Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Που να δεις Κωνσταντινουπολη τι γινεται. Τη συγκρινω με το Βελιγραδι που καιγεται το πελεκουδι επισης.
Οπου διασκεδαση =χορος, γιατι events και ποτα εχει παντου.
Συμφωνώ για Κωνσταντινούπολη ότι έχει διασκέδαση αλλά σαν σύνολο η πόλη δεν βγάζει αυτό προς τα έξω. Θέλω να πω ότι πρέπει να ξέρεις που να ψαξεις για να βρεις τα vibs της. Δεν τα χαρίζει απλόχερα και ίσως αυτό είναι και η γοητεία της αλλά και το μικρό της μειονέκτημα. Γι αυτό την άφησα απ έξω.
Για Βελιγράδι νε ζναμ μνογκο :)


Ναι καλε και γω με βαση αυτα τα κριτηρια σου λεω. Το ποιοτικο αλκοολ ειναι για τα πρωτα 3-4 βαρια 5 ποτα μετα, μετα που αναβει το κεφι και δεν σε νοιαζει τι πινεις ξεκινα η πραγματικη διασκεδαση. Αλλιως θα σου ελεγα για Παρισι, Ρωμη να πηγαινεις σε wine bars ή για απεριτιφ και τετοια.
Η πραγματικά καλή διασκέδαση πηγάζει από τους νηφάλιους ανθρώπους. Το ποτά είναι μόνο για τη γεύση τους και πρέπει να τα πίνεις και όχι να σε πίνουν.... Μου πήρε αρκετά χρόνια για να το καταφέρω.




Και γω την Αθηνα την εχω πολυ ψηλα, την Θεσσαλονικη την ειπα για να σε καλοπιασω :p επειδη εισαι βορεια νομιζω. Οχι περα απο την πλακα δεν την ξερω την νυχτερινη διασκεδαση της Θεσσαλονικης αλλα απο ενα τριημερο που ειχα περασει μου φανηκε ο κοσμος να διασκεδαζει περισσοτερο απο την Αθηνα. Φυσικα οι επιλογες ειναι λιγοτερες. Η διασκεδαση της Αθηνας εχει απ' ολα και ειναι πραγματικα απο τις πιο δυνατες στην Ευρωπη (αν οχι η πιο δυνατη) απ' οσες εχω επισκεπτει.
Καλά ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι δεν είμαι του καλοπιασματος εγώ :haha:
Το ότι ζω στη Θεσσαλονίκη δεν σημαίνει τίποτα....εχω διασκεδάσει απείρως καλύτερα στην Αθήνα και το δείγμα μου μετράει πολύ διασκέδαση και στις δύο πόλεις! Η Θεσσαλονίκη έχει διασκέδαση απλά εμένα δεν με καλύπτει γιατί τη θεωρώ συντηρητική. Και μιλώ για τη γενική εικόνα καθώς εξαιρέσεις υπάρχουν παντού!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Η πραγματικά καλή διασκέδαση πηγάζει από τους νηφάλιους ανθρώπους. Το ποτά είναι μόνο για τη γεύση τους και πρέπει να τα πίνεις και όχι να σε πίνουν.... Μου πήρε αρκετά χρόνια για να το καταφέρω.
Mετρον αριστον, λιγο πριν λιποθυμησω παντα σταματαω! :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Με τυχαία σειρά θα έβαζα

Λισσαβώνα
Λονδίνο
Πόντα Ντελγάδα
Μπουένος Άιρες
Φουντσαλ
Μόσχα(ή και Αγία Πετρούπολη, γιατί κι εκεί υπέροχα ήταν)
Τιφλίδα
Σεβίλλη(μπορεί να παίξουν και άλλες πόλεις της Ανδαλουσίας στη θέση της)
Μπαθ
Αβάνα

Δεν έβαλα καθόλου ελληνικές πόλεις, ενώ αρκετές από αυτές είναι στις αγαπημένες μου, επειδή μάλλον οι περισσότεροι απαντάμε σε αυτό το θέμα κυρίως για εξωτερικό.

Δεν έβαλα κάποιες πόλεις της κεντροανατολικής Ευρώπης( του πρώην Ανατολικού Μπλοκ), αν και τις βρίσκω παραμυθένιες και με συμπαθέστατους ντόπιους, γιατί μου ήρθαν διάφορες στο μυαλό και δεν ήξερα ποιά να διαλέξω.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
10 αγαπημένες από αυτές που έχω ήδη επισκεφτεί χωρίς σειρά προτίμησης (5 μεγαλύτερες και 5 μικρότερες)
Λονδίνο
Ρώμη
Παρίσι
Βιέννη
Πράγα
αλλά και οι πιο γραφικές
Σαλτσμπουργκ
Χαιδελβέργη
Πόρτο
Μπρίζ
Βενετία
Θέλω να αναφερθώ σε δυο πόλεις όνειρα ζωής που δυστυχώς ακόμα παραμένουν όνειρα
Νέα Υόρκη (στόχος είναι Χριστούγεννα- Πρωτοχρονιά 2022-2023 πάντα με την ελπίδα ότι θα έχουμε ξεμπερδέψει με τον covid).
Αγία Πετρούπολη (ταξίδι που ακυρώθηκε λόγω covid και σκοπεύω να δοκιμάσω να κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον, ίσως μαζί με Μόσχα)
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
update:

1. Νέα Υόρκη
2. Αντίγουα Γουατεμάλα
3. Παρίσι
4. Ρώμη
5. Μπανγκόκ
6. Ρίο ντε Τζανέιρο
7. Κωνσταντινούπολη
8. Βερολίνο
9. Εσφαχάν
10. Αβάνα
βρε μπαγάσα αν έβαζες το Λονδίνο αντί το Παρίσι και αν έβγαζες τις πέντε με τα μαύρα γράμματα που δεν πήγα ποτέ θα είχαμε ακριβώς τις ίδιες αγαπημένες πόλεις! δες συμπτώσεις που συμβαίνουν..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.278
Το δειγμα μου ειναι σχετικα μικρο και πιστευω σε κανα δυο χρονια θα αλλαξει η λιστα μου πολυ, παρολα αυτα θελω να γραψω τωρα, χωρις σειρα.

1. Μπρυζ (ισως η μονη τυπικα ομορφη πολη της λιστας μου)
2. Φρανκφουρτη (ισως ακουγεται περιεργο, λατρεψα αυτη την πολη κ βρηκα μεγαλο ενδιαφερον κ θελω να ξαναπαω)
3. Σιγκαπουρη
4. Πολη του Λουξεμβουργου (υπαρχουν απιστευτα σημεια με τρελη τοπογραφια στο παλιο κεντρο, προσφερει κατι το διαφορετικο ειδικα καλοκαιρι)
5. Κωνσταντινουπολη (μερος ανεξαντλητο ειδικα μετα την πρωτη επισκεψη που εχεις δει τα βασικα κ μπορεις να ανακαλυψεις γειτονιες)
6. Φλωρεντια
7. Μπολονια (ειχα πετυχει κ ενα τοπικο φεστιβαλ, πολυ χαρουμενο μερος)
8. Μπανγκοκ (βρηκα επισης ατελειωτο ενδιαφερον, εμεινα πολλες μερες σε αντιθεση με τους περισσοτερους που καθονται λιγο κ δεν το μετανιωσα ποτε)
9. Βερολινο
10. Χιχον Ισπανια (χωρις να χει κατι το ιδιαιτερο, ηταν επισης τοσο ζωντανο κ χαρουμενο μερος, πολυ ωραια ατμοσφαιρα)

Με κερδιζουν μερη που ειτε τα θεωρω πολυ ενδιαφεροντα, που σου εξιταρουν πνευμα κ μυαλο, ειτε μερη που αναδυδουν μια χαρα, μια ζωντανια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν, αναθεωρούμε.
1. Pyongyang.
2. Ashgabat.
3. Doha.
4. Naypyidaw (χωρίς να έχω πάει).
5. Η τυχαία κινέζικη πόλη των 5 εκατομμυρίων κατοίκων. Βάλτε όποια θέλετε.
Update:
1. Pyongyang.
2. Ashgabat.
3. Doha.
4. Naypyidaw (χωρίς να έχω πάει).
5. Managua.
6. Port-au-Prince.
7. Pripyat
8. Μαριούπολη (του σήμερα, χωρίς να έχω πάει)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Καλοπροαίρετα θα ρωτήσω.
Το θέμα του νήματος είναι πεντάδα η δεκάδα αγαπημένων πόλεων.
Πως γίνεται κάποια πόλη να είναι αγαπημένη, χωρίς να έχει πάει κάποιος.
Μήπως να ήταν η λέξη "ποθητή" καλύτερα;
Χρησιμοποιώντας την λέξη "αγαπημένη" μου δίνει την εντύπωση για μια πόλη που την είδες, την
έζησες και θέλεις να πας ξανά και ξανά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλοπροαίρετα θα ρωτήσω.
Το θέμα του νήματος είναι πεντάδα η δεκάδα αγαπημένων πόλεων.
Πως γίνεται κάποια πόλη να είναι αγαπημένη, χωρίς να έχει πάει κάποιος.
Μήπως να ήταν η λέξη "ποθητή" καλύτερα;
Χρησιμοποιώντας την λέξη "αγαπημένη" μου δίνει την εντύπωση για μια πόλη που την είδες, την
έζησες και θέλεις να πας ξανά και ξανά.
Ωραίο θα ήταν και ένα θέμα με το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε, όχι απλά να μας αρέσουν ως επίσκεψη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.278
Ωραίο θα ήταν και ένα θέμα με το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε, όχι απλά να μας αρέσουν ως επίσκεψη.
Αυτο ειναι πραγματικα παρα πολυ ενδιαφερον θεμα κ θα συζητουσαμε κ απο αλλη οπτικη τελειως.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom