Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη

• Total voters
    128

Lacedaemonian

Member
😁 Τα ξέχασα τα Ζωνιανά :p. Να τον αφήσει και να πάρει ένα τίμιο παλικάρι θα σκεφτόμουν 😉.

Η προηγούμενη δημοσίευσή μου είχε έναν χιουμοριστικό τόνο που μάλλον παραήταν διακριτικός. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο κραυγαλέα, Κρητικιά και διακριτική δεν πάει.
Τώρα πώς και γιατί βγήκε αυτή η φήμη για την Ηλεία δεν ξέρω. Όλα αυτά έχουν μείνει περισσότερο σαν ανέκδοτο αλλά έναν συνειρμό τον κάνεις 🤭.
Το καταλαβα οτι ηταν χιουμοριστικο.Αλλοιμονο!
Η φημη για τους Πυργιωτες η τους Καλαματιανους η τους κατοικους των Ζωνιανων για διαφορα "περιεργα χορτα" μαλλον βγηκε επειδη-δυστυχως- απλα ...αληθευει :haha:

Και για να ερθουν πιο κοντα Πελοποννησος κ Κρητη ενα βιντεο απ την κορυφη του Ταυγετου με τα περηφανα βουνα της Λεβεντογεννας στο βαθος.Επισης σε καποιο σημειο(3΄50) φαινεται κ το φαινομενο της Πυραμιδας.

Attachments

ludovica

Member
Εσύ το κατάλαβες, μάλλον όχι όλοι όμως... Πολύ όμορφη η Πελοπόννησος. Έχω πάει και Βυτίνα και Σπήλαιο του Διρού... Πριν πολλά χρόνια όμως. Αν όμως λέμε καλά ο ένας για τον άλλον τι σόι war θα κάνουμε; Σαν το τέλος της ταινίας η Νεράιδα και το παλικάρι; "Παρακαλώ περάστε συμπέθερε-όχι παρακαλώ πρώτοι εσείς";

Viaggi

Member
Μην αρχίζουμε τις φιλοφρονήσεις τώρα. Είπαμε ωραία η Κρήτη αλλά σαν την Πελοπόννησο δεν είναι. Άσε που αν φας στακοβούτηρο από τη Κρήτη ακούς τις αρτηρίες σου μία μία να φράζουν. Ενώ το σιγκλινο... νέκταρ!

Επόμενο Ταξίδι
...........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
η νήσος των Πελασγών βεβαίως βεβαίως.

alma

Member
Αν όμως λέμε καλά ο ένας για τον άλλον τι σόι war θα κάνουμε; Σαν το τέλος της ταινίας η Νεράιδα και το παλικάρι; "Παρακαλώ περάστε συμπέθερε-όχι παρακαλώ πρώτοι εσείς";
Πολιτισμένα πράγματα. :innocent:

Πάντως εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρουν και με κεντρίζουν να κάνω τις δικές μου συγκρίσεις επιχειρήματα ανθρώπων που αναφέρουν τα πλεονεκτήματα της τοπικής κουζίνας, την ομορφιά των κάστρων, των φαραγγιών, τα πεζοπορικά μονοπάτια, τις παραλίες κλπ. της μίας ή της άλλης, παρά φράσεις του τύπου "Πατος οι παραλίες, χάλια το φαγητό, αδιάφορα τα τοπία της Κρήτης/ της Πελοποννήσου".

Αφού αν έχεις πάει και στα 2, ξέρεις πως είναι τοπ και δύσκολο να διαλέξεις. Αν μου πει κάποιος πως είναι χάλια η Πελοπόννησος ή η Κρήτη, θα γελάω.

Lacedaemonian

Member
Ε, της Καλαμάτας με διαφορά!
Ταυγετος γαρ! Με απειρα αρωματικα κ "αρωματικα" φυτα...:)
Το ξερεις οτι εχουμε μεχρι κ κροκο εδω;
Καλα για λαδι δεν το συζητω ...Θα ηταν,φανταζομαι, θεμα για WAR απο μονο του οχι μονο με την Κρητη αλλα κ για ...εμφυλιο μεταξυ Λακωνιας κ Μεσσηνιας !!!

Viaggi

Member
Το ξερεις οτι εχουμε μεχρι κ κροκο εδω;
Νομίζω είναι άγριος κρόκος που τον συναντάς μόνο στη Μάνη και στη χερσόνησο του Μαλέα. Κάποιοι λένε πως είναι ομορφότερος από τον διάσημο κρόκο Κοζάνης.
Καλα για λαδι δεν το συζητω ...Θα ηταν,φανταζομαι, θεμα για WAR απο μονο του οχι μονο με την Κρητη αλλα κ για ...εμφυλιο μεταξυ Λακωνιας κ Μεσσηνιας !!!
Νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο λάδι Λακωνίας - Μεσσηνίας με τη Κρήτη να ακολουθεί. Για την ιστορία πάντως λακωνικό λάδι έχει αναδειχθεί κορυφαίο στο κόσμο, πρώτη φορά ελληνικό λάδι κερδίζει τέτοια διάκριση.
Ταυγετος γαρ! Με απειρα αρωματικα κ "αρωματικα" φυτα...
Αν πιάσουν φωτιά τίποτα χαράδρες του Ταϋγέτου, θα χαζογελάνε όλοι οι κάτοικοι Λακωνίας και Μεσσηνίας! ;)

Lacedaemonian

Member
Νομίζω είναι άγριος κρόκος που τον συναντάς μόνο στη Μάνη και στη χερσόνησο του Μαλέα. Κάποιοι λένε πως είναι ομορφότερος από τον διάσημο κρόκο Κοζάνης.

Νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο λάδι Λακωνίας - Μεσσηνίας με τη Κρήτη να ακολουθεί. Για την ιστορία πάντως λακωνικό λάδι έχει αναδειχθεί κορυφαίο στο κόσμο, πρώτη φορά ελληνικό λάδι κερδίζει τέτοια διάκριση.

Αν πιάσουν φωτιά τίποτα χαράδρες του Ταϋγέτου, θα χαζογελάνε όλοι οι κάτοικοι Λακωνίας και Μεσσηνίας! ;)
Ο Ταυγετος ειναι το πιο σημαντικο βουνο της Ελλαδας οσο αφορα την χλωριδα(κ το πιο ομορφο φυσικα;)).
Ολη η περιοχη απο Μαυροβουνι μεχρι Κοτρωνα ξερω οτι ειναι γεματη με αγριο κροκο.Στο χωριαφι μου γινεται χαμος.Προφανως κ σε αλλες περιοχες του Ταυγετου/Μανης αλλα κ προς τον Καβομαλια....
Το λαδι της Λακωνιας ειναι οντως το ανωτερο.Το αποδεικνυουν κ οι τιμες αφου ειναι διαχρονικα το ακριβοτερο κ αυτο που ψαχνουν περισσοτερο οι Ιταλοι-Ισπανοι εμποροι για να βελτιωσουν τα δικα τους.Ειδικα η ποικιλια Αθηνολια της Λακωνιας θεωρειται οτι βγαζει το καλυτερο λαδι του κοσμου.Ο δε Γιωργος Σακελλαρτοπουλος εχει κυριολεκτικα σαρωσει τα παγκοσμια μεταλλια με πανω απο 100 αν δεν κανω λαθος.....
Μην μου μιλας για τις φωτιες γιατι φετος στο τσακ τα γλυτωσαμε τα σπιτια στο χωριο στη Μανη ενω τα κτηματα καηκαν ολα 😭

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.297
Μέλη
37.009
Νεότερο μέλος
katbou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom