Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ντερμπάρα με ανατροπές... μπράβο μ' αρέσει και να μην ξεφεύγει κανεις.. ισοπαλία θα πάει στο τελος..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει πιστοποιημένο μονοπάτι 75χλμ; Ακούω!
Στην Κρήτη πάνε άνθρωποι από όλο τον κόσμο για να περπατήσουν τα 320χλμ του Ευρωπαϊκού Μονοπατιού Ε4 ή έστω κάποιο κομμάτι του. Έχει ό,τι θες, από φαράγγια, δάση από κέδρους μέχρι φοινικόδεντρα, παραλίες, χιόνια, καραφλά βουνά, πεδιάδες, αρχαιολογικά μνημεία, χωριά, σπήλαια, ανεβοκατεβαίνεις υψόμετρα με τρομερή κλίση, πανοραμικές θέες, υψίπεδα, καταφύγια, μοναστήρια, κάστρα, μόνο το αλπικό κομμάτι του είναι 92 χλμ, φτάνεις στα 2.500 μέτρα σχεδόν, είναι πιο μεγάλο από το κομμάτι του Ε4 της Πελοποννήσου (παρότι η Πελοπόννησος είναι σχεδόν τριπλάσια της Κρήτης) . Όταν τα κάνω και τα δύο (δύσκολο το βλέπω, η λίστα είναι μεγάλη εκτός Ελλάδας) θα σου κάνω σύγκριση, αλλά χλωμό το βλέπω να είναι λιγότερο συναρπαστικό από της Πελοποννήσου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έχει η Κρήτη 320χλμ μονοπάτι ονόματι Ε4;
Κάτι δε μας λες καλά ή κάτι δε γνωρίζω. Ας δούμε το επίσημο σάιτ του όπως έβαλα εγώ για το Menalon trail, το οποίο είναι πιστοποιημένο και με τη βούλα μονοπάτι 75χλμ αποκλειστικά στην Αρκαδία και όχι βέβαια τμήμα κάποιου άλλου ευρύτερου δικτύου μονοπατιών. Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Και για να εξηγούμαι, δε θεωρώ ότι η Κρήτη δεν έχει ωραία μέρη για περπάτημα, θα ήμουν παράλογος να έλεγα κάτι τέτοιο, φυσικά και έχει. Έχει όμως τέτοιας έκτασης μονοπάτι, οργανωμένο, σηματοδοτημένο, πιστοποιημένο, που να διασχίζει φαράγγια με ποτάμι (έχει η Κρήτη), μεσαιωνικά μοναστήρια (έχει η Κρήτη), βουνά (έχει η Κρήτη), φοβερά χωριά (έχει η Κρητχαχαχαχα) και τρομερά δάση από έλατα (και πάλι γελάμε); Εγώ αυτό μόνο σύγκρινα και η σύγκριση είναι ευθεία και μάλλον συντριπτική.
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Κανένας δε θέλει ανεξαρτησία ούτε αυτοί που το λένε. Δεν τρέχαμε στη Μακεδονία, ούτε ζητούσαμε την ένωση γι αυτό. Κάποιες φορές οι Κρητικοί εκδηλώνουν υπερβολικά την περηφάνια τους επειδή χαίρονται απου ναι Κρητικοί κι όπου σταθούν το λένε. Προφανώς αυτοί έχουν τους λόγους τους.
 
Last edited:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Έχει η Κρήτη 320χλμ μονοπάτι ονόματι Ε4;
Κάτι δε μας λες καλά ή κάτι δε γνωρίζω. Ας δούμε το επίσημο σάιτ του όπως έβαλα εγώ για το Menalon trail, το οποίο είναι πιστοποιημένο και με τη βούλα μονοπάτι 75χλμ αποκλειστικά στην Αρκαδία και όχι βέβαια τμήμα κάποιου άλλου ευρύτερου δικτύου μονοπατιών. Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Και για να εξηγούμαι, δε θεωρώ ότι η Κρήτη δεν έχει ωραία μέρη για περπάτημα, θα ήμουν παράλογος να έλεγα κάτι τέτοιο, φυσικά και έχει. Έχει όμως τέτοιας έκτασης μονοπάτι, οργανωμένο, σηματοδοτημένο, πιστοποιημένο, που να διασχίζει φαράγγια με ποτάμι (έχει η Κρήτη), μεσαιωνικά μοναστήρια (έχει η Κρήτη), βουνά (έχει η Κρήτη), φοβερά χωριά (έχει η Κρητχαχαχαχα) και τρομερά δάση από έλατα (και πάλι γελάμε); Εγώ αυτό μόνο σύγκρινα και η σύγκριση είναι ευθεία και μάλλον συντριπτική.
Ώρα σου είναι να μας πεις ότι δεν έχουμε και μονοπάτι Ε4... Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις κολλάει αυτό που είχε πει κάποτε ένας Κρητικός. Να πηγαίνεις εκεί που σε αγαπάνε. Όχι εκεί που αγαπάς. Εκεί που αγαπάς, μην πολυπάς. Και αν πολυπάς, μην πολυκάτσεις. Και αν πολυκάτσεις, μην πολυμιλήσεις.Και αν πολυμιλήσεις, κατεχε ιντα λες...
Ωστόσο, κάπου εδώ έχει ειπωθεί ξανά ότι δεν έχουμε Έλατα η τέλος πάντων ωραίες διαδρομές με Έλατα. Μια φωτό από τον Φεβρουάριο νομίζω στα 800 μετρα
IMG_20210120_110016.jpg
Στα 400 μέτρα χιόνι... και σε είκοσι λεπτά παμε παραλιιιιααααα
IMG_20210217_114903.jpg
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Οτι τον θερισαν τα κουνουπια σου ειπε ο ανθρωπος, οχι οτι κοιμηθηκε με την Μπελουτσι! :p
Είπε απρογραμμάτιστα, ταράτσα και γαλακτομπούρεκο και σκιρτησε η καρδιά μου!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει η Κρήτη 320χλμ μονοπάτι ονόματι Ε4;
Όλη η Ευρώπη έχει, το διάσημο Ε4, το ξέρουν και οι πέτρες, και το μονοπάτι του Μαίναλου στο καλύτερο κομμάτι του παρακλάδι του Ε4 είναι. Ε το κρητικό κομμάτι του Ε4 είναι μεγαλύτερο από το πελοποννησιακό, 320χλμ αντί για 301, με περισσότερες αντιθέσεις (ό,τι θες από άπειρα φαράγγια και διαδρομές για ποδήλατα μέχρι τις Πάχνες στα 2450 και απότομες κλίσεις που καταλήγουν σε άγριες παραλίες, πολύ διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας) και περισσότερο ιστορικό ενδιαφέρον και άπειρα παρακλάδια (συνολικά ξεπερνάει τα 500χλμ), όρεξη να έχεις. Το αλπικό του κομμάτι που παίζει να είναι και πιο ενδιαφέρον από το παραλιακό, κάνει την Αρκαδία να ντρέπεται.

Alpine Travel - E4 European Long Distance Path - Crete - Active Holidays in Crete, Greece, Abroad - Trekking, Family Holidays, Day Trips, Sea Kayak
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καμιά φωτό να δούμε παίζει; Από τα χωριά και τα δάση δηλ του μονοπατιού, γιατί αν βάλω απο Μαίναλο η Κρήτη θα αυτοκαταστραφεί σε 5,4,3...:)

ΥΓ Κάτσε μη ποστάρω του χρόνου φωτό από μονοπάτια της Κρήτης και να λέω ουάου
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ας βάλω εγώ από εκεί που θα περπατάω (καλώς εχόντων) σε δυο βδομάδες, στα Κολοκοτρωνέικα. Ντρέπεται το Μαίναλο πράγματι τα φαλακρά βουνά και τις άνυδρες κορφές...
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Δεν ειναι μπρε ολη η κρητη φαλακρες κορφες. Το δυνατο της σημειο ναι ειναι η αγριαδα και οχι τα ελατα, αμα εχει και 5 ελατα δε λεει κατι.. Αλλα σε οποιον δεν αρεσει εχει και αλλες επιλογες

5a04601952d2f.jpg
the-rouvas-forest.jpg
5a046015d5ed3.jpg


Ρούβας και οχι Ρουβάς 😋
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δεν ειναι μπρε ολη η κρητη φαλακρες κορφες. Το δυνατο της σημειο ναι ειναι η αγριαδα και οχι τα ελατα, αμα εχει και 5 ελατα δε κεει κατι.. Αλλα δε οποιον δεν αρεσει εχει και αλλες επιλογες
Ρούβας και οχι Ρουβάς 😋
Όλες αυτές οι ωραίες φωτό είναι από φαράγγια να υποθέσω; Θα ήμουν ιερόσυλος να πω ότι δεν έχει καταπληκτικά φαράγγια η Κρήτη, πάει αυτό. Πάμε στα βουνά τώρα: σύμφωνοι, η ομορφιά ειναι η αγριάδα, αλλά πόση αγριάδα πια; Ποικιλία και συνδυασμούς αγριάδας με έλατα, πλατάνια, βελανιδιές κτλ κτλ που έχει η πελοπόννησος έχει ή είναι μια επαναλαμβανόμενη μονοδιάστατη αγριάδα;
"Άμα έχει και πέντε έλατα δε λέει κάτι", σόρρυ αλλά ξανακοίτα τις φωτό που πόσταρα πιο πάνω κι άμα δε λένε κάτι "πέντε έλατα", πάσο. Το ωραίο είναι να υπάρχει ποικιλία σε αυτή τη ζωή....:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom