Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Δεν θέλω να σε πικρανω αλλά υπάρχουν και παγιωμένες αρνητικες απόψεις και για τους Κρήτες.
Δεν θα πρεπε όμως αυτές οι παγιωμένες αρνητικές απόψεις να είναι τόσο γενικευμένες για τους Κρήτες , Πελοπόννησιους κ.ο.κ. αλλά προσωπικές. Το ότι γνώρισες τον Μανούσο, τον Σήφακα και τον Μανόλη από την Κρήτη που δεν σου ταίριαξαν ως άνθρωποι μην παίρνει μπάλα έναν ολόκληρο τοπο. Αυτή είναι η γνώμη μου...
Μπορεί να το λέω κ με παράπονο γιατί θυμάμαι την αντιμετώπιση που είχαμε απο ορισμένους όταν είχαμε πάει Γαλλία και Γερμανία όταν μάθαιναν ότι ειμαστε από Ελλάδα. Ήταν εκείνες τις περιόδους που η Ελλάδα απασχολούσε πολύ την Ευρωπαϊκή Κοινότητα και είχαν δημιουργήσει μια παγιωμένη όπως λες αρνητική άποψη για όλους τους Έλληνες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν θα πρεπε όμως αυτές οι παγιωμένες αρνητικές απόψεις να είναι τόσο γενικευμένες για τους Κρήτες , Πελοπόννησιους κ.ο.κ. αλλά προσωπικές. Το ότι γνώρισες τον Μανούσο, τον Σήφακα και τον Μανόλη από την Κρήτη που δεν σου ταίριαξαν ως άνθρωποι μην παίρνει μπάλα έναν ολόκληρο τοπο. Αυτή είναι η γνώμη μου...
Μπορεί να το λέω κ με παράπονο γιατί θυμάμαι την αντιμετώπιση που είχαμε απο ορισμένους όταν είχαμε πάει Γαλλία και Γερμανία όταν μάθαιναν ότι ειμαστε από Ελλάδα. Ήταν εκείνες τις περιόδους που η Ελλάδα απασχολούσε πολύ την Ευρωπαϊκή Κοινότητα και είχαν δημιουργήσει μια παγιωμένη όπως λες αρνητική άποψη για όλους τους Έλληνες.
Μην λέμε τα αυτονόητα.
Απάντησα σε συγκεκριμένο μήνυμα.
 
  • Like
Reactions: GTS

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Κάπως δεν συνάδουν τα αυτονόητα που λέω με τις παραπάνω απαντήσεις η μάλλον κάτι κατανόησα λάθος εγώ. Ωστόσο, η απάντηση δεν ήταν μόνο στον δικό σου σχολιασμό άσχετα που έγινε κάτω από δικό σου μήνυμα. :oops:
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Σας έχει τύχει να μπείτε σε καμπίνα πλοίου και ο συνταξιδιώτης να σας φωνάζει "Δεν πιστεύω να είσαι απ' τον Πύργο;". Σε εμένα όχι, αλλά σε κάποιον που ξέρω ναι.
Φυσικά και κάποιοι σκέφτονται άσχημα για τους Κρητικούς. Όπως και για τους Κερκυραίους, για τους Κύπριους κ.λπ. Παγιωμένη αρνητική φήμη μόνο σε παράλληλο σύμπαν.
Και δε με νοιάζει κιόλας, τι σκέφτεται ο καθένας. Δε θα ψήφιζα καν Κρήτη, αλλά είδα κάποιες άδικες απαντήσεις που με έσπρωξαν να ψηφίσω.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Στο στρατό πάντως η άποψη για τους Κρητικούς δεν ήταν ποτέ ανάλογη της φήμης τους. Αν και Πελοποννήσιος πάντως η θετική μου άποψη πηγαίνει στους κατοίκους της βορείου Ελλάδος...
 
Last edited:

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
Ludovica, θα παιξω κ εγω "πειρατικα" (σ αυτο το θεμα η Μανη εχει τα πρωτεια:xalara:).

Αν η φιλη σου σου ελεγε οτι ο δικος της ειναι πχ απ τα Ζωνιανα τι ακριβως θα σκεφτοσουν;;;;o_O



Για σενα λοιπον ενα "πειρατοχωρι" για να μας δεις πιο ομορφα :);):);)


 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Νεο μελος εγω,Λακων οπως καταλαβατε οποτε θα βαλω μερικα video/photos απ την περιοχη μου για να σας πεισω να ψηφισετε Πελοποννησο

Καλώς ήρθες! :)

Τα βίντεο πολύ όμορφα, ομολογώ.
Απλά, προσωπική άποψη αυτό, δεν λαμβάνω υπόψη λήψεις από drone, γιατίδεν είναι αυτό που βλέπει στα αλήθεια το άνθρωπο μάτι, ο επισκέπτης, ο κάτοικος.
Κι επειδή ακριβώς δεν είναι η συνηθισμένη οπτική, φαίνεται πάντα ενδιαφέρουσα.
Σκέψου και το χωριό μου στη Λάρισα, ωραίο είναι το άτιμο με drone 😁

(Εννοείται ότι ειδικά για θάλασσα, χρώμα νερών κτλ, οι λήψεις από ψηλά με έχουν κάψει πολλές φορές, χαχα)

Υ.Γ.: Λέω να πάρω ένα drone, τώρα που το σκέφτομαι 😎
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.758
Αν η φιλη σου σου ελεγε οτι ο δικος της ειναι πχ απ τα Ζωνιανα τι ακριβως θα σκεφτοσουν
Εγώ θα αναρωτιομουν ποιο είναι καλύτερο,το Ζωνιανών η το Καλαματιανό;
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Ludovica, θα παιξω κ εγω "πειρατικα" (σ αυτο το θεμα η Μανη εχει τα πρωτεια:xalara:).

Αν η φιλη σου σου ελεγε οτι ο δικος της ειναι πχ απ τα Ζωνιανα τι ακριβως θα σκεφτοσουν;;;;o_O
😁 Τα ξέχασα τα Ζωνιανά :p. Να τον αφήσει και να πάρει ένα τίμιο παλικάρι θα σκεφτόμουν 😉.

Η προηγούμενη δημοσίευσή μου είχε έναν χιουμοριστικό τόνο που μάλλον παραήταν διακριτικός. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο κραυγαλέα, Κρητικιά και διακριτική δεν πάει.
Τώρα πώς και γιατί βγήκε αυτή η φήμη για την Ηλεία δεν ξέρω. Όλα αυτά έχουν μείνει περισσότερο σαν ανέκδοτο αλλά έναν συνειρμό τον κάνεις 🤭.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom