Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Παιδιά δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς αλλά ενα μεγάλο ατού στην Κρήτη είναι η Κρητική λύρα και γενικά η παραδοσιακή τους μουσική καθως και οι κρητικοί χοροί που ετσι και βρεθείς σε γάμο η πανηγύρι σε παρασύρουν ακόμα και αν είσαι τελείως "άμπαλος"...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Παιδιά δεν ξέρω αν το ανέφερε κανείς αλλά ενα μεγάλο ατού στην Κρήτη είναι η Κρητική λύρα και γενικά η παραδοσιακή τους μουσική καθως και οι κρητικοί χοροί που ετσι και βρεθείς σε γάμο η πανηγύρι σε παρασύρουν ακόμα και αν είσαι τελείως "άμπαλος"...
Είναι από τα ελάχιστα που δεν μου αρέσουν εδώ στην Κρήτη, να πω την αλήθεια μου. Από τότε που πρωτοήρθα, το 2004, η κρητική μουσική μου κόλλησε στραβά, πλην λίγων τραγουδιών.
Στην Κεφαλλονιά ας πούμε γούσταρα τρέλα τα πανηγύρια και τους χορούς τους.
Εννοείται φυσικά ότι στο war ψήφισα Κρήτη, αυτά που σου προσφέρει το μέρος ΜΕΤΑ τα πρώτα 5 χρονια που τη ζεις και νομίζεις ότι την είδες, είναι απίθανα.
Τι Μονή Κουδουμά και Μονή Καψά, τι Ε4 στα Λευκά Όρη, τι παραλιάρες που πας με βαρκούλα ή κάνοντας canyoning , τι φαράγγια με 42 καταρράκτες (αυτό που βγάζει στην παραλία Δώματα).
Αρκάδι, Σπήλι, Αρχάνες, Οροπέδιο Λασιθίου, Σπήλαιο Δια, μινωικά σε Κνωσσό, Φαιστό, Ζάκρο με φαράγγι.
Γαύδος, Γραμβούσα, Χρυσή, Κουφονήσι (με αρχαίο θέατρο παρακαλώ, και παραλίες που ντρέπεσαι να πατήσεις, για μένα ανώτερο από Μπάλο και Χρυσή).
25 Δεκεμβρίου έκανα μπάνιο στο Ηράκλειο και δύο μέρες μετά ήμουν σε χιόνια 2 μέτρα στον Ομαλό.
Τι λείπει;
Μια γέφυρα ως την Πελοπόννησο, για να μη λέτε εσείς οι Αθηναίοι ότι είναι μακριά... 😂

Κουιζάκι: Πόσα δασάκια με φοίνικες έχει η Κρήτη;;;
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Λείπει ο φοίνικας στην παραλία του Αγίου Νικήτα.
Κάποια από αυτά ομολογώ ότι δεν τα ήξερα, άλλα δεν τα θεωρώ δασακια, όπως το είχα στο νου τουλάχιστον.
Άρα, ακόμα μια ψήφος στην Κρήτη. 😎
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δυστυχώς έχει αλλοιωθεί τόσο πολύ η Κρήτη που πλέον δεν υπάρχει γυρισμός, από την άλλη η Πελοπόννησος μπορεί να έχει κάποιες άσχημες πόλεις και να είναι αχώνευτοι οι αυτόχθονες, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλη περιφέρεια στη χώρα με τόσα μνημεία ιστορία και φύση.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τα χιλιόμετρα πάντως που είχα κάνει φεύγοντας από την Αρχαία Ολυμπία, μέχρι έξω από την Πάτρα ήταν τα μοναδικά στη ζωή μου που δεν ήθελα να σταματήσω ούτε για κατούρημα.
Ήμασταν 4 στο αυτοκίνητο, σκεφτήκαμε να πάρουμε καφέ, αλλά κάτι μας έσπρωχνε να συνεχίσουμε να οδηγούμε, δεν έχω νιώσει ξανά το ίδιο κάπου.
Κατά τα λοιπά, ειδικά η Λακωνία και η Μεσσηνία είναι φοβερά μέρη, ω ναι.
Όπως και τα ορεινά της Αρκαδίας, και τα ανατολικά παράλια της Πελοποννήσου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Τα χιλιόμετρα πάντως που είχα κάνει φεύγοντας από την Αρχαία Ολυμπία, μέχρι έξω από την Πάτρα ήταν τα μοναδικά στη ζωή μου που δεν ήθελα να σταματήσω ούτε για κατούρημα.
Ήμασταν 4 στο αυτοκίνητο, σκεφτήκαμε να πάρουμε καφέ, αλλά κάτι μας έσπρωχνε να συνεχίσουμε να οδηγούμε, δεν έχω νιώσει ξανά το ίδιο κάπου.
Ακριβως το ιδιο, και ελεγα για πολυ καιρο "τι προβατιλα ηταν αυτη που ειδανε τα ματια μου" μονο που η ζωη ειναι μεγαλη bitch και λιγο καιρο μετα βρεθηκα σ αυτα ακριβως τα μερη εργαζομενη.
Θα μπορουσα να γραψω ταξιδιωτικη ιστορια για τον νομο σαν του @interted για τη Σκωτια αλλα δεν εχω ουτε μια φωτογραφια. Δεν απορω γιατι. Ξαναπηγα με μεγαλη χαρα μερικες φορες στον νομο της καρδιας μας εκτοτε. Ειναι σαν ναρκωτικο (pun intented)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και από όσο πρόσεξα στα προηγούμενα μηνύματα δεν αναφέρθηκε καν η Μεσσήνη
και η μοναδική ξένη παραγωγή αξιώσεων στη χώρα μας την τελευταία 20τία, για τους σινεφίλ και ταξίδια αυτό
(αν και δεν είδαμε ακόμη το trip to greece λόγω κόβιντ)
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ακριβως το ιδιο, και ελεγα για πολυ καιρο "τι προβατιλα ηταν αυτη που ειδανε τα ματια μου" μονο που η ζωη ειναι μεγαλη bitch και λιγο καιρο μετα βρεθηκα σ αυτα ακριβως τα μερη εργαζομενη.
Θα μπορουσα να γραψω ταξιδιωτικη ιστορια για τον νομο σαν του @interted για τη Σκωτια αλλα δεν εχω ουτε μια φωτογραφια. Δεν απορω γιατι. Ξαναπηγα με μεγαλη χαρα μερικες φορες στον νομο της καρδιας μας εκτοτε. Ειναι σαν ναρκωτικο (pun intented)
Έτσι ακριβώς είναι. Αμαρτία που έχω καιρό να παω (pun intended too). Η Πάτρα και τα πέριξ είναι state of mind.:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom