Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, αναθεωρούμε.
1. Pyongyang.
2. Ashgabat.
3. Doha.
4. Naypyidaw (χωρίς να έχω πάει).
5. Η τυχαία κινέζικη πόλη των 5 εκατομμυρίων κατοίκων. Βάλτε όποια θέλετε.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
θες η 1 ετους σχεδον Καραντινα θες λιγο.... η ζεστη Αναθεωρω και λεω....

Βαζω ολες τις πολεις αρχιζόμενες απο (Β)...... αγαπημενες και στις Τόπ οχι απαραιτητα με την σειρα που τις παραθετω

1....Βαρκελωνη(για την θαλάσσα της και την προσβαση σε αυτην)......2 Βελιγραδι(για την εγγυτητα των κατοικων της και την οικειοτητα).........3........Βερολινο (για την ιστορια της).........4.Βίεννη (για την καθαριοτητα και πολιτισμο της)..........5 Βουδαπεστη (για την παραδοση της) ......

και απο εκει και περα....
6.Εδιμβουργο (για την Γοτθικοτητα και ποιοτητα -επιπεδο της)
7. Κων/πολη ( για την παραδοση της γευσεις και αρωμα της)
8. Ρωμη ( για την Υπαιθρια ομορφια και φινετσα της)
9. Δρεσθη ( για την ομορφια της)
.....και μια ακομη απο γραμμα (Β)
10.....Βολος (για τα τσιπουραδικα της)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ένα top-5 πόλεων με κριτήριο μόνο τη διασκέδαση, απο βραδινή κυρίως έως και 24ωρη
1. Ρέικιαβικ
2. Εδιμβούργο
3. Βουδαπέστη
4. Κολωνία
5. Οδησσός
Όντως? Έχουν πιο πολλη διασκέδαση αυτές οι πόλεις από Λονδίνο, Άμστερνταμ, Αθήνα, Βερολίνο, Θεσσαλονίκη, Πράγα κ.τ.λ. ; Δεν τις έχω επισκεφτεί εκτός από Βουδαπέστη μικρός με τους γονείς μου οπότε δεν έχω άποψη ούτε για αυτής την διασκέδαση.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν, η προσωπική μου και άρα εντελώς υποκειμενική γνώμη:
1. Βιέννη
2. Λονδίνο
3. Βερολίνο
σημ.: στις δύο πρώτες έχω μείνει, στην τρίτη έχω πάει πολλές φορές, και στις τρεις ζούσα άνετα. από εκεί και πέρα:
4. Κοπεγχάγη
5. Παρίσι
6. Νέα Υόρκη
7. Λισσαβώνα
8. Αμβούργο
9. Κωνσταντινούπολη
10. Μαρακές
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.025
Όντως? Έχουν πιο πολύ διασκέδαση αυτές οι πόλεις από Λονδίνο, Άμστερνταμ, Αθήνα, Βερολίνο, Θεσσαλονίκη, Πράγα κ.τ.λ. ; Δεν τις έχω επισκεφτεί εκτός από Βουδαπέστη μικρός με τους γονείς μου οπότε δεν έχω άποψη ούτε για αυτήν για την διασκέδαση της.
Η Κολωνια μπροστά στο Βερολίνο είναι χωριό, άντε κωμοπολη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.372
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όντως :) Φαντάζομαι όμως ότι λαμβάνεις υπ όψιν σου ότι το θέμα διασκέδαση είναι υποκειμενικό.... Εγώ θεωρώ διασκέδαση το αυθόρμητο αλισβερίσι με τους γύρω μου, την ευθυμία και τα vibs που εκπέμπει γενικώς μία πόλη και ύστερα την ποιοτική κατανάλωση αλκοόλ, φαγητό κτλ

Έχουν πιο πολύ διασκέδαση αυτές οι πόλεις από Λονδίνο, Άμστερνταμ, Αθήνα, Βερολίνο, Θεσσαλονίκη, Πράγα κ.τ.λ. ;
Με εξαίρεση την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη στις υπόλοιπες δεν έχω πάει ακόμα. Δεν ξέρω αν η κατάταξη μου θα αλλάξει όταν πάω αλλά αφού δεν έχω πάει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτές και να τις εντάξω στη λίστα μου... Επίσης στη λίστα δεν έχω βάλει ελληνικές πόλεις, μόνο εξωτερικό. Αν βάλω, η Αθήνα είναι σίγουρα στη πρώτη 5αδα.... Για μένα η Αθήνα τα σπάει από διασκέδαση και γενικότερα vibs!!! Η Θεσσαλονίκη όχι τόσο. Είναι αρκετά συντηρητική πόλη στη διασκέδαση.

Δεν τις έχω επισκεφτεί εκτός από Βουδαπέστη μικρός με τους γονείς μου οπότε δεν έχω άποψη ούτε για αυτήν για την διασκέδαση της.
Η Βουδαπέστη είναι ζωντανή 24 ώρες το 24ωρο! Μαζί με Ρέικιαβικ και Εδιμβούργο ήταν οι καλύτερες για μένα!!! Άνετα ξανά πάω μόνο για διασκέδαση...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Όντως? Έχουν πιο πολύ διασκέδαση αυτές οι πόλεις από Λονδίνο, Άμστερνταμ, Αθήνα, Βερολίνο, Θεσσαλονίκη, Πράγα κ.τ.λ. ; Δεν τις έχω επισκεφτεί εκτός από Βουδαπέστη μικρός με τους γονείς μου οπότε δεν έχω άποψη ούτε για αυτής την διασκέδαση.
Που να δεις Κωνσταντινουπολη τι γινεται. Τη συγκρινω με το Βελιγραδι που καιγεται το πελεκουδι επισης.
Οπου διασκεδαση =χορος, γιατι events και ποτα εχει παντου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Όντως :) Φαντάζομαι όμως ότι λαμβάνεις υπ όψιν σου ότι το θέμα διασκέδαση είναι υποκειμενικό.... Εγώ θεωρώ διασκέδαση το αυθόρμητο αλισβερίσι με τους γύρω μου, την ευθυμία και τα vibs που εκπέμπει γενικώς μία πόλη και ύστερα την ποιοτική κατανάλωση αλκοόλ, φαγητό κτλ
Ναι καλε και γω με βαση αυτα τα κριτηρια σου λεω. Το ποιοτικο αλκοολ ειναι για τα πρωτα 3-4 βαρια 5 ποτα μετα, μετα που αναβει το κεφι και δεν σε νοιαζει τι πινεις ξεκινα η πραγματικη διασκεδαση. Αλλιως θα σου ελεγα για Παρισι, Ρωμη να πηγαινεις σε wine bars ή για απεριτιφ και τετοια.

Με εξαίρεση την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη στις υπόλοιπες δεν έχω πάει ακόμα. Δεν ξέρω αν η κατάταξη μου θα αλλάξει όταν πάω αλλά αφού δεν έχω πάει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτές και να τις εντάξω στη λίστα μου... Επίσης στη λίστα δεν έχω βάλει ελληνικές πόλεις, μόνο εξωτερικό. Αν βάλω, η Αθήνα είναι σίγουρα στη πρώτη 5αδα.... Για μένα η Αθήνα τα σπάει από διασκέδαση και γενικότερα vibs!!! Η Θεσσαλονίκη όχι τόσο. Είναι αρκετά συντηρητική πόλη στη διασκέδαση.
Και γω την Αθηνα την εχω πολυ ψηλα, την Θεσσαλονικη την ειπα για να σε καλοπιασω :p επειδη εισαι βορεια νομιζω. Οχι περα απο την πλακα δεν την ξερω την νυχτερινη διασκεδαση της Θεσσαλονικης αλλα απο ενα τριημερο που ειχα περασει μου φανηκε ο κοσμος να διασκεδαζει περισσοτερο απο την Αθηνα. Φυσικα οι επιλογες ειναι λιγοτερες. Η διασκεδαση της Αθηνας εχει απ' ολα και ειναι πραγματικα απο τις πιο δυνατες στην Ευρωπη (αν οχι η πιο δυνατη) απ' οσες εχω επισκεπτει.

Η Βουδαπέστη είναι ζωντανή 24 ώρες το 24ωρο! Μαζί με Ρέικιαβικ και Εδιμβούργο ήταν οι καλύτερες για μένα!!! Άνετα ξανά πάω μόνο για διασκέδαση...
Ωραια θα τις εχω υπ'οψιν μου!

Που να δεις Κωνσταντινουπολη τι γινεται. Τη συγκρινω με το Βελιγραδι που καιγεται το πελεκουδι επισης.
Οπου διασκεδαση =χορος, γιατι events και ποτα εχει παντου.
Βελιγραδι ξεχασα να αναφερω, Κωνσταντινουπολη δεν εχω παει, θα το εχω υπ' οψιν μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom