Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
50-50 στις 100 πρώτες ψήφους με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Νομίζω είναι το πιο αμφίρροπο war όλων των εποχωνε.
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Καλησπέρα στην παρέα!

Νέοπας!:haha: Και επιλέγοντας να μην ψηφίσω ως τέτοιος, αλλά και ως Πελοποννήσιος. Την Κρήτη την έχω στην καρδιά μου βέβαια...

Αλλά να προσθέσω στη ζυγαριά από την πλευρά της Πελοποννήσου κάποια λιγότερο προβεβλημένα ίσως σημεία της Αρκαδίας και του -λιγότερο προβεβλημένου σε σχέση με το Μαίναλο- Πάρνωνα:

Το μικρό και όχι τόσο γνωστό, αλλά υπερ-σύγχρονο τεχνολογικά και βραβευμένο (πανευρωπαϊκά) Αρχαιολογικό Μουσείο Αλέας Τεγέας:
tegeamuseum.gr


Το φαράγγι της Λεπίδας:


Την τεχνητή λίμνη Τάκα:




Τον μικρό αλλά πολύ γραφικό Πλάτανο Αρκαδίας με τα άφθονα τρεχούμενα νερά του που διατρέχουν τα σοκάκια του χωριού. Λέγεται ότι οι κάτοικοι του είναι Αιγινήτες και πράγματι ο οικισμός μοιάζει νησιώτικος:



Την Καστάνιτσα:



Τον λίμνη του Μουστού, υδροβιότοπο προστατευόμενο από το Natura 2000:
640px-ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΑ_ΜΟΥΣΤΟΥ_2.jpg


Δεν ξεχνάμε μετά το καλοκαιρινό μας μπάνιο να περάσουμε από τις παγωμένες πηγές φρέσκου νερού που αναβλύζουν στην άκρη του και έρχονται από το οροπέδιο της Μαντίνειας:


Το κάστρο του Παράλιου Άστρους:


640px-Κάστρο_Παράλιου_Άστρους_(2).jpg


astros67.jpg


Η... άλλη Μονή Τιμίου Προδρόμου της Αρκαδίας στο Καστρί:






moni_prodromou_kastri (35).jpg


Και λίγο από... βουκολικά τοπία του Πάρνωνα:

Οροπέδιο προφήτη Ηλία στα σύνορα Αρκαδίας-Λακωνίας:
640px-Οροπέδιο_Πάρνωνα.jpg


Και για τέλος το πιο... καλά θαμμένο (στην κυριολεξία):
Η Έπαυλη του Ηρώδη του Αττικού. Πιθανώς το σημαντικότερο μνημείο των ρωμαϊκών αυτοκρατορικών χρόνων στον ελληνικό χώρο, με τα απίστευτα ψηφιδωτά του. Τα οποία αποκαλύφθηκαν γύρω στα δεκαετία του '80, αλλά μετά η ανασκαφή έπεσε σε τέτοια ανυποληψία από την έλλειψη πόρων που... αναγκάστηκαν να τα ξαναθάψουν για να τα προστατέψουν από τις καιρικές συνθήκες! Και ακόμα περιμένουν την ανάδειξή τους. Πρόσφατα επισκέφτηκε το μέρος και η ΠτΔ όταν ήταν για τον εορτασμό της Β' Εθνοσυνέλευσης του Άστρους. Ένα δείγμα από το τι ΔΕΝ μπορεί να δει κανείς πια :confused::







Εδώ βλέπετε πως έχει επιχωματωθεί πάλι η ανασκαφή:
Έπαυλη Ηρώδη του Αττικού43_2.jpg
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα στην παρέα!

Νέοπας!:haha: Και επιλέγοντας να μην ψηφίσω ως τέτοιος, αλλά και ως Πελοποννήσιος. Την Κρήτη την έχω στην καρδιά μου βέβαια...

Αλλά να προσθέσω στη ζυγαριά από την πλευρά της Πελοποννήσου κάποια λιγότερο προβεβλημένα ίσως σημεία της Αρκαδίας και του -λιγότερο προβεβλημένου σε σχέση με το Μαίναλο- Πάρνωνα:

Το μικρό και όχι τόσο γνωστό, αλλά σύγχρονο και βραβευμένο (πανευρωπαϊκά) Αρχαιολογικό Μουσείο Αλέας Τεγέας:
Home


Το φαράγγι της Λεπίδας:


Την τεχνητή λίμνη Τάκα:




Τον γραφικό Πλάτανο Αρκαδίας με τα άφθονα τρεχούμενα νερά του:



Την Καστάνιτσα:



Τον υδροβιότοπο του Μουστού:
View attachment 351682


Το κάστρο του Παράλιου Άστρους:


View attachment 351684

View attachment 351685

Η... άλλη Μονή Τιμίου Προδρόμου της Αρκαδίας στο Καστρί:




Και λίγο από... βουκολικά τοπία του Πάρνωνα:


View attachment 351683

Και για τέλος το πιο... καλά θαμμένο (στην κυριολεξία):
Η Έπαυλη του Ηρώδη του Αττικού. Πιθανώς το σημαντικότερο μνημείο των ρωμαϊκών αυτοκρατορικών χρόνων στον ελληνικό χώρο, με τα απίστευτα ψηφιδωτά του. Τα οποία αποκαλύφθηκαν γύρω στα δεκαετία του '80, αλλά μετά η ανασκαφή έπεσε σε τέτοια ανυποληψία από την έλλειψη πόρων που... αναγκάστηκαν να τα ξαναθάψουν για να τα προστατέψουν από τις καιρικές συνθήκες! Και ακόμα περιμένουν την ανάδειξή τους. Πρόσφατα επισκέφτηκε το μέρος και η ΠτΔ όταν ήταν για τον εορτασμό της Β' Εθνοσυνέλευσης του Άστρους. Ένα δείγμα από το τι ΔΕΝ μπορεί να δει κανείς πια :confused::

View attachment 351681





Μετά απο αυτά που έβαλες μπορείς να ψηφίσεις ελεύθερα,δεν υπάρχει κανένα ηθικό δίλημμα :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα στην παρέα!

Νέοπας!:haha: Και επιλέγοντας να μην ψηφίσω ως τέτοιος, αλλά και ως Πελοποννήσιος. Την Κρήτη την έχω στην καρδιά μου βέβαια...

Αλλά να προσθέσω στη ζυγαριά από την πλευρά της Πελοποννήσου κάποια λιγότερο προβεβλημένα ίσως σημεία της Αρκαδίας και του -λιγότερο προβεβλημένου σε σχέση με το Μαίναλο- Πάρνωνα:

Το μικρό και όχι τόσο γνωστό, αλλά σύγχρονο και βραβευμένο (πανευρωπαϊκά) Αρχαιολογικό Μουσείο Αλέας Τεγέας:
Home


Το φαράγγι της Λεπίδας:


Την τεχνητή λίμνη Τάκα:




Τον γραφικό Πλάτανο Αρκαδίας με τα άφθονα τρεχούμενα νερά του:



Την Καστάνιτσα:



Τον υδροβιότοπο του Μουστού:
View attachment 351682


Το κάστρο του Παράλιου Άστρους:


View attachment 351684

View attachment 351685

Η... άλλη Μονή Τιμίου Προδρόμου της Αρκαδίας στο Καστρί:




Και λίγο από... βουκολικά τοπία του Πάρνωνα:


View attachment 351683

Και για τέλος το πιο... καλά θαμμένο (στην κυριολεξία):
Η Έπαυλη του Ηρώδη του Αττικού. Πιθανώς το σημαντικότερο μνημείο των ρωμαϊκών αυτοκρατορικών χρόνων στον ελληνικό χώρο, με τα απίστευτα ψηφιδωτά του. Τα οποία αποκαλύφθηκαν γύρω στα δεκαετία του '80, αλλά μετά η ανασκαφή έπεσε σε τέτοια ανυποληψία από την έλλειψη πόρων που... αναγκάστηκαν να τα ξαναθάψουν για να τα προστατέψουν από τις καιρικές συνθήκες! Και ακόμα περιμένουν την ανάδειξή τους. Πρόσφατα επισκέφτηκε το μέρος και η ΠτΔ όταν ήταν για τον εορτασμό της Β' Εθνοσυνέλευσης του Άστρους. Ένα δείγμα από το τι ΔΕΝ μπορεί να δει κανείς πια :confused::

View attachment 351681





Καλώς ήρθες, πολλα υποσχόμενο πρωτο ποστ. Απιστευτα πραγματα με την έπαυλη αν ισχυουν...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μπράβο @Κύνουρος ...μπήκες με γκολ απο τα αποδυτηρια στην πρώτη εμφάνιση..

Άντε σύντεκνοι ρίξτε φωτό γιατί οι δικές μου είναι της προηγούμενης χιλιετίας και δεν έχω ορεξη να σκανάρω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom