Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Για εμένα μοναδικό μειονεκτήματα της Λεβεντογέννας σε αντίθεση με την Πελοπόννησο αποτελεί η πρόσβαση της. Όπως και να έχει είναι δύσκολο πράγμα να ζεις σε νησί και η μετακίνηση σου εκτός του νησιού να εξαρτάται από τα καράβια και τα αεροπλάνα.
Και το ερώτημα 2. Ήταν Πελοπόννησος Vs Κρήτη ως προορισμοί για μόνιμη διαμονή
Απάντησες μόνη σου, αφού θεωρείς ότι είναι πρόβλημα η πρόσβαση καλύτερα για μόνιμη διαμονή είναι η Πελοπόννησος. Διαφωνώ πάντως για το ότι έχει πρόβλημα πρόσβασης η Κρήτη
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για την ίδια Κρήτη μιλάμε έτσι; Με τα αεροδρόμια, τα λιμάνια και τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία της και όλες τις υποδομές που καλώς τα έχει εννοείται! Πια πρόσβαση ακριβώς είναι δύσκολη;......Τι να πούνε τα νησιά που όντως έχουν τέτοια προβλήματα!!!

Και σαν τη Χαλκιδική δεν έχει αλλά έχει τελικά....
Ναι για την ίδια μιλάμε... Απλά ζώντας τα τελευταία 10 χρόνια σε ένα εξίσου μεγάλο νησί, ξέρω τι σημαίνει η μετακίνηση σου εκτός του νησιού να εξαρτάται από άλλους. Όσο για τα μικρά νησιά, έχω πλήρη εικόνα μιας και έχω συγγενείς από πλευράς του συζύγου στην Ψέριμο. Για εμένα είναι ήρωες!!

Απάντησες μόνη σου, αφού θεωρείς ότι είναι πρόβλημα η πρόσβαση καλύτερα για μόνιμη διαμονή είναι η Πελοπόννησος. Διαφωνώ πάντως για το ότι έχει πρόβλημα πρόσβασης η Κρήτη
Ναι αλλά πανεπιστήμια;!
Ωστόσο ψήφισα ήδη... Και το ντέρμπι από ότι είδα είναι όντως σκληρό!!!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ωστόσο ψήφισα ήδη
Μπορείς να αλλάξεις τη ψήφο σου και δεσμεύομαι για αυτό να κεράσω μπακλαβά ή γλυκό του κουταλιού στη πλατεία των Λαγκαδίων. Μπορείς επίσης να αλλάξεις τη ψήφο σου γιατί πολλοί Λαγκαδιανοί πετρομάστορες έχουν χτίσει αμέτρητα σπίτια στη Κρήτη. Και μη ξεχνάς ότι κρεμαστό χωριό δεν έχει η λεβεντογέννα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι για την ίδια μιλάμε... Απλά ζώντας τα τελευταία 10 χρόνια σε ένα εξίσου μεγάλο νησί, ξέρω τι σημαίνει η μετακίνηση σου εκτός του νησιού να εξαρτάται από άλλους. Όσο για τα μικρά νησιά, έχω πλήρη εικόνα μιας και έχω συγγενείς από πλευράς του συζύγου στην Ψέριμο. Για εμένα είναι ήρωες!!
Μου θυμίζεις τον πατέρα μου που δεν θέλει να μείνει σε νησί με τίποτα για τον ίδιο λόγο που λές και εσύ, ενώ εκεί που μένει αν πάθει κάτι δεν υπάρχει ούτε ιατρείο και μέχρι να φτάσει στο πιο κοντινό νοσοκομείο, ακόμα και με ίδιο όχημα, μπορεί άνετα να έχει χάσει το στοίχημα με τη ζωή. Κάνεις λάθος αν νομίζεις οτι έχοντας γύρω γύρω στεριά τα έχεις όλα!.....
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μου θυμίζεις τον πατέρα μου που δεν θέλει να μείνει σε νησί με τίποτα για τον ίδιο λόγο που λές και εσύ, ενώ εκεί που μένει αν πάθει κάτι δεν υπάρχει ούτε ιατρείο και μέχρι να φτάσει στο πιο κοντινό νοσοκομείο, ακόμα και με ίδιο όχημα, μπορεί άνετα να έχει χάσει το στοίχημα με τη ζωή. Κάνεις λάθος αν νομίζεις οτι έχοντας γύρω γύρω στεριά τα έχεις όλα!.....
Τα ίδια έλεγε κι ο δικός μου... Πέρυσι λοιπόν το καλοκαίρι, αρχές Ιουνίου και πριν ανοίξουν τα αεροδρόμια τον έχασα... Δυστυχώς εκείνη την περίοδο υπήρχε μόνο μια διαθέσιμη πτήση κάθε μέρα.

Τέλος πάντων.... Ο καθένας μας έχει την άποψη του και την οπτική του γωνία για τα πράγματα, ανάλογα με τα δεδομένα του τα βιώματα του και πολλά άλλα...

Ούτε εγώ έχω σκοπό να σε πείσω, ούτε εσύ εμένα... Απόψεις ανταλλάσσουμε, γνώμες λέμε...

Όσο για τον μπακλαβά, 14-16/6 αν όλα πάνε καλά θα είμαι στα Λαγκάδια, θα χαρώ πολύ να τον κεράσω, να πιούμε καφέ και να τα πούμε από κοντά. Όσοι πιστοί προσέλθετε... Κοπιάστε που λένε και στην Κύπρο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έχετε τρελαθεί να ανεβάζετε παραλίες, παραλίες, παραλίες και πάλι παραλίες....έχετε να μας δείξετε κάτι άλλο; :p Με τι ακριβώς να συμβιβαστούμε, με παραλίες; :cool:
Και παραλίες δείξαμε και ηλιοβασιλέματα/ανατολή ηλίου με προσανατολισμό και βουνά και φαράγγια και μοναστήρια και φαγητά και πόλεις και λίμνες και περιπατητικά μονοπάτια και καταρράκτες. 60 σελίδες τόπικ, ζήτημα να έχουν γραφτεί 5 ποστ αποκλειστικά για τις παραλίες της Κρήτης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Και παραλίες δείξαμε και ηλιοβασιλέματα/ανατολή ηλίου με προσανατολισμό και βουνά και φαράγγια και μοναστήρια και φαγητά και πόλεις και λίμνες και περιπατητικά μονοπάτια και καταρράκτες. 60 σελίδες τόπικ, ζήτημα να έχουμε γραφτεί 5 ποστ αποκλειστικά για τις παραλίες της Κρήτης.
Μόνο του Κωνσταντίνου είναι παραπάνω απο πέντε τα πόστ.... Προσπαθώ όμως να τον πειράξω και δεν με αφήνεις :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.011
Για μένα πάντως όλα ευπρόσδεκτα είναι. Και οι φωτογραφίες από παραλίες εννοείται αφού είναι και καλοκαίρι και τις θέλουμε πιο πολύ, αλλά και τα ηλιοβασιλέματα, τα φαράγγια, τα μοναστήρια,οι καταρράκτες, τα γραφικά χωριά, τα κάθε λογής αξιοθέατα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μόνο του Κωνσταντίνου είναι παραπάνω απο πέντε τα πόστ.... Προσπαθώ όμως να τον πειράξω και δεν με αφήνεις :haha:
Αφού ο Πελοποννήσιος ( ; ) πάει να βάλει αυτογκόλ, πρώτα βάζοντας στη σύγκριση "ηλιοβασίλεμα Χανια-Πατρα" και μετά παραλίες Πελοποννήσου, ανώνυμες και καλά.
Βάλε Μυστρά, Μονεμβασιά και κάτι άλλο που ίσως η Πελοπόννησος υπερτερεί, αλλά όχι σύγκριση ομορφιάς Χανια-Πάτρα και παραλιών, βρε αδερφέ. Να, ήρθε πάλι στα ίσα η τρεις φορές μικρότερη Κρήτη.
Για σένα λοιπόν, μόνο για σένα: Κατέβα να πας σε συγκεκριμένα φαράγγι, χειμώνα με χαμηλή νέφωση και νερά. Ίσως σκεφτείς "Κάτι μου φέρνει από Ισλανδία", όσον αφορά το feeling καθαρά. 😎
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Για σένα λοιπόν, μόνο για σένα: Κατέβα να πας σε συγκεκριμένα φαράγγι, χειμώνα με χαμηλή νέφωση και νερά. Ίσως σκεφτείς "Κάτι μου φέρνει από Ισλανδία", όσον αφορά το feeling καθαρά. 😎
Καλώς τον Σαμιωνα της Κρήτης. Αυτό είναι αντίστοιχο του 'Το καλύτερο πιάτο στον κόσμο είναι τα μακαρόνια με τυρί και πιπέρι' 😊
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.011
Έχουμε ισοπαλία . Παρακαλείται αυτός που αλλάζει κάθε εβδομάδα την ψήφο του, σήμερα
είναι Δευτέρα και είναι ημέρα αλλαγής. Μπορεί να αλλάξει. :cool:

Δεν ξέρω ποιός αλλάζει ψήφο, αλλά τόσα μέλη έχει το φόρουμ και έχουν ψηφίσει 106 ως τώρα. Μπορεί απλώς να πειστούν περισσότεροι ψηφοφόροι να συμμετάσχουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom