Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Θα πρωτοτυπήσω λέγοντας ότι είναι πολύ δύσκολη η απόφαση :) Οι "αντίπαλοι" σχεδόν ισοδύναμοι σε πολλά(φύση,αρχαία,παραλίες,πόλεις,χωριά κτλ).Κάπου προηγείται ο ένας κάπου ο άλλος.Η Κρήτη πλεονεκτεί σε φαγητό και μουσική.Αν βάλουμε όμως την ευκολία πρόσβασης για Πελοπόννησο τότε μπερδευόμαστε..Θα αποφασίσω μελλοντικά....
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Κεφάλαιο άνθρωποι: προσωπικά δεν έχω κακή εμπειρία από Πελοποννήσιο ή μπορεί να έχω και να μη θυμάμαι ή να μην ήξερα ότι ήταν Πελοποννήσιος όμως καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα.
Οι Κρητικοί είναι τόσο φιλόξενοι που στις μαντινάδες τους εύχονται σεισμούς για να ενωθεί η Κύπρος με την Κρήτη ή η Νάξος με την Κρήτη. Επίσης έχουν να πουν μια καλή κουβέντα για τους Μακεδόνες.
Να είναι τυχαίο που κανείς δε θέλει να γίνει ένας σεισμός που θα ενώσει την Πελοπόννησο με την Κρήτη; Παρά το γεγονός ότι πολλοί Κρητικοί παλιότερα μεταναστεύσανε στη νότια κυρίως Πελοπόννησο; Υπάρχουν αρκετά κοινά ανάμεσα στα δύο μέρη και στην κουζίνα, όπως για παράδειγμα τα ξεροτήγανα και οι δίπλες που στην ουσία είναι το ίδιο γλυκό.
Και για να καταλήξω εκεί που ήθελα από την αρχή, ρε Πελοποννήσιοι είναι που είναι απλό το γλυκό βαριόσασταν να το κάνετε λίγο ευπαρουσιάστο; Το σερβίρετε σα να λέτε πάρε, μια ζύμη με λίγο μέλι και καρύδια, αυτά είχαμε αν σας αρέσει όταν οι Κρητικοί το προσφέρουν σαν τριαντάφυλλο.
1-0 η Κρήτη σ' αυτό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.514
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Και για να καταλήξω εκεί που ήθελα από την αρχή, ρε Πελοποννήσιοι είναι που είναι απλό το γλυκό βαριόσασταν να το κάνετε λίγο ευπαρουσιάστο; Το σερβίρετε σα να λέτε πάρε, μια ζύμη με λίγο μέλι και καρύδια, αυτά είχαμε αν σας αρέσει όταν οι Κρητικοί το προσφέρουν σαν τριαντάφυλλο.

Ναι αλλά έχουν σαμουσάδες που και ευπαρουσίαστο είναι και μπελαλίδικο. Κατά την γνώμη μου καλύτερο απ'το μπακλαβά. Για να μην πω για τα αμυγδαλωτά της Μονεμβάσιας.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.231
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καταρχάς να πω και εγώ ότι όντως η Πελοπόννησος έχει το πλεονέκτημα να είναι περίπου 3 φορές η Κρήτη.

Επειδή την Πελοπόννησο την έχω δει σε πολύ περισσότερο βάθος, τα παρακάτω θα δικαιολογούν από την μερία της τους λόγους που την επίλεξα και θα χαρώ πολύ να μου πει κάποιος μέρη που παράλειψα από την Κρήτη σε αντίστοιχες κατηγορίες.

Ιστορικά η Πελλοπόνησος έχει απίστευτη ποικιλία και από αύτα που έχω δει υπερτερεί. Μυκήνες σαν ναυαρχίδα βέβαια αλλά και Τίρυνθα (φανταστική αλλα στην σκία των Μυκηνων), Ολυμπία αλλα και Επίδαυρο και Βάσσες και Μεσσήνη και ακόμα και αρχαία Κόρινθος, Μυστρα και Μονεμβάσια, άπειρα κάστρα (για μένα το πίο όμορφο κάστρο στην Ελλάδα μετά από αύτο της Ρόδου (το κάστρο της Μεθώνης) αλλά και Παλαμίδι και Ακροκόρινθος και και και), και μονές σκαρφαλώμένες στα βράχια (Μονή Προδρόμου, Μεγάλου Σπηλαίου κλπ κλπ).

Και προφανώς υπάρχουν και κρυμμένα διαμαντάκια: το ανάκτορο του Νέστορα με τα καταπληκτικά εκθέματα στο μουσείο (αν και αντικειμενικά το κτήριο του μουσείου και ο τρόπος έκθεσης είναι... καταθλιπτικος) την πυραμίδα(!) στην Αργολίδα ή το μυκηναικό νεκροταφείο στα Αηδόνια που εκτός από την αξία του σαν ιστορικός χώρος έχει και μπόλικη πρόσφατη ίντριγκα με την γνωστή υπόθεση αρχαιοκαπηλείας.
Μίνι παρένθεση σχετικά με αυτό, όταν το επισκέφθηκα ήμουν πολύ τυχερός να πετύχω έναν αρχαιολόγο που με ξενάγησε στον χώρο και μου είπε και δυο πράγματα για την υπόθεση. Από το "tomb hopping" που κάναν οι αρχαιοκάπηλοι σπάζοντας ενδιάμεσους τοίχους μεταξύ ξεχωριστών τάφων μέχρι σε χαράγματα που έχουν κάνει στον μεγαλύτερο γράφοντας "Και στο βάθος το χρυσάφι" και περιστατικό το περασμένο Σεπτέμβριο που οι απίθανοι κάναν νέα απόπειρα, μια μέρα που οι αρχαιολόγοι απουσίαζαν, σε ongoing ανασκαφές!
Εντωμεταξύ έχει και παραμελλημένο ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία με τα αρχαία του σε τραγική κατάσταση. Προφανώς μιλώ για την Σπάρτη, που η ακρόπολη της, η αρχαία Πελλάνα κλπ κλπ είναι ρημαγμένα.

Η Κρήτη είναι και αυτή δυνατή, και αν και είμαι σίγουρος ότι πολλά διαμαντάκια δεν τα έχω δει μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φτάσει στο βάθος της Πελοποννήσου.

Αρχιτεκτονικά αν συζήτουσαμε σε επίπεδο πόλεων για μένα ότι οι ενετικές πόλεις τις Κρήτης κερδίζουν ανέτα το Ναύπλιο, αλλά αν προσθέσουμε σε αυτό την Μεσσηνιακή και την Λακωνική Μάνη τα αρκαδικά χωριά (Δημητσάνα, Στεμνίτσα, Καρύταινα κλπ) και την Μονεμβάσια νομίζω ότι πάλι η πλάστιγγα γέρνει για Πελλοπονησο.

Παραλίες ναι και μένα η ψήφος μου πάει στην Κρήτη παρότι και η Πελοππόνησος έχει πολλές και για όλα τα γούστα θεωρώ την Κρήτη ανώτερη. Και ναι δεν βάζω μέσα Μπάλο και ελαφονήσι θα αδικούνταν πολύ και δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να τα βάλω natural wonders ίσως? Ε δεν μπορώ να τα συγκρίνω με κάτι στην Πελοπονησσό (έχει το πολυλίμνιο που είναι επίσης σχετικά ιδιαίτερο αλλά δεν υπάρχει σύγκριση.

Φαράγκια παρότι ή Κρήτη είναι δίασημη για αυτά αν και εγώ δεν έχω περπατήσει σε κανένα (ντροπή μου), δεν είναι τόσο μονόπλευρο όσο φαίνεται. Ο Βουραικός, το φαράγκι του Λουσίου με τις εντυπωσιακές Μονές και το Φαράγγι του Βυρού είναι πανέμορφα και υπάρχουν και άλλα (των Μυλών πχ).

Σε άλλα φυσικά ορεινά τοπία έχουν και οι 2, σπήλαια επίσης, κοιλάδες κλπ κλπ. Δρυοδάση, έλατα καστανίες από την μία φοινικοδάση και κέδρους από την άλλη.

Η ποικιλία για μένα είναι υπέρ της Πελοποννήσου, η Κρήτη προφανώς και έχει αρκετα μεγάλη αλλα νομίζω ότι έχει καθολικά πιο απότομες εναλλαγές και αυτό την μεγαλοποιεί λιγάκι.

Φαγητό και εγώ τις θεωρώ ισοδύναμες.

Να αναφέρουμε επίσης μια ακόμα ιδιαιτερότητα της Πελοποννήσου με την Τσακώνικη γλώσσα!

Πολύ δυνατή μάχη αλλά για μένα το αποτέλεσμα γράφει Πελοπόννησος.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Και μονο ο ΥΠΕΡΚΑΛΤ νομος Ηλειας, αυτο το μοναδικο φαινομενο παρακμης που μεσα απο αυτην εξυψωνεται σε υψη που κανεις αλλος νομος της χωρας δεν διεκδικει την ατακα "ε, Ηλεια, το περιμεναμε" ειναι λογος ανωτεροτητας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο στοιχημα πάντως παίζει 2,75 ο άσσος και 1,37 το διπλό..
Με 50-50 το διαγωνισμό αυτή τη στιγμή, θα απέφευγα να ποντάρω σε φαβορί.

Και μονο ο ΥΠΕΡΚΑΛΤ νομος Ηλειας, αυτο το μοναδικο φαινομενο παρακμης που μεσα απο αυτην εξυψωνεται σε υψη που κανεις αλλος νομος της χωρας δεν διεκδικει την ατακα "ε, Ηλεια, το περιμεναμε" ειναι λογος ανωτεροτητας.
Συμφωνώ και προσυπογράφω με τα δύο χέρια (ρε τι ευκαιρία έχασα τότε), μιλάμε για τεράστιο φαινόμενο που χρήζει κοινωνιολογικής ανάλυσης.
Αν αύριο άκουγα για παράδειγμα ότι ο νομός Ηλείας έγινε ανεξάρτητο κράτος, δε θα μου έκανε τη παραμικρή εντύπωση... :haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν οι ξένοι συγγραφείς και ζωγράφοι του παρελθόντος έχουν εξυμνήσει την ειδυλλιακή Πελοποννησιακή γη, η ψήφος αντικειμενικά δίνεται εκεί. Et in Arcadia ego.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Θα υπερθεματισω κι εγώ στα ανωτέρω γραφόμενα για την πυραμίδα στο Ελληνικό Αργολίδος,που είναι αρχαιότερη των πυραμίδων στην Αίγυπτο καθώς και το Άργος που είναι η αρχαιότερη συνεχώς κατοικούμενη πόλη της Ευρώπης.
Υ.Γ. όντας Πελλοπονησιος έχουμε δίπλα μας,άντε και παραδίπλα μας τόσο δυνατά μέρη;Που είτε δεν τα ξέρω η τα γνωρίζω αλλά παραβλέπω;
Η ψήφος μου πάντως στην Κρήτη δεν αλλαζει
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom