που έγιναν μέρος της σύγχρονης Ελλάδας, τον Βενιζέλο, την ηρωική μάχη της Κρήτης με την καθοριστική σημασία για την έκβαση του παγκόσμιου πολέμου, τον Χατζιδάκι, τον Ξυλούρη, τον Ross Daly, την πρωτοποριακή έρευνα που γίνεται στις σχολές της Κρήτης σήμερα σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας κ.α.

Μια πολύ ωραία ψηφιακή ανακατασκευή της Κνωσού:
Οπωσδήποτε θα αφαιρέσουμε τον Αθηναίο Δαίδαλο που οδηγήθηκε με την βία στην Κνωσσό για να εφαρμόσει την επιστημονική ευφυΐα του στην Κρήτη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εντάξει, λοιπον ας αφαιρέσουμε από την ιστορία την Κνωσό που στην ακμή της πριν από 3600 χρόνια ήταν η μοναδική στην Ευρώπη με: 100 χιλ. πληθυσμό, πολυόροφα κτήρια, αποχέτευση, τοιχογραφίες απαράμιλλης αισθητικής, συλλαβική γραφή, οργανωμένο στόλο, σύνθετα έθιμα και μουσική κτλ.. Να αφαιρέσουμε και μερικούς βασικούς ήρωες από την Ιλιάδα (Ιδομενέας) και μερικούς μύθους (Δαίδαλος), μερικές αποικίες στην Ν. Ιταλία, τον αρχαιότερο γνωστό νομοθετικό κώδικα στην Ευρώπη (τον Δωρικό Κώδικα της Γόρτυνας), τις γεωργικές καινοτομίες (πχ. ζαχαροκάλαμο) που έφερε η αραβοκρατία στον Χάνδακα (που οι ανταγωνιστές Βυζαντινοί ονομάσαν πειρατές), τον Ελ Γκρέκο, το Αναγεννησιακό Κρητικό θέατρο και ρομάτζο του Κορνάρου και την κρητική διάλεκτο που έγιναν μέρος της σύγχρονης Ελλάδας, τον Βενιζέλο, την ηρωική μάχη της Κρήτης με την καθοριστική σημασία για την έκβαση του παγκόσμιου πολέμου, τον Χατζιδάκι, τον Ξυλούρη, τον Ross Daly, την πρωτοποριακή έρευνα που γίνεται στις σχολές της Κρήτης σήμερα σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας κ.α.

Μια πολύ ωραία ψηφιακή ανακατασκευή της Κνωσού:
Τρέχουνε τώρα οι αρχαιολόγοι της Κρήτης να συμμαζέψουν τα αυθαίρετα γύρω από τα Μινωικά ανάκτορα, που τουλάχιστον στην Κνωσό δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουν, για να μπούνε στην Ουνέσκο. Στο μεταξύ το πρώτο από το 1986 στον κατάλογο μάντεψε από που είναι, όπως και συνολικά τα 5 από τα 16 της χώρας.
Ναός Επικούριου Απόλλωνα - Βικιπαίδεια
Επίδαυρος - Βικιπαίδεια
Ολυμπία - Βικιπαίδεια
Μυστράς - Βικιπαίδεια
Μυκήνες - Βικιπαίδεια
Τίρυνθα - Βικιπαίδεια
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είναι όμως θετικό αυτό για την Κρήτη; Στο αντίστοιχο war έχασε το Τουρκμενιστάν από την Βόρεια Κορέα.
Travelwar: Η σύγκρουση των ηγετών: Κορέα versus Τουρκμενιστάν!
Εντάξει, τι συγκρίνεις τώρα. Βόρεια Κορέα με Ηλεία;;;; Εκεί ο ανταγωνισμός των Ηγετών ήταν τρομακτικός, εδώ θα μας φάει η Μανωλάδα;; :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Φέραν οι Άραβες το ζαχαροκάλαμο στη Κρήτη και άλλαξε ο ρους της παγκόσμιας ιστορίας. Το εμπεδώσαμε κι αυτό όπως και το ότι χάρη στη Κρήτη έγινε η κατάκτηση του Περου.
Τουλάχιστον έπεσε πολύ ψάξιμο στο γκουγκλ μπας και βρεθεί κάτι. Αλλά άνθρακες ο...θησαυρός.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είπε ζαχαροκάλαμο ο @GTS και θυμήθηκα ότι εδώ στην Κρήτη τρώμε μπανάνες λέμεεε. Όχι αυτές που έρχονται πράσινες από το Εκουαδόρ, κανονικές, ξέρετε όσοι έχετε ταξιδέψει Κ. Αμερική. ;)
Μη μου πείτε ότι έχει και μπανάνες η Ηλεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom