Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
1. Βουδαπέστη
2. Βενετία
3. Ρώμη
4. Φλωρεντία
5. Μπρύζ
6. Λονδίνο
7. Στρασβούργο-Κόλμαρ
8. Βερολίνο
9. Παρίσι
10. Σάλτσμπουργκ
Να πω ότι ο ρομαντισμός που αποπνέει μία πόλη είναι πολύ βασικό κριτήριο για μένα όπως άλλωστε είναι ολοφάνερο και από τη κατάταξη που έδωσα
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Οι πόλεις που θα γράψω μπαίνουν στη λίστα κυρίως για τα συναισθήματα που μου δημιουργούν και λιγότερο για τα αξιοθέατα-μνημεία-πάρκα-μουσεία τους. Μπαίνουν στη λίστα μου κυρίως για τις στιγμές που πέρασα εκεί και για την γλυκιά αίσθηση που μου έχουν αφήσει για πάντα. Χωρίς σειρά προτίμησης λοιπόν:

Κωνσταντινούπολη
Αβάνα
Βουδαπέστη
Βερολίνο
Βαρκελώνη
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
1.Heindelberg(γιατι ειναι μια πολη παραμυθενια)
2.Prague(γιατι οσο τουριστικη και αν ειναι ειναι πανεμορφη και σε παει σε αλλες εποχες)
3.London(γιατι παντα περναω τελεια εκει και ειναι ανεξαντλητο)
4.Madrid(γιατι με εξεπληξε πολυ θετικα, εμπνεει μια αριστοκρατια)
5.Nafplio(γιατι ειναι η ομορφοτερη πολη της Ελλαδας)
6.Toledo(γιατι ειναι γραφικοτατο)
7.Venice(γιατι οπως και να το κανουμε ειναι πολη για πολυυυυ ερωτα <3)
8.Paris(χωρις σχολια αν και την τελευταια φορα που πηγα μου φανηκε λιγο "παρατημενο"
9.Monte Carlo(γιατι την ομορφοτερη εικονα στο μυαλο μου την εχω απο κει)
10.Οια(γιατι ειναι μαγευτικη και γραφικη):cool:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τι ωραίο θέμα!!!

Κρίμα όμως που απευθυνεται σε λίγους (ή, τουλάχιστον, δεν απευθύνεται σε όλους).

Καλώς ή κακώς, όσο μεγαλύτερη είναι η ταξιδιωτική σου εμπειρία, τόσο πιο "καθαρό" είναι το βλέμμα σου όταν κοιτάς μια πόλη. Αν εγώ έχω πάει μόνο στη Βαρκελώνη, θα την πω πανέμορφη, υπέροχη, μοναδική. Αν πάω και σε πέντε δέκα άλλες, θα την πω όμορφη, πολυχρωμη, ξένοιαστη. Αν έχω γυρίσει όλο τον κόσμο, ίσως να μην τη βάλω καν στο τοπ τεν. Με άλλο ενθουσιασμό βλέπεις τα πράγματα τις πρώτες φορές που περνάς τα σύνορα, με άλλο όταν το αεροπλάνο το παίρνεις συχνότερα από το τρόλευ..

Φυσικά κι εγώ ανήκω στην κατηγορία του πρωτάρη ταξιδιώτη: μου αρέσουν όλα! (με κάποιες εξαιρέσεις τύπου Andorra la Vella κλπ) Ας πούμε ότι γράφω λοιπόν, ότι η Φλωρεντία και η Σιένα είναι στο top ten μου -που ανάθεμα κι αν εχω δεκα πολεις του εξωτερικού επισκεφτεί συνολικά..:rolleyes:Σάμπως έχω πάει και σε καμια άλλη ιταλική πόλη για να μπορώ να συγκρίνω??? Πρώτη μου φορά στην Ιταλία, και φυσικά θα ενθουσιαζόμουν! Αν όμως είχα παει και Βενετία, Ρώμη, Νάπολη (εστω) τότε ο λόγος που θα επέλεγα αυτές τις πόλεις θα είχε περισσότερη βαρύτητα...

Όσο για τις πόλεις της Ελλάδας, όπως είπε η Ρενάτα, καλή τρίπλα, αλλά δεν συμφωνω: τα εντός ταξίδια, δεν πιάνονται για ταξίδια από πολλούς, κι έτσι συμβαίνει συχνά όταν επισκεπτόμαστε μια πόλη να μην την κοιτάμε σαν τουρίστες παρα να μπαίνουμε στην ίδια μανούρα και γκρίνια που έχουμε και στην πόλη μας. Σε πόσα ταξίδια εντός ελλάδας ξυπνάτε χαράματα με τον οδηγό στο χέρι και οργώνετε τους δρόμους? Εγώ το κάνω, ακόμα και στην Αθήνα, αλλά εγώ είμαι αλλουνού παπά ευαγγέλιο..

(Μάλλον έχω όρεξη για πάρλα απόψε...:rolleyes:)

Τεσπα αφού έγραψα το off topic κατεβατό, ας γράψω και τις πόλεις μου. Φυσικά διαλεγμένες με προσωπικά κριτήρια, και όχι με κριτήρια ομορφιάς, μέσα από τα λιγοστά μου ταξίδια.

1. Βερολίνο: Γιατί το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον στριμώχνονται στην ίδια πόλη χωρίς να ενοχλεί το ένα το άλλο. Γιατί "βρωμάει" ποτό, νιάτα και ιστορία.

2. Αθήνα: Γιατί είναι η πόλη μου. Γιατί αλλάζει με γοργούς ρυθμούς. Γιατί εικοσιέξη χρόνια τώρα την περπατάω επίμονα απ άκρη σε άκρη, και αυτή ακόμα καταφέρνει να με εκπλήσσει.

3. Παρίσι: Γιατί είναι το Παρίσι...

4. Ρίγα: Γιατί ήταν το πρώτο "δικό μου" ταξίδι από αρχής μέχρι τέλους. Γιατί έμαθα τι σημαίνει πέφτω με τα μούτρα σε μια πόλη και γυρίζω κάθε πέτρα ανάποδα. Γιατί ήταν το ταξίδι που με έναν τρόπο με... καθιέρωσε σε αυτό που έκανα (ξέρω δεν βγάζει νόημα αλλα..)

5. Λονδίνο: Γιατί είναι η πόλη που με "ανάγκασε" να τα βροντήξω όλα και να τρέξω κοντά της


ΥΓ. Ζητώ συγγνώμη από την υπέροχη Τοσκάνη που δεν την συμπεριέλαβα. Φυσικά είναι ψηλά ψηλά στην καρδιά μου..

ΥΓ2. Προσφέρω στον Traveller ένα πλήρες lunch στο Le Pain Quotidien του Chelsea, συνοδεία ενός μπουκαλιού μυρωδάτου Malbec, για να μας αποκαλύψει το τοπ -φαιβ του :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το να ξεχωρίσω δέκα πόλεις και να τις θεωρήσω αγαπημένες των αγαπημένων μου είναι πραγματικά δύσκολη δουλειά... προσπάθησα λοιπόν να βάλω κάποια κριτήρια για να πάρω τις αποφάσεις μου με λιγότερες τύψεις... είπα λοιπόν πως για μένα το πόσο αγαπημένη μου είναι μια πόλη εξαρτάται άμεσα από το αν θα μου άρεσε να μείνω σε αυτή ή όχι... π.χ η Κωνσταντινούπολη είναι μια υπέροχη πόλη αλλά λόγω ειδικών συνθηκών δεν θα μπορούσα ποτέ να μείνω σε αυτή... να πηγαίνω κάθε έξη μήνες ναι αλλά για μόνιμη εγκατάσταση όχι... επίσης έλαβα υπόψιν μου το ότι λατρεύω τις μεγάλες πόλεις... αναφέρθηκε π.χ το Μπέργκεν το οποίο είναι πραγματικά άψογο αλλά να το βάλω στη λίστα στη θέση π.χ της Βιέννης το θεώρησα too much... υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα δηλαδή μικρές πόλεις ή πόλεις που ποτέ δεν θα διάλεγα να μείνω αλλά ακριβώς επειδή τις θεωρώ ξεχωριστές τις διαλέγω γιατί έχω ψυχική επικοινωνία με αυτές... σίγουρα αδίκησα πόλεις όπως η Στοκχόλμη, η Κωνσταντινούπολη, το Ωκλαντ ή το Σύδνευ, το Τόκυο ή το Ριο, το φοβερό Σαν Ντιέγκο αλλά οι θέσεις ήταν μόνο δέκα... πάμε λοιπόν να δούμε την λίστα μου...

1. ΠΑΡΙΣΙ... την θεωρώ την ομορφότερη πόλη του κόσμου και μετά χαράς θα διάλεγα να περάσω το υπόλοιπο του βίου μου σε αυτή... κανένα άλλο σχόλιο...

2.ΛΟΝΔΙΝΟ... αν μου έλεγαν να διαλέξω μια πόλη για πρωτεύουσα του κόσμου χωρίς δισταγμό θα διάλεγα το glorious London... χρειάζεται να πω κατι παραπάνω?

3.ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ... μαζί με το Λονδίνο είναι μοναδική μητρόπολη του κόσμου. Κοσμοπολίτικο μέρος που ζεις έντονα τα πάντα...τυχεροί αυτοί που μένουν εκεί και ειδικότερα στο Μανχάταν...

4.ΡΩΜΗ... στα travel wars λέμε και καμιά σάχλα να την πούμε στο SAMION αλλά η αλήθεια είναι πως η Ρώμη δεν παίζεται...

5.ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ... για το υπέροχο way of life... είναι μια μυστηριωδώς φανταστική πόλη που θες και ξαναθες να την ξαναδείς...

6.ΒΕΝΕΤΙΑ... είναι μικρή και ποτέ δεν θα διάλεγα να μείνω σε αυτή αλλά η υπέροχη ξεχωριστή μοναδικότητά της σε μαγνητίζει... η ετήσια επίσκεψη επιβάλλεται...

7.ΑΒΑΝΑ... Η Αβάνα για μένα είναι μια περίπτωση Κωνσταντινούπολης... ποτέ δεν θα μπορούσα να μείνω εκεί αλλά την λατρεύω... η βόλτα στη Μαλεκόν είναι από τις ωραιότερες ταξιδιωτικές σου εμπειρίες...δεν βλέπω την ώρα να ξαναπάω για τέταρτη φορά...

8.ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ... σίγουρα δεν είναι η ωραιότερη πόλη στον κόσμο αλλά την αγαπάω.. έτσι χωρίς λόγο... λατρεύω τους ανθρώπους, το φαγητό, την διασκέδαση και άνετα θα μπορούσα να ζήσω εκεί... έχω μια φοβερή ψυχική επικοινωνία με την πόλη και θα ήταν ατιμία από μέρους μου αν δεν την έβαζα στις δέκα αγαπημένες μου...

9.ΒΙΕΝΝΗ... η Βιέννη πέρασε στο νήμα την Στοκχόλμη στη λίστα μου γιατί είναι η πιό αρχοντική πόλη που υπάρχει... ομορφιά, φινέτσα, ποιότητα ζωής...

10.ΒΕΡΟΛΙΝΟ... ιστορία,way of living, κοσμοπολίτικος αέρας... χρειάζεται κατι παραπάνω για να αγαπήσεις το Βερολίνο?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Συμφωνώ, στο ότι όσο ωραίες και να είναι οι μικρές πόλεις(Μπρυζ, Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα, Σεβίλλη, Φλωρεντία κ.τ.λ.) δε θα μπορούσα ποτέ να διαλέξω μία από αυτές. Θέλω πρωτεύουσες.

1. Βερολίνο. Γιατί εκεί μια μέρα θα αγοράσω σπιτι. Γιατί είναι και underground και στυλάτο. Γιατί έχει πρόσφατη ιστορία. Γιατί εκεί περνάω πάντα καλά.

2. Νέα Υόρκη. Δεν είναι πρωτεύουσα αλλά είναι η πρωτεύουσα του κόσμου.

3. Βιέννη. Για να βάλουμε και λίγο ποιότητα στη ζωή μας.

4. Ρώμη. Γιατί την έχω λατρέψει, όσες φορές και να πηγαίνεις δεν τη βαριέσαι ποτέ.

5. Λονδίνο. Γιατί έχει το καλύτερο φαγητό στον πλανήτη.

Bonus: Αθήνα. Γιατί τα έχει όλα και συμφέρει. Φυσικά όχι μόνο το κέντρο αλλά και τα προάστια. Και γιατί φυσικά έχει κάτι που δεν υπάρχει σε καμιά άλλη πρωτεύουσα. Θάλασσα που μπορείς να κάνεις μπάνιο μέχρι και το χειμώνα.

Αφήνω τις υπόλοιπες πέντε θέσεις κενές γιατί έχω ακόμη πολλά να δω. Πιστεύω ότι οι πέντε μέχρι τώρα επιλογές μου δε θα αλλάξουν ακόμα κι αν δω ολόκληρο τον κόσμο. Απορώ πάντως που κανένας δεν έβαλε το Τόκυο στις επιλογές του. Χαίρομαι βέβαια που το Βερολίνο το προτιμούν οι περισσότεροι. Ξέρω ότι έχω αφήσει το Παρίσι απ' έξω αλλά κάτι δε μου πάει σε αυτή την πόλη.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Η επιλογή βασίζεται στα συναισθήματα που μου προκάλεσε η κάθε πόλη, άσχετα αν σε μία βρέθηκα για 3 μέρες και σε άλλη έζησα για ένα χρόνο, και όχι σε αντικειμενικά κριτήρια. Πάντως επιλέγω μόνο πόλεις που έχω επισκεφθεί και σίγουρα πόλεις όπου με φαντάζομαι να ζω μόνιμα (έτσι βγαίνει έξω η εκπληκτική Μπρυζ για παράδειγμα, αλλά τί να κάνουμε)

Σαγκάη (και με την καρδιά, και με επιχειρήματα, και όπως θέλετε)
Βοστώνη (λάτρεψα και Νέα Υόρκη, αλλά η Βοστώνη μου "μίλησε")
Μαδρίτη ( << << Βαρκελώνη, << << Μαδρίτη << << )
Ρώμη (εδώ τα πράγματα αλλάζουν, είμαι δεμένος με το Μιλάνο αλλά ας είμαστε και λίγο αντικειμενικοί)
Τόκυο (είναι συναρπαστικό και είχα μόνο 5 μέρες, I ll be back)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ας αναφερθώ μόνο σε πρωτεύουσες...αν επικεντρωθώ σε μικρότερες πόλεις, η λίστα θα μεγαλώνει...;)

1.Παρίσι, γιατί είναι "η πόλη", για μένα μαγική, μακάρι να ζούσα εκεί !
2.Κοπεγχάγη, γιατί μου πάει σε όλα, η απόλυτη επιλογή μετά το Παρίσι !
3.Βιέννη, γιατί έχει περισσότερη ποιότητα από όση ονειρεύομαι !
4.Ρώμη, γιατί είναι ζωντανό μουσείο και δεν τη χορταίνω ποτέ !
5.Μαδρίτη (κι ας τη λέει ο Γιώργος βαρετή !), σ΄εμένα μιλάει στην καρδιά !

Τις άλλες πέντε, όταν διαβώ τον Ατλαντικό...:)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Βγάζοντας τις πρώτες πέντε πόλεις όπου και οι επιλογές των περισσοτέρων συγκλίνουν (Λονδίνο, Παρίσι, Ν.Υ., Βερολίνο, Ρώμη) στην υπόλοιπη δεκάδα - δεν δίνω τον υπερβολικό χαρακτηρισμό «αγαπημένες» αλλά που μου άφησαν τις περισσότερες εικόνες και εντυπώσεις - βάζω : 6.Ρίο για το ωραιότερο φυσικό περιβάλλον πόλης που έχω δει, 7.Μόσχα για την ωραιότερη εικόνα που μου έχει μείνει από τα ταξίδια, 8.Μπουένος Άιρες γιατί είχα την αίσθηση ότι τα πάντα ήταν οικεία σαν να βρισκόμουν στην Αθήνα του 70, 9.Άμστερνταμ για την ατμόσφαιρα το βράδυ στα κανάλια, <O:p</O:p
0.Μπάντεν - Μπάντεν γιατί βρίσκεται στο κέντρο της Ευρώπης με Γερμανική τάξη και οργάνωση, φινέτσα Μονακό και ρυθμούς Ελλάδας. Εδώ θα ήθελα να ζω.<O:p</O:p
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χωρίς σειρά κατάταξης, από τις πόλεις που έχω επισκεφτεί, αυτές που ξεπήδησαν αυτόματα στο μυαλό μου:

Λονδίνο, Στοκχόλμη, Βενετία, Ρόντα, Πόλη, Ανόι, Βαρανάσι, Κουτσίνγκ. Τις μετράω και βγαίνουν 8. Εδώ θα μείνω γιατί αν αρχίσω να σκέφτομαι το τι και γιατί για ν' αποφασίσω θα χαθεί ο αυθορμητισμός και ίσως και η αξία της λίστας που από συναισθηματική θα γίνει "τεχνοκρατική".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom