Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κοίτα τώρα....δεν σε πάμε στα ΚΑΠΗ .....Ούτε και στο παιδίατρο.....
Αφαιρείται ο πόντουλας με συνοπτικάς διαδικασίας, η γραμματέας εκκαθαρίζεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ως "σώγαμπρος" στην Κρήτη τα τελευταία 15 χρόνια , να ζητήσω κατανόηση από τους φίλους της Πελοποννήσου για την ψήφο μου. Να τονίσω,για το αρχείο, ότι σε όλη τη διαδικασία της ψηφοφορίας δεν υπέστην καμιά μορφή πίεσης υπό την απειλή όπλου και ότι η απόφαση μου στηρίζεται ξεκάθαρα στη μέθοδο βαθμολόγησης του Yorgos, η οποία θεωρώ πρέπει να καθιερωθεί ως πατέντα με συνοπτικές διαδικασίες.
Ευχαριστώ για το γκομπλιμάν, αν και νομίζω ο καθένας μπορεί να τροποποιήσει τις κατηγορίες ανάλογα με τα γούστα του, κατά καιρούς έχω δει κατηγορίες όπως καθαριότητα, προσβασιμότητα, ελκυστικότητα αντίθετου φύλου κλπ.

Ξέχασα να βαθμολογήσω την κατηγορία κόστος, όπου θα έδινα προβάδισμα στην Πελοπόννησο για 1-2 πόντους. Σε περίπτωση ισοβαθμίας πάντως, τη νίκη θα την έδινα στην Κρήτη γιατί εκεί πέρασα καλύτερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αρχαιολογία: Πάρα πολλά πράγματα και στις δύο περιοχές, έως ατέλειωτα, από διαφορετικές περιόδους και πολιτισμούς και συχνά σε εξαιρετική κατάσταση, πολλά από αυτά και άγνωστα (πχ εγώ τουλάχιστον στην Κρήτη δε γνώριζα τα ρωμαϊκά σε Γόρτυνα ή Άπτερα που με άφησαν άφωνο). Πολύ υψηλός βαθμός και στις 2, ένα προβάδισμα το δίνω στην Πελοπόννησο διότι Μυκήνες, Επίδαυρος και Βάσσες είναι πάνω από Κνωσσό, Φαιστό και τους περίπου 20 αρχαιολογικούς χώρους που επισκέφθηκα πέρυσι στην Κρήτη, ενώ και στα βυζαντινά έχει σαφές προβάδισμα, αλλά η Κρήτη έχει ενετικά κλπ. 10 η Πελοπόννησος, 9 η Κρήτη.
Απο περιεργεια: ξεχασες η δεν εχεις παει στο βαρυ πυροβολικο? Ολυμπια,Τιρυνθα, Μονεμβασια, Κορινθος, Βασσες, Μυστρας κλπ. Ψηφιζουμε μονο εκει που εχουμε παει? Θυμιζω τα μνημεια ουνεσκο της χωρας ειναι 18. Πελοποννησος:5, Κρητη 0.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Απο περιεργεια: ξεχασες η δεν εχεις παει στο βαρυ πυροβολικο? Ολυμπια,Τιρυνθα, Μονεμβασια, Κορινθος, Βασσες, Μυστρας κλπ. Ψηφιζουμε μονο εκει που εχουμε παει? Θυμιζω τα μνημεια ουνεσκο της χωρας ειναι 18. Πελοποννησος:5, Κρητη 0.
Έτσι ακριβώς! Δεν συγκρίνεται σε αρχαιολογικούς χώρους. Να προσθέσω μόνο και την αρχαία Μεσσήνη που είναι ένας αρκετά παραγνωρισμένος χώρος ιδιαίτερης ομορφιάς.

Σε βουνά μεγάλος ο ανταγωνισμός
Στα βουνά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση. Ταΰγετος με τα εντυπωσιακά έγχρωμα πετρώματα, Πάρνωνας με την εκπληκτική φύση και την χαμηλότερη φωτορύπανση στην Ελλάδα (εκεί συγκεντρώνονται τακτικά οι ερασιτέχνες αστρονόμοι), Μαίναλο, Ερύμανθος και άλλα πολλά μικρότερα αλλά εξίσου όμορφα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στα βουνά νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση. Ταΰγετος με τα εντυπωσιακά έγχρωμα πετρώματα, Πάρνωνας με την εκπληκτική φύση και την χαμηλότερη φωτορύπανση στην Ελλάδα (εκεί συγκεντρώνονται τακτικά οι ερασιτέχνες αστρονόμοι), Μαίναλο, Ερύμανθος και άλλα πολλά μικρότερα αλλά εξίσου όμορφα.
Και το σημαντικότερο: καταπράσινα, με κάθε είδους βλάστηση!!! Στην Κρήτη πραγματικά ένιωθα ότι μου έλειπε η αίσθηση του δασωμένου βουνού (πλην κάποιων μεμονωμένων σημείων). Γυμνά, τραχιά, και απόκοσμα (για τα γούστα μου) τα περισσότερα, παρ'όλο το σε κάποιες περιπτώσεις εντυπωσιακό ανάγλυφο και τα φαράγγια. Υπερβολική αγριάδα, που μάλλον έχει επηρεάσει και την ψυχοσύνθεση των κατοίκων τους
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αλλά η Κρήτη έχει ενετικά κλπ. 10 η Πελοπόννησος, 9 η Κρήτη.
Και η Πελοπόννησος έχει ενετικά....Το 10 στη Πελοπόννησο το καταλαβαίνω σε αρχαιολογία, αλλά το 9 (ένα μόνο πόντο κάτω απο τη Πελοπόννησο) σε αρχαιολογία για τη Κρήτη δεν το περίμενα!....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πάρνωνας με την εκπληκτική φύση και την χαμηλότερη φωτορύπανση στην Ελλάδα (εκεί συγκεντρώνονται τακτικά οι ερασιτέχνες αστρονόμοι)

Ο Πάρνωνας έχει και τρομερά χωριά μέσα στο πράσινο (όπως και ο Ζάρακας πιο νότια).

Πολύδροσο ή Τζίτζινα:

1620388428687.png
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Φαντάζομαι ότι εδώ Πελοποννήσιοι και Κρητικοί δεν ψηφίζουμε αλλά περιμένουμε από τους άλλους λαούς να μας κρίνουν. Μα μπας και κάνω λάθος....?
Αν εννοείς και όσοι έχουν καταγωγή από αυτά τα μέρη, αποκλείεται να μην έχουν ψηφίσει αρκετοί.
Στην Αττική μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει καταγωγή από Πελοπόννησο ή Κρήτη, για να μην πω συχνά το ίδιο άτομο έχει καταγωγή και από τα 2 μέρη.

Οπότε δύσκολο να μην ψηφίσουν όλοι αυτοί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom